Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Apr 2014, 07:55   #1
manan
Novice
 
manan
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1
Primul film romanesc despre viata lui Isus Hristos

Bună ziua,
De-a lungul istoriei, exprimarea credinţei a fost ridiculizată şi chiar suprimată în Estul Europei. Spunem că acum trăim vremuri care permit exprimarea liberă a opiniilor, este timpul să ne revendicăm drepturile, nu doar să le enunţăm!
O principală învăţătură a Creştinismului este aceea că este bine să îţi ajuţi aproapele. Apelăm la dumneavoastră pentru a realiza primul film despre viata si minunile lui Isus Hristos, primul film din Europa de Est, o parte foarte importantă a proiectului Jesus Christ- The Liberator.
Proiectul este compus din două părti: realizarea acestui film care este unicat până la ora actuală şi aplicarea zicalei „ Ajută-ţi aproapele”, care se referă la rezolvarea unor cazuri sociale la nivel internaţional.
Implicarea dumneavoastră în acest proiect va produce schimbările pe care simţiţi că vă doriţi să le vedeţi în lume. Vă vom anunţa care sunt cazurile sociale spre care ne îndreptăm atenţia şi veţi vedea cu ochii dumneavoastră cum le-aţi schimbat viaţa unor oameni şi unor comunităţi de pe tot globul.
Cu susţinerea dumneavoastră vom putea realiza nu doar prima producţie cinematografică românească cu tematică creştină, ci din întreaga Europa de Est. Filmul în sine urmăreşte informarea oamenilor privind cele mai importante concepte religioase Creştine: Geneza, Păcatul orignar, izgonirea din Rai, moartea lui Adam şi Eva şi viaţa lui Iisus Hristos.
Dacă până acum omul mergea la biserică pentru a îl găsi pe Dumnezeu, cu sprijinul dumneavoastră, Dumnezeu va merge prin lume căutând oameni care au nevoie de ajutorul său.
Am lansat o campanie de strângere de fonduri, unde puteţi contribui direct la dezvoltarea acestui proiect. Orice donaţie este binevenită. Dar din dar se face Rai! Acesta este link-ul către campania de strângere de fonduri: https://www.indiegogo.com/projects/j...x/7199614#home
manan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2014, 09:01   #2
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by manan:
Cu susţinerea dumneavoastră vom putea realiza nu doar prima producţie cinematografică românească cu tematică creştină, ci din întreaga Europa de Est.
Vezi ca au mai fost niste amatori gen Tarkovski, care au incercat cat de cat sa faca filme cu teme crestine. Sigur, ma astept ca filmul vostru sa fie mult mai bun, dar merita si altii mentionati.
Originally Posted by manan:
Dacă până acum omul mergea la biserică pentru a îl găsi pe Dumnezeu, cu sprijinul dumneavoastră, Dumnezeu va merge prin lume căutând oameni care au nevoie de ajutorul său.
Apoi de ce sa nu facem si o blasfemie, daca tot suntem artisti. E clar ca Dumnezeu sta in biserica pana cand vin donatiile, asa ca deschideti buzunarele, fratilor!

Last edited by Twinsen : 26 Apr 2014 at 10:06.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2014, 10:49   #3
marillion
Veteran
 
marillion
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 270
Dar cum stau lucrurile, până acum am trăit în beznă, iar filmul ăsta îmi va lumina mintea? Nu ştiu de ce, dar apelul ăsta la solidaritate îmi sună ca discursurile sectanţilor ce-mi bat la uşă pentru a mă face să-mi schimb credinţa.

Iar ceea ce am văzut pe https://www.indiegogo.com seamănă cu imaginile astea sublime care au invadat Fb:









marillion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2014, 11:15   #4
bitter_moon
Senior
 
bitter_moon
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 112
Originally Posted by marillion:
Dar cum stau lucrurile, până acum am trăit în beznă, iar filmul ăsta îmi va lumina mintea? Nu ştiu de ce, dar apelul ăsta la solidaritate îmi sună ca discursurile sectanţilor ce-mi bat la uşă pentru a mă face să-mi schimb credinţa.

Iar ceea ce am văzut pe https://www.indiegogo.com seamănă cu imaginile astea sublime care au invadat Fb:

Apropo de ceea ce ne arati tu, marillion, imi permit sa intervin si eu cu un scurt citat:

"Nicăieri şi niciodată, Hristos nu ne-a cerut să fim proşti." - Nicolae Steinhardt

Last edited by bitter_moon : 26 Apr 2014 at 12:01.
bitter_moon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2014, 14:43   #5
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
Originally Posted by bitter_moon:
Originally Posted by marillion:
Dar cum stau lucrurile, până acum am trăit în beznă, iar filmul ăsta îmi va lumina mintea? Nu ştiu de ce, dar apelul ăsta la solidaritate îmi sună ca discursurile sectanţilor ce-mi bat la uşă pentru a mă face să-mi schimb credinţa.

Iar ceea ce am văzut pe https://www.indiegogo.com seamănă cu imaginile astea sublime care au invadat Fb:

Apropo de ceea ce ne arati tu, marillion, imi permit sa intervin si eu cu un scurt citat:

"Nicăieri şi niciodată, Hristos nu ne-a cerut să fim proşti." - Nicolae Steinhardt

Nu ne ramane decat sa speram ca o astfel de initiativa se va finaliza la cel mai inalt nivel posibil. Tinand cont de tara in care traim mi-e greu sa cred ca se poate face ceva memorabil dar "sperare e sognare non costa niente"...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2014, 18:46   #6
bitter_moon
Senior
 
bitter_moon
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 112
Originally Posted by sabinalin:
Nu ne ramane decat sa speram ca o astfel de initiativa se va finaliza la cel mai inalt nivel posibil.

Esti optimist, Sabin, ceea ce nu-i rau in alte situatii...
bitter_moon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:11.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells