Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Dec 2009, 15:13   #241
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by pipes:
Sunt multi cei care nu imi impartasesc parerea si care nu au avut obiectiuni din partea mea, dar "ei" chiar cred cu tarie in afirmatiile lor si sunt documentati.

Documentat? Despre ce ar trebui sa ma documentez cu privire la Avatar? In afirmatiile mele cred de altfel, ca nu le-as fi spus daca nu as fi crezut. Daca pe parcurs se mai schimba e altceva, flexibilitatea mi se pare ceva de apreciat de cele mai multe ori. Nu a fost cazul cu Avatar insa.

Pana la urma despre film ai ceva de zis sau numai despre mine si alte persoane?

Originally Posted by pipes:
Nu ai si tu un brad de impodobit?

Mai pe seara. Dar ce legatura are asta cu Avatar? Sau imi studiezi obiceiurile ca sa vezi cu ce fel de persoana vorbesti, astfel putand sa ma adaugi unei anumite categorii de oameni din care rezulta si atitudinea mea fata de Avatar sau alte filme?

Originally Posted by pipes:
Windom are tot respectul meu de acum incolo.

Sunt sigur:
Originally Posted by pipes:
cu un om care se exprima ca i se rupe nu prea am ce discuta.

Dar tot nu vad ce legatura are faptul de a nu fi sociabil cu abilitatea de a analiza un film obiectiv, atat pe cat se poate.

Originally Posted by pipes:
Craciun fericit tie si tuturor celor de pe CM!

Trecand peste sarcasmul fiecarei urari venite de la tine, multumesc mult, un Craciun fericit si tie.

PS: Scuze moderatorilor pentru ultimele mesaje. Credeam ca, prin absurd, voi ajunge sa mai discut si despre film. M-am inselat...

Last edited by Liviu- : 24 Dec 2009 at 15:17.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2009, 15:29   #242
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by rc-st.:
cum se inspira "marii" regizori din alte creatii 3d
http://www.trilulilu.ro/rcst/f13b1652360781

ce nap
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2009, 15:30   #243
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Nu am mai trecut pe aici de ceva timp asa ca intrebarea poate fi stupida.

Mai exista revista Cinemagia ?
Si daca da, o sa aiba articole in legatura cu AVATAR in numarul de Ianuarie ?
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2009, 15:35   #244
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Redy:
Nu am mai trecut pe aici de ceva timp asa ca intrebarea poate fi stupida.

Mai exista revista Cinemagia ?
Si daca da, o sa aiba articole in legatura cu AVATAR in numarul de Ianuarie ?

Raspunsul e printre ultimele mesaje postate aici si din pacate e negativ pentru ambele intrebari.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2009, 16:07   #245
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Mersi pentru raspuns.

**** contine mici spoilere ****


Daca tot am postat aici sa zic si eu ceva despre AVATAR. Mie filmul mi-a placut si cred ca filmul poate fi recomandat oricui. Povestea fiind atat de simpla poate fi inteleasa de oricine, mai ales de cei care nu vad filme pe banda rulanta sau nu vad decat cateva pe an.

Efectele sunt ca efectele, nu as putea sa mai repet ce au zis altii inaintea mea in legatura cu calitatea lor. Sunt exceptionale.

Ce m-a deranjat, insa nu foarte mult, a fost faptul ca anumite scene mi s-au scurtate. Unele poate chiar sterse. Sper sa apara in Director`s Cut daca ele intradevar exista. Parca s-a trecut putin cam prea repede peste cele 3 luni de convietuire cu tribul respectiv.

Pana si in acele featurette am gasit un cadru care nu a intrat in film si care face parte din lupta dintre Neytiri si Quaritch in Neytiri featurette (3:26-3:27): http://www.youtube.com/watch?v=LJKxcbcvxa4

Actorii mi s-au parut ok, Zoe Saldana parca a jucat mai bine decat Sam Worthington care pare a avea mici probleme in anumite scene. Personajele lor mi-au placut si sper sa le revad in al doilea film.

Scenele care mi-au placut cel mai mult sunt cele de zbor. Prima este cea cand cei doi zboara impreuna pentru prima data si a doua este aceea cand sunt urmariti de pasarea aia mare prin jungla. Acele scene arata fenomenal in 3D dar mai ales in IMAX.

Am vazut ambele versiuni, 3D la Movieplex si 3D la IMAX. La IMAX culorile erau mult mult mult mai bune decat la Movieplex. Pe langa asta, ecranul mare care iti acoperea aproape tot campul vizual te facea sa crezi ca privesti filmul printr-o fereastra, lucru pe care nu l-am simtit in cinema-ul normal 2.35:1 din cauza ca in fata mea vedeam capete de oameni si asta strica tot efectul.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 24 Dec 2009 at 16:13.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2009, 16:30   #246
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by Chambord:
Originally Posted by illotempore2002:
sau cumva te-a gadilat la ego ca individul ti-a citat elogiul acela adus lui godard pe blogul lui si te simti atasat si indatorat sa il aperi?
Well, c'est cu totul autre chose dar zi asa, nu altfel.

De unde ai mai scos si prostia asta ? Tu realizezi ce enormitati rautacioase bagi ? Ce elogiu domnule ? Ce citat ? Da, imi place blogul si am mai comentat pe el dar de aici pana la elogii, atasamente, indatoriri .... Pff. Pe bune, vad ca tii tu minte mai bine ca mine ce am scris acolo si ce nu. N-am facut decat sa te atentionez ca devii prea fanatica vis-a-vis de un film, dar ma rog, se pare ca trebuie sa-mi cer scuze si ma retrag de pe frontul asta. Honestly, I thought you were ... different

Despre limbajul golanesc al individului caruia ii ei apararea ce ai de zis? Daca eu sunt fanatica, el cum e? Vrei sa iti numar cate injurii aduce filmului si regizorului? Injurii golanesti de cartierist? Ia stai domnule sa citam;

"cavou luxos cu spume, ubertehnologizat, ca al maneliștilor mioritici,"


"Cameron, pe care-l suspectez de oareșce dereglări psihice grave"

"Nu pot fi impresionat de puțoisme d-astea."

"ersonalitatea cangrenată de grandomanie a unui individ ce nu e în stare să-mi vândă o iluzie fără a recurge la tâmpenii sofisticate."

"în cazul lui, acneea juvenilă s-a mutat''

'Mentorul s-a găinățat pe toți.''

Acum mai zi-mi o data ca sunt fanatica.

Ma deranjeaza nu faptul ca nu i-a placut filmul ci modul in care se exprima, ura pe care o varsa in limbaj la adresa unui regizor, a unui film si a spectatorilor sai.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2009, 21:07   #247
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Azi l-am vazut la cinema city .Ce sa spun....superb si multa munca care trebuie rasplatita. Daca ii dau o nota pe merit atunci acea noata este 9.5 cu +.
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2009, 22:23   #248
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
tocmai am vazut aeronavele din avatar (alea cu doua elice laterale) in The Incredibles

uite o imagine, se vede ca naiba, dar n-am mai stat sa caut cadre mai bune

__________________
This is not THE END...

Last edited by StefanDo : 26 Dec 2009 at 22:29.
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2009, 22:28   #249
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Collins era cu un coleg la "Avatar" si tot fäceau misto.
La-nceput, când apare nava aia cu opt gogoloaie ortogonale pe ea, zice: "Ia uite, ästia au opt säli de Imax!"
La sfârsit, când Na'vi încep sä adune si celelalte triburi: "Aha, acum cheamä în ajutor si diaspora!"
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2009, 23:01   #250
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
Sunt patru elice laterale (daca nu ma insel - cate 2 pe fiecare parte - suprapuse si in sens opus) Aia era noutatea. N-ai nimerit-o! Dar, trebuie sa recunosc, efortul/intamplarea merita aplaudat/a!

Si eu am gasit asta:




P.S. Astept continuarea si dupa aia concluzionam. Bine?

Last edited by pipes : 26 Dec 2009 at 23:17.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2009, 23:18   #251
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nu stiu ce zici tu ca n-am nimerit, ideea pe care o consideram originala era asezarea a doua elice separate de o parte si de alta a navei

nu vad nicio diferenta intre navele de mai sus si astea



nu trebuie sa tragem impreuna o concluzie, eu am tras-o pe a mea
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2009, 23:31   #252
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
Foarte bine. Oricum tu ai fost de la inceput retinut la adresa aceste productii. Si ai tot dreptul din lume. Sa revenim la chestiile tehnice.
Eu nu sunt ferm convins ca sunt 2 elice (si nu am gasit nicio referire in acest sens - corecteaza-ma daca gresesc)...... O sa ma uit si eu la film (The Incredibles) din nou (sunt "fan" Pixar) si atunci voi avea un raspuns fara retineri (nu schimba cu nimic parerea mea despre A). In stanga pare a fi ceva (nu ma convinge "captura"), in dreapta se vad clar 3 palete (sau cum le-o zice). Ar putea fi chiar o singura elice cu 6 "palete"!!! Corect?

P.S. Eu tot nu inteleg unde vreti sa bateti?

Poze din C&C TS :


Last edited by pipes : 27 Dec 2009 at 00:05.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2009, 23:48   #253
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Si inainte de Incredibles a existat Comand and Conqueror Tiberian Sun (parca) si inainte de C&C exista libelula.

Dintr-un featurette am inteles ca echipamentele militare au avut ca ca prim obiectiv capabilitatea de a ateriza oriunde din cauza ca era jungla si nu existau helipaduri la tot pasul. Nu au vrut nici sa adauge cine o "forta antigravitationala misterioasa" asa ca respectivele vehicule trebuiau sa aiba rotoare.

Last edited by Redy : 26 Dec 2009 at 23:52.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2009, 00:33   #254
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Cercul respectiv este exact ceea ce aveti voi la pc,ca sa vil raceasca ,dar nu sa-l si incalzeasca.

Suntem aici ca sa ne lingem pe penis.....Poate e porunca ceva?Poate va jignsc direct?
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2009, 00:40   #255
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Hai sä n-o mai zguduim.

Detaliile tehnice pot fi ingenioase, creative, pragmatice, inteligente...
Dar ele ridicä valoarea unui film doar cu un procent infim - nu cinematografic, ci ingineresc!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2009, 00:52   #256
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Gustul e ultimul? Dar daca dupaia...vorbind pe romaneste.te caci pe mine su ne cacam pe noi?

Eu cred ca daca vezi ceva mai presus decat altyceva , atunci aia e.Restul ramane pt. experimente....

PS : Daca apar necomformitati sau neintelegeri,nu este de la AVATAR ci de la OPEL
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2009, 01:01   #257
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
WTF?!!?!?
Revenind la ale noastre - si procentul ala, pana la urma, e bun de ceva.
Buba mea e alta. Si sper sa ma lamuresc pana in ianuarie anul viitor.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2009, 01:36   #258
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
WTF? adica ce e asta? poi doar cei care nu cunosc pot sa scrie aici WTF>>>>adica e wreslingteam federal?

sa nu fac spam WATAFACA

Si pt aia care zic mereu: on: avatar.
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2009, 08:30   #259
Hattifnatt
Junior
 
Hattifnatt
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 55
Avatar la IMAX

Tocmai am vazut Avatar la IMAX in Bucuresti... recomand cu caldura locurile 18-19 de pe randul 7.

Cred ca greseala mea a fost ca m-am dus cu un set nepotrivit de asteptari la acest film... dar fiind totusi vorba de Cameron, nu eram indreptatit sa ma astept la ceva mai mult? da, vizual e extraordinar, dar in afara de asta, cam zero ( in comparatie cu alte filme ale lui JC gen "Abisul", "Aliens"... pana si "Terminator").

Ii inteleg si ii aprob pe cei carora le-a placut filmul. Daca stau si ma gandesc, cineva avea dreptate cand spunea ca e importanta si varsta la care vezi "Avatar". Sunt convins ca si mie mi-ar fi placut mult mai mult daca l-as fi vazut la 20 de ani sau mai putin. E un film ok pentru a incepe cu el explorarea genului SF... dar pentru oameni ca mine cu creierul marcat de filme gen "Brazil", "Blade Runner" etc... era inevitabil sa fiu crunt dezamagit de acest film, dar nu pot spune ca nu mi-am cautat-o.
Hattifnatt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2009, 11:06   #260
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
http://life.hotnews.ro/stiri-showbiz...box-office.htm

Am citit si cronica Iuliei Blaga, ceva mai aproape de opinia mea decat cea a lui Pit.

Apropo de discutia despre fragmentul de unobtainium din biroul lui Ribisi, cred ca se putea gasi o solutie care se accentueze ideea ca leviteaza datorita proprietatilor speciale: lovirea 'suportului', eventual din neatentie, deplasarea acestuia stabilind destul de clar motivul pentru care sta bucatica aia suspendata; plus ca era ideal ca acel suport sa fie de fapt un obiect obisnuit, care eventual se schimba de la o secventa la alta.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:11.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells