Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Apr 2011, 11:55   #3381
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Aseara pe TVRC ,''Les Invasion Barbares '' -Denys Arcand -2003 . destul de bunicel dar nu la nivelul cunoscutelor :Le déclin de l'empire américain sau Jésus de Montréal .8/10
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2011, 16:27   #3382
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Sphere -9/10
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2011, 16:52   #3383
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Contact revazut - 9
Seven Pounds revazut - 10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2011, 19:25   #3384
DragonMaster
Junior
 
DragonMaster
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 63
Cel mai recent vizionat film.

Ramona and Beezus 7/10
DragonMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2011, 22:55   #3385
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
Azi am revazut Brothers, cu Tobey Maguire, Natalie Portman si Jake Gyllenhaal in rolurile principale. Un film foarte emotionant. 9,5/10 din partea mea.
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2011, 22:55   #3386
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
Originally Posted by Dl.cinematic:
Originally Posted by andreiu7z:
Polanski's Rosemary's baby 1968 - 9/10

Personal, cu tot respectul cuvenit unui regizor de talia lui Roman Polanski, mi s-a părut că "Rosemary's..." e un film scăpat de sub control, mai ales în ultima lui treime. Deși aș dori din tot sufletul să pot fi contrazis, for one thing, Cassavetes nu se poate lăuda că a făcut un rol memorabil. Dimpotrivă, în multe scene, poticnelile acestuia sunt evidente și nu fac deloc bine cursivității filmului - atribut esențial pentru o peliculă care, mi s-a părut, dorește să iasă în evidență printr-o structură narativă rece, extrem de calculată. Singura excepție de la impresia generală de dezamăgire pe care am avut-o după vizionarea filmului fost interpretarea Miei Farrow, însă și aici e discutabil dacă turul de forță al actriței ar fi fost rezultatul unei compatibilități intrinseci a acesteia cu roluri dramatice de factura celui din "Rosemary's..." (combinația Farrow--roluri dramatice nu face să sune, cel puțin pentru mine, vreun clopoțel) ori doar un produs secundar al problemelor din viața personală prin care trecea în perioada filmărilor. În afara unor aprecieri generale, repetitive, ale criticii de specialitate, cum că filmul lui Polanski aduce un plus de valoare romanului - slăbuț - al lui Ira Levin, nu am prea reușit să bifez alte motive pentru care ar merita cât mai mulți lauri (sau, dacă vreți, acolade... ). Ori, deși este și acesta un atribut ce nu poate fi neglijat, nu cred că poate să reprezinte, per se, un criteriu care să certifice în mod absolut, valoarea unui film, fie acesta semnat și de Roman Polanski.

De la mine, primește un 6/10.

O fi el un film inodor, incolor și insipid dar mie-mi plăcu. Probabil am plusat mai mult la nota acordată din două considerente: 1. pelicula a fost dirijată din spatele camerei de maestrul Polanski, care, cred eu, că a făcut un lucru bun, avântându-se pe teritorii oarecum necunoscute pentru el (posibil considerat pentru unii un "experiment eșuat"); 2. actingul Miei Farrow trebuia cumva recompensat, astfel, acesta aduce un plus mare filmului.
E clar că nu este un film-capodoperă, dar nici nu-l putem cosidera unul de duzină, acordându-i note mici.
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2011, 23:13   #3387
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Originally Posted by Windom:
In ceea ce priveste Rosemary's Baby, in general, ne place noua sa fim un pic mai circotasi cind e vorba de regizorii "seriosi" ce se aventureaza pe tarimul "blestemat" al horror-ului. La fel s-a intimplat si cu Kubrick


huh?? despre "shining" vorbesti? poi ala a fost unul dintre cele mai atent-controlate exercitii alae maestrului (exercitiu de descensus ad inferos), hai sa nu ne intimidam de (ne)spusele si plictiselile tuturor prostalailor.
nu, serios acum, "shining" e in alta categorie.. (cat nu-mi place mie kubrick; laudat pana si de legionarul ala imputit de eliade)
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.

Last edited by ulrich : 26 Apr 2011 at 23:20.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2011, 15:05   #3388
Dl.cinematic
Veteran
 
Dl.cinematic
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 147
Originally Posted by andreiu7z:
E clar că nu este un film-capodoperă, dar nici nu-l putem cosidera unul de duzină, acordându-i note mici.

Eu cred că dintre toate concluziile posibile ce s-ar fi putut desprinde din nota pe care am acordat-o eu filmului (adică 6/10), ai ales-o pe cea mai puţin "inspirată" ( ). Prin natura lui, acest thread adună laolaltă persoane dintre cele mai diverse, de la experţi în materie de cinema (nu mă includ în această categorie!) all the way până la neofiţi. Din acest motiv, nu aş interpreta nota respectivă ca plasând în mod automat filmul în categoria celor "de duzină", la fel cum un 10 acordat de un "trol" unui film cu adevărat "de duzină", nu îl poate transforma într-o "capodoperă". Pe scurt, cred că ai suprainterpretat puţin ceea ce am vrut să spun, însă după intervenţia mea de acum, sper ca totul să fie înţeles exact aşa cum am intenţionat: nu aş adăuga filmul în clasamentul personal în primele, să zicem....100 de poziţii. Dar asta nu înseamnă deloc că filmul este un "rebut", ci doar un film, pe marginea căruia putem însă continua să dezbatem fără încrâncenări şi concluzii imuabile
__________________
"Comedy is tragedy plus time".

Last edited by Dl.cinematic : 27 Apr 2011 at 15:09.
Dl.cinematic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2011, 08:37   #3389
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Dl.cinematic:
Originally Posted by andreiu7z:
E clar că nu este un film-capodoperă, dar nici nu-l putem cosidera unul de duzină, acordându-i note mici.
Eu cred că dintre toate concluziile posibile ce s-ar fi putut desprinde din nota pe care am acordat-o eu filmului (adică 6/10)
am un principiu,fiindca tot se insista pe note:ele niciodata nu reflecta realitatea,ci o reactie de moment a celui care le acorda (profesorul,adica).el se poate trezi dimineata morocanos si in ziua examenului,toti studentii pica.
fiecare apreciaza filmul dupa cum i se implinesc asteptarile.nu conteaza pana la urma daca ne incadram in categoria expertilor sau a prostalailor,important este sa ne putem exprima impresiile despre ultimul film vizionat,asa cum am receptat noi,ceea ce a vrut autorul sa transmita.daca unii dintre noi,nu vedem sensuri ascunse sau subtilitati,poate e o problema de perceptie sau poate fi si un defect al filmului,indiferent de numele celui care l-a realizat.
eu,recunosc,am avut ceva asteptari de "rosemary's baby",dar nu m-a impresionat,fiindca n-a reusit sa ma faca sa cred ca vizionez un horror.in lipsa efectelor vizuale care ar fi putut da aceasta impresie,expresivitatea actorilor (cu exceptia Miei Farrow) a lasat de dorit,iar elementele care ar fi dat senzatia de straniu,de ciudat,de rau,sunt prea sterse ca sa te"ingrozeasca".iar finalul,aproape ca a fost ratat.macar daca ne aratau copilul!
imi pare rau daca nu sunt pe acceasi lungime de unda cu cei avizati,dar cel putin,mi-am rezervat dreptul de a-mi spune punctul de vedere.putem acorda note filmelor,dar sa acordam si celor care isi exprima opiniile?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2011, 06:55   #3390
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
The Messenger (2009), cu Woody Harrelson si Ben Foster in rolurile principale. Un film foarte bun. Recomand.
8/10.
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2011, 20:57   #3391
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Scream 4
6/10 .. clisee .. lots of them .. un final pe jumatate previzibil .. cu un mic kick
per total bunicel ..
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2011, 06:22   #3392
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
Five Minarets in New York (2010), un film turcesc despre terorism si pace, toleranta si ura. Neasteptat de bun.
7,5/10.
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2011, 08:42   #3393
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Cidade de Deus [City of God] - 2002
10/10

Un film făcut după un caz real în care descoperim viaţa a doi tineri ce trăiesc într-unul dintre cele mai periculoase cartiere din Rio de Janeiro, fiecare luând-o pe căi diferite. Unul devine traficant de droguri, iar celălalt fotograf.

It was like a message from God: "Honesty doesn't pay, sucker."

- Have you lost your mind? You are just a kid!
- A kid? I smoke, I snort. I've killed and robbed. I'm a man.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2011, 11:54   #3394
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Pe unde umbli aiurea măi femeie ??
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2011, 11:57   #3395
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
pentru cei care vor filme sovietice

http://www.nuz.ro/7949/youtube-si-mo...lme-sovietice/

http://www.youtube.com/mosfilm
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2011, 12:51   #3396
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Originally Posted by bremen1980:
Pe unde umbli aiurea măi femeie ??

Prin zonă.. mai mult sau mai puţin.
Mersi de întrebare.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2011, 15:48   #3397
ionutt-
Senior
 
ionutt-
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 113
The rite cu Anthony Hopkins, slab. 5/10
ionutt- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2011, 16:08   #3398
catasmile17
Guru
 
catasmile17
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 417
cel mai recent film the patriot !!!!!!

catasmile17 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2011, 18:55   #3399
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Fast Five
6/10

Bunicel .. nu-i foarte previzibil .. si te tine intr-o acceptabila stare de tensiune .. desi echipa e gen Ocean's Eleven .. are momente bune de action/racing si glumite and those cars pff .. Ford GT40 .. Nissan GTR .. Koenigsegg .. Porsche GT3 .. Oh yes Thank You Top Gear
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2011, 14:49   #3400
DragonMaster
Junior
 
DragonMaster
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 63
Cel mai recent vizionat film.

Ice Age 9/10 -o animatie reusita.
DragonMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells