Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Aug 2012, 12:42   #81
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Gata,gata.Poate ca am abuzat si eu de cuvantul asta,dar in mare parte cred ca e datorat stilului tau direct si caustic cu care critici un film.De multe ori lasi impresia ca in loc sa te legi strict de film,parca ai ceva si cu persoanele care l-au apreciat.

Nu ma gandeam ca "o bruta" ca tine poate varsa lacrimi la asemenea filme,asa ca daca intradevar vorbesti serios,nu mai am ce sa-ti reprosez pentru ca macar nu te-au lasat total rece.

Ce ai scris mai sus imi aduce aminte de fabula cu scorpionul si broasca,mai exact ca asta-i firea ta,chiar daca nu se justifica uneori.We cool now,homz?
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2012, 19:24   #82
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
http://9gag.com/gag/5148835
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2012, 11:35   #83
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by JohnnyAddams:
Practic, comparativ cu Burton, seria lui Nolan nu a fost facut ca la carte dupa benzi desenate. Joker spre exemplu a fost refacut mai realist, el fiind un clown amuzant, nu cum este transpus in TDK..

Nu prea cunosti universul Batman. Fata de varianta lui Burton, Nolan nu a schimbat atat de multe in caracterul si imaginea lui Joker.

Joker initial nu a fost deloc un clovn amuzant ci un sadic sarit de pe fix. Burton a schimbat in totalitate imaginea lui Joker si i-a oferit acea aura goofy. De-aici si desenele animate TAS din anii 90 (Joker-ul lui Hammil).

Originally Posted by Kriss_Kringle:
Bane a dat impresia ca e invincibil doar la inceput pentru ca Batman era iesit din forma si l-a subestimat.A doua oara l-a dovedit
Cum l-a dovedit? Din cate am vazut eu, si am vazut filmul la IMAX de 5 ori cu mai multi prieteni, Bane il termina foarte usor si in a doua parte daca nu-i scotea tuburile acelea de la masca.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2012, 11:59   #84
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Cum adica nu l-a dovedit?Batman l-a lovit pana i-au sarit tuburile iar in cladire,Bane era deja terminat inainte sa apara Talia cu cutitul si i-a bagat tuburile la loc.

Ce conteaza ca Bane avea forta superioara,daca Batman i-a exploatat(oarecum) slabiciunea?
Pana la urma la asta se pricepe Batman cel mai bine cand vine vorba de adversari,sa le depisteze slabiciunile.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2012, 20:41   #85
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Cum adica nu l-a dovedit?Batman l-a lovit pana i-au sarit tuburile iar in cladire,Bane era deja terminat inainte sa apara Talia cu cutitul si i-a bagat tuburile la loc.

Ce conteaza ca Bane avea forta superioara,daca Batman i-a exploatat(oarecum) slabiciunea?
Pana la urma la asta se pricepe Batman cel mai bine cand vine vorba de adversari,sa le depisteze slabiciunile.

Exact. Batman si-a luat-o prima oara pentru ca era nepregatit si mult prea increzator. In a doua bataie l-a batut pe Bane pentru ca i-a exploatat slabiciunile.

Bataie = exploatarea slabiciunilor adversarului cand vine vorba de lupta corp la corp, nu conteaza doar sa ai forta daca ai alte slabicuni

PS: Vorbesti cu rifa, omul neaga evidentele sau pur si simplu nu le intelege.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 27 Aug 2012 at 20:45.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2012, 20:48   #86
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Eu in locul lui nu mai ziceam ca l-am vazut de 5 ori daca nu a fost in stare sa-si dea seama de ceva asa de simplu.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2012, 22:44   #87
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Nu e singurul domeniu in care nu intelege nimic. Iti dai seama ca daca a vazut de 5 ori si nu a inteles nimic, orice altceva peste The Dark Knight Rises ii trece peste cap. Problema lui e ca refuza sa accepte situatia in care este si nu incearca sa iasa din ea pentru ca el e perfect. Nu exista nici o urma de ironie in spusele lui desi zice ca ii place TDKR, neintelegand filmul, apoi complacandu-se pe un alt subiect in ceea ce TDKR aduce in vizor, lipsa actiunii sau a gandirii.

Asta este si succesul lui Nolan,filmele lui plac si cimpanzeilor care consta majoritatea platitorilor de bilet. Nu am cu asta o mare problema dar cand incearca ei sa gandeasca pentru prima oara in viata lor si cred ca au inteles ce nu au inteles atunci ei devin frustranti. Ei nu realizeaza penibilul in care se afla.(vezi fraza: am vazut filmul de 5 ori deci stiu care e treaba )
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 27 Aug 2012 at 23:01.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2012, 20:09   #88
Jane.X
Novice
 
Jane.X
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 9
Mie mi-a plăcut filmul atât de mult încât m-am dus și a doua oară la cinema să-l văd.

Până să ajung din nou în sala de cinema am revăzut primele două filme, și totul s-a legat mult mai bine. Să nu mai spun că având experiența primei vizionări, totul a devenit mai interesant, înțelegând filmul mult mai bine.

Pasiunea lui Nolan pentru ciclitate se observă ușor (aceeași ciclitate o întâlnim și în The Prestige) prin continuarea răzbunării lui Ra's Al Ghul, începută în Batman Begins. Aș putea spune că avem parte de un Batman Begins reloaded. Îl vedem pe Bruce Wayne redevenind Batman, vedem un Gotham care ajunge să-l venereze pe acest 'simbol', Lucius Fox vine cu un nou Batmobil și lista poate continua.

Trecând peste construcția în oglindă dintre Batman Begins și The Dark Knight Rises, firul narativ al trilogiei este cursiv, Nolan fiind atent la acele mici detalii care îi conferă cursivitate.

La 8 ani de la moartea lui Dent, Nolan îndeplinește dorința lui Batman din filmul precedent; Dent este văzut ca un erou. Christian Bale interpretează excelent un Bruce Wayne măcinat de vină pentru moartea lui Rachel, descurajat, ce dorește să lase totul în urmă, inclusiv propria persoană.

Sunt reluate etapele din Batman Begins, Bruce ajungând din nou să fie pus pe picioare - la propriu - de League of Sdadows, sau mai bine zis, este înconjurat de spiritul acesteia.

Tom Hardy este de nerecunoscut în rolul lui Bane. Pe lângă faptul că este uriaș, vocea produsă datorită măștii îi conferă răutatea absolută. În sala de cinema s-a auzit foarte bine. Vroiam ca Anne Hathaway să fie mai pisicită, mai alunecoasă și să își schimbe părerile mai mult. Scena în care se întâlnește prima oară cu Bruce Wayne și când îi vinde amprentele acestuia lui Dagget, sunt momentele în care am văzut-o pe Catwoman.

Singurul lucru pe care nu-l înțeleg este excluderea Jockerului. Toată lumea îl plânge pe Heath Ledger, nimeni nu contestă performanța sa sau rolul personajului său în evoluția lui Batman. De ce alege Nolan să excludă acest lucru? Sunt făcute conexiuni între cele trei filme; Jockerul într-adevăr nu-și găsește un loc în această versiune a filmului.

Un personaj - surpriză a fost cu siguranță cel jucat de Marion Cottilard. Era clar că două femei în jurul lui Batman/Bruce Wayne erau prea mult. Una dintre ele fie trebuia să moară, fie să treacă de partea echipei adverse.

Cât despre mini-scandalul cu excluderea poveștii lui Bane, nu pot decât să salut decizia lui Nolan. Întrucât Bane nu este de fapt adevăratul personaj negativ al filmului, lipsa poveștii lui îi amplifică aura de protector de care aflăm la final.

Și vă rog nu comparați TDK cu TDKR. Dacă e să judecăm după reîntoarcerea Ligii, putem considera prezența Jockerului un simplu moment de respiro. Și mai ales, nu comparați rolul lui Tom Hardy cu cel a lui Ledger pentru că ar fi nedrept; rolurile sunt diferite. Să nu mai spun că datorită sfârșitului tragic, Ledger a avut parte de martirizare.

Last edited by Jane.X : 31 Aug 2012 at 23:30.
Jane.X is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2012, 22:18   #89
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Eu in locul lui nu mai ziceam ca l-am vazut de 5 ori daca nu a fost in stare sa-si dea seama de ceva asa de simplu.
Cand spui... l-a dovedit... se intelege cu totul altceva. Daca eu ii sparg lui Daniel Ghita o sticla de vin in cap si omul cade in genunchi si pe urma ma apuc sa-i trag picioare pana-l lesin asta nu inseamna ca l-am dovedit.

Poate in lumea ta de plastic sau la tara unde "dovedesti" lumea cu furca si toporul. Ntz ntz ce frumos e sa comentam cand nu iesim din casa.

Si ce evidente am negat cand am recunoscut ca i-a exploatat o slabiciune?

Cred ca ai impresia ca a bate pe cineva e acelasi lucru cu a "dovedi" pe cineva. Limba romana si expresiile noastre sunt utilizate din ce in ce mai prost.

Last edited by rifa : 04 Sep 2012 at 22:21.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2012, 22:35   #90
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Imi place cum te aprinzi imediat,nici nu pari ca ai avea 15 ani.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 04 Sep 2012 at 23:00.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2012, 23:38   #91
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Imi place cum te aprinzi imediat,nici nu pari ca ai avea 15 ani.

Macar la 15 ani stiu sa folosesc corect expresiile limbii romane. Lucru care din start te dezavantajeaza daca o dai in arogante inutile de om mahmur... *pardon* matur.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2012, 00:36   #92
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Tot la 15 ani jignesti ca un apucat din cele mai neinsemnate lucruri si dupa 5 vizionari tot nu te prinzi de lucruri clare.Mai zi ca ma fascinezi.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2012, 01:19   #93
Jane.X
Novice
 
Jane.X
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 9
Credeam ca aici discutam despre The Dark Knight Rises, nu ca ne intrecem in discutii off topic si ca ne tragem de sireturi - fie ca avem 15 ani sau nu.

on topic:
Cred ca 'renasterea' Cavalerului Negru a fost putin umbrita de prezenta detectivului Blake aka future Robin. Sa fim seriosi, a fost mai mult Batman & Robin, pentru ca Blake este cel care il pune pe ganduri pe Bruce Wayne in legatura cu situatia in care se afla atat el, Batman cat si Gotham.
__________________
Jane.X is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2012, 12:20   #94
Hattifnatt
Junior
 
Hattifnatt
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 55
Ma intreb daca sunt singurul fanatic al seriei Batman care a avut impresia ca atat din TDK si TDKR lipseste ceva ca sa fie cu adevarat super. Nu pot sa pun exact degetul pe rana... poate scenariul cam prea intortocheat si naiv cateodata ?
Hattifnatt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells