Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Jun 2004, 11:42   #41
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
vazut secvente de la festivitate. of, doamne: lumina slaba, scena inghesuita, filmare ca in anii de pruncie a filmului, spirit provincial... dar oamenii, vai oamenii! mi s-au parut beti si cam trogloditi. poate e mai bine sa fie organizat o data la doi ani si sa fie mai multa distinctie, mai multa lumina, mai multa civilizatie? poate scapa Clujul si de Funar s. c.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2004, 12:13   #42
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by herbert:
poate e mai bine sa fie organizat o data la doi ani si sa fie mai multa distinctie, mai multa lumina, mai multa civilizatie?

Ei, asta nu! Bine, gala a fost naspa rau de tot (si Delpy a cam dat-o in bara), a fost filmata ca dracu', formatia nu a fost chiar bine aleasa (ma refer la costume si genul de muzica), iar Dan Nutu parea un pic (hac!) ametit... Ce a cautat Andreea Marin in spectacol, asta chiar nu am inteles!

Dar ar fi o crima (subliniez, crima) daca ar tot sari peste un an cu chestia asta. Nu de alta, da' vin filme bune...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2004, 13:13   #43
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by ctoma:
bun, si in Bucuresti cand ajunge lars-ul ?
in bucuresti Lars -ul a fost la targul Bookarest. am scris despre asta la cafenea, dar cum pe cinemagia cetitul e o raritate, n-ai vazut. scrie la Cluj, la editura Idea & Print si ti-o trimit ei prin posta. poate e difuzata si prin librariile din bucuresti. sper sa se rosteasca si ALS si poate stie mai multe.
waw, cum cauta lumea disperata Lars von Trier
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2004, 14:27   #44
ctoma
Senior
 
ctoma
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 88
Originally Posted by herbert:
Originally Posted by ctoma:
bun, si in Bucuresti cand ajunge lars-ul ?
in bucuresti Lars -ul a fost la targul Bookarest. am scris despre asta la cafenea, dar cum pe cinemagia cetitul e o raritate, n-ai vazut. scrie la Cluj, la editura Idea & Print si ti-o trimit ei prin posta. poate e difuzata si prin librariile din bucuresti. sper sa se rosteasca si ALS si poate stie mai multe.
waw, cum cauta lumea disperata Lars von Trier

da, multumesc pentru informatie.
Recunosc ca eu nu prea intru pe cafenea si nici nu intentionez sa intru mai des de acum incolo chiar daca vad ca sunt dojenit pentru asta Iar daca te referi cumva la "cetit" in general crede-ma ca gradul in care citim fiecare nu e dat de masura in care ne implicam in discutiile de pe cafenea.
Intamplator am fost la targ de mai multe ori si nu am vazut cartea , e adevarat nici nu am cautat-o in mod special. Mi s-ar fi parut normal insa ca Alex Leo Serban sa ne fi anuntat intr-un fel sau altul(sau poate a anuntat si nu stiu eu) daca o puteam gasi si la Bookarest .
ctoma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2004, 14:34   #45
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
1. probabil k la tv-u se vazu nashpa ceremonia, da' din sala fu' bestiala, including momentu' ku andreutza(f. supra-realist)...

2. e bene k nu doar mie mi-a plakut fear x...

3. off the record...pt cei care si-ar fi imaginat-o pe mala k o tipa grasutza, calculatorista, cu multe coshuri shi o problema serioasa de identitate...ei bene, NU, aflatzi k e o dulcik, subtzirik-da'-cat-trebe', adik cu forme placute privirii in zonele esentziale, ochi albashtri, alea-alea, genul de se uita baietzashii pa strada shi zic numa' de bine despre frumusetzile orashului...
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2004, 00:00   #46
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by herbert:
fara suparare, insa sper din tot sufletul sa ganditi mai bine, mai coerent, mai articulat, mai putin infantil decat scrieti aici. nu se intelege nimic... sunteti emotionati, depasiti (coplesiti) de eveniment.
Marcule tu nu te-ai plictisit sa te iei in serios? Relax man, e un forum pe net, nu academie.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2004, 00:16   #47
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Mala Portugal:
Originally Posted by herbert:
fara suparare, insa sper din tot sufletul sa ganditi mai bine, mai coerent, mai articulat, mai putin infantil decat scrieti aici. nu se intelege nimic... sunteti emotionati, depasiti (coplesiti) de eveniment.
Marcule tu nu te-ai plictisit sa te iei in serios? Relax man, e un forum pe net, nu academie.
vroiam sa comentez descrierea pe care ti-o face zizi, iar tu vii cu taieturi din acestea nervoase, iremediabil intarziate, care te simplifica nepermis. voia ta si rautatea ta, Mala. Marcu nu mai exista - nici tu nu intelegi???
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2004, 00:24   #48
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by zizi:
1. probabil k la tv-u se vazu nashpa ceremonia, da' din sala fu' bestiala, including momentu' ku andreutza(f. supra-realist)......
Corect, corect dar sa mai dam o bulina rosie si pentru stilul anticeremonioas al tipilor de la Aaltra


Originally Posted by zizi:
pt cei care si-ar fi imaginat-o pe mala k o tipa cu o problema serioasa de identitate....
Adica chiar si-a imaginat cineva ca as avea o problema SERIOASA de identitate :lol:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2004, 10:23   #49
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
credeti-ma ca nu-mi face nici o placere sa ma pun in vitrina pt o chestie de tip "carte" (i hate the very idea!), am fost chiar la un pas sa nu merg la lansare, dar m-am gindit - eventually - ca "nu se face", etc, macar din respect pt potentialii cititori &, mai ales, pt dragii de editori (care au facut o chestie f. eleganta; i didn't expect anything less ) & pt co-autorii cartii...
da, cartea a fost la tirg la standul editurii IDEA (asa se scrie, cu un singur 'e'), se mai lanseaza o data la carturesti - cred ca sapt. viit.
& apropo tot de IDEA: aflati ca s-a lansat - tot cu ac. ocazie - si nr cel mai recent al revistei cu ac. nume cu editura, dosar special dedicat cinematografului, PLUS un BONUS mortal: un steag double-face (semnat vlad nanca), care l-a scos din sarite de presedintele consiliului europei sau ceva de genul asta da tre sa-l vedeti ca sa(-l) credeti 8) !!!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2004, 10:29   #50
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
inca o chestie: juriul (cinemag, care altul!?) a fost f. competent, cuminte & simpatic, bravo!
vorba lui dan nutu in (parca) duminica la ora 6: 'nu regret pasul'!
iar mala e super!!! :love:
pacat ca she's taken (already)...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2004, 14:01   #51
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
What a difference a day made, 24 little hours
Bought the sun and the flowers, where there used to be rain
My yesterday was blue dear
Today I'm a part of you dear
My lonely nights are through dear
Since you said you were mine.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2004, 22:01   #52
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
mai, sunt refacut si pregatit sa infrunt examenle de la fac....
clujul a fost o experienta f misto, si tre sa multumesc unor oameni sau sa ma declar fericit de anumite situatii
1. multam mult OaneiR care a avut grija de noi
2. respectele mele lu Kirilov, ca e party animal ceva de speriat si multumiri repetate pt aducerea lu cabin fever (si felicitari pt kartea dsp LvT din care am citit doar primele 2 capitole da care mi`au placut tare mult)
3. multumersc si Oanei care mi`a facut al mai tare badge din festival 8)
4. multam si lu als care pe langa cartea dsp LvT a mai facut ceva nice adika ne-a apreciat ca fiind "competenti si cuminti " si parca mai era ceva
5. multam si servus pt Mala care a fost so nice sa vina la gara duminica dimineata, dar o apreciez si pt faza cea mai tare legata de "mi-e scarba sa pun mana"... mai multe nu va dezvalui, si spre ca nici ambra, da a fost o faza memorabila
6. am fost totalmente placut surprins sa`l cunosc si sa dialoghez cu Nae Caranfil carew, pe langa faptu ca e un regizor demential de bun mai e si de gasca...respectele mele
7. tot surprins ma declar si de caracterul de mafalda al lui Gyuri Pascu, cel care intr`o discutie a apreciat ca nu o sa mai iasa funar primar al clujului
8. lipsa lui marcu (aka herbert) din juriu a fost benefica, i n sensul ca a scazut ( dpdv procentual) nr celor care plecau se la party la ora 1 de la 5 ( cati ar fi fost cu el) la4
si ar mai fi multe alte persoane, da cred ca incepe deja sa sune a discursul de oskar al lu gweneth paltrow
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2004, 23:20   #53
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Am ratata la TIFF aproape tot ce-mi propusesem sa vad inainte de festival : cam toate 3x3-urile, 100% si proiectiile in aer liber (inclusiv mult asteptatul KB2)
Le-am dat in mare parte pe filmele din competitie si nu stiu in ce masura a meritat.
Concluzie: nu, n-am gasit in competitie acel film care sa-mi taie respiratia.
Favoritele mele- doua: Reconstruction si Aaltra. Recunosc , Reconstruction conteaza mai mult ca regie, so..a primit ce merita adic' premiul pentru regie.
Aaltra, un road movie inteligent, cu gaguri bune, cu un umor malitios (cu ce cruzimea delicioasa un tip caruia nu i se vad decat picioarele foloseste verbul 'a merge"! ) si care jongleaza cu un subiect strigator la cer: avantajele si amuzamentele vietii de infirm.
Nota bene...fara patetisme! Noi am gustat si am premiat.
In continuare topul meu arata cam asa :
2.Schultze Gets the Blues-povestea de un umorul sec a lui Scultze care intr-un moment in care viata parea ca nu-i mai ofere nici o surpriza da polka pe blues si intra in procesul de americanizare. Cascati ochii la micile detalii din film - ele dau tot farmecul.
3. Cand alesul iti iese in cale -desprins cam din accelasi registu cu Schultze, cel al lucrurilor mici, e o poveste de dragoste neidealizata si cat se poate de naturala. Mi-a prins bine gura asta de improvizatie ... ma cam saturasem de marile romante de dimensiuni cosmice .
4. Koktebel- inca un road movie, de data asta cu iz dramatic pe care l-am gustat pentru relatia aia copil matur/ parinte necopt pe care am intalnit-o si in "In America " lui Sheridan. Si inca un plus pentu frumusetea imaginii - intr-adevar isi merita si el cele doua premii.
5. Contol - la filmul asta ajungeti daca il luati pe Matt Damon din Good Will Hunting si-l bagati in Matrix(presimt ca o sa ma injure ambra)
6. Foc! - simptic, pacat ca se limiteaza la traditionalele clisee balcanice + la vechea poveste cu raca interetnica
7. Zilele lui Santiago - marele premiu la TIFF anul acesta, un film la care daca n-ar fi fost regizorul in sala sa mai explice una alta as fi pierdut niste faze, enfin, nu e un film prost insa extrem de deranjant pentru ochi.
8. Amice -cel mai facil si mai hollywoodian film al competitiei (stiu, asta e un pleonasm), as fi curioasa sa aud motivatia celor care i-au dat premiul criticii.Partile bune...o frumusete de baiat in rolul principal si cineva care a reusit sa prinda un strop de cinema in niste cadre.
9. Zeii tineri- am mai zis de el
10. La juma' de pret - pe mine ma iau durerile de cap la opere de harta d'astea
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2004, 23:43   #54
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
pa-pa TIFF

Din albumul TIFF 2004



5/5 pentru:
- Valerian Sava - centrul simpatiilor TIFF-ului.In momentele in care cautam cu un scaun, o bordura, un bolovan sa-mi odihnesc oasele el dansa ca in adolescenta.Vreau si eu reteta lui (sa fie , asemeni unei beri bune, blonda & made in Germany)
- Alex :love: Leo :love: Serban :love: , un fel de tatic al cinemagistilor, mandru de progeniturile sale, vrand sa ne intoduca peste tot...& ne-a introdus, ne-a introdus.Si, ca si cum n-ar fi fost de ajuns, a amintit de noi si in prefata cartii sale.10q Al-X, U're the best (& I mean this)
- Tudor Giurgiu -e mare lucru sa fii peste tot , sa gasesti timp pentru toata lumea si sa duci in spate 'tamai TIFF-ul. Bravo lui!


...si cateva instantanee:
- simparticii si coloratii mei colegi de juriu impartind tandru un spatar de scaun pe post de perna la 'Marele jaf comunist'.
- Shaila Rubin atunci cand dorind sa ma cunoasca i s-a spus ca sunt o persoana normala a raspuns "That's all right, sometimes I'm indroduced to normal people , also".
- Gustave & Benoit de la Aaltra la fel de haiosi in realitate ca in filmul lor, adresand , la gala, multumiri speciale berii Ursus. Iar cei care au dat ochii cu ei in ultimele zile ale tiff-ului au inteles de ce
- Dan Nutu si mesajul lui transmis "catre 5 milioane de telespectatori" : "Floarea mea favorita este laleaua".
- un actor dintr-o telenovela autohtona strigand , pe la 4-5 dimineata,de la geamul din Club 30+ :"Te iubim Gica , te iubim pentru postmodernismul tau."
(asta sa nu creada m.herbert ca destrabalarile din Club 30+ n-au avut si un iz 'telectualo-artistic)
-(si unua mai scabroasa) femeile de servici de la cinema Republica comentand in timp ce faceau curatenie in baie : "Domnule, ce de cultura
si cat de putina civilizatie"
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2004, 00:28   #55
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Re: pa-pa TIFF

Originally Posted by Mala Portugal:
Din albumul TIFF 2004



(asta sa nu creada m.herbert ca destrabalarile din Club 30+ n-au avut si un iz 'telectualo-artistic)

Ral..., pardon, Mala, mie mi s-a sculat... imaginatia citind notitele tale dragalase, in care ai mentionat, ca o eleva silitoare, spiritele formatoare... e foarte captivant!
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2004, 00:39   #56
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Re: pa-pa TIFF

Originally Posted by herbert:

Ral..., pardon, Mala, mie mi s-a sculat... imaginatia
Raluca....indrazneste :lol: ...stiam eu ca pot sa scol si mortii din cavouri
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2004, 01:01   #57
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Re: pa-pa TIFF

Originally Posted by Mala Portugal:
Originally Posted by herbert:

Ral..., pardon, Mala, mie mi s-a sculat... imaginatia
Raluca....indrazneste :lol: ...stiam eu ca pot sa scol si mortii din cavouri
ce imaginatie morbida, waw :o ti-am citit numele in gazete, pe liternet, asa cum ii sta bine unei vedete...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2004, 01:04   #58
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Vezi ca e si pe homepage-ul de la cinemagia :lol:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2004, 01:21   #59
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
unicul loc viu -adica enervant - pe cinemagia e forumul. restu' e jale, disperant, am mai spus-o. nu mai "barfit" tu ca am pretentii academice? crezi ca pot citi chiar orice? dar daca e vorba despre tine - cu placere. vezi, e totusi un zambet trist...
sa mergi la vot in turul doi si vezi ca castige Emil Boc, ca mi-ar place sa stiu ca ai un primar democrat, european... eu pun de o autostrada Berlin-Cluj si nu ma pot lega cu oricine...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2004, 12:08   #60
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
TIFF vs. DaKino sau Cluj vs. Bucuresti

It's a pleasure to indulge yourself in sight-seeing when the only thing to be seen is the girls. Darn them girls in Cluj were more polite, less stressed out than them gals in Bucharest: you was staring at them and all they did was smile back, obviously not pissed off because of this.

Acuma, don't take it verbatim, dati si vina pe faptul ca vedeam in medie 5-6 filme pe zi (si as mai fi vrut, dar nu mai puteau ochii) si dormeam 3-4 ore pe noapte. Poate ca fetele alea zimbea la oamenii-zombi. Oricum, mult mai prietenos s curat Clujul decit Bucale.

Fata de dezorganizarea si hotia din daKino, Tiff este o printesa frumoasa fata de o maimuta urita, cu par la cur. Organizare buna, filme foarte variate, dintre care cele cu specific asiatic m-au surprins in mod placut.

Chefuri: petrecerea Durex de departe cea mai proasta, urmata de cea HBO. Cind ma doborau genurile astea de petreceri, eu nefiind un tip prea trendy, dadeam fuga in Music Pub (un fel de Fire mai pauper, cu aceiasi figuranti mergind pe catwalkul dintre mese, in timp ce ambianta sonora era asigurata de Guano Apes, Massive Attack sau mai stiu eu ce cd-uri "s-au pierdut"). Oricum, ultima seara, in Diesel cheful a fost dame-ntial
Korben s-a destrabalat pina la ultima picatura de suflare din el.

Din filmele festivalului, cel mai mult mi-a placut Fallen Angels al lui Wong Kar-wai. Din competitie, cel mai mult 'Kontroll' pentru muzica si scenele hipnotice uneori, chilling alteori, si "Aaltra", pentru idee - road movie cu ologi - si umorul care m-a facut sa rid ca muta la pula tot filmul.

Hors concours: Carandiru, Sympathy for Mr. Vegeance, The Return, Elephant, Happy Together, Visul lui Liviu (cel mai bun scurt/mediu-metraj romanesc), mai este, dar nu-mi amintesc.

Last, but definitely not least but unleashed, K's, fara de care filmurile vazute la cinema n-o sa mai sune niciodata la fel.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells