Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Mar 2014, 15:22   #41
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
ba da te mai bagi mult in seamna aiurea in tranvai?
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2014, 20:42   #42
into_the_labyrinth
Senior
 
into_the_labyrinth
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 131
Forumurile nu cred că ar trebui să dispară, şi nici nu cred că se îndreaptă în direcţia asta, dar e adevărat că uneori sunt mai rar accesate.

Dacă stăm mai mult pe net decât în afara lui - depinde de fiecare, însă există o tendinţă de a deveni mai mult ”virtuali” decât ”reali”. Mi se întâmplă şi mie, probabil nu e un lucru prea bun, dar nici nu mă plâng prea tare - e până la urmă la latitudinea fiecăruia până unde vrea ”să împingă jocul acesta”

Nu cred că statul pe net ne schimbă modul de gândire. Ne-a modificat, cu siguranţă, modul de comunicare, dar fiecare rămâne în continuare singurul responsabil pentru ce produce (sau nu - sic!) propria minte. Interacţiunea cu părerile celorlalţi, discuţiile, analizele - toate acestea le facem noi, şi nimeni altcineva. Internetul e foarte bun, atâta timp cât îl foloseşti cum trebuie.

Dacă ar fi să spun ”cu ce ne supără internetul”, aş scrie cu majuscule: RECLAMELE! Pur şi simplu nu mai suport, cum deschid netul, să fiu asaltat de firme de telefonie, de bănci, de mai-ştiu-eu-ce firme care vor să devii clientul lor, să-şi vândă produsele etc etc. Şi ce mama naibii mă interesează pe mine toate astea? Când intru pe un site de filme, vreau informaţii despre film, când intru pe unul de muzică, despre muzică (aceasta era doar o paranteză).
into_the_labyrinth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2014, 10:55   #43
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
exista addblockare pentru a elimina rahaturile de reclame inutile.

pe mine ma deranjeaza la internet... dezinformarea din presa online... siteuri gen prosport, gandul.info etc...

unde titlul stirii este cam asa : Anunt bomba dat de guvern astazi. Basescu nu are replica! si cand deschid " marea stire" in alt tab ajung sa citesc ceva de genu cum ca nu iesim din criza , sau ca se propune un nou ministru.

la cele sportive nu mai zic.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2014, 11:32   #44
marillion
Veteran
 
marillion
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 270
Originally Posted by iiii:
pe mine ma deranjeaza la internet... dezinformarea din presa online... siteuri gen prosport, gandul.info etc...

Da, sau ceva în genul " X (personalitate) e devastat, nu credea să i se întâmple vreodată una ca asta", iar când accesezi afli că pisica i-a fătat pui cu pete negre în loc de pui rasă pură.
Site-urile enumerate de tine sunt adevărate portaluri cu peste 50% din conţinut ştiri de scandal sau ştiri irelevante pentru viaţa unui om normal şi în care cu greu distingi informaţiile serioase de cele concepute în stil tabloid, după principiul "fraierii înjură nemulţumiţi după accesare, dar eu îmi iau banii pe click-uri." Eu nu mai deschid ştiri care nu prezintă încă din titlu conţinutul articolului, chiar dacă sunt din ce în ce mai puţine. Prefer să pierd o informaţie importantă decât timpul cu 10 prostii.
marillion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2014, 11:56   #45
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
SENZAȚIONAL! VEZI CE PARTE A CORPULUI I-A RĂMAS EXPUSĂ BIANCĂI DRĂGUȘANU! RĂMÂI PROST!

Rețelele de socializare reprezintă o mare problemă. Sau poate că nu, dar mă enervează pe mine.
Nu e normal ca cineva să posteze pe facebook fiecare mișcare pe care o face, fiecare loc în care merge și fiecare poză idioată pe care o găsește pe 9gag.

cu băeții la bere ... w/ 9 other people - de ce ai face așa ceva? nicio persoană normală nu dă doi bani pe faptul că tu ești acolo. distracție plăcută.

În rest, internetul e un loc amuzant. Și plin de informații...mai mult sau mai puțin folositoare. Nu face nimic rău dacă nu e folosit în exces...ca orice alt lucru din universul ăsta
https://www.youtube.com/watch?v=UtMOWecObik

Last edited by chuckyfan : 12 Mar 2014 at 12:01.
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2014, 13:56   #46
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
cat despre facebook eu am alte hachite!
1. persoanele care isi schimba aproape zilnic poza de la avatar... punand poze care au mai fost puse!
2. persoanele care intra rar pe facebook si cand intra posteaza tot ce au vazut la altii, postari vechi sau glume care erau acum 2-3 saptamani.
3. persoanele care distribuie un link , si eu ca sa vad continutul trebuie sa dau si eu add respectivei pagini de tot cacatul
4. persoanele care inca isi mai pun poreclele la nume. asta nu mai e hi5!!!
5. persoanele care ma adaugala friends , fara sa ne stim sau fara sa fi vorbit vreodata. inteleg ca nu pot vedea nimic de pe profilul meu, si din curiozitate dau add. am in lista mea cam 50 care asteapta sa le confirm.

intelegi ceachi?
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2014, 14:59   #47
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by iiii:
5. persoanele care ma adaugala friends , fara sa ne stim sau fara sa fi vorbit vreodata. inteleg ca nu pot vedea nimic de pe profilul meu, si din curiozitate dau add. am in lista mea cam 50 care asteapta sa le confirm.
ohooo, asta spune mult despre lucrurile interesante care se pot vedea (citi) pe pagina ta.
in alta ordine de idei, sunteti prea indarjiti. nu va obliga nimeni sa va amestecati cu marea cloaca virtuala, iar daca nu va convine faptul ca va invadeaza subcultura urbana (rurala), sau, pur si simplu, n-aveti chef sa vedeti moacele amicilor (colegilor de serviciu) si pe internet, puteti lua o gura de aer proaspat, plimbandu-va prin parcul din apropiere. va recomand un caine. este un companion excelent.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2014, 15:04   #48
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
pe mine nu ma enerveaza retelele de socializare. ma enerveaza doar retelele.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells