Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Mar 2007, 22:16   #281
LucaM
Junior
 
LucaM
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 44
Fast Food Nation - am terminat cu hamburgherii. for ever and ever. nici pana acum nu ma dadeam in vant, dar de-acu incolo chiar deloc ! si prin extrapolare, renunt si la KFC.
LucaM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2007, 13:08   #282
florryinn
Guru
 
florryinn
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 312
Hard Candy - Doaaamne, ce mai film! De mult n-am mai vazut unul care sa ma intoarca in halul asta pe toate partile!
Desi subiectul e destul de greu de dezbatut eficient, acest film reuseste cu brio ceea ce-si propune.
Jocurilor actorilor ( adica Patrick Wilson si Ellen Page ) este extraordinar; lor li se datoreaza mare parte din reusita peliculei.
Pt. mine 9/10
florryinn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2007, 08:12   #283
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
less than zero - in niciun caz cronica de christmas vacation al unui college freshman la intoarcerea in l.a., detaliind cluburi, restaurante, chimicale si cunoscuti, ca in cartea lui ellis. mai degraba poveste cuminte despre cum drogurile sunt rele (tema de cacat de altfel) si distrug prietenii. kanievska e penal rau de cele mai multe ori (primele cinci min au o abundenta de flashbackuri alb negru ca-n telenovele) si si-a castuit actorul principal cu curu'. McCarthy si zambetul lui tamp or merge in Pretty in Pink, nu si la chestii mai serioase.
in rest, ma rog, noroc cu Downey Jr. si Spader care mai scot cateva scene ok. 5.5/10
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2007, 08:39   #284
Piotr Buendia
Senior
 
Piotr Buendia
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 145
The Straight Story - 8.5/10. singurul film al lui David Lynch, in care el nu participa la scrierea scenariului. povestea este interesanta (mi-a amintit pe alocuri de Fragii Salbatici), iar imaginile sunt (pur si simplu) fff frumoase. aparitia campului, a combinelor industriale, a padurii arata o natura ce isi urmeaza un ciclu. la fel si personajul.
Piotr Buendia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2007, 14:54   #285
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
"smokin' aces" -8(adica minus 8 ).ma intrebam in primele 10 minute de cate ori am mai vazut filmul asta...si de cate ori o sa-l mai vad?
trist e ca regizorul culpabil era departe de a se anunta ca(inca)unul dintre epigonii fara numar ai lui tarantino.primul lui film("narc")a fost un exercitiu sobru,filmat strans si claustrofobic(mi se pare ca a luat si premii la sundance),a mai facut si un filmuletz bmw...nimic nu anunta voma asta.
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2007, 15:18   #286
florryinn
Guru
 
florryinn
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 312
Thesis aka Tesis (1996)

Film in regia lui Alejandro Amenabar, chiar filmul sau de debut. Ca parti bune as putea sa mentionez modul in care e filmat si montat (grozav ca in "The Others"), suspansul pe care il induce spectatorului precum si schimbarile de situatie - care il fac destul de captivant.
Desi seamana destul de mult cu "Videodrom"-ul lui Cronenberg (ca idee generala cel putin) filmul isi are insa propria sa abordare.
Oricum este un film destul de bun, care merita vazut.
7/10
florryinn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2007, 07:58   #287
Dea_Tofog
Senior
 
Dea_Tofog
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 97
revazut The Number 23.. :love:
__________________
Daca iti place Russell Crowe http://groups.yahoo.com/group/go_russ_go
Dea_Tofog is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2007, 10:48   #288
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
The Insider, bine facut, greu de facut, enervant la muzica aceea de sfarsit de lume, enervant la culme Russell Crowe, care joaca ca o piwzda proasta. Pacino ok, Plummer ok, film de barbati, femei nu prea se vad decat secretare si sotii la cratita. The Insider are multe sincope, poticneli, m-a cam enervat si povestea, dar trebuie sa recunosc per ansamblu' ca e de 8,5 / 10
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2007, 12:09   #289
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
'sincope', 'poticneli'?
alea sint calitati si sint specifice filmelor moderne. DUH!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2007, 14:02   #290
Dea_Tofog
Senior
 
Dea_Tofog
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 97
Originally Posted by Carmine Galante:
The Insider, bine facut, greu de facut, enervant la muzica aceea de sfarsit de lume, enervant la culme Russell Crowe, care joaca ca o piwzda proasta. Pacino ok, Plummer ok, film de barbati, femei nu prea se vad decat secretare si sotii la cratita. The Insider are multe sincope, poticneli, m-a cam enervat si povestea, dar trebuie sa recunosc per ansamblu' ca e de 8,5 / 10
jocul lui Russell a fost foarte apreciat in aceasta pelicula.. asemanarea cu adevaratul Wigand este uimitoare. a fost nominalizat la toate premiile: de la BFCA Award (pe care l-a castigat), la Oscar, Golden Globe s.m.d. sa nu mai vb de sarcificiile pe care le-a facut d.p.v fizic. :shock:
__________________
Daca iti place Russell Crowe http://groups.yahoo.com/group/go_russ_go
Dea_Tofog is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2007, 18:14   #291
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Dea_Tofog:
asemanarea cu adevaratul Wigand este uimitoare. a fost nominalizat la toate premiile: de la BFCA Award (pe care l-a castigat), la Oscar, Golden Globe s.m.d. sa nu mai vb de sarcificiile pe care le-a facut d.p.v fizic. :shock:
O fi, mie nu mi-a placut. In ceea ce priveste asemanarea, nu am de unde sa stiu.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2007, 19:07   #292
Piotr Buendia
Senior
 
Piotr Buendia
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 145
Linistea - Ingmar Bergman. am vazut o cronica interesanta, in care spunea ca acesta ar fi fost (fara dar si poate) unul din filmele preferate ale lui freud. asta probabil si din faptul ca exista multe elemente din psihanaliza austriacului, sau care tind spre aceasta (prezenta tancului in mijlocul noptii de ex). o alta scena memorabila a filmului este cea in care copilul priveste pe fereastra trenului si vede tancuri, unul dupa altul.
__________________
Nous sommes du Soleil. We love when we play.
Piotr Buendia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2007, 19:56   #293
RIP
Veteran
 
RIP
 
Join Date: Mar 2007
Location: who the f**k gives a damn
Posts: 151
recent vazut, "The Dark Prince: The True Story of Dracula" pe TVR 2.
oricum secventele finale au fost bune , mai ales fazele scrise de la final.
__________________
Better rule in Hell than serve in Heaven.
RIP is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2007, 20:23   #294
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Piotr Buendia:
Linistea - Ingmar Bergman. am vazut o cronica interesanta, in care spunea ca acesta ar fi fost (fara dar si poate) unul din filmele preferate ale lui freud.
jeez, al dracului freud asta!!!! a ajuns in rai dotat cu tv prin satelit sa vada ce fac unii din canapeaua lui...
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2007, 21:47   #295
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Originally Posted by Piotr Buendia:
Linistea - Ingmar Bergman. am vazut o cronica interesanta, in care spunea ca acesta ar fi fost (fara dar si poate) unul din filmele preferate ale lui freud
ummm...cum sa intreb ca sa nu te jignesc?unde ai citit tu cronica asta? :shock:
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2007, 16:34   #296
aayana
Guru
 
aayana
 
Join Date: Jan 2007
Location: acolo unde mã simt bine
Posts: 517
am inceput sa ma uit la...

Dekalog a lui Kieslowski.
Am vazut primul film (din cele 10) si pot spune ca m-a pus pe ganduri serios.
Multi cred in tehnologie, in astre, in orice numai nu in ceea ce trebuie nu. Cateodata nu vedem padurea din cauza copacilor...
__________________
Numai Filme
aayana is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2007, 10:10   #297
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by marx:
Originally Posted by Piotr Buendia:
Linistea - Ingmar Bergman. am vazut o cronica interesanta, in care spunea ca acesta ar fi fost (fara dar si poate) unul din filmele preferate ale lui freud.
jeez, al dracului freud asta!!!! a ajuns in rai dotat cu tv prin satelit sa vada ce fac unii din canapeaua lui...

:lol:

eu mai repede cred ca i l-a prezentat Lacan.. in aceeasi cronica era o nota de subsol care tre sa ii fi scapat lui PB, acolo autorul spunea ca adesea Freud se pogora in locuinta lui Lacan pentru o mica poveste si o sedinta... Freud mai facea si pe cameramanul in pogoririle astea... e foarte probabil ca Lacan sa ii fi prezentat colectia Bergman!! asa explica el placerea resimtita de Freud in preajma lui Bergman...

evident, autorul articolului era un yoghin care stia ca in viata anterioara a fost Freud, citea Lacan si era fan Bergman! si era linistit...
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2007, 10:17   #298
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by gionloc:
evident, autorul articolului era un yoghin care stia ca in viata anterioara a fost Freud, citea Lacan si era fan Bergman! si era linistit...
eu cred ca era un hippiot scandinav, venit din croaziera din Laponia, cu LSD in nari....
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2007, 14:22   #299
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Originally Posted by Piotr Buendia:
o alta scena memorabila a filmului este cea in care copilul priveste pe fereastra trenului si vede tancuri, unul dupa altul.

sugestia este a unei pelicule; copilul in fata unui film de razboi, cu tancuri in miscare. Intr-adevar foarte frumoasa secventa; memorabila,cum spui tu.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2007, 16:46   #300
Piotr Buendia
Senior
 
Piotr Buendia
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 145
Originally Posted by gionloc:
Originally Posted by marx:
Originally Posted by Piotr Buendia:
Linistea - Ingmar Bergman. am vazut o cronica interesanta, in care spunea ca acesta ar fi fost (fara dar si poate) unul din filmele preferate ale lui freud.
jeez, al dracului freud asta!!!! a ajuns in rai dotat cu tv prin satelit sa vada ce fac unii din canapeaua lui...

:lol:

eu mai repede cred ca i l-a prezentat Lacan.. in aceeasi cronica era o nota de subsol care tre sa ii fi scapat lui PB, acolo autorul spunea ca adesea Freud se pogora in locuinta lui Lacan pentru o mica poveste si o sedinta... Freud mai facea si pe cameramanul in pogoririle astea... e foarte probabil ca Lacan sa ii fi prezentat colectia Bergman!! asa explica el placerea resimtita de Freud in preajma lui Bergman...

evident, autorul articolului era un yoghin care stia ca in viata anterioara a fost Freud, citea Lacan si era fan Bergman! si era linistit...
in exprimarea mea cred ca am folosit corect 'ar fi fost' nu 'a fost' sau 'este'. si fazele cu jeez, kkt si alte chestii trendy sunt penibile,
cronica e pe imd.
__________________
Nous sommes du Soleil. We love when we play.
Piotr Buendia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells