Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Nov 2012, 15:35   #161
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Visage -Fade to grey -1982
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2012, 16:58   #162
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Fade To Grey +1, daca banuiam ca e din anii '80 o puneam eu, tres chic
Friday Night +1, and tks
In The Army Now +1
Master Of Puppets +1
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2012, 18:43   #163
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Visage -Fade to grey +1
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2012, 20:18   #164
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
UIte cum s-au incheiat toate propunerile si a incaput chiar si Fade to grey a intirziatului bremen numai si numai pentru ca ghost a ales acelasi DM ca aniela (i-am dat un plus din partea ta ghost)

Propunerile intirziate au numele celui care a propus in rosu pentru ca sa va fie mai usor sa le vedeti si sa le votati.

Inca il astept pe victor cu Madonna. Daca oricine imi demonstreaza ca Vogue e din anii 80 o iau in considerare, eu am citit ca a aparut in 1990. Daca victor nu face o noua propunere pina luni, 26 noiembrie la ora 11:59 PM oricine poate face o propunere numai si numai Madonna.

Intre timp nu uitati ca TREBUIE sa votati! Cred ca am fost prea ingaduitoare cu voi sa va dau voie sa propuneti fara sa votati acum am invatat lectia.

Voturile se incheie vineri, 30 noiembrie la ora 11:59 PM. Spor la votat!
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2012, 21:05   #165
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Scuze nu stiu de unde am ramas cu ideea ca Vogue e din '80. poate pentru ca o consider cea mai buna melodie a Madonnei si cand ma gandesc la Madonna ma gandesc la anii '80.Ppun alta propunere : Live to tell.

Sunt surpins cat de multe melodii din '80 apar in topul asta, cand presupun ca majoritatea covarsitore a celor care posteaza sunt nascuti dupa anii '80.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2012, 09:45   #166
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Aaa ... nu va suparati dar spuneti-mi va rog ca lista asta nu arata preponderent a playlistul unui team-building esuat cu angajatii Magic FM + Europa FM + VH1 classic. Which kinda sucks overall. "M-ati facut sa realizez"ca dupa atatea baclavale se simte nevoia disperata de o limonada neindulcita.

In afara concursului. Dincolo de + si - 1
1988
http://www.youtube.com/watch?v=p8kjbjx2EUw
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2012, 10:55   #167
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by Chambord:
Aaa ... nu va suparati dar spuneti-mi va rog ca lista asta nu arata preponderent a playlistul unui team-building esuat cu angajatii Magic FM + Europa FM + VH1 classic. Which kinda sucks overall. "M-ati facut sa realizez"ca dupa atatea baclavale se simte nevoia disperata de o limonada neindulcita.

In afara concursului. Dincolo de + si - 1
1988
http://www.youtube.com/watch?v=p8kjbjx2EUw
Chambord astea sunt melodiile cu care am crescut si pe care le auzeam radio .Am fi mincinosi acum sa bagam in top melodii din underground (din anii '80 ) care acum ne plac dar de care atunci nici nu auzisem .La 12-14 ani te uitai la terminatori ,karatisti si saolini si nu auzisei de Tarkovski ,Jarmusch sau Lynch . Si cu muzica e la fel : Pixies , The Pogues ,Primal Scream ,Sonic Youth ,NWA -nu prea ajungeau la urechiusele noastre de micuti cocalari . O rupeam toti pe MJ ,Sandra , Sabrina si daca ne credeam mai destepti mai primeam un Bon Jovi ,U2 sau un Scorpions .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2012, 11:35   #168
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Muzica mea e mai buna ca muzica ta. Neah neah neah ! E ok si limonada dar daca e bauta nu aruncata in fata.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 26 Nov 2012 at 11:39.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2012, 13:47   #169
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Ei hai, n-o luati asa in tragic. Pai de aia am si dat +1-urile pe care le-am dat (si as mai fi dat si altele daca nu m-ar fi inecat zaharul in cele din urma). Ca am fost si eu om odata, aveam si eu un sufletel mic care imi batea in piept, iubeam si eu o fata din alta clasa si eram prea timid ca sa-i spun ... etc. Dar am crescut de atunci si nevoile artistice au crescut si ele odata cu mine. Si nu pot trai din aceleasi si aceleasi piese repetate la infinit de otravitoarele noastre posturi de radio/TV. Am nevoie sa explorez, sa caut frumusete, sa cunosc. But that's just me. You guys keep listening to what you like. Sorry if i offended anyone

Last edited by Chambord : 26 Nov 2012 at 13:49.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2012, 14:20   #170
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Eh na, ai fost tu asa profund de mic, nu te credem.

Magic FM si Europa FM sunt intradevar enervante pentru ca repeta aceleasi melodii la infinit. In Romania nu prea poti asculta Raido de calitate, sau cel putin nu ce imi place mie.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 26 Nov 2012 at 14:24.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2012, 22:03   #171
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by Chambord:
Aaa ... nu va suparati dar spuneti-mi va rog ca lista asta nu arata preponderent a playlistul unui team-building esuat cu angajatii Magic FM + Europa FM + VH1 classic. Which kinda sucks overall. "M-ati facut sa realizez"ca dupa atatea baclavale se simte nevoia disperata de o limonada neindulcita.

In afara concursului. Dincolo de + si - 1
1988
http://www.youtube.com/watch?v=p8kjbjx2EUw

Oemgi, Chamb, vreau sa stiu si eu cine a propus Metallica Eu habar nu am ce se da pe posturile alea, dar daca mi-ar da la radio cam jumate sau mai bine din piesele puse aici, cred ca m-as simti foarte bine. Pentru mine anii 80 sint anii disco + ramasite ale marilor formatii din anii 60-70. Cit despre cei care au propus si votat si nici macar n-au 30 de ani nu ascultati la gica-contra , asta e muzica pe care dansau parintii vostri la reuniunile de simbata seara si e mare lucru ca macar ati ascultat melodiile astea, iar daca va mai si plac, bravo voua!

Ce nu a mai avut loc:

Vangelis
Mike Oldfield
Alan Parson Project
Billy Joel - We didn't start the fire
Bee Gees
Eagles
Elton John
E.L.O.
etcetera
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2012, 22:24   #172
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Nu cred ca suntem noi prea dulci. Asta a fost decada si gata. Cum spuneam influentata de MTV care trebuia sa lanseze melodii care sa prinda la "ceaiuri" pe care sa danseze parintii de care vorbeati. Si cum lipeala se facea pe bluesuri.......

Nu cred insa ca suntem departe de realitate. Cand dai un sarci pe goagal si vezi ca in toate topurile figureaza cam ce s-a pus aici inseamna ca nu am cazut noi in butoiul cu melancolie. Cand anemona va trece la anii 90 si se va ajunge la Radiohead ne vom da seama de ce pe toate posturile auzi Creep.

Sa mai spun ca foarte multi considera Nothing else matters cea mai buna melodie a grupului Metallica?
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2012, 18:40   #173
Cmd93
Veteran
 
Cmd93
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 165
Originally Posted by victor:
Sa mai spun ca foarte multi considera Nothing else matters cea mai buna melodie a grupului Metallica?

Multi doar pe asta o stiu
__________________
Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramane constanta.
Cmd93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2012, 08:51   #174
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
+1:
137. Enya – Orinoco Flow - 1988 (aniela07 via victor)
138. Scorpions - Rock you like a hurricane - 1984 (Cmd93)
139. The Christians - Words - 1989 (Pepper)
140. Iris - Strada Ta 1987 (ghost90)
141. Semnal M - La fereastra ta - 1982 (anaemona)
143. Sting - Englishman in New York 1987 (Cmd93)
147. Bon Jovi - I'll Be There For You - 1988 (ghost90)
148. Metallica - Master Of Puppets -1986 (Igor12)
150. Pet Shop Boys - Always on my mind - 1988 (anaemona)
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2012, 23:19   #175
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
A face un top nu presupune neaparat o evaluare la rece si o alegere in consecinta. Cred ca majoritatea a pus dulcegariile care au tresarit primele, amintiri placute sau neutre. Ma uit pe VH1 si vad o preluare dupa INXS - Tear us part. Meodie care ar merita un top tztztz....si imi aduc aminte de Devil inside. Apoi dau sa verific oare INXS a prins top 100, 150 sau cat o mai fi ? si vad ca sunt cu Need you tonight. Totul e relativ....


Si totusi care e No Big One of the 80's ? Sunt atatea dulcegarii frumoade ca ne pierdem.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance

Last edited by victor : 29 Nov 2012 at 23:29.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2012, 02:38   #176
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Atentiune! Atentiune! Deseara tata lumea sa fie prezenta la caminul coltural, unde se va-ntimpla mare bal, mare...

Nu uitati ca aveti mai putin de 24 de ore pentru ca sa votati si parerea voastra sa conteze

Apropos, sa discutam aici, sint amatori pentru un top al anilor 70? Rog seriozitate!
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2012, 08:05   #177
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Pfff mai intrebi?
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2012, 13:44   #178
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Eu ma bag la orice top,mai putin la anii 90,unde subiectivismul meu ar lua-o razna fiind perioada de aur a hip hop-ului si cum nu e apreciat genul respectiv pe forum,nu are rost sa-mi bat capul.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2012, 15:19   #179
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Kriss, eu zic ca ar fi interesant, poate lumea incepe sa aprecieze.

Oricum, azi nu prea vad activitate aici. Ar trebui sa zumzaie propunerile Darn! Am uitat ca e ziua Romaniei miine si azi are lumea liber. Too bad, parerea lor n-o sa conteze.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2012, 20:42   #180
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
On verra, daca va fi topul 70, pina una alta va astept la votat ma cam dor degetele de cite ori am scris.

Def Leppard -Pour Some Sugar On Me - 1987 (aniela07) +1 - sa se vada clar ca nu-mi pasa de ce zice Chamb cu dulcegariile lui
Madonna - Live To Tell - 1986 victor +1
Robert Plant - The Big Log - 1983 (Igor12) +1
Visage -Fade to grey -1982 (bremen1980) +1
Enya – Orinoco Flow - 1988 (aniela07 via victor) +1
Scorpions - Rock you like a hurricane - 1984 (Cmd93) +1
143. Sting - Englishman in New York 1987[/quote] (Cmd93) +1
144. Duran Duran - The chauffeur - 1982 (victor) +1 - victore, asta e primul Duran Duran care-mi place
146. Status Quo -In The Army Now - 1986 (aniela07) +1 - In sfirsit a propus cineva melodia care a fost catalizatorul topicului asta - daca Status Quo nu era Topul nu aparea
149. Cameo - Word up! - 1986 (Pepper) +1 - asta mai mult ma distreaza "we don't have the time for psychological romance"
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells