Păreri Django Unchained

(2012)

Django dezlănțuit

xerses pe 10 Ianuarie 2013 22:06
Excelent film; bine realizat, bine jucat....Da, de mult nu am mai vazut un film asa bun.
Tyson_Kyd pe 25 August 2012 20:43
O distributie grozava, cu o poveste piperata si foarte intriganta, cu scene palpitante si pline de actiune, cu ceva umor clasic, pelicula Django iti taie rasuflarea la propriu si te tine in suspans pe toata durata sa . Dupa cum este filmul, asa este si trailerul, ingenios, iar de data asta Tarantino a facut o treaba minunata . Multi spun ca-i deranjeaza durata filmului, eu sunt de parere sa-i contrazic caci filmul tine cat tine . Daca durata ar fi mai mica, nu numai ca s-ar pierde parti importante din film, dar s-ar duce si toata intriga din el ! Dupa cum spune si titlul : " Django Unchained ", Django, adica Jamie, chiar este dezlantuit si provoaca multa tevadura, nu numai la figurat ci si la propriu . Nu doar Tarantino a facut o traba minunata cu filmul, ci si Jamie cu o prestatie incredibil de buna . Nici nu poti sa te astepti la altceva din parta lui Jamie sau din partea unui actor… citeşte
Octaz pe 26 Ianuarie 2013 03:02
Da da!!! Un film absolut epocal ... nu degeaba nominalizat la premiul Oscar... Film ce uimeste prin finul umor negru pe care Tarantino il pune in valoare impecabil, pe langa interactionarea dintre drama oamenilor de culoare din acea vreme si povestea simplista dar atat de atragatoare ! Actorii m'au impresionat in mod deosebit. O reprezentare de senzatie din partea lui Christoph Waltz dar si din partea lui Leo DiCaprio!!! Mi'ar fi placut enorm sa ii fi vazut pe amandoi nominalizati la sectia "ACTOR in a Supporting Role" , insa cer cam mult :P Oricum Christoph Waltz e favoritul meu in aceasta cursa , si implicit Django unul din filmele mele preferate in a castiga premiul Oscar.
P.S.: De remarcat coloana sonora si fundalul muzical dar si secventa din melodia Johnny Cash - "Ain't No Grave"...

remus92 pe 23 Ianuarie 2013 17:01
este cam exagerat cu tot sangele acela pe acolo dar merita vazut
aripileluigabriel pe 19 Ianuarie 2013 20:55
Un film deosebit
Dincolo de povestea plină de suspans, filmul este special și datorită faptului că problematizează una din cele mai cumplite drame umane - sclavia . Am suferit enorm văzând cum erau tratați negrii în acele vremuri. Teribil ! Actorii, formidabili . Un film care trebuie văzut.
her122122 pe 19 Ianuarie 2013 15:35
L-am vazut aseara si pot sa spun ca filmul este foarte bun. Singurul lucru care nu mi-a placut a fost scenariul clasic hollywood in care un singur om cu un "chistoc" de pistol omoara o duzina de oameni. In rest pelicula este extraordinara ... este actiune, drama, comedie ce sa mai vorbim merita vizionat.
DragonMaster pe 17 Ianuarie 2013 13:52
Aproape perfect
Un singur lucru nu mi-a placut la acest film si acela este faptul ca au introdus o melodie hip-hop in timpul filmului iar pentru un Western nu a sunat bine.In rest acest film a avut de toate de la actori care au interpretat perfect rolurile pana la batai cu pistolul cum este si normal si un scenariu unic si frumos care te tine atent pe toata durata filmului in ciuda faptului ca tine 2 ore si 45 de minute.Actori care mi-au placut enorm in acest film sunt Christoph Waltz si Leonardo DiCaprio iar premiul oscar pentru cel mai bun actor in rol secundar cred ca il va primi Christoph Waltz.Ofer nota 9 acestui film si il recomand tuturor persoanelor.
sabinalin pe 21 Ianuarie 2013 12:15
Siegfried si Broomhilda
Westernul se realizeaza de obicei dupa reteta clasica, cei buni sunt foarte buni, cei rai sunt foarte rai, cei buni raman in cele din urma in pacioare. Asa o fi fost pe vremea lui "Django" cu Franco Nero numai ca mister Tarantion, regizorul flamboaiant al zilelor noastre, rastoarna toate tabuurile pentru inca un film de inalt nivel, care iti lasa un gust foarte placut si o amintire frumoasa dupa ce l-ai vizionat cu conditia, bineinteles, sa fii tare si sa suporti tonele de ketch-up care se raspandesc in multe momente pe ecran. Inca o intalnire de gradul trei cu Cristoph Waltz, actorul facut cunoscut pe plan mondial de insusi Tarantino, inca o intalnire cu mult prea prezentul Leo di Caprio, aici in incercarea reusita de a ne convinge ca poate fi si negativ. Irecognoscibil Samuel L. Jackson, am aflat care era abia dupa vizionare. In schimb l-am recunoscut cu placere pe Franco Nero si mi-am… citeşte
SorinC pe 21 Aprilie 2012 08:08
Pagina de Facebook
Deja a fost creata si pagina de facebook a acestui film:

defav pe 16 Ianuarie 2013 22:11
Bun spre f.bun , dar nu ceva extraordinar . Prima jumatate de film, da ,a aratat excelent, totul bine gandit, bine pus in scena, exista o logica, ceva, era f. captivant. Apoi filmul a degenerat, a trenat, s-a centrat prea mult pe personajul lui Di Caprio si lucrurile au luat-o razna, ducind la o nebunie, la ceva specific lui Tarantino. Eu cred ca scenariul putea sa rezolve problema intr-o nota mai inteligenta si mai digerabila decit ceea ce a iesit . Nu il consider o capodopera datorita scenariului, care mi se pare neinspirat mai spre sfarsit,=prea multa varsare de sange, inutila-dar altfel, montaj, etc, da, e f, bine realizat .
Pina la urma, tot mai valoros e un Necrutatorul, de exemplu. Deci eu nu l=as ridica atita in slavi pe Tarantino, mare parte din ce scrie si regizeaza el are menirea sa socheze si pentru asta exploreaza toate mijloacele tehnice posibile , dar se pricepe ce-i… citeşte

wildinthecountry pe 17 ianuarie 2013 00:23
Asta da review
Iulia-Alexandra pe 14 Ianuarie 2013 17:52
La pomul lăudat să nu te duci cu sacul...
Dupa parerea mea acest film are o nota muuult prea mare...poate pt. ca unii noteaza inainte de a viziona filmul iar altii, vazand ca filmul este apreciat si ridicat in slavi, nu pot sa acorde o nota mica...ar parea astfel ca nu l-au inteles.
razsax pe 11 Ianuarie 2013 09:06
Bang -Bang si Pif-Paf!
Ce va tot tavaliti pe podele cand veteti o productie taranteliana? Omul asta nici macar nu se poate abtine sa nu apara macar pentru un flash in propriul film! Sange pe pereti si podele, gloante care strapung trupurile cu zgomot de bolovan in balta, poveste previzibila si happyend! Pistoalele alea mai aveau putin si trageau foc automat doar sa-i faca pe plac regizorului! Ce mare arta?Ce film?
lavara_laiarna pe 03 Decembrie 2018 17:15
Rolul si personajele sunt aproape perfecte chiar dacă subiectul este simplist.
cocoma pe 04 Februarie 2013 10:57
Incredibillll!!!
A meritat fiecare minut, iar prestatia lu C.Waltz este fenomenala!
claudiu-daniel-lugoj pe 03 Februarie 2013 18:32
Ce film...numai Tarantino putea sa faca un asa film.Este un western ceva mai modern sa zic asa,cu o distributie de actori de zile mari.Christoph Waltz este inegalabil iar Leonardo DI Caprio dea dreptul fenomenal.Nu credeam ca poate sa joace atit de bine Leonardo dar a facuto intr-un mod exemplar.Cit despre Tarantino fara comentarii numai el putea sa faca un film atit de bun,stilul lui cu mult sange dar si cu o poveste a filmului pe masura.Parerea mea este ca trebuie obligatoriu de urmarit acest film.
diablo85 pe 03 Februarie 2013 13:12
Tarantino cu acelasi exces de sange ca in Kill Bill, dar cu inegalabilul impact violent dintre particulele care circula cu viteza vietii.
N-am spus eu ca Boss Nigger (1975) are potential ? La asta ma refeream.
Si ce transformare rafinata a unui film ce pare de duzina atunci cand aduci un Waltz identic cu vanatorul de recompense al lui Sergio Leone manat de profitul financiar (Il buono, il brutto, il cativo) si nu de principiile morale, un Di Caprio pe care nu-mi imaginam sa joace un rol atat de sadic si atat de bine, veteranul Samuel L. Jackson cu amprenta lui unica si un Jamie Foxx explozibil.

vovin pe 03 Februarie 2013 10:35
Tarantino la maxim
Un film genial, in stilul inconfundabil si devenit clasic al lui Tarantino.
Si Christoph Waltz (nascut parca pentru Tarantino, si invers) este pur si simplu ireal, Recidiveaza acum cu acest film, dupa rolul incredibil din Ticalosi fara Glorie. INCANTATOR!!

ady95adryan pe 30 Ianuarie 2013 16:52
faza cu impuscaturi pe ritmuri hip-hop e cea mai tare!!!!
TinRin pe 29 Ianuarie 2013 07:44
Un film demn de savurat minut cu minut
Tarantino ne-a facut-o din nou. Ne-a dat un film care ne-a tinut prinsi in scaune aproape 3 ore! Sa comentezi un film al lui Tarantino este cat se poate de banal, pentru ca nu ai ce inflori. Filmul trebuie vazut, si mai mult.. coloana sonora este reedidarea celei ale filmului omonim din 1966, Django cu Franco Nero... surprindere: unde Django nu era negu. http://www.cinemagia.ro/filme/django-11436/
Oricum, il regasesc pe Christoph Waltz, magistral... dar la jumatate din capacitatea expresiva a colonelului Landa din Inglorious Basterds. Thumbs UP !

john_gotti pe 28 Ianuarie 2013 00:30
excelent!
o noua "bijuterie" a lui Tarantino, un film grozav cu actori extraordinari si o coloana sonoara dementiala!
Ozzy77 pe 23 Ianuarie 2013 09:37
DA!
Nu sunt prea multe de spus, Tarantino a demonstrat că poate face orice. Scena cu băieții din KKK va rămâne fără îndoială în istoria filmului drept una dintre cele mai bune.
caluser pe 20 Ianuarie 2013 10:49
Quentin Tarantino nu se dezminte:un stil ,de asemenea o poveste originala si un Christoph Waltz de zile mari!
hannibal1948 pe 18 Ianuarie 2013 15:17
O capodopera marca Quentin Tarantino un western reusit din toate punctele de vedere, iar Christoph Waltz isi joaca rolu' perfect dupa parerea mea merita oscarul e prea bun omu'!!!Nota 10 pentru el.
Ovidiu239 pe 14 Februarie 2013 19:52
Sa curga sangele!
Cand spui "Tarantino" te astepti automat la un film foarte bun, si evident la foarte mult sange. Django Unchained nu face exceptie si bifeaza 5 nominalizari pentru Oscar 2013 si cu siguranta va avea un cuvant greu de spus. Daca se dadea Oscar pentru cel mai bun western, asta n-avea cu siguranta rival. De la distributia de 5 stele, pana la regizor, filmul exceleaza dupa parerea mea si este obligatoriu de vazut.
octavinspector pe 5 martie 2013 13:04
Total de acord cu tine... Si da cu siguranta nu avea rival !!
KarGo pe 02 Februarie 2013 03:27
Nu este la fel de bun ca filmele sale din anii '90, dar este cel mai bun Tarantino din ultimii 13 ani si, cred, cel mai bun film de la Oscarurile din acest an. Dupa ce s-a "razbunat" pe nazisti, acum se razbuna pe albii detinatori de sclavi in America anilor 1858. Pentru ca se aude ca va fi o trilogie, sunt tare curios ce mai urmeaza ?! Scenariu solid, imprevizibil in multe momente, ce imbina perfect mai multe genuri si dezvolta foarte bine in cele aproape 3 ore, o poveste ce parea foarte simpla la prima vedere si putea oricand sa devina plictisitoare. Schimburile de replici rapide si inteligente ca in Reservoir Dogs, Pulp Fiction sau Inglourious Basterds, sunt lasata in plan secund, meniul principal aici fiind sarcasmul si umorul. Actorii se achita cu brio de sarcini si nu inteleg de ce doar Waltz a fost nominalizat la Oscaruri. Jamie Foxx arata inca o data dupa Ray, Collateral si The… citeşte
Jenny_pisica pe 19 Ianuarie 2013 20:03
Tarantino a facuto din nou !!!
Quentin Tarantino este genial, un poet, un artist, mare afacerist !!! ;) dar cand a murit caproiul m-i sa rupt, m-i sa rupt ......... ce? stai! eu nu am inima. Offf bagamiasi #### !!!!!
deadlord pe 12 Ianuarie 2013 21:26
Un film super cu un scenariu foarte bun, actori de exceptie si cu multa violenta. Exact la ce ma asteptam de la un film a lui Quentin Tarantino
GAlexa pe 10 Ianuarie 2013 02:23
Dances with Wolves si Il buono, il brutto, il cattivo( Bunul, Raul si Uratul) sunt singurele filme de tip western ce mi-au placut! nu sunt un mare fan al acestui gen dar daca Django e regizat de Tarantino hai sa zicem, o sa merg sa-l vizionez sper sa nu ma dezamageasca adica sa nu ma fi dus de pomana!
Tetranychus pe 17 Ianuarie 2013 01:27
Nejustificat de mult sange!
Mi-a placut filmul insa nu mi-a placut sangele ala in exces de parca noi, oamenii, am avea corpurile compuse numai din sange.
Xsky pe 26 Ianuarie 2013 01:18
Ciudat
Ce ati vazut asa bun la filmul asta?...Sare sangele ca din tun si la un moment dat pare chiar o parodie.In afara de Leonardo DiCaprio care a jucat impecabil nu stiu ce poate sa fii fost asa bun in acest film.
ionutz_05 pe 28 ianuarie 2013 22:49
Asa este.
stefanparg pe 26 Ianuarie 2013 23:00
Ma asteptam la mai mult dar asta este. Ce m-a deranjat cel mai mult sunt fazele acelea de sare sangele de parca ar fi pungi aruncate de la etajul 100 si se sparg de asfalt, un pic prea mult sf pentru un western, plictiseala (vreau sa va spun ca am vazut filmul in 2 zile). Lowless este mult peste mai ales ca se bazaeaza pe o poveste reala...
anto22 pe 08 Iunie 2012 11:43
asaeas
Cred ca o sa fie ceva de top,legandu-ne de distributia filmului ,putem spune ca este una prea buna.:D
lili22 pe 17 Ianuarie 2013 01:14
bun film , marca Tarantino
Bine realizat, eu m-am dus pentru Cristoph Waltz pentru care am o constanta admiratie.Imagine excelenta, coloana sonora de mare clasa.Sper ca Waltz ia Oscar pentru interpretare, nu vad pe cineva mai bun ca el.
Postmodern pe 27 Aprilie 2012 22:52
Django Unchained | Postmodern
[...] Unchained este ultimul film al lui Quentin Tarantino, anuntat pentru sfarsitul anului 2012. Django Unchained este un spaghetti western, in genul clasicelor lui Sergio [...] citeşte
Calyx pe 12 Mai 2014 23:11
A inceput foarte bine,iar pana pe la jumatate a reusit sa-mi dea senzatia de film foarte bun.Cu toate ca la inceput sangele sarea mai ceva ca-n filmele cu zombi.
Apoi au ametit totul.Prea mult s-au centrat pe personajul lui DiCaprio,devenind plictisitor intr-un timp.
La sfarsit,parca a fost un film ieftin cu Seagal,in care el reuseste sa-i impuste pe toti,fara ca macar un glont sa-l atinga.
Dupa parerea mea,este un film supraapreciat,din care se puteau face mult mai multe.
Dar,totusi,un film bun.

robertsandu pe 03 Ianuarie 2014 14:31
Django Unchained (Dramă, 2012)
10/10

Tarantino e numa’ unu. Te face să râzi cu lacrimi în timpul unui film caracterizat de imagini cu oameni sfârtecați de câini (printre multe altele). Django e distractiv cap coadă – mărturisesc că nu m-am uitat nici măcar o dată la ceas pe parcursul celor aprox. 3h de rulare –, și are ceea ce a ajuns să fie o constantă în filmele semnate Quentin Tarantino: dialoguri ciudate între indivizi a căror nebunie captivează într-un mod aproape inexplicabil.

La un moment dat, personajul interpretat de Leonardo DiCaprio ne demonstrează cum monturile din craniul unui om trădează trăsăturile sale dominante. N-o să vezi scene mai bune nicăieri în 2012.

White.Lily pe 15 Iunie 2013 14:08
Nu pot spune ca sunt o fana a lui Tarantino insa apreciez amprenta si atmosfera pe care o ofera filmelor sale.
Ce mi-a placut mie la Django Unchained:
- prima jumatate a filmului. A fost foarte bine transpus, ca un basm. Peisaje superbe, imprietenirea dintre Django si Dr. King Schultz, intriga care se contureaza treptat.
- toate personajele au fost foarte bine alese si conturate. Preferatul meu a fost Christoph Waltz. A fost de o charisma, eleganta si simpatie deosebite. De asemenea, Samuel L. Jackson si Leonardo di Caprio au fost desavarsiti.
- muzica, si a fost extrem de bine aleasa.Fiecare scena a avut cate o melodie foarte bine aleasa.
Ce nu mi-a placut? Un singur lucru: finalul. Baia aceea de sange mi s-a parut de-adreptul dezgustatoare. Intr-adevar, este stilul caracteristic a lui Tarantino, insa eu una nu-l apreciez deloc.
In rest, numai de bine!

ciprian34 pe 11 Iunie 2013 23:27
Desi nu prea agreez filmele lui Tarantino in care abunda violenta de data asta filmul m-a captivant desi a avut mult sange dar a avut de toate si o distributie de zile mari.
karenin08 pe 23 Mai 2013 19:08
Inceputul e "Usain Bolt",mijlocul,orice alergator de maraton,finalul,broasca Disney;dar per total un pachet interesant a lui Tarantino.
Get0dac pe 01 Aprilie 2013 04:35
Din punctul meu de vedere un film de referinta reusit de Tarantino. Daca nu sareau tonele de sange, la fiecare impuscatura....filmul era de 10. Samuel L. Jackson face un rol criminal, memorabil si asta in conditiile in care este inconjurat de monstrii sacrii, (nu ca el nu ar fi). Super film, merita clar 3 ore din viata oricui. Il recomand.
donedwardo pe 02 Februarie 2013 16:30
Genial
N-a existat film regizat de Quentin Tarantino care sa nu merite sa-l vizionezi. Filmul e bestial cu actori foarte buni si in cele 165 de min nu ai cum sa te plictisesti . GO TO THE CINEMA ... NOW !
Bibi_TM pe 01 Aprilie 2013 17:04
Jos cu palaria
Un film de aproape 3 ore, care te captiveaza de la inceput si pana la sfarsit si care se bazeaza pe dictonul preferat a lui Tarantino: ''cine misca nu mai misca, cine misca... misca mort !'' Asa ca, se va vedea sange din belsug, dar un sange vasat cu precadere de oamenii rai.
body3DevinA pe 02 Martie 2013 12:21
Cel mai bun scenariu original, Quentin Tarantino. Tarantino este un maestru aducandui pe multi actori cunoscuti: Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio si Samuel L. Jackson. Pentru mine este cel mai bun film al anului 2012. Merita vazut !!!
mihaelatb pe 03 Februarie 2013 01:47
Nici anul asta Oscarul nu se dezminte. Daca anul trecut a fost ca tema lumea filmului si inceputurile ei, anul acesta este ... god save ...America! QT nu se dezminte si face un western, de departe cel mai bun dintre nominalizate. Actorii secundari sunt de exceptie, caci daca Christoph Waltz este fenomenal, nici Leonardo DiCaprio sau Samuel L. Jackson nu sunt mai prejos.
In ceea ce o priveste pe Brünnhilde sau cum ii spune Tarantino: Broomhilda,. Ea face parte din Götterdämmerung, caci Amurgul sclaviei este. Asa cum se spune la inceputul filmului, actiunea se petrece cu 2 ani inainte de razboiul civil.
Mult sange, dialoguri pline de sarcasm si un regizor care nu poate rezista tentatiei de a aparea in propriul film.
Muzica-excelenta!
Una peste alta un film, care ma astept sa castige premiul Oscar, macar la categoriile la care a castigat Globul de aur.

flushingm pe 22 Ianuarie 2013 20:31
de vizionat
un film care te tine in priza...bine pus la punct! . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Theodoric pe 27 Ianuarie 2013 10:47
Western Django
Nu prea sunt fan al genului western,si filmul nu mi-a impresionat intre-atata,mai mult actorii au fost mai potriviti in film decat subiectul lui.Chiar ma asteptam la ceva mai mult,dar se pare ca asta m-a dezamagit intr-un fel.Unele faze din el chiar au fost tare plictisitoare,iar altele au fost prea putin interesante.Pe scurt a fost un film,pentru fanii genului,dar mie a fost cam slabut...nota 6
Django Unchained – Dulce Justitie Sangeroasa
[Titlu in limba romana: Django dezlantuit]
CoolRank: 9/10

- atmosfera & entertainment: 10/10

- regie: 9/10

- actori: 9/10

- scenariu: 9/10

- montaj: 8/10

Nota IMDb: 8.7/10 (locul 43 in top 250)

Regie: Quentin Tarantino
An: 2012

Actori: Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio
Genul: drama, actiune

In 2008, Quentin Tarantino si-a folosit libertatea de scenarist/regizor pentru a corecta un punct din istorie, si anume l-a ucis pe Hitler intr-un mod brutal si sangeros, castigand prematur razboiul pentru Alianta. Tehnic vorbind, ar fi putut sa-l ucida inainte de inceperea razboiului, dar atunci nu ar fi iesit un film atat de delicios ... citeşte

gogutz pe 27 Ianuarie 2013 13:04
Bunicel
Multa actiune,multe scene amuzante,interpretare impecabila,scenariu modest ,in rest mare lucru n-a fost cu filmul,cine e fan filmelor de actiune cu siguranta va fi multumit!recomand cu placere ,obligatoriu de vazut la cinema!
ginulet pe 26 Ianuarie 2013 23:37
nu stiu ce v-ati exaltat cu totii asa, E DOAR UN FILM!!! sunt sigura ca ati vazut si mai rele dar si mai bune, si tot de-a lui tarantino.
Bmave pe 26 Ianuarie 2013 22:30
Incepe bine si cam atat restu o tampenie... nota filmului e prea mare.
Go 1 2 3 4 5