Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Mar 2013, 23:01   #1601
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Mersi! Sa stii ca mie mi se pare foarte apetisant ce gatesti - daca ar fi dupa mine si eu as gati mai sanatos mult mai des, dar e greu sa iti inveti familia sa manance asa... Poate daca as fi gatit asa de la inceput... nu mai aveam familie Glumesc un pic, dar pentru ai mei supa cea mai supa pe care ar manca-o zilnic e zupa de pui cu galuste, iar felul 2 - carne si cartofi. Acum, recunosc, si eu mananc o friptura buna cu placere, dar imi plac foarte mult si verdeturile, legumele. Am mancat zilele trecute o salata de leurda cu ou fiert si dressing de iaurt super buna! Si sunt multe alte variante, cum ne arati tu des, numai sa ai cu cine sa le mananci. Arata foarte bine chiftelele, cu ce sunt?
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2013, 22:24   #1602
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
imi place foarte mult sa gatesc dovlecel si vanata. am incercat diverse combinatii intre ele si alte legume sau carne si de fiecare data, gustul preparatului final m-a satisfacut. intr-adevar, nu sunt intotdeauna de sezon, dar, piata abunda de ele chiar si iarna,iar eu, ignor cu desavarsire, carcotelile altora despre substantele nocive pe care le-as introduce in cuptor, o data cu ele.
IMG_0023.JPG
IMG_0026.JPG
IMG_0036.JPG
IMG_0040.JPG
IMG_0051.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2013, 22:36   #1603
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
desertul meu preferat de pe timpuri. aproape ca uitasem care era semnul ce-mi indica momentul ideal pentru a scoate foaia din cuptor pana nu devine casanta. m-am dezmeticit in ultima clipa si am reusit sa incropesc o rulare fara ca ea sa se rupa in zeci de bucatele. oricum, fasonatul deserturilor are un substrat clar pentru mine: ascunderea defectelor de fabricatie. nu stiu daca are importanta atat de mare. gustul conteaza cel mai mult.
IMG_0025.JPG
IMG_0032.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2013, 09:57   #1604
Amelie22
Novice
 
Amelie22
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1
Thumbs up

Originally Posted by LaMiRo:
Buna! In ultima perioada am tot auzit vorbindu-se de zahar brun numai de bine, ca e bogat in minerale, ca e mai gustos... Voi stiti ceva? Folositi zahar brun?

Asa e, deci nu mi se pare doar mie ca parca multa lume s-a dat deja pe zahar brun Eu beau dimineata cafea indulcita cu zahar brun si chiar are un gust mai aromat Mai e cineva de parerea asta?
Amelie22 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2013, 15:38   #1605
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
LaMiRo si Amelie22, voi n-aveti ceva mai bun de facut decit sa scrieti mesaje de 2 rinduri aici?

Nu, zaharul brun nu e sanatos, este la fel de prelucrat ca si cel alb si nu contine minerale. Zaharul brun este zahar alb la care se adauga 1-2% molasa, care a fost scoasa din zahar prin prelucrare. Aroma zaharului brun e data de molasa. Daca vreti un indulcitor care sa contina minerale folositi molasa pura, desi gustul, mai ales ca indulcitor in ceai sau cafea, e destul de greu de suportat.

Indulcitoare naturale: mierea - se recomanda sa nu fie incalzita la o temperatura mai mare de 40 Celsius, altfel isi pierde enzimele, polenul. Oricum, daca preferati mierea alegeti-o pe cea care e cristalizata (netransparenta). In functie de florile de la care recolteaza albinele o miere 100% pura poate cristaliza in 3 zile, deci mierea prin care poti vedea, care ramine in stare lichida cu anii in raft e doar un zahar mai scump si fara valoare nutritiva suplimentara.

Sint si alte indulcitoare, mai noi, comercializate ca fiind naturale, cum ar fi siropul de agave, siropul sau zaharul de trestie de zahar. Nu sint naturale decit daca vedeti ca se stoarce trestia de zahar in fata voastra, altfel, orice produs care ramine pe raft mai multe luni trebuie prelucrat in asa fel incit sa nu se oxideze, sa nu fie atacat de bacterii, deci trebuie folositi aditivi, trebuie pasteurizat, etc.

Eu cred ca cel mai natural indulcitor pe care-l poti gasi e cel mai aproape de casa, deci ferit-va de produsele aduse de peste ocean. Mierea, daca aveti o sursa directa, e cea mai buna.

Ar mai fi stevia rebaudiana (nu-i stiu denumirea in romaneste, nici nu stiu daca exista), o planta din America de sud, care are frunzele foarte dulci si care se poate folosi ca praf sau extract. Praful este planta uscata si maruntita si cred ca procesul e aproape 100% natural. Pe de alta parte gustul nu e de zahar pur, are o tenta amaruie dupa ce o consumi si e o chestiune de gust daca iti place sau nu. Avantaj: fructoza 0%, deci poate fi consumata nelimitat, atita timp cit nu-ti vine sa versi. Extractele sint o poveste putin diferita, pot fi simple extract sau tot felul de arome, de la cafea, hazelnut, vanilie si categoric nu cred ca sint procesate natural.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2013, 23:00   #1606
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ca sa o imit pe anaemona, zic si eu: "ce-am mai gatit in ultimul timp".
IMG_0018.JPG
IMG_0032.JPG
IMG_0028.JPG
IMG_0039.JPG
IMG_0020.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2013, 23:06   #1607
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
IMG_0018.JPG
IMG_0026.JPG
IMG_0040.JPG
IMG_0029.JPG
IMG_0037.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2013, 23:09   #1608
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
la categoria "deserturi" am incercat ceva foarte putin spectaculos, dar delicios, mai ales pentru fanii cake-urilor. ingredientul surpriza este branza mascarpone. cam scumpa, e adevarat.
IMG_0045.JPG
IMG_0041.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2013, 23:31   #1609
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
rvn, inca n-am drepturi de autor pe fraza "ce-am mai gatit in ultimul timp", dar poate ma hotarasc s-o patentez

Asadar, astazi vin cu ceva nou ce-am mai gatit si ce-am mai baut in ultimul timp.

Ce-mi pregatesc cind mi-e foame, asa cum o sa-mi fie imediat ce termin cu mesajul asta, si-mi ia aprox 2-3 minute. Am mai pus poze cu wraps, dar asta e noua



Pentru ca nu i-am raspuns Monei cind m-a intrebat de chiftele, ii raspund acum. Erau facute cu carne de pui ramasa de la supa, maruntite in food processor, la care am adaugat morcov ras, ceapa, usturoi, verdeata si ou si pentru prima data le-am facut in cuptor in loc sa le prajesc in ulei. N-a fost alegerea cea mai buna, pentru ca mi s-a innegrit de tot hirtia cerata, n-am mai facut de-atunci si nu stiu daca mai fac asa.

Mai jos e varianta mea de chiftele, care nu-s facute la cuptor si n-au carne. Au in rest cam acelasi lucru ca cele cu carne, in plus pulpa de migdale. M-am apucat sa le fac pentru ca imi place la nebunie laptele de migdale, dar din pacate n-am ce face cu pulpa, pentru ca nu maninc asa multe nuci/seminte.



Tot cu pulpa ramasa de la migdale sint si prajiturelele de mai jos.



Acum trecem la bauturi. Intre primele 3 lucruri pe care le consider cele mai bune achizitii pe care le-am facut in viata mea e storcatorul de fructe cu viteza de rotatie mica. Pur si simplu il iubesc

Cam asta e cantitatea de fructe si legume/verzituri din care fac suc o data si nu trebuie sa-l demontez ca mi s-a imbibat sita, le fac pe toate in aprox 10 minute. Din astea 3 farfurii imi ies cam 2.5 litri de suc. Poate pentru unii pare o extravaganta, dar ma costa un sfert de pret din ce as plati la un stand de sucuri, unde selectia de fructe si mai ales verzituri e relativ limitata.



Si rezultatul final.



Pentru ca aici e inca f***ing winter trebuia sa beau ceva cald si dulce.

__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2013, 22:57   #1610
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
umilele mele preparate pentru mesele de Paste:
IMG_0060.JPG
IMG_0042 (2).JPG
IMG_0036 (2).JPG
IMG_0032 (2).JPG
IMG_0070.JPG
desigur, nu mai vreti sa vedeti mancare dupa atata ghiftuiala. nici nu-i recomandat. insa, contez pe faptul ca peste vreo saptamana sau doua, o sa aveti din nou stomacul lipit de sira spinarii, mai ales pe la orele pranzului, la birou.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2013, 00:01   #1611
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
De Paste n-am gatit decat "de dulce", in rest am fost invitati si am primit la pachet. Dar de dulcele a fost dragut!

__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2013, 21:22   #1612
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
de cate ori, dintr-un motiv sau altul, sunt nevoita sa mananc la restaurant, ajung sa regret ca am platit pentru o masa proasta (si nesimtit de scumpa), care-mi si strica si buna dispozitie, uneori.
imi place sa gatesc si-mi place ca mancarea din farfurie sa aiba savoare, gust.
pentru asta, este nevoie de putina rabdare si de cateva secrete ale combinarii condimentelor.

"piept de pui umplut cu pesto si ardei"
.garnitura este optionala. dovlecei umpluti cu orez sau cartofi noi cu morovi.puteti renunta la ele. merge doar si o simpla salata de varza cu marar, de care, tarabele din piete sunt pline:
IMG_0147.JPG
IMG_0155.JPG
IMG_0165.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2013, 16:57   #1613
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
eu mor cînd intru pe topicul ăsta.
voi ştiţi că eu de 2 luni am renunţat la zahăr şi ulei? nici eu nu ştiu de ce, de fapt la zahăr ştiu, mi-a făcut o prietenă campanie că ciocolata, cafeaua, chiar şi ceaiul negru ruinează economiile ţărilor din care vin, pentru că se cultivă ca bunuri de export, se achiziţionează la preţuri de nimic şi duc la exproprieri masive, abuzive şi în plus accentul pe export duce la ignorarea nevoilor locale şi comercializarea chestiilor de utilitate zilnică la preţuri mari, tocmai pentru că sunt culturi "de nişă".
of doamne . în fine, la cafea eu am zis că nu renunţ nici dacă mă tragi pe roată ca pe Horea & Cloşca.
am altă întrebare. acuma în piaţă au apărut muşeţei, levănţică (cred, are flori violet în ciorchine vertical), mărul-lupului (sau coaiele popii, cum s-a grăbit să mă informeze vînzătoarea şi despre care am citit că-i ultratoxică, deci habar nu am ce caută pe tarabe; măcar de era halucinogenă, da aşa), coada-calului.
na, eu mi-am luat coada-calului şi mentă. pe net scrie că după ce se usucă bine, se dă prin rîşniţă şi apoi se pune la macerat pînă a doua zi pulberea (la coadă mă refer). se scurge, apoi se face infuzie din chestia aia, zaţul de coada-calului cum ar veni, şi se amestecă maceratul cu infuzia. acuma faza e că eu nu am rîşniţă. dacă pun la macerat crenguţele alea direct, eventual rupte în cîteva segmente mai mici, are ceva? sau stric marfa? să ştiu să nu mai cumpăr.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2013, 09:18   #1614
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Malombra, observ ca te pasioneaza terapiile naturiste. iti recomand cartea asta:
http://www.librariaonline.ro/practic...idiu-p10012509

poti afla multe informatii utile despre plantele medicinale.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2013, 10:50   #1615
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
mersi, rvn

mă preocupă, dar asta nu înseamnă că nu dau iama din cînd în cînd, cînd nu mă vede nimeni, şi-n meniuri bombatomice . de obicei, cînd merg la mama, ne răzvrătim la scară mare !!! bine, eu sunt şi mai leneşă, asta cu ecologia e numai un pretext nobil de a-mi masca inerţia . un ceai se face mai repede decît un cozonac. de aia e şi fain cu mama, că ea face intervalele alea îndelungate să pară o nimica toată, paşi de vals. te bagă foarte repede într-o dispoziţie de get moving, girl!.

Last edited by Malombra : 22 May 2013 at 10:56.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2013, 13:51   #1616
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Malombra:
eu sunt şi mai leneşă, asta cu ecologia e numai un pretext nobil de a-mi masca inerţia . un ceai se face mai repede decît un cozonac.
tocmai din acest motiv ti-am recomandat si cartea aceea. terapia cu ceaiuri, sau, mai bine zis, consumul indelungat si excesiv de licori din plante, poate dauna.am auzit de nenumarate ori, ca "ceaiurile din plante nu fac rau niciodata". nimic mai fals. trebuie respectate dozele si tinut cont de efectele adverse (apropos si de film). cartea lui Ovidiu Bojor este una dintre cele mai bune. domnul,este o autoritate in domeniu.
personal, nu sunt amatoare de ceaiuri. beau foarte rar si poate ca gresesc. recunosc, insa, puterea lor binefacatoare in cazul anumitor afectiuni. ca sa aiba, insa, efectul dorit, nu trebuie consumate sau folosite "dupa ureche". substantele active pe care le contin au contraindicatii, la fel ca si medicamentele.
fiecare om are posibilitatea si dreptul de a hotari singur ceea ce consuma pe post de hrana sau lichide. alegerea ne apartine si nu consider ca trebuie sa impunem cuiva un regim alimentar, doar pentru ca ne place noua sau ne simtim bine in urma lui. cel mai important lucru, pentru mine, este regimul general de viata, in care este cuprins si cel alimentar. imi place sa gatesc tot felul de mancaruri si-mi face placere sa mananc orice fel de mancare, daca este gatita bine. secretul consta in cantitate. si bineinteles, pastrarea un echilibru intre mese, somn, efort fizic (nu neaparat fitness), relaxare. in rest, cand citesc despre dietele miraculoase care-ti apar in fata ochilor ori de cate ori accesezi o pagina de internet, zambesc, fiindca, "orice minune tine doar trei zile."
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2013, 15:58   #1617
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
Ok, voi încerca să o cumpăr, măcar să am toate informaţiile la un loc, în loc să cotrobăi tot netul după ele. Acuma don’t get me wrong, eu nu trăiesc numai cu ceaiuri . în primul rînd, că trebuie să ies frecvent din casă, să mai alerg după tramvai, să fac traseuri de la muncă la facultă şi cu o vezică plină nu ştiu ce m-aş face. Îmi fac ceai şi-l car cu mine în sticlă. Băuturile sintetice mi se par prea dulci şi cu miros de detergenţi şi în plus le găsesc alte întrebuinţări casnice, de care nu vreau să pomenesc pe arta gătitului *____* Iar apa e bună, dar din păcate cîteodată nu e decît apă şi asta plictiseşte. Pînă acum oricum nu am optat pentru reţete frankenstein, numai pentru alea de cînd lumea: muşeţel, salvie, urzici.

Last edited by Malombra : 22 May 2013 at 16:01.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2013, 18:11   #1618
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Mal, menta musetelul si salvia poti sa le bei fara probleme in orice cantitate, pe timp indelungat. Toate 3 ajuta la digestie si calmare atit a intestinului cit si pe sistem nervos.

Coada calului nu e indicata pe termen lung, asta insemnind sa nu bei zilnic mai mult de 3 luni, dar este o iarba cu proprietati excelente. Poti chiar s-o maninci, doar ca trebuie s-o gatesti adecvat. N-am idee ce-ai luat din piata, planta verde sau uscata. Poti face tinctura cu alcool 30% din planta verde sau daca e uscata poti sa-ti faci infuzie 20 de minute cu 1-2 lingurite planta intr-o cana cu apa.

Macerarea de care ai scris e o precautie ca sa se reduca anumite substante amare dar daca iarba e uscata nu e nevoie de macerarea aia. Daca vrei sa faci ceai din planta verde trebuie fiert 20 minute aruncata apa apoi adus din nou la fierbere. Daca faci din planta uscata e safe doar cu infuzie.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2013, 21:09   #1619
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
fiecare om are posibilitatea si dreptul de a hotari singur ceea ce consuma pe post de hrana sau lichide. alegerea ne apartine si nu consider ca trebuie sa impunem cuiva un regim alimentar, doar pentru ca ne place noua sau ne simtim bine in urma lui. cel mai important lucru, pentru mine, este regimul general de viata, in care este cuprins si cel alimentar. imi place sa gatesc tot felul de mancaruri si-mi face placere sa mananc orice fel de mancare, daca este gatita bine. secretul consta in cantitate. si bineinteles, pastrarea un echilibru intre mese, somn, efort fizic (nu neaparat fitness), relaxare. in rest, cand citesc despre dietele miraculoase care-ti apar in fata ochilor ori de cate ori accesezi o pagina de internet, zambesc, fiindca, "orice minune tine doar trei zile."[/quote]

Ai rezumat minunat,si eu sunt de aceeasi parere.
Exact ca Malombra,nici eu n-as renunta pentru nimic la cafea ( care pentru mine e o stare de spirit).
Vreau sa va cer sfatul intr-o privinta: nici eu nu consum zahar,decat in cafea.Folosesc doar zahar brun,dar am inteles ca e totusi la fel de toxic( desi gustul e parca mai putin artificial decat al celui alb pe care nu-l mai pot suporta).
Cafeaua complet amara n-am ajuns s-o pot bea,ce alternativa mai buna de indulcire s-ar gasi ?
Siropul de stevie nu mi se pare ca poate fi amestecat cu cafeau atunci cand o gatesti.Am vazut in magazine si tablete de stevie,a incercat cineva ?
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2013, 21:31   #1620
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Quote:
Vreau sa va cer sfatul intr-o privinta: nici eu nu consum zahar,decat in cafea.Folosesc doar zahar brun,dar am inteles ca e totusi la fel de toxic.
Umm, toxic? Zaharul? Sincer, femeile fac niste descoperiri fantastice in domeniul biochimiei. Daca vorbesc cu una am sanse decente sa aflu ca uleiul de floarea soarelui da cancer si trebuie folosit doar cel de cocos, sau ceaiul de coada popandaului schiop e panaceul universal pentru orice problema etc etc As fi curios sa inteleg cum pot genul asta de idei sa se fixeze in mintea acelor reprezentante a sexului frumos. Bine, inteleg ca revistele sunt pline de aiureli, dar parca un filtru trebuie sa exista in capul fiecaruia.
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells