Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Jun 2011, 04:04   #21
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
Eu Sunt Pentru Eutanasierea Cainilor Fara Stapan!
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 09:41   #22
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by dragonfly_drk:
nu dai toti banii intr-o parte si cealalta parte ramane descoperita. imparti frumusel banii in toate partile si chiar daca costurile solutionarii problemei sunt mai mari decat bugetul alocat

Data viitoare cand o sa ai nevoie urgenta de bani pentru un serviciu medical sa te gandesti inca o data la ce ai scris aici.

La celelalte n-am timp sa raspund ca intarzii la un curs, dar la doua dintre ele ai raspuns la altceva decat ce am zis, iar la cealalta ai evitat de fapt raspunsul.

Cristina a fost pe langa tare la ce-am zis eu, dar lamurim cand ma intorc. Parca nu vorbim aceeasi limba...

noi inca mai asteptam explicatia...

@gebeleizis... bravo tie

@twinsen... de cand porcul si mielul sunt animale de casa? stai si citeste istoria acestor trei animale (porc, miel si caine) si modalitatea in care a interactionat omul cu ele in decursul timpului si atunci mai vorbim...

mai, deci dati si voi niste exemple de rad si curcile... (apropo de animale)... eu tot nu vad legatura intre spitale si caini.

daca e sa fie asa, de ce nu investeste statul in spitale de nebuni? nu radeti ca nu e de ras. In Cluj, in piata Zorilor asta-iarna isi faceau aparitia vreo trei-patru nebuni in fiecare zi la aceleasi ore. ei erau prezenti. m-am interesat de ei. cica nu prezinta pericol pentru societate (hai ma, serios? deaia se iau la bataie cu tine si te injura daca le arunci o simpla privire?) iar spitalele sunt pline, asa ca i-a lasat primaria sa sperie toti clientii din piata... no, cu astia ce facem? ii eutanasiem sau le facem adapost?
(sincer, nu mai stiu exact daca mai sunt aia pe acolo... si nici nu vreau sa trec sa verific. )

probleme in Romania sunt cu duiumul. de la spitale, strazi, maidanezi, blocuri care stau sa se darame la cel mai mic cutremur, pana la retragerea unor drepturi ale studentilor, pensionarilor, bugetarilor, persoanelor cu dizabilitati, etc.

si toate, dar absolut toate problemele astea trebuie rezolvate intr-un fel sau altul. in plus, se zice ca Romania vrea sa devina o tara civilizata. pai daca e asa, fratilor, ce vii se pare civilizat in a eutanasia atatia caini?
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 11:11   #23
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Daca am face un sondaj, am constata ca sunt milioane de romani care sunt impotriva eutanasierii. Mai mult decat atat, sunt oripilati, dezgustati si ingroziti de faptul ca exista oameni care isi doresc moartea "bietelor animalute nevinovate" si par dispusi sa faca orice pentru salvarea lor. Daca am mai face un al doilea sondaj in care am intreba un numar de, sa zicem, 1 milion de sustinatori ai "bietelor animalute nevinovate"( cu siguranta sunt mai multi) daca ar fi dispusi sa ofere, din toata saracia lor, 100 de lei pentru a salva viata "bietelor animalute nevinovate", am constata ca peste 90% din ei s-ar stramba si ar intoarce spatele "bietelor animalute nevinovate". Un milion amarat, din toata saracia, daca ar da 1 milion de oameni, s-ar aduna vreo 25 de milioane de euro, bani suficienti ca sa se faca adaposturi pentru toti cainii. Apoi sa cotizeze cu 1 euro pe luna pentru intretinerea lor, atat cat vor trai, desi, daca ar exista adaposturi, s-ar gasi destui voluntari sa se ocupe de asta. Durerea mai mare este ca tocmai aia cu bani, care ii intretin prin curtile firmelor lor, ar fi primii care le-ar intoarce spatele "bietelor animalute nevinovate". Sunt total impotriva eutanasierii si as fi dispus sa platesc mai mult de 100 de lei pentru salvarea lor, dar bula de ipocrizie din tara asta ma face sa cred ca niciodata nu vom putea rezolva o situatie de genul asta, ne vom plange mereu si vom da vina pe politicienii nostri incompetenti, pe care tot noi i-am ales. Sunt multi care se baga in seama si putini carora le pasa cu adevarat. Sa-i omoare pe toti, ce mai conteaza, daca tot mor gainile si porcii, sa moara si ei. Sa ne omoare si pe noi.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 11:20   #24
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Originally Posted by danonino:
Ma, voi sunteti nebuni? Dupa ce ca sunt atat de multe taxe si impozite, scumpe taxe si impozite, voi mai vreti sa le dati astora bani in plus?

Ne meritam soarta.
Daca acei caini, pe care ii iubesc atat de mult si sunt atat de nevinovati, nu valoreaza 100 de lei pentru ei, bani care pot fi donati in transe, atunci merita sa moara.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 11:27   #25
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Mitingurile astea care se tot fac si sunt atat de vehementi, sa adune mana de la mana si sa faca un adapost amarat pentru caini, sa salveze cativa din ei. Intreaba-i si vezi, sunt de acord?
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 11:44   #26
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by danonino:
Ma, voi sunteti nebuni? Dupa ce ca sunt atat de multe taxe si impozite, scumpe taxe si impozite, voi mai vreti sa le dati astora bani in plus?

Ne meritam soarta.
bravo,danone.
excelenta intrebare!
in plus,intr-o tara plina de gunoaie, unde mizeria si resturile alimentare colcaie la fiecare colt de strada,n-avem cum sa nu avem si multi consumatori pentru ele,nu?

Last edited by rvn : 04 Jun 2011 at 11:58.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 11:56   #27
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
asta inseamna ca ar trebui sa dam noi bani pentru tot ce nu functioneaza in tara asta, nu?
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 11:59   #28
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by klaudya_e:
asta inseamna ca ar trebui sa dam noi bani pentru tot ce nu functioneaza in tara asta, nu?
nu "ar trebui".
chiar ii dai Klaudia,.nu stiai asta pana acum?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 12:03   #29
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Politicienii romani aici ma refer la toate partidele sunt sub orice critica.Toate care au fost din `89 pana in prezent nu au facut decat sa fure si sa minta populatia.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 12:08   #30
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by klaudya_e:
asta inseamna ca ar trebui sa dam noi bani pentru tot ce nu functioneaza in tara asta, nu?
nu "ar trebui".
chiar ii dai Klaudia,.nu stiai asta pana acum?
adica sa dam in plus de bunavoie
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 12:14   #31
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Originally Posted by klaudya_e:
asta inseamna ca ar trebui sa dam noi bani pentru tot ce nu functioneaza in tara asta, nu?
Cat timp nu-ti pasa de cainii aia nu trebuie sa dai. M-am referit la cei carora le pasa cu adevarat, daca exista destui. Nu sa dai la stat, sa faci tu ceva daca statul nu e in stare. Sunt personalitati importante care vin si urla pe la televizor, dar nu fac nimic cand vine vorba de bani. Statul care ne mananca de bani trebuie sa rezolve problema, nu noi care oricum platim destul. Daca gandesti asa, avand in vedere ca statul nu o sa faca nimic, ti se rupe de cainii aia. Eu vorbeam de cei carora le pasa cu adevarat. Aici am vrut sa punctez, sunt multi care ii plang si putini carora le pasa cu adevarat.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 12:19   #32
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
[quote=indiferrent]
Originally Posted by klaudya_e:
. Eu vorbeam de cei carora le pasa cu adevarat. Aici am vrut sa punctez, sunt multi care ii plang si putini carora le pasa cu adevarat.
pentru asta s-au infiintat o groaza de fundatii.
ce fac ele? ce fonduri gestioneaza si cum?
cine contribuie? ce programe reale aplica ele pt.ameliorarea situatiei?cati voluntari isi omoara timpul la aceste fundatii?
sa donezi bani e cea mai simpla chestie. dar ce sens are s-o faci daca acea donatie nu-si atinge scopul? aici e problema,indiferrentule.eu asa zic.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 12:29   #33
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
imi pasa de animale in general, dar nu de cainii care te-ar putea ataca
si nu sunt de acord sa donam cand statul tre sa ia masuri..donez pt un bolnav care nu poate sa-si procure bani pt o operatie, pt. un copil/adolescent inteligent pt a-si continua studiile, pt. batrani care au o pensie de mizerie, etc.
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 12:31   #34
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
[quote=rvn]
Originally Posted by indiferrent:
Originally Posted by klaudya_e:
. Eu vorbeam de cei carora le pasa cu adevarat. Aici am vrut sa punctez, sunt multi care ii plang si putini carora le pasa cu adevarat.
pentru asta s-au infiintat o groaza de fundatii.
ce fac ele? ce fonduri gestioneaza si cum?
cine contribuie? ce programe reale aplica ele pt.ameliorarea situatiei?
sa donezi bani e cea mai simpla chestie. dar ce sens are s-o faci daca acea donatie nu-si atinge scopul? aici e problema,indiferrentule.eu asa zic.
In toate mitingurile astea exista lideri si oameni importanti. Da-le incolo de donatii pe la nu stiu ce fondatii si de cotizatii la stat pentru probleme de genul asta. Se organizeaza atat sa faca un miting, sa se oraganizeze sa faca un adapost, unul amarat. Sa puna mana fiecare si sa faca naibii niste adaposturi. Nu se pierd nici bani aiurea in felul asta. Sunt oameni importanti care pretind ca iubesc cainii si pot face astfel de campanii, dar, de fapt, ii doare-n cur.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 12:34   #35
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Originally Posted by klaudya_e:
imi pasa de animale in general, dar nu de cainii care te-ar putea ataca
si nu sunt de acord sa donam cand statul tre sa ia masuri..donez pt un bolnav care nu poate sa-si procure bani pt o operatie, pt. un copil/adolescent inteligent pt a-si continua studiile, pt. batrani care au o pensie de mizerie, etc.
Repet, nu trebuie sa donezi tu, vorbeam de cei carora le pasa cu adevarat de caini.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 12:37   #36
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
[quote=indiferrent]
Originally Posted by rvn:
Se organizeaza atat sa faca un miting, sa se oraganizeze sa faca un adapost, unul amarat. Sa puna mana fiecare si sa faca naibii niste adaposturi. Nu se pierd nici bani aiurea in felul asta. Sunt oameni importanti care pretind ca iubesc cainii si pot face astfel de campanii, dar, de fapt, ii doare-n cur.

"sa puna mana fiecare"
scuza-ma, dar in ziua de azi, acest concept e total depasit!
nu sa puna "mana", ci sa existe oameni care se pricep sa managerieze,sa gestioneze fondurile si organizeze activitatea fundatiilor.
ADICA O POLITICA REALA SI COERENTA,bazata pe o lege buna in domeniu,care sa fie respectata si aplicata corect.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 12:45   #37
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
@indiferrent dar faptul ca sunt un focar de infectie nu te deranjeaza?
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 12:45   #38
t0nka
Veteran
 
t0nka
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 234
Originally Posted by indiferrent:
Se organizeaza atat sa faca un miting, sa se oraganizeze sa faca un adapost, unul amarat. Sa puna mana fiecare si sa faca naibii niste adaposturi
sa iti reamintesc in ce tara traiesti?
__________________
Care e aspirina bogatului?
t0nka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 12:48   #39
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Originally Posted by rvn:
nu sa puna "mana", ci sa existe oameni care se pricep sa managerieze,sa gestioneze fondurile si organizeze activitatea fundatiilor.
Printre milioanele de protestanti din toata tara exista multi care pot face asta, dar, hai sa fim seriosi, chiar crezi ca le pasa? Le pasa doar cat sa vada ceilalti ca le pasa si ca sunt oameni buni ca iubesc animalele. Daca ai o problema medicala, te duci la spital si bagi 100 de lei in buzunarul doctorului, imediat, fara nici o retinere, chiar daca nu ar trebui sa faci asta. Chiar crezi ca-i pasa cuiva de cainii aia? Sunt prea putini.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 12:50   #40
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
Originally Posted by indiferrent:
Daca ai o problema medicala, te duci la spital si bagi 100 de lei in buzunarul doctorului, imediat, fara nici o retinere, chiar daca nu ar trebui sa faci asta.

da, pt ca vrei sa fii tratat bine
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:25.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells