Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Apr 2008, 00:21   #1
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Filme din copilarie pe care inca le urmariti...

Propun un nou topic ... despre filmele vazute in copilarie care v`au fascinat si la care va uitati cu placere si acuma.Avand in vedere ca sunt oameni de toate varstele pe acest forum sunt curios ce filme va posta fiecare.

Filmele mele :

Aliens
Casablanca
White Heat
The French Connection
Willy Wonka & the Chocolate Factory
The Birds
Cool Hand Luke
Rebel Without a Cause
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2008, 08:09   #2
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Uite un film din copilarie care il caut si nu il gasesc. Ultimile sase minute. Credeam ca e cu Steve McQueen dar cautind pe IMDB am aflat ca m-am inselat. Titlul original Fear is the key.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2008, 12:55   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
A, da, äla dupä Alistair MacLean, cu Barry Newman, unde apärea si Ben Kingsley, într-un rolisor de gorilä (Royale, äl de-l omorâse pe Jablonsky...) N-am murit dupä el, da' mi s-a lipit de memorie cä invitasem un bun prieten sä-l vedem împreunä si când am ajuns acolo, cicä "La acest film nu au acces copiii sub 16 ani" Da' tot am intrat, cä noi aveam 13, si äla de la bilete era ocupat sä nu lase sä intre niste puradei de 7-8...

Deci on-topic...
Alea nemtesti cu Winnetou.
"Mihai Viteazul"
Serialele cu Sébastien Am umblat recent dupä ele pe net, am gäsit biografii, generice, poze, textele cântecelor... da' de downloadat, lulu.

Last edited by Pitbull : 23 Jun 2010 at 15:45.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2008, 15:14   #4
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
You mean this one ? Sau fac eu confuzie ?

http://www.amazon.co.uk/Belle-Sebast.../dp/B00008AWSA
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2008, 16:06   #5
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
@redmen da cati ani ai tu de te uitai in copilarie la Casablanca si Rebel fara cauza?

@Pitbull: chiar iti placea MIhai Viteazul? ca mie mi se pare ca e groaznic, mai ales pentru copii. nu se intelege nimic din filmul ala. bataliile sunt prea lungi si nu pricepi cine cu cine se bate si mai ales de ce.

la mine e 'toate panzele sus'. (l-am vazut la 9 ani) si 'Some Like It Hot'(l-am vazut la 12ani)
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2008, 16:50   #6
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Din cate stiu eu in copilarie se vizioneaza filme pentru copii dar vad ca majoritatea din voi s-au nascut cu cinefilia in sange...man (spuse cu uimire si dezamagire in glas)...

In cazul meu nu mai stiu exact ce film ma fascina cand eram mic dar cred ca era "Poveste fara Sfarsit" dupa cartea lui Michael Ende, evident...nu mai stiu care parte, dar l-am luat ca un intreg.

Iar unul mai "serios" era The Wizard of Oz (pe TCM, din cauza ca ma uitam toata ziua la CN (caruia azi ii multumesc ca m-a invatat engleza si care si il dispretuiesc profund, mai recent, din cauza ca au bagat dublaj roman - aici ma gandesc la cei mici ca nu mai au sansa sa invete engleza usor) si uitam sa mai schimb programu...asa cum se intampla de multe ori cu astia mai mici) si, stau si ma gandesc, Liceenii si bineinteles Veronica :lol:...si alte astfel aberatii, acum puerile...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2008, 16:50   #7
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Io nu am vrut sã comentez, c-aþi fi zis cã sunt a dracu', da' totuºi am râs! Mulþumesc!
:love: :love: :love: :love: Pitbull & Redmen!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2008, 17:32   #8
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
@mono
depinde c distribuitor de cablu tv ai. de ex. UPC-ul iti permite sa pui CN-ul in engleza d l telecomanda. RDS-ul nu!
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2008, 17:36   #9
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Supastar:
@mono
depinde c distribuitor de cablu tv ai. de ex. UPC-ul iti permite sa pui CN-ul in engleza d l telecomanda. RDS-ul nu!

de asemenea, cartoon sau eurosport pot fi auzite in engleza pe orice DTH national.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2008, 18:04   #10
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Vã imaginaþi cât mã uit eu la TV, dacã abia acum câteva zile am observat cã Dolce a activat rezervarea programului/ filmului! Mã rog, nu ãsta a fost motivul pentru care l-am ales, ci încã vreo câteva chestii invalide ºi dupã un an de abonament , printre care ºi "plãteºti cât vezi", oricum imaginea meritã toþi banii, pãcat de rezumatele de 2 lei pe care le au filmele, ºi de lipsa subtitrãrilor pe Cinemax/ Cinemax 2.

ªi mie mi-a plãcut Veronica, ºi Concurs, ºi Suntetul muzicii, ºi filmele alea pentru copii cu Arabela ºi Rumburak, ºi toate filmele alea "populare" la care era bãtaie pe bilete, despre care nu-mi mai amintesc decât cozile la bilete, durerile de stomac (prezente la mai toate filmele vãzute la cinema ), liniºtea mormântalã din salã, iarna - frigul, însã cea pe care n-am sã o uit niciodatã era senzaþia de evadare într-o altã lume, o lume atât de plinã de viaþã în care continuai sã te REgãseºti ºi dupã vizionare, ori de câte ori închideai ochii ºi te vedeai alãturi de personajele de pe ecran trãind suprema aventurã a vieþii tale! La maturitate fiind acum, nicicând nu mai mi-a fost dat sã retrãiesc acela sentiment.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2008, 19:01   #11
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by klein:
@redmen da cati ani ai tu de te uitai in copilarie la Casablanca si Rebel fara cauza?

Pai tu n`ai vazut in copilarie Casablanca sau orice alt film vechi ? Sau trebuia sa zic de filme aparute dupa ce m`am nascut eu ?
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2008, 19:05   #12
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by M0n0:
Din cate stiu eu in copilarie se vizioneaza filme pentru copii dar vad ca majoritatea din voi s-au nascut cu cinefilia in sange...man (spuse cu uimire si dezamagire in glas)

Pai asa putem vorbi despre vrajitorul din oz cu judy garland .. am mentionat si willy wonka .. si apoi urmeaza desenele .. indiferent ce desene erau nu le ratam niciodata :lol:
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2008, 20:32   #13
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Mãi Redmene, Klein vru sã zicã cã pe ea n-au dus-o cu grãdiniþa la Casablanca, ci doar la Capra cu trei iezi!! Ca sã vezi cum n-ARE unii noroc!!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2008, 20:58   #14
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Mai Dragomara nu cred eu ca stii tu ce a vrut Klein sa zica ... si nici nu cred ca ar vrea sa te aiba pe tine purtatoare de cuvant
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2008, 21:38   #15
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by gionloc:
Originally Posted by Supastar:
@mono
depinde c distribuitor de cablu tv ai. de ex. UPC-ul iti permite sa pui CN-ul in engleza d l telecomanda. RDS-ul nu!

de asemenea, cartoon sau eurosport pot fi auzite in engleza pe orice DTH national.
Da, la digi pot sa modific limba, la cablu RCS (nu rds) nu. Sau depinde de televizor?
Nu intreb ca vreau sa ma mai uit in engleza la el, chiar deloc...nu mai imi plac desenele animate care sunt acum. Captain Planet, Top Cat, Hong Kong Phooey, Wacky Racers, unu cu niste tipi care imbracau costume robotice (nu mai stiu cum ii zice), altul cu trenulete reale (stop-motion), ahh...does were the good old days...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2008, 21:59   #16
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by redmen:
Da. :happy: :love:
Originally Posted by klein:
@Pitbull: chiar iti placea MIhai Viteazul? ca mie mi se pare ca e groaznic, mai ales pentru copii. nu se intelege nimic din filmul ala. bataliile sunt prea lungi si nu pricepi cine cu cine se bate si mai ales de ce.

la mine e 'toate panzele sus'. (l-am vazut la 9 ani) si 'Some Like It Hot'(l-am vazut la 12ani)
"M.V." a fost marea iubire a copiläriei mele (dar numai de la 11 pânä la 15 ani, când l-a detronat "U.C.A." ) si a copiläriei lui Collins (dar numai de la 4 pânä la 10 ani, când l-au surghiunit "American Beauty" si Tarantino). Deci, mi-a rämas stickuit de miocard, chit cä acum sunt constient de limitele lui - dar cred cä exagerezi. Nu mi-a fäcut deloc impresia pe care o descrii tu - nici atunci, si nici acum.
"Toate pânzele sus" m-a sedus la teatrul Ion Creangä, imediat urmând romanul :love: - aveam 8 ani. Când a iesit serialul, aveam vreo 16. Mare dezamägire... Obosiiiiiit...
"Some Like it Hot" - evident :love: (la 14 ani), da' nu-i specific copiläriei. Mä amorezam de el si dacä-l vedeam prima oarä la '84.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2008, 23:41   #17
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Pitbull:
Alea nemtesti cu Winnetou.
:w00t: Dupa romanul lui Karl May, greu as crede ca filmul se ridica la vreo valoare...
Aprop', eu am recitit in 2004 Winnetou, nu pot explica ce clipe nostalgice am retrait si totusi ce emotie heroes am avut ca pt prima data, uitasem multe, dar primul volum din Winnetou si tot primul din Old Surehand intrec majoritatea istoricelor hollywoodiene. Frate, cand il elibereaza pe Surehand in capitolul Langa Apa Albastra -preferatu' meu - de la comansi, cu Vupa Umugi&Co.. Si desertul Llano Estacado cu cactusii lu' Bloody Fox, moartea lui Nsho-Chi..8) :happy: :love: ma intreb si azi daca astea s-au intamplat vreodata cu adevarat, prin 1860-1880 cumva?
---
On-topic:
The Terminator
Jaws
Cobra
Rambo I
Terminator 2

Ehei, si ce fata am facut cand am vazut cum incepe The Terminator, :huh: peisajul ala sumbru de un albastru memorabil, "jucariile" lui Stan Winston si Jim Cameron, eram cu gura cascata, ma asteptam la un Arnold cam din Commando sau Red Heat asa, cand am vazut ca e RAU :lol: incepusem sa fiu dezamagit, apoi cand sparge geamu' cu pumnu' si isi scoate ochiu :lol: 8) , stai-stai, ca se leaga ceva, se infiripa ALT 8) CEVA. De Terminator II nu mai zic nimic, ala a fost soc curat, 100%, PERFECT. N-am gasit nici pana azi un film de actiune mai bun.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2008, 01:45   #18
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by redmen:
Originally Posted by klein:
@redmen da cati ani ai tu de te uitai in copilarie la Casablanca si Rebel fara cauza?

Pai tu n`ai vazut in copilarie Casablanca sau orice alt film vechi ? Sau trebuia sa zic de filme aparute dupa ce m`am nascut eu ?
am vrut sa stiu la ce varsta ai vazut filmele astea, pt. ca titlul topicului pe care tu il propui e despre filmele copilariei. french connection, casablanca?? :shock: serios? astea ti-au placut tie cand erai tzanc? dragaomara are dreptate.

@pitbull: sa stii ca mi se pare ciudat ce spui despre MV. e foarte greoi, ca aproape toate filmele istorice. nu se prea intelege: ce era cu transilvanenii aia, cine era basta si de ce se baga rudolf, multe nume, si batalii. macar pe turci ii recunosteai dupa costume. e povestea aia de amor care ar fi putut sa romanteze putin subiectul, dar e nedusa pana la capat, ca deh' e erou national, nu se cade. in fine, nu ii gasesc interes. poate scenele de bataie sa fi fascinat copiii, dar la astea nu ma prea pricep, ca nu inteleg nimic. singurele lupte care mi-au placut au fost alea din 300 ca erau date cu incetinitorul si se vedea mai clar
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2008, 12:06   #19
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Pai eu m`am referit la filme nu la filme pentru copii sau programe pentru copii ... si am zis filme care v`au fascinat ... si pe mine da m`a fascinat Aliens sau orice alt film pe care l`am postat cu toate ca eram prea mic sa inteleg multe chestii.Daca vreti sa vorbim despre miaunel si balanel deschidem alt topic :lol:
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2008, 12:55   #20
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Serialele cu Sébastien nu erau Bälänel si Miaunel, Abracadabra sau "emisiuni" pentru copii - erau filme serioase, cu scenarii solide si tacâm profesional complet. Oricum, filmele cu/despre/pentru copii nu sunt cu nimic inferioare, în esenta lor, celor care nu-i implicä - uneori, chiar dimpotrivä: multe filme cu Shirley Temple, Mickey Rooney, Freddie Bartholomew, Ricky Schroeder, Justin Henry, Jodie Foster, Brooke Shields, Dakota Fanning, etc., au incomparabil mai multä substantä si profesionalism decât atâtea si atâtea tâmpenii rated d-a-mboulea: flickuri de actiune cretine, comedii vulgare si ieftine, asa-zise "drame" artificiale si superficiale, filme istorice sau politice tendentioase sau comerciale, etc. (plus cä de regulä sunt destul de greu de fäcut!) Dau oricând 60-70% din ce curge la noi pe ecrane timp de un an, pentru "Lord of Flies", (ecranizat bine, nu cele douä rateuri de pânä acum), "The Kid", un Dickens lucrat pä felie (de Carol Reed sau de David Lean, eventual), sau un "Tom Sawyer" bun - äla cu Freddie Whittaker si Jodie Foster, la o adicä.
Deci, Sébastien e 100% on-topic.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:49.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells