Păreri Commando

(1985)

Commando

pssst pe 21 August 2003 14:21
un regizor excelent, un casting excelent, o muzica excelenta si un scenariu excelent. asa ar suna varinta prescurtata.

dar nu pot sa nu spun mai mult despre scenariu, care este unul din cele mai bine zece legate scenarii de film pe care le-am vazut! este bine condus, nu sunt timpi morti si in acelasi timp are actiuni paralele si hiar citeva poante, insa atitea cite trebuie - nu mai multe...

castingul este perfect, poate doar eroul negativ, a carui mustata se inalta deasupra unui rezervor de bere si cirnati, ar fi trebui schimbat - ceilalti sunt insa in rol!

alissa milano face un debut in lumea buna a filmului cu un rol destul de limitat ca intindere, dar vital in epos. desi scurt, rolul ii permite sa demonstreze ca are real talent.

cit despre AS, e intr-o forma fizica de invidiat, dar nu numai atit: este perfect in rol.

Cristi Weed pe 12 Mai 2008 16:07
Un film pe care l-ash revedea de sute de ori ! Mi-a marcat copilaria !
bobby90 pe 07 Martie 2011 01:38
foarte bun
In opinia mea este cel mai bun film al lui Arnold Schwarzenegger dintre filmele vazute de mine si sa nu exagerez am vazut filmele lui in proportie de 70%:)
DexterBD pe 11 ianuarie 2014 11:20
Inseamna ca nu ai vazut True Lies,Terminator sau Predator.
FreakDoll pe 07 Februarie 2010 01:45
De-abia acum, cand am revazut filmul a n-a oara, mi-am dat seama ca fetita respectiva e Alyssa Milano. Filmul e foarte bun, produs in 1985, wow!! Multe filme din 200X nu-i ajung nici la degetul mic!!
Florinnm pe 06 Ianuarie 2010 11:51
Un film foarte bun.Nu ma dau "in vant" dupa filmele de actiune,dar acesta chiar pot spune ca mi s-a parut foarte interesant.Merita vizionat!
Radu47hitman pe 22 Decembrie 2009 22:09
Undeva ... într-un fel ... cineva va plăti!
In filmul clasic de actiune care prezinta o combinatie unica de incantare si umor, Arnold Schwarzenegger joaca rolul colonelului in rezerva John Matrix. Fost comandant al unei trupe speciale de commando, el este fortat sa revina in actiune atunci cand fiica sa (Alyssa Milano) este rapita. Cu ajutorul unei stewardese neastamparate (Rae Dawn Chong), Matrix are la dispozitie doar cateva ore pentru a duce la bun sfarsit cea mai mare provocare: sa o gaseasca pe fiica sa inainte de a fi ucisa.

Ştiaţi că ...
* Cântecul de la sfârşitul filmului se numeşte We Fight for Love, al trupei Power Station.
* S-a presupus că filmul va fi filmat de către regizorul Ioan Maktirnen, dar el a refuzat. Şi cu doi ani mai târziu, în 1987, el a fost de acord să facă un film "Predator", de asemenea cu Schwarzenegger în rolul principal.
* Arnold a fost de acord să… citeşte

Scorpiosv pe 06 Februarie 2013 22:16
Un film foarte bun al lui Arnold dar are cateva erori dar n-am sa va stric vizionarea filmului spunand acele erori...vizionati filmul si descoperiti acele erori si singuri .

Oricum vi-l recomand cu placere,actiunea filmului este intensa .

alex_il_fenomeno pe 21 Iunie 2011 19:54
un film foarte bun de actiune ! era si de asteptat , avand in vedere ce actor era drept cap al distributiei : Arnold Schwarzenegger ! desi nu credeam ca va fi ceva de el , filmul a surprins prin poveste si desfasurare ! merita vazut !
yonutzTM pe 15 Mai 2011 16:34
Un film foarte bun , Arnold parca a fost nascut pentru filme de actiune
zeki pe 06 Februarie 2011 21:58
unul dintre cele mai bune filme de actiune ale anului 80' dupa parerea mea , un film foarte bun , merita vazut ....
cetateanu pe 19 August 2010 19:47
cel mai bun film de actiune al vremi lui cred ca si in prezent ar face fata cu brio orcarui film de actiune
emi4bt pe 13 iunie 2011 20:39
fain
cezarika21 pe 07 Februarie 2013 19:19
Distrugerea unei organizaţii paramilitare
Retras din armată, colonelul Matrix este şantajat să participe la o lovitură de stat în America Latină. Conspiratorii nu ştiu însă că au readus la viaţă un specialist invincibil al luptelor de gherilă, care le va distruge întreaga organizaţie paramilitară în semn de răzbunare.

"Commando" estre unul dintre cele mai bune filme de acţiune ale epocii sale. Figurează, în opinia mea, printre cele mai bune cinci filme în care a jucat Arnold Schwarzenegger. Subiectul este bine imaginat, acţiunea este legată şi conţine mult suspans, dar şi un pic de umor, plus happy end. Arnold străluceşte în rolul colonelului Matrix, dovedind inteligenţă şi forţă.

legolas05 pe 25 Februarie 2011 01:02
un film bun cu multa actiune....merita vazut....nota 8
VampiresOnly pe 09 August 2013 15:30
Tin minte ca atunci cand eram mica il aveam pe caseta. IN FIECARE ZI ma uitam la el de vreo 2-3 ori, stiam fiecare scena. E incredibil ce fascinati eram atunci cand nu erau mii de filme dintre care sa alegi, ne uitam la el pentru ca nu aveam la ce altceva sa ne uitam.
flori0304 pe 29 Aprilie 2010 15:51
ia-te uita nu stiam ca fetita e alyssa milano.
dragut :)))))

Carlos pe 14 Decembrie 2008 13:35
super marfa si si in 2008
emy_sinaia pe 14 Septembrie 2014 00:04
Amintiri...
Amintire din vremea comunista cand ne strangeam la un video pe ascuns si Arnold era tanar actor in floarea varstei.
herleaflorin pe 15 Ianuarie 2014 23:28
Recunosc doar acum am vazut filmul acesta si este destul de bun nu incredibil cand eram mic cred ca imi placea dar acum mi se pare destul de ireal dar este distractiv Arnie joaca ca de obicei grozav are asa de multa actiune de parca nu se mai opreste cea ce imi place cel mai mult la acest film sunt replicile lui Arnie e foarte amuzant.
Dintre toti eroi filmelor de actiune Arnold este cel mai de succes cel mai slab este Chuck Norris filmele lui sunt foarte multe pe dvd nu in cinema al lui Arnold toate au fost in cinematografe el si Stallone sunt cei mai tari. And I'l be back !

cosmin_kedii pe 07 Septembrie 2013 08:48
În zilele din copilăria mea , a fost unul dintre filmele mele preferate l-am privit de multe ori .De-a lungul anilor , imaginea de erou de acțiune în mai multe moduri sa schimbat . În timpul nostru , nu trebuie neapărat singurul organism să fie un idol , dar generația care a crescut cu filme de acțiune ale anilor 80 - 90 va onora întotdeauna personalități cum ar fi Arnold Schwarzenegger și contribuția sa
Infinity pe 19 August 2013 18:26
Commando (1985)
Este genul de film care il caracterizeaza cel mai bine pe Arnold. Stereotipul eroului care distruge tot ce ii sta in cale. Face parte din filmele cu care am crescut cand eram mic. :)
Tyybi1 pe 11 August 2013 15:14
Un film de care nu te plictisesti niciodata .
liviuneagu pe 06 Februarie 2013 23:55
Commando
Un film captivant de actiune, cu scene incendiare de maxima agitatie. L-am revazut cu placere, mai ales pentru Alyssa Milano.
Andrei.Ciprian pe 09 Februarie 2012 09:46
Merge!
Un film de actiune bun care mi-a placut dar nu m-a impresionat!
Mihai2508 pe 21 Septembrie 2010 16:13
Pentru vremea la care a fost facut este un film foarte bun, o capodopera a perioadei sale, dar care pot spune ca este ca valoare peste multe filme actuale.
Un film de actiune foarte bun si cu un Arnold Schwarzenegger impecabil.

YgReK pe 06 Februarie 2010 13:19
Un film foarte bun cu multa actiune si cu o poveste interesanta ! Obligatoriu de văzut ;)
ningeaBLADEclanuBECALI pe 03 Februarie 2011 17:40
Bwahahahaha
Bennet arata exact ca Freddy Mercury=))
E' un comic-book style movie, reprezinta atat actiune la superlativ cat si umor cu galeata.Cui nu-i place acest film nu stie sa se bucure de viata...

chiba_florin pe 05 Ianuarie 2011 18:29
SUPER
O capodopera jucata de Arnold Schwarzenegger in care ishi pune in practica toate atuurile
Filmele jucate de el sunt de vazut neaparat

andu7zu pe 15 Decembrie 2010 19:57
Merita odata sa-l vezi .....dar acum nu mai merita asa mult.....
ciobotaru pe 30 Martie 2010 23:10
Arnold Schwarzenegger
cand eram mai mic l-am vazut si mi-a placut foarte tare , l-am revazut acum de curand si mi-a placut dar nu atat de tare

Feedback