Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Feb 2011, 21:34   #1
safi
Junior
 
safi
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 35
Urgent!!!! Cum se scrie un scenariu????

Am cautat si caut in continuare despre scrierea unui scenariu. Din pacate nu am gasit ceva concret, care sa ma invete pas cu pas ce inseamna si cum se scrie efectiv un scenariu
Am inteles ca scenariul este format din synopsys, scenariu literar si decupajul regizoral.
Synopsys am inteles, dar celelalte doua forme ...
Intrebarea nr 1 este, daca sunteti amabili cum se scrie un scenariu literar (ca o poveste???? si daca da la ce timp se foloseste verbul???)
Intrebarea 2 este despre decupajul regizoral. Practic acesta este scenariul pe care-l prezinti, sau ce? este folosit doar pe platoul de filmare????
Intrebarea 3. Unde pot gasi un manual, un link, ceva care sa-mi explice cum se scrie scenariul literar si mai ales decupajul regizoral????
Va rog astept raspuns! Multumesc anticipat!!!!!!
Felicitari echipei cinemagia!!!
safi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2011, 23:08   #2
contlacinemagicieni
Senior
 
contlacinemagicieni
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 88
1) Pe http://www.mypdfscripts.com/ gasesti o multime de scenarii. Poti descompune unul dintre ele, deducand structura. Iti recomand un scenariu adaptat dupa o carte pe care ai citit-o - ar fi mai usor.
2) google stie tot
3) O alta varianta ar fi sa urmezi niste cursuri de specialitate (asta ar fi cea mai eficenta si sigura cale), sub atenta indrumare a unui lector (ATF poate? Mai bine nu.).
4) Zbori in LA. Acolo orice cafenea misuna de scenaristi care abia asteapta sa-ti impartaseasca secretele meseriei. De fapt, e posibil sa afli totul, inainte de a cuceri orasul, pe drumul dinspre aeroport, de la un taxi driver.
5) O ultima varianta (mult mai putin probabil) : unul dintre veteranii cinemagia, cu ceva experienta de scenarist, sa-si iroseasca timpul cu tine. Si, din cate stiu, cere o groaza de timp si energie.

Cinci posibile scenarii sunt suficiente. Las deschis altor implementari.
contlacinemagicieni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2011, 00:57   #3
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
ai incercat sa ceri acces la forumul "atelier de scenaristica"?
apropo, daca stie cineva, pe ce criterii se permite accesul?
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2011, 01:01   #4
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
^E de ajuns sa ai un limbaj decent si coerent.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2011, 09:29   #5
Moody
Veteran
 
Moody
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 282
Adica poti sa ai acces acolo chiar daca tu personal nu ai scris nici un scenariu, dar ai vrea sa inveti? Intreb deoarece eu mai scriu cate ceva in timpul liber, dar nu am scris niciodata scenarii, cu toate ca as fi interesat.
Moody is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2011, 09:39   #6
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Da, cerintele sunt de genul celor spuse de buticut. Ma intreb daca nu cumva Pitbull se ocupa de acceptul in atelier, iar el e cam in autoexil acum, dar probabil se pot ocupa si Stefan sau Gloria.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2011, 12:53   #7
safi
Junior
 
safi
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 35
Va multumesc pentru sfaturile voastre!
contlacinemagicieni, iti multumesc pentru sfaturi, mai putin cel cu LA , ar fi totusi cam costisitor pentru mine!!! Oricum iti multumesc!!!
Pe google crede-ma ca am gasit destul de multe informatii legate de scenariu, dar nu cum se scrie efectiv!!!
Din cate am inteles sunt niste pasii care trebuiesc urmati cu destula meticulozitate!!
Problema mea sunt acei pasi!
O sa incerc sa intru` si in ateleriul de scenaristica!!!
Va multumesc frumos pentru raspunsuri si daca mai aveti ceva de completat nu ezitati!!!
Bafta tuturor!!!
safi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2011, 13:28   #8
ShinyKiteMountains
Novice
 
ShinyKiteMountains
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 21
intelegerea legaturilor intre partile problemei (asa cum le-ai diferentiat - sinopsys, scenariu literar, decupaj regizoral) este de fapt o chestiune de interes pentru intelegerea limbii cat si a ocupatiei, muncii regizorale

din anumite motive regizorul este cel care determina felul in care este dezvoltat sinopsysul, scris un scenariu literar si operat un decupaj regizoral

DECUPAJUL REGIZORAL este atat cat poate vedea ochiul sau camera din cat poate intelege si cuprinde mintea in scenariul literar.

SCENARIUL LITERAR este un ... "atat cat trebuie" acomodat si uneori schilodit limbajul si fictiunea filmului (potrivit culturii receptorilor lui) pentru a evidentia sinopsysul, deci ideea filmului

Acestea in termeni regizorali ... inseamna ca atunci cand decupajul regizoral este obtinut din secvente tot mai dificil de realizat va trebui imbunatatit sinopsysul inainte de a putea fii cuprins din nou (mai bine decat inainte) in scenariul literar adecvat culturii momentului

In mod ideal realizatorul scenariului literar scoate ce e mai bun dintr-un sinopsys ridicol pentru ca apoi sa il arunce de pe culmile geniului sau artistic in ochii spectatorului comun si acesta sa il inteleaga, ba chiar sa se lase manipulat de scenariu.

Si tot in mod ideal scenaristul este o femeie, pe cand regizorul se multumeste cu ce a mai ramas lol.
ShinyKiteMountains is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2011, 13:57   #9
safi
Junior
 
safi
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 35
Iti multumesc! Am destule script-uri ca exemplu, problema este alta! Limbajul tehnic al unui decupaj regizoral.
De ex... incepe prin efectul de intrare al camerei...FADE IN, urmeaza cateva detalii despre locatia unde se desfasoara cadrul, eventual se aduce in vedere faptul ca se aud batai de tobe sau orice altceva ca efect sonor (chiar muzica), sunt introduse personajele si dialogurile acestora si se termina cu CUT ...
Acum, fade in, cut stiu ce inseamna... dar mai sunt alti termeni exeplu VO (cred ca se refera la vocea interioara - ca un monolog, cel putin asta am dedus din scriptul Avatarului) si multe alte presucurtari, ca o terminologie specifica decupajului regizoral. Mai se tine cont de spatiul lasat de la marginea colii, sau am vazut ca se folosesc diverse culori pentru dialoguri sau mai stiu eu ce!!!
Aici am eu probleme in a intelege efectiv decupajul regizoral!!!
Scenariul literar din cate am inteles il faci precum o povestire, dar adaptat pentru publicul, receptorii, pe care-i tintesti sau adaptat culturii existente petnru a fi mai usor de digerat. Deci nu trebuie extins ca un roman cu o multitudine de stari si efecte emotionale... doar atat cat sa se inteleaga ce anume simte personajul si ceea ce poata sa transmita!!!
Dar acum, daca scriu scenariul literar trebuie sa tin cont de forma verbelor (la ce timp le folosesc, ca la decupaj, unde am vazut ca se foloseste prezentul - pt a crea emotia de moment) sau aici nu mai conteaza???? Si tot astfel de amanunte... care ma fac sa stau in loc!!!
Cam astea sunt probleme mele, mai degraba sunt tehnice decat de a scrie efectiv povestirea!!!
Va multumesc pentru raspunsuri si mai astept raspunsuri, pareri...etc!!!
Bafta tutror!!1
safi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2011, 14:30   #10
ShinyKiteMountains
Novice
 
ShinyKiteMountains
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 21
siguranta de sine ramane esentiala atunci cand discuti tet-a-tete scenariul literar cu regizorul, dar firul povestii poate fii alambicat asa cum crezi ca este mai bine pentru a crea in mintea regizorului impresia ca traieste povestea pe care o scrii - desigur timpul verbelor nu va intrerupe firul lecturii

dar sunt imprejurari cand regizorul nu este suficient de capabil sa inteleaga scenariul literar si cu atat mai putin il va intelege daca vei folosi in mod abuziv doar timpul prezent dupa cum ai spus

culorile in care apare dialogul din decupajul regizoral indica cel mai probabil directia de la stanga la dreapta (si de la rosu la o culoare mai terna) din care acest dialog va fii auzit si filmat

expresia starilor emotionale ale personajelor este (in industria americana de la inceputuri) reprezentata cel mai bine prin desene asociate scenariului literar ... nu stiu astazi daca producerea unui film se mai ridica la pretentiile pe care si le impunea industria acum un secol, nu stiu daca nu cumva astazi este mai important afisul filmului decat graficianul care insotea scenaristul

prescurtarea "VO" inseamna cel mai probabil "voice over" ... adica vocea persoanei care povesteste dedubland actiunea care se urmareste cu ochiul in film ... uneori chiar mai multe voci se pot auzi fara fii "vazuti" actorii, doar ca spectatorul poate sa lege acest dialog de primplanul si actiunea imediata a filmului

dincolo de aceste detalli cel mai indicat ar fii sa primesti un raspuns de la un profesionist pentru ca eu ma lovesc pentru prima oara de astfle de intrebari si habar nu am ce inseamna decupaj regizoral ori scenariu literar ori felurite indicative - lol - ce ti-am spus este doar ce va poate intelege oricine din problema pe care ai ridicat-o
ShinyKiteMountains is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2011, 15:19   #11
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by safi:
Iti multumesc! Am destule script-uri ca exemplu, problema este alta! Limbajul tehnic al unui decupaj regizoral.
De ex... incepe prin efectul de intrare al camerei...FADE IN, urmeaza cateva detalii despre locatia unde se desfasoara cadrul, eventual se aduce in vedere faptul ca se aud batai de tobe sau orice altceva ca efect sonor (chiar muzica), sunt introduse personajele si dialogurile acestora si se termina cu CUT ...
Acum, fade in, cut stiu ce inseamna... dar mai sunt alti termeni exeplu VO (cred ca se refera la vocea interioara - ca un monolog, cel putin asta am dedus din scriptul Avatarului) si multe alte presucurtari, ca o terminologie specifica decupajului regizoral. Mai se tine cont de spatiul lasat de la marginea colii, sau am vazut ca se folosesc diverse culori pentru dialoguri sau mai stiu eu ce!!!
Aici am eu probleme in a intelege efectiv decupajul regizoral!!!
Scenariul literar din cate am inteles il faci precum o povestire, dar adaptat pentru publicul, receptorii, pe care-i tintesti sau adaptat culturii existente petnru a fi mai usor de digerat. Deci nu trebuie extins ca un roman cu o multitudine de stari si efecte emotionale... doar atat cat sa se inteleaga ce anume simte personajul si ceea ce poata sa transmita!!!
Dar acum, daca scriu scenariul literar trebuie sa tin cont de forma verbelor (la ce timp le folosesc, ca la decupaj, unde am vazut ca se foloseste prezentul - pt a crea emotia de moment) sau aici nu mai conteaza???? Si tot astfel de amanunte... care ma fac sa stau in loc!!!
Cam astea sunt probleme mele, mai degraba sunt tehnice decat de a scrie efectiv povestirea!!!
Va multumesc pentru raspunsuri si mai astept raspunsuri, pareri...etc!!!
Bafta tutror!!1
uite un ghid care explica termenii si tehnicile de baza in cinema:
http://classes.yale.edu/film-analysis/
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2011, 06:10   #12
safi
Junior
 
safi
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 35
Originally Posted by ShinyKiteMountains:
dincolo de aceste detalli cel mai indicat ar fii sa primesti un raspuns de la un profesionist pentru ca eu ma lovesc pentru prima oara de astfle de intrebari si habar nu am ce inseamna decupaj regizoral ori scenariu literar ori felurite indicative - lol - ce ti-am spus este doar ce va poate intelege oricine din problema pe care ai ridicat-o
....glumesc... nici chiar asa ...
Eu iti multumesc pentru tot! Pana la urma conteaza orice impresie, orice parere, orice gand pro sau contra, nu are importanta pentru ca nu cred ca o astfel de "meserie" are granite. De fapt filmul in general nu are "granite".
Eu doresc sa fac un scurt metraj cu care sa particip la un festival! Nu am bani pentru a plati pe cineva sa-mi faca scenariul (si acesta trebuie prezentat acolo) asa ca am hotarat sa-l fac singura!!! O sa fie greu , dar nu imposibil atata timp cat imi doresc cu adevarat! Si in plus, tinand cont ca sunt la inceput, cred ca este cel mai bine sa trec prin toate incercarile astea! Sti cum este, pana nu te lovesti de un lucru pe care nu l-ai facut niciodata, nici nu ai cum sa-l intelegi vreodata daca nu l-ai experimentat pe propria piele. Perceptiile sunt diferite si de aceea vreau sa "percep" pe propria piele!
Iti multumesc inca odata!!! Bafta!!!!
safi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2011, 06:12   #13
safi
Junior
 
safi
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 35
Originally Posted by Mercutio:
Originally Posted by safi:
1
uite un ghid care explica termenii si tehnicile de baza in cinema:
http://classes.yale.edu/film-analysis/

Iti multumesc, cu siguranta o sa-mi fie de folos!!! Bafta!!!
safi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2011, 06:54   #14
ShinyKiteMountains
Novice
 
ShinyKiteMountains
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 21
safi, o pveste incepe cu "a fost odata, demult ... un fat frumos si un castel imprejmuit de taramuri intunecate ..." pe cand un scenariu incepe cu "un oras senin, locuit de oameni cu chipuri intunecate"

pare mai greu de descris indescriptibilul, dar sufletul te va ajuta
am aruncat un ochi la adresa oferita de Mercutio si te sfatuiesc sa consulti pentru o parcurgere mai rapida, pentru a trece la treaba, indexul de termeni aflat in stanga paginii

VO inseamna intr-adevar "voice over" si indica acelasi lucru care l-am si spus deja ... incat ma mir ca nu m-am orientat spre scoala de regie pana acum (lol)

daca tu alcatuiesti scenariul literar obstacolul cel mare va fi cand te vor intreba: "si cum crezi ca ar putea ghici regizorul ce ai vrut tu sa descrii aici?"

deosebirea intre povestire si scenariu este ca voi scenaristii folositi paragrafe pentru a delimita descrierea locului de aceea a oamenilor, apoi de aceea a naturii sau constructiilor (daca sunt detalli importante pentru scenariu deci pentru synopsis ... oras industrial / instalatori, natura / gradinari) si apoi alt paragraf pentru personajele cheie

dialogul apare separat ca intr-o piesa de teatru, marcat cu variate culori si coduri in functie de cerintele regizorale

probabil va trebui sa scrii scenariul literar in varianta lipsita de coduri, recurgand la descriere literara (personajul X asteapta un minut apoi raspunde indreptandu-se catre catre personajul Y)

apoi vei face decupajul regizoral precizand de unde intra in camera (stanga dreapta) si cand deschide dialogul de data aceasta folosindu-te de coduri si culori

avand scenariul in doua versiuni vei fi intrebata daca in scenariul literar poate fii transpus intr-o lucrare de regizor cu usurinta

parerea mea este ca atunci cand ai dubii te poti folosi de viteza secolului, oamenii aflati in miscare sunt mai putini raspunzatori pentru aspectul lor fizic, pentru trasaturile lor care te indeamna sa recurgi la povestire si este tocmai ceea ce nu stii clar in acest moment

oricum paragrafele vor lumina singure orice regizor si scenarist cum trebuie descris un context prea amplu
ShinyKiteMountains is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2011, 09:45   #15
safi
Junior
 
safi
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 35
Originally Posted by ShinyKiteMountains:

daca tu alcatuiesti scenariul literar obstacolul cel mare va fi cand te vor intreba: "si cum crezi ca ar putea ghici regizorul ce ai vrut tu sa descrii aici?"


Cei drept aici nu o sa am probleme pentru ca tot eu o sa fiu si regizorul . De fapt eu o sa fiu tot incepand de la producator pana la a sterge praful de pe reflector . O sa mai am cativa actorasi atat, in rest jeee...
Problema o sa apara atunci cand eu trebuie sa-mi predau scenariul (cu drept de autor) festivalului impreuna cu filmul. Trebuie sa arate totusi bine, asa gandesc! Nu pot sa-l dau scris in doru` lelii - ar fi fost prea simplu`.
Iti multumesc pentru toate sfaturile si pentru tot interesul acordat !!! Te mai astept!!! Bafta!!!

Last edited by safi : 07 Feb 2011 at 09:56.
safi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2011, 10:38   #16
Moody
Veteran
 
Moody
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 282
Sa nu uiti sa ne anunti si pe noi de ce a iesit
Moody is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2011, 11:28   #17
ShinyKiteMountains
Novice
 
ShinyKiteMountains
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 21


ce ar putea iesi? daca pui un actor sa cumpere o carte si filmezi asta va fii in mod sigur una despre ingrijirea cainilor, si va creste (exclusiv) ratingul revistei care difuzeaza stirea ... pentru ca lumea cumpara reviste mai mult atunci cand nu e nimic de inteles din ele decat atunci cand ar fi

daca personajul unui film cumpara o carte filmul pierde 20% din spectatori in tarile in care biletul la film sau DVD-ul nu costa aproape nimic, sau tot atat cat ar costa o bricheta buna, iar astfel de perderi "nu pot fii tolerate" de industria filmului din aceleasi tari



Multumesc safi si sa ne spui de ce in tarile sarace de astazi premiile se achita in rate (cand nu sunt cumparate in natura), in vreme ce fatada unor activitati culturale inca se mai poarta in ciuda dezinteresului bine instalat in scaune (cumparate din fonduri UE)
ShinyKiteMountains is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2011, 12:06   #18
sorina25
Veteran
 
sorina25
 
Join Date: Jan 2011
Location: Homeland
Posts: 225
Originally Posted by safi:
Originally Posted by ShinyKiteMountains:

daca tu alcatuiesti scenariul literar obstacolul cel mare va fi cand te vor intreba: "si cum crezi ca ar putea ghici regizorul ce ai vrut tu sa descrii aici?"


Cei drept aici nu o sa am probleme pentru ca tot eu o sa fiu si regizorul . De fapt eu o sa fiu tot incepand de la producator pana la a sterge praful de pe reflector . O sa mai am cativa actorasi atat, in rest jeee...
Problema o sa apara atunci cand eu trebuie sa-mi predau scenariul (cu drept de autor) festivalului impreuna cu filmul. Trebuie sa arate totusi bine, asa gandesc! Nu pot sa-l dau scris in doru` lelii - ar fi fost prea simplu`.
Iti multumesc pentru toate sfaturile si pentru tot interesul acordat !!! Te mai astept!!! Bafta!!!

Actorasi..zici? ma iei si pe mine? te ajut...
__________________
The world ain't fair, but you can be !
sorina25 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2011, 12:27   #19
ShinyKiteMountains
Novice
 
ShinyKiteMountains
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 21
(ar fi super ... zic eu)
ShinyKiteMountains is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2011, 14:14   #20
safi
Junior
 
safi
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 35
Nici eu nu stiu ce-ar putea iesi! Ori iese un scurt metraj bun ori foarte, foarte prost! Mai mult de atat nu are ce sa iasa!!! Si daca iese prost, n-are nimic... mai incerc pana iese bine. Si daca nu o sa-mi iasa bine de vreo` 100 ori sa zic, o sa renunt (probabil nu sunt facuta pentru asta)!
Sorina 25 - am deja "actorasi" cu care sper sa pot lucra. Si am zis "actorasi" pentru ca nu-mi permit actori deja formati in tainele interpretariiiii.....
safi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells