Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Jul 2005, 02:22   #1
16mm
Veteran
 
16mm
 
Join Date: Mar 2005
Location: Bucharest
Posts: 188
Send a message via Yahoo to 16mm
Proiect.

ipoteza:

say, cinemagia isi doreste un copil. unul in carne si oase. un om crescut din lutul filmelor bune, intectualilor cu spirit critic junimist, cu vagi fragmente de cultura anti-america, cinism, imbracaminte smart casual foarte ieftina, cafenele de arhitecti si falsa modestie.
ramane modelarea.
dupa cum am spus intr-un topic anterior, voi da examen la film in toamna. ne mai ramane jumatate de vara in a vedea filme. structurat, organizat si eficient. cu ceva baza, un sfert mandru de cultura si un iq de bun simt.
16 mm, nu 8 si nu 35. varsta ce mi-o voi minti forever and ever si fotografiile care mi-au mai ramas sa-mi placa din cele 5000 stranse odata.

manifest:
nu-mi plac fotografiile cu: vagabonzi, batrani, maini de batrani, maini de copil, sepia redundanto-apoteotica, alb negru pur si simplu..., flori, copii, animale, rasarit/apus, reflexii in balti, popi, felii de lamaie lasate galbene pe fonduri an, tarani pe camp, tarani la oras, garduri, munti, campii si lanuri, delte si raze de soare prin frunze, copaci de tot felul, case darapanate plus orice alta combinatie facila a ce pare ca se vrea arta contemporana. eh, ce sa-i faci, valurile tineretii. pentru ca... ansel adams e limitat iar man ray il ajunge din urma. (nu pot sa cred ca am zis asta) and another's week worth of examples. .

nu-mi plac: oamenii care asculta un singur gen de muzica, oamenii care pun calauza pe un piedestal nederminat (imi amintesc de mine intr-a noua cand citeam fowles, aveam pretentia sa-l inteleg dar nu stiam de jung), fanii lotr care n-au citit tolkien, copii cu esarfe/skate-uri si bratari de la hoya purtate un an pentru ca...

imi plac: persona, (tot bergmanul e pe primul loc), oglinda, nostalgia, calauza (in asteptare rubliov dupa bac), blow-up (3/4 neinteles dar genial, even i can tell), fellini de la roma si dolce vita citire (8 1/2, neinteles inainte de ele), bunuel (angel, objet du desir), hable con ella si poate mala educacion, arizon dream, kubrick all the way, wkw, must i say. italiencele da, dincolo nu, lynch aproape (mullholland), bertolucci-the dreamers, gondry si jonze, cunningham pe alocuri.
de la pink floyd pentru adormit la chemical brothers. beck, fun lovin criminals, lhasa, juliette greco, paris combo si muuuuulti altii. all the jazz money can buy and blur. together with some tool, pearl jam si madrugada. vian, borges, naum si amintirile de atunci. cred ca white stripes sunt urmatorii.

scop:
automated alice, basically. eu intru, voi v-ati creat copilul de succes. idealul final, in opinia mea a unui astfel de mediu socio-cultural ce se vrea a fi forumul. (la aventuri forumistice am renuntat acum trei ani, nu caut iubiti/mentori/prieteni desperati).
ceea ce caut: oameni care sa ma inunde cu a lor cultura cinematografica, orgoliu nemasurat(?!) in a cunoaste si interpreta anumite lucruri. puncte de veder si discutii. mai mult cunoastere actually. metafore revelatorii, hai sa nu divagam in problema geniului de la bollocks citire.
mai vedem daca experienta se dovedeste a fi cinemagica. challenge day, whaddaya say?! i am more than willing to learn, imi doresc parinti care sa ma inchida o vara in casa sa vad filme si ia-i de unde nu-s. oh well. will you be my parents? guide my winding path or whatever. nu ma droghez si beau areori vin. fumez rar. sunt exact produsul societatii mele, oarecum vestice si oarecum cu pretentii.

daca nu intru la film dau la psiho, insusi acest proiect ce ma consider e un fel de "da-le dreacu' de sondaje". daca nu-mi place la film dau la fizica atomica, iubirea mea de-o viata. and no, i do not love meg ryan and her comet.

apropo, e vorba de imagine, nu regie. :)

si inca un apropo, vorbesc serios.
__________________
black mambo.
16mm is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 02:25   #2
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Adoptiile down the hall, la cafenea.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 02:42   #3
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
aceasta/acest 16mm pare un copil nelegitim ejaculat de Ambra... ii zice bine la inceput, dar se mai potoleste ea/el.
e bine ca vrei sa inveti (aici BeNnY e diriginte), dar nu renunta, te rog, la dragoste... un f...i bun nu strica niciodata.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 02:50   #4
16mm
Veteran
 
16mm
 
Join Date: Mar 2005
Location: Bucharest
Posts: 188
Send a message via Yahoo to 16mm
profund.
__________________
black mambo.
16mm is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 02:53   #5
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
oricand si oricat cu placere...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 07:41   #6
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Din ciclul: oligofrenul batranicios isi arata dintii galben - maronii la copii.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 07:53   #7
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ahhh... S-au întâlnit! Fatalmente... :huh:
Cum am väzut cä-i place "Blowup", cum mi-am zis: hait! Acus se crapä de ziuä si vine Nume în inspectie. Atunci sä vezi!
Si-a venit. :shock:
Si-am väzut.

Informatie pentru 16 mm.
Eu fac parte dintre fanii "Blowup".
Nume, dintre denigratorii lui.
Da' d-aia, tot prieteni suntem.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 11:20   #8
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
inca un copil teribil

eu zic sa n-ai mari asteptari 16mm, altele doar decat -chiar daca nu neaparat placute- premizele unor polemici bune care sa-ti consume obsesiile pana la temperatura de topire. Copil de suflet, ei da, dar infiat - si n-ai de unde sa stii cat de loiali iti vor fi parintii (ehei, dac-ai sti ce stiu eu..)

OTOH, in C. se aduna these days ingredientele unor reactii intense (nu neaparat frumoase), asta daca-ti place chimia, sau alchimia, sau dincolo-de-fizica, sau dincoace-de-viscerele unor utilizatori cu faima.
Ia ce-ti trebuie, ignora ce nu-i al tau.

imagine zici, mi se pare o naivitate frumoasa.

Ai grija: daca intri din prima (ceea ce noi iti dorim) si francezii aia inteligenti sau japonezii aia multi n-apuca sa miniaturizeze tehnologia, prevad c-ai sa umbli niste ani buni cu scule imense in spate, intru gloria zilnica a unor televiziuni imunde care n-au nici cel mai mic habar de zeii filmici care ti-au fermecat sufletul..

Eu zic sa reconsideri. Sa smulgi Imagine din realitatea noastra e un proces dificil de forjare, si unless you're more charmed by the action than by the results, I recommend you stay on the conceptual side of creation.

atomica sau nu, orice alta fizica decat cea vizuala nu-ti va fi la fel de placuta. phantasticos, u got that right: soul never thinks without an image.
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 17:10   #9
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Pitbull:
Nume, dintre denigratorii lui.
Filmul ala cu elicea ?
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 17:32   #10
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by nume:
Filmul ala cu elicea ?

ihi.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2005, 01:13   #11
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by nume:
Originally Posted by Pitbull:
Nume, dintre denigratorii lui.
Filmul ala cu elicea ?
De AVION.
Dacä te gândesti la una de vapor (elice), caut-o prin "Zile fierbinti", de Sergiu Nicolaescu,
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2005, 20:05   #12
16mm
Veteran
 
16mm
 
Join Date: Mar 2005
Location: Bucharest
Posts: 188
Send a message via Yahoo to 16mm
mhm...ne apucam sa vorbim despre jocul mimilor sau despre cum a murit david hammings in bucuresti?!
apropo, a lucrat cumva pe la noi...?

cer inchiderea topicului. nevermind.
__________________
black mambo.
16mm is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2005, 22:24   #13
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by 16mm:
cer inchiderea topicului.
Deocamdata, nu cred ca esti indreptatit sa ceri nimic.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2005, 22:37   #14
16mm
Veteran
 
16mm
 
Join Date: Mar 2005
Location: Bucharest
Posts: 188
Send a message via Yahoo to 16mm
intr-un loc care abunda in topuri, playlisturi si jurnale de tot felul, nimeni nu a avut bunavointa nici macar unui titlu. avem nevoie insa de genii si alte alea. whatever.
__________________
black mambo.
16mm is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2005, 22:46   #15
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Mai mult de si alte alea. Geniul a murit o data cu frumosul si tristul eminescu.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells