Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Nov 2010, 09:40   #81
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
doll,
felicitari pentru preparate. arata senzational.
danone are dreptate.
din pacate nu exista educatie prea multa in sensul asta si nici veniturile nu permit de cele mai multe ori ca modul asta de viata sa fie adoptat de tot mai multi romani.
odata ce am adoptat stilul de a ne hrani al occidentalilor ar fi trebuit sa tinem cont si de riscurile la care ne supunem odata cu practicarea lui.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2010, 09:48   #82
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by danonino:
Nu faceti jogging, e frectie la picior de lemn. Mai bine o alergare (ceva intre jogging si sprint) sau un sprint. In mare, 5 minute de sprint e cat o ora si ceva de jogging.
Efortul intens are un efect puternic asupra metabolismului, acesta incepe sa "arda" grasimi pentru energie.
Inca un mit care trebuie desfintat. Daca transpiri, nu dai burta jos. Nu te duci la alergat imbracat pentru o expeditie la polul nord.

Un profesor mi-a spus cam altceva. Ca exercitiile de intensitate mica, dar sustinute sunt cele mai bune. Asta pentru ca cele de intensitate mare ar folosi rezervele din muschi, care oricum trebuie refacute, deci practic puse inapoi atunci cand exercitiile inceteaza. Invers, in exercitiile lente, s-ar folosi nutrimente din sange, efortul fiind mai lejer, muschiul are timp sa primeasca nutrimentele din rezervele de grasime, care nu trebuie refacute la fel ca cele din muschi. Practic la incetarea efortului nu pui la loc asa de usor ce ai dat deja jos. Desigur, se ard mai greu caloriile, dar se ard alea care trebuie in principal. Acum eu nu pot fi 100% sigur de corectitudinea informatiei, dar tind sa-i dau dreptate, poate o sa si verific pe undeva. Oricum, as zice ca alergatul intra aici.

PS: Grasimi si lipide sunt acelasi lucru, probabil ce vroiai sa mai adaugi erau glucidele. Probabil nu ti-ai dat seama din cauza ca ai scris rapid, dar am precizat mai degraba pentru altii.

Last edited by Liviu- : 15 Nov 2010 at 09:52.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2010, 10:19   #83
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Mersi, rvn si redmen
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2010, 12:38   #84
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ma refeream la banii cheltuiti pentru abonamentul la sala de fitness si nu in ultima instanta pentru a cumpara alimente de calitate superioara.
ca tii o dieta sanatoasa, costa si e vorba si de timp. sunt mai multe cauze care ne determina sa fim comozi si sa ne multumim cu mancarea "fastfoodista".
in plus, avem tendinta de a petrece cat mai putin timp in bucatarie pentru a gati si mai mult in fata oglinzii. inca nu ne permitem sa mancam sanatos, cheltuind leafa in restaurante bune.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2010, 15:27   #85
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by danonino:
Adica, la sala daca vrei sa pui masa musculara trebuie sa fortezi corpul, serii scurte cu greutati mari, un antrenament intens.

Pai vorbeam despre slabit, nu despre dezvoltarea musculara. Sunt doua procese diferite, chiar daca exista si o anume conexiune intre cele doua.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2010, 17:10   #86
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
@danonino ... da ai dreptate nu exista adevarat absolut in chestiile astea cu sportul si cu dietele.Oricum eu personal nu as (mai) da sfaturi unei femei despre asta.Nu se merita.Chiar am o vorba mai nou cand sunt intrebat de asta : Felul femeii de a sarbatori 1 ora in sala de sport? 10 minute de shaorma!
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2010, 23:16   #87
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by redmen:
Felul femeii de a sarbatori 1 ora in sala de sport? 10 minute de ...SEX!

n-am putut sa nu ma abtin sa fac o gluma.
si stii de ce?
am mancat o singura data in viata shaorma...
de la fast-food... daca mananc o data pe luna, e mult...
prefer sa mananc sandwichurile alea din magazine... cele de care zicea danonino ca mai arata cat de cat a mancare (atunci cand chiar nu am de ales).
dupa ce fac sport prefer sa ma abtin de la mancare... pentru ca nu sunt atat de tampita sa pun inapoi ce am dat jos.
si pana la un punct, va inselati cam toti de pe aici... nu iti trebuie nici sala, nici sprinturi, nici viteza, nici ore intregi de alergari...
e de ajuns sa te plimbi si tot faci miscare. sa ai grija la ce mananci si cat mananci... eu in fiecare zi am de urcat un deal, destul de abrupt... pe jos. uneori chiar de doua, trei ori... cam doua ore din zi mi le petrec pe jos. in vacanta mare mergeam si mai mult asa. faceam cam un tur de oras pe zi... si e mare al dracu orasul asta. da nu m-am plans... nu mi-o trebuit nici sala, nici fitnes, nici alergari... pur si simplu, am umblat pana am facut basici pe talpi...

deci, in fond, cred ca fiecare trebuie sa gaseasca cea mai convenabila alternativa pentru el sa slabeasca...

si redmen... alea care muncesc o ora ca sa "sarbatoreasca" dupaia cu nush ce, is niste prefacute si niste proaste... merg la sala numa ca sa se laude...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2010, 23:29   #88
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
N-a zis nimeni ca nu poti slabi si cu 2 ore de mers pe jos, dar asta presupune sa te infometezi in mare. Mai degraba te mentii asa, de slabit cam greu, desi la mine a mers intr-un timp cand aveam grija la alimentatie (mai multe legume, putine lipide si glucide) si mergeam destul de mult pe jos, plus ore intregi de facultate si invatat. Pana la urma tot la balanta caloriilor ajungi.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2010, 23:36   #89
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
da, ai dreptate... ma cam infometam... mai mult si pentru ca imi era frica sa nu pun inapoi kilogramele pe care le dadeam jos. pana cand mi-am dat seama ca daca ma abtin de la anumite mancaruri, poat manca linistita...
conteaza sa experimentezi, sa vezi ce se potriveste cel mai bine stilului tau de viata. sa nu iei sub nicio forma pastile de slabit, etc.

acum, depinde si de metabolism... unele persoane au un metabolism mai tampit... dar si asta se poate rezolva... trebuie doar sa ai vointa si sa ai mare grija sa nu pici in extreme...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2010, 04:51   #90
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Libelula, maninca ceva sanatos dimineata inainte sa pleci de-acasa, stiu ca e greu, nu esti obisnuita, organismul nu-ti cere, etc. Forteaza-te! Incepi in week-end sa maninci niste mic dejunuri mai serioase si in timpul saptaminii macar niste cereale, da sa fie din alea adevarate, porridge, mincarea saracului si-a familiei Sylvester (who ever heard a cat eating porridge? why can't we have a mouse like other cats? ) cu nuci, fructe uscate, sint chiar gustoase. In timpul zilei ia-ti o banana, un mar la tine si maninca intre sandwich-urile alea, macar o ora inainte. Ce vreau sa spun ca fructele nu trebuiesc amestecate cu alte mincaruri, doar dimineata sau in timpul zilei daca ai timp si chef sa skip a meal ai putea sa-ti faci un smoothie (http://www.google.ca/images?hl=en&so...=&oq=&gs_rfai= uite ce fain arata ). Ah, renunta la cola si alte sucuri artificiale, dar ocazional poti bea, la fel ca orice altceva ce se spune ca nu e bun pentru sanatate, doar cantitatea conteaza ca sa-ti faca rau, pentru cantitati mici corpul are destule sisteme de eliminare.

In rest, terminati cu numaratul caloriilor la 20 de ani. Doar daca sinteti bolnavi de ceva e cazul sa tineti un regim. Atita timp cit mincati ce mincati si beti alcool cu moderatie totu-i bine si frumos. Cred eu ca abia peste 30/35 de ani metabolismul devine mai lenes, mai ales daca pina atunci ati cam fost sedentari si la virsta aia e cazul sa va chinuiti sa faceti ceva miscare, dar prostiile astea ca doar sala/fitness e buna sint niste aiureli. Inotul e unul din cele mai complexe sporturi, antreneaza o multime de muschi si te dezvolta armonios. Ar mai fi si yoga, chiar mai buna, dar in discutia asta nu ma avint, cred ca sint destui mult mai priceputi decit mine.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2010, 09:14   #91
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
eu sunt pentru miscarea in aer liber. pe langa efectele benefice fizice le apreciez si pe acelea asupra psihicului. conteaza enorm si asta.
in plus, oxigenul inspirat in mijlocul naturii nu poate fi inlocuit cu nimic, ca efect pentru relaxare.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2010, 09:19   #92
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by anaemona:
http://www.google.ca/images?hl=en&source=imghp&biw=1280&bih=583&q=smoot hie&gbv=2&aq=f&aqi=g10&aql=&oq=&gs_rfai=
ca tot suntem la arta gatitului...
multumesc pentru sfaturi ana...
ei, acum nu mai am timp sa imi fac micul dejun, dar imi voi face un ceai verde si poate niste paine prajita...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2010, 11:45   #93
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Continuati aici.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2010, 11:58   #94
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by danonino:
Originally Posted by dragonfly_drk:
de la fast-food... daca mananc o data pe luna, e mult...
prefer sa mananc sandwichurile alea din magazine... cele de care zicea danonino ca mai arata cat de cat a mancare (atunci cand chiar nu am de ales).
dupa ce fac sport prefer sa ma abtin de la mancare... pentru ca nu sunt atat de tampita sa pun inapoi ce am dat jos.
si pana la un punct, va inselati cam toti de pe aici... nu iti trebuie nici sala, nici sprinturi, nici viteza, nici ore intregi de alergari...
e de ajuns sa te plimbi si tot faci miscare. sa ai grija la ce mananci si cat mananci... eu in fiecare zi am de urcat un deal, destul de abrupt... pe jos. uneori chiar de doua, trei ori... cam doua ore din zi mi le petrec pe jos. in vacanta mare mergeam si mai mult asa. faceam cam un tur de oras pe zi... si e mare al dracu orasul asta. da nu m-am plans... nu mi-o trebuit nici sala, nici fitnes, nici alergari... pur si simplu, am umblat pana am facut basici pe talpi...

deci, in fond, cred ca fiecare trebuie sa gaseasca cea mai convenabila alternativa pentru el sa slabeasca...

Cu siguranta ca vei slabi si vei avea un abdoment tonifiat peste vreo 4-5 ani, mai devreme nu se poate in felul acesta.

da cine o zis ca ma grabesc? am vreme. sunt tanara, ce naiba...


P.S. intr-un final, nu am mai avut vreme nici de ceai nici de paine prajita... incep de maine
sau nu?
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2010, 12:02   #95
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Nu vad de ce multumirile mele au fost mutate aici, dar, probabil, s'au strecurat printre celelalte mesaje.Bine ca am scris doar atat.
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2010, 21:15   #96
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Am avut o perioada in care ma ingrasam cam jumatate de kg in fiecare saptamana fara sa mananc mai nimic. Atunci am tinut un regim dintr-o carte a unui francez (cred ca se numea Mananc deci Slabesc) si am revenit la normal. Ideea de baza pe care o promova el (in afara de amestecarea diverselor animente) era mancatul des si la ore fixe. Regimul ala a fost foarte dur dar a functionat si am revenit la greutatea si metabolismul normal.

Am vazut acelasi sistem recomandat si de nutritionisti, si e o chestie care eu chiar cred ca functioneaza. Evident nu mi-e foarte usor sa manac in fiecare zi la aceleasi ore, dar ma straduiesc pe cat se poate. Momentan manac de 6 ori pe zi, doua dintre "mese" reprezentand fructe iar una iaurt. Celelalte 3 sunt micul dejun, pranzul si cina, dar avand evident cantitati mai mici decat as fi mancat de obicei.

Eu cred ca uneori mai conteaza si cum maananci nu numai ce si cat.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2010, 20:24   #97
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
Originally Posted by danonino:
M-am reapucat, la modul serios, sa fac sport.
Mai exact? Ce sport practici?
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2010, 08:10   #98
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
Da, am înțeles. Este absolut vital să faci mișcare, mai ales dacă duci o viață sedentară.
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells