Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Oct 2006, 15:03   #41
the sith
Novice
 
the sith
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 8
oricum in seria star wars clone wars anakin lupta fain de tot
the sith is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2006, 21:54   #42
Andrei1902
Junior
 
Andrei1902
 
Join Date: Sep 2006
Location: Constanta
Posts: 31
Seria asta noua Star Wars vine doar cu nebunia CGI si efecte speciale de iti pica plombele si ultima part eunde jocul actorilor (Christensen Hayden si Ewan McGregor ) este de observat dar in rest are o groaza de compromisuri stupide facute de George Lucas in mod inutil. Eu tot nu inteleg de ce a facut episode 1 film de copilasi sau de ce Anakin a trebuit sa vina de pe Tatooine sau de ce in episode 1 trebuia sa fie copil ... in fine Au fost scrise total aiurea dar tocilarii de la efecte speciale, si coregrafia luptelor le-au scos la liman.
Andrei1902 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2007, 10:18   #43
larinho80
Senior
 
larinho80
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 124
Originally Posted by Andrei1902:
Originally Posted by lestatika_29:
Mie imi placea Vader... pur si simplu de aia....
De fapt, Vader e primul lucru la kre t gandesti knd spui "Star Wars'
Categoric totusi la stransa batalie se afla si master Yoda (cel putin in episoadele 2-3 prea mortal mititelu) sau Jabba the Hutt (Sunt eu singurul sau arata aproape identic cu Marian Iancu de la Poli Timisoara???)

marian iancu ESTE jabba the hut
__________________
eu m-am nascut inca de la inceput,nu dupa
larinho80 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2007, 12:30   #44
RIP
Veteran
 
RIP
 
Join Date: Mar 2007
Location: who the f**k gives a damn
Posts: 151
si totusi ala micu' de respira greu . Vader
__________________
Better rule in Hell than serve in Heaven.
RIP is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2007, 18:06   #45
cristpaul
Novice
 
cristpaul
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 2
Care este personajul preferat din Star Wars? De ce?

Categoric Qui-Gon Jinn! Este un personaj facinat, in parte datorita inegalabilului Liam Neeson care-l interpreteaza. Este puternic, intelept, are o mare capacitate de autocontrol (asa cum ii sta bine unui Jedi). El si cu Obi-Wan sunt team-ul de Jedi perfect. Nu se poate sa nu te incante, privirea lui fascinanta, expresia sa grava, amaraciunea care i se citeste pe fata atunci cand isi da seama ca stabilitatea lumii in care traiau este in pericol. Este totusi un personaj greu de inteles. Este un rebel, care nu a fost primit in Consiliul Jedi pentru ca a indraznit sa-i infrunte pe membrii acestuia. Si in cazul lui Anakin, desi Consiliul refuza, el decide sa-l antreneze.
Si, pentru Dumnezeu, este printre putinii actori din Star Wars care stie sa poarte cu noblete hainele cu care este imbracat!!
In plus, atentie fani adevarati! Referiri la Qui-Gon apar si in celelalte episoade, in special in episodul III. Qui-Gon este acea "singura persoana care a reusit sa insele moartea" cum spune Cancelarul Palpatine.
cristpaul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2008, 18:25   #46
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Recunosc cã nu m-am uitat cap-coadã la toate filmele. Dar am un personaj preferat, e R2D2. Din câte ºtiu el chiar era un roboþel. Dar cine numãrã?!?
Lucrul amuzant e cã laptopul personal când are un CD/DVD în el scoate niºte sunete exact ca R2D2. De aceea aºa l-am numit.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2009, 21:14   #47
Aresus
Novice
 
Aresus
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 23
Inainte de toate, salutare si bine v-am gasit.

Hmm... e greu sa aleg un personaj preferat in universul Star Wars, pentru ca fiecare are cate o chestie speciala care il face unic. Evolutia lui Palpatine este poate cea mai bine inchegata in toate cele sase filme, insa nu putem sa-l ignoram nici pe Yoda, care la fel, creste in valoare cu fiecare film.
__________________
http://forum.theforce.ro/ - Cea mai mare comunitate romaneasca a devoratorilor de science fiction
Aresus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2009, 21:18   #48
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Welcome to Cinemagia!
Ai ales data de 1 ianuarie, deci sper sä fie de bun augur!
Hai desfäsureazä-te! Peste tot! Suntem niste hiene, dar primitori!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2009, 11:24   #49
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
vaderu' este cel mai bine construit, motivat, portretizat personaj de-a lungul "trilogiei de 6 episoade".


e singurul personaj care e dual prin esenta, oscileaza pana la sfarsitul povestii intre bine si rau. restul sunt ori buni ca painea calda, or prosti de put, ori rai ca ciuma, cu gradatii si nuante ce e drept.


cu alte cuvinte vaderu' e singuru personaj care se ridica peste nivelul unor caractere rudimentar conturate, gen basme de copii de 5 ani. (nu orice fel de basme, ca la alea clasice/populare e mai complicat, e simbolism la greu).
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2009, 13:16   #50
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Floydman:
rai ca ciuma, cu gradatii si nuante ce e drept.
Adicä:
Ciumä de gradul 1
Ciumä de gradul 2
Ciumä de gradul 2,7
Ciumä gälbui-deschisä
Ciumä ciclamen cu picätele mov
(Ciuma neagrä nu se pune, cä n-are nuante.)
(Cu ciuma bubonicä cum facem? :? )
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2009, 12:56   #51
Aresus
Novice
 
Aresus
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 23
Originally Posted by Floydman:
vaderu' este cel mai bine construit, motivat, portretizat personaj de-a lungul "trilogiei de 6 episoade".


e singurul personaj care e dual prin esenta, oscileaza pana la sfarsitul povestii intre bine si rau. restul sunt ori buni ca painea calda, or prosti de put, ori rai ca ciuma, cu gradatii si nuante ce e drept.


cu alte cuvinte vaderu' e singuru personaj care se ridica peste nivelul unor caractere rudimentar conturate, gen basme de copii de 5 ani. (nu orice fel de basme, ca la alea clasice/populare e mai complicat, e simbolism la greu).

Vader ca personaj e o idee buna exploatata mai bine in expanded universe (carti si comics-uri Star Wars) decat in filme. In vechea trilogie Vader este personajul negativ care are insa o farama de bunatate ce iese la iveala pe final. In noua trilogie, Vader(Anakin) e un prost, mai ales in Episode III, cand ceea ce face el nu are nici o logica. Lucas incearca sa ne convinga timp de doua filme ca e Anakin e indragostit pana peste cap de Padme. Apoi in Episode III o strange de gat pe Padme din motive mai mult politice decat sentimentale. Asta e ca in stirile alea cu barbatul si-a batut sotia pentru ca el era FSN-ist si ea liberala (parca de partidele astea era vorba).

In carti insa vedem cum Vader regreta cadere pe care a avut-o, dar contuina sa-l asculte pe Palpatine, chiar daca nu-l suporta chiar atat de tare. Ceea ce contureaza parca mai bine decat in filme ideea de dualism.
__________________
http://forum.theforce.ro/ - Cea mai mare comunitate romaneasca a devoratorilor de science fiction
Aresus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2009, 17:02   #52
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
@pit

vai , maestre, ma ierti daca elocinta mea nu se ridica la nivelul asteptat de dumitale
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2009, 17:05   #53
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Guess what?
Stiam, dar efectul era prea irezistibil! :lol:
"Nu m-am putut abtine", vorba lui Mirodoni.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2009, 17:09   #54
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
da, evident! cand ai chef de vorba, comentezi aiurea, cand n-ai chef sau n-ai timp repezi interlocutorii ca sa se invete minte sa nu te mai deranjeze cu mesajele mele...asta...lor...sacaitoare... :lol:

asta e cusuru tau, esti violent si n-ai manera. :lol:
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2009, 17:24   #55
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Floydman:
asta e cusuru tau, esti violent si n-ai manera. :lol:
Te rog foarte important!
Sunt MAGAR si violent si n-am manerä! :happy: :love:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2009, 20:45   #56
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Yoda rulzzzzz...(because he is smart and green and little)
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2009, 15:09   #57
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Cred ca regina Amidala ... pentru ca Natalie o interpreteaza foarte bine .
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2009, 20:29   #58
Zatoichi
Junior
 
Zatoichi
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 72
Anakin Skywalker\Darth Vader-perfect prin imperfectiunile lui.Bun sau rau,cu masca sau fara,e unul dintre cele mai realiste personaje din serie,alaturi de Han Solo.Genul clasic de antierou,se indeparteaza foarte mult de la calea cea dreapta,dar pana la urma se dovedeste a fi salvatorul galaxiei.
Zatoichi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2009, 19:13   #59
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Chiar acum mi-am dat seama ca eu nu am un personaj pe care sa-l iubesc mai mult decat restul personajelor din Star Wars.

Cred ca mi-au placut toate personajele la fel de mult si daca ar fi sa aleg cred ca ar fi regizorul care a facut o treaba excelenta.

Azi nu mai are o asa mare amploare acest"Star Wars" dar pana mai de curand cred ca a fost visul tuturor copiilor cu imaginatie bogata.
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2009, 21:15   #60
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Revelatia episoadelor noi a fost Mace Windu
Si all time favourites altfel, Yoda si Vader. Anakin cel tanar este uber emo teenage angsty saracu', nu prea pe gustul meu.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells