Păreri Venom

(2018)

Venom

Leatherface pe 06 Octombrie 2018 12:49
Desi am intrat la film cu teama, citisem cateva comentarii de la critic cum ca e praf filmul, pur si simplu se dadea cu el de pamant, pe rotten tomatoes avea 28% (la momentul asta are 31%). Dar cand am iesit, aveam tensiunea ridicata, pielea de gaina pentru ca a fost bestial.
Spectacol vizual dus la superlativ, cgi minunat, poate cel mai bun vazut intr-un film cu super eroi pana acuma, nota 20 pentru asta. Venom este foarte bine facut, arata ca in comics, la fel si Riot, te dau pe spate ei doi cum arata, fara cusur totul. Filmul intra lent in paine, e un lucru bun zic eu dar merita asteptarea. Lupta finala dintre Riot si Venom este genial realizata, imi doream sa nu se mai termine.
Jocul lui Hardy este relativ bun, nu are momente cringe iar relatia sa cu Venom este pe alocuri chiar "draguta", cei doi dezvolta o prietenie iesita din comun. S-au tinut de materialul sursa din… citeşte

claudiujonea1995 pe 9 octombrie 2018 18:08
Foarte corect !
Tomax pe 08 Decembrie 2018 00:51
Pierdere de vreme
Daca te uiti la filme doar de dragul de a trece timpul sau daca te uiti la filme doar sa bifezi inca un film fara a te interesa subiectul sau prestatia actorilor sau greselile impardonabile din filme, iti poti pierde o bucata de timp pentru film.
Slab din toate punctele de vedere !
nu recomand!

user-5a1742961497f pe 24 Ianuarie 2018 10:42
Va fii un film foarte bun avand vedere ca o sa joace si Tom hardy si Tom holland
roby_shidoby pe 28 octombrie 2018 13:07
L-am vazut si ai dreptate. Tot ce face Sony e bun!
claudiujonea1995 pe 08 Octombrie 2018 21:12
O CAPODOPERĂ a Benzilor Desenate !!!
Ca un fan înrăit a tot ceea ce ține de universul Spider-Man, o spun tare și ferm pe poziție că iubesc fiecare secundă, minut și moment al acestui superb film. Transpunerea din cele două benzi desenate pe care este bazat filmul ( Venom: Lethal Protector și Planet of the Symbiotes ) este foarte bine structurată pentru prima parte în care s-a urmărit o introducere cât mai potrivită pe care au și reușit-o, lăsând destule evenimente și personaje importante pentru cele două continuări. Sunt foarte mândru și bucuros că am luat parte la premieră având o experiență nemaipomenită în sala T-IMAX. Abia aștept continuarea unde sigur vom avea parte de un R-rated deoarece este confirmată prezența unui supervillain care va fi interpretat de Woody Harrelson. PS: Michelle Williams are o scenă surpriză tranformându-se într-un personaj cheie din comics ! 10/10.
Leatherface pe 9 octombrie 2018 16:03
Yeah, yeah, yeah. In sala IMAX a fost bomba de bomba filmul. Il vedem iar, candva zilele ce urmeaza.
claudiujonea1995 pe 9 octombrie 2018 18:08
Exact !
andystarx pe 22 Decembrie 2018 14:34
In afara de cateva dialoguri amuzante,un film de duzina,submediocru,mult prea tehnologizat,nu il recomand nimanui ! Nu inteleg cum Tom Hardy a acceptat un asemenea rol !
Slightly pe 29 decembrie 2018 21:42
Corect.
ornitoring pe 22 aprilie 2019 01:01
andystarx subscriu
bluesky10 pe 12 Noiembrie 2018 00:50
Filmul este unul foarte modest, are un scenariu haotic. Nu respecta povestea din benzile desenate. După ce vezi trailer-ul ai așteptări mai mari. A spart box-office-ul la noi și în SUA doar pentru ca a jucat T. Hardy și pentru ca Venom un personaj care ne-a marcat copilăria.
claudiu-daniel-lugoj pe 19 Decembrie 2018 20:10
Din punctul meu de vedere e o dezamagire acest film.Scenariul este unul haotic,nici Tom Hardy nu ma impresionat.Este mai mult un film de duzina care vrea sa scoata niste bani de pe urma cinefililor.
user-5aa5318a189ea pe 06 Octombrie 2018 11:22
We.................................................... Are VENOM !
d8mihai pe 06 Octombrie 2018 01:20
Trailerul te face sa fii putin dezamagit
Tocmai ce am ajuns acasa de la cinema si imi pot spune parerea despre film. Nu vreau sa dau spoilere, dar povestea a fost mult modificată pentru a permite alte părți.

Trailerul m-a făcut sa am așteptari foarte mari, dar filmul nu s-a ridicat la nivelul acestuia. Oricum, mi-a placut, dar nu așa de mult cum mi-as fi dorit. Este ușor previzibil iar introducerea foarte lunga, filmul fiind ușor cam scurt că durata. Pentru categoria sa, este probabil unul din cele mai bune filme ale anului, dar nici pe departe in topul Marvel. Partea doi cred ca va fi una mult mai buna, nu știu de ce dar asa simt.

In rest, Tom a jucat foarte bine, chiar i s-au potrivit acest rol, au fost momente ușor amuzante care chiar au prins bine, iar alterarea povestii simbiotului din vechile benzi desenate marca Marvel, au fost chiar bune.

După cum am zis a fost foarte… citeşte

VIBERS pe 7 octombrie 2018 00:01
Sa-mi fac asa o idee, dintre Ant Man&wasp si Venom care ti s-a parut mai bun?
d8mihai pe 8 octombrie 2018 10:17
Nu am reusit sa ajung la acel film, din pacate. Cu siguranta merita si Venom, are efecte foarte, foarte bune. Intra cam greu in paine filmul, dar personajele sunt interesante.
THE_Sorcerer pe 06 Octombrie 2018 23:30
dragut, vreau si eu
Venom ala e ASA DE DRAGUT ... VREAU SI EU UNUL ! :D
set pe 16 decembrie 2020 15:45
usor dubios,
lavara_laiarna pe 08 Decembrie 2018 16:47
Lupta dintre bine și rău continuă întro realizare cu defecte și ceva umor. .slab.
Mercedes17 pe 07 Octombrie 2018 01:05
Faze comice, mult umor, am ras de era sa fac pe mine. Good work Tom H :)
Super !!

xerses pe 12 Octombrie 2018 14:20
Pe mine m-au amuzat dialogurile, personajul extraterestru...
peter_ennis pe 06 Mai 2018 17:09
Cum ar fi sa vedem in viitor un film in care deadpool se lupta cu venom :) .... pot sa spun sigur ca filmul va fi un succes numai daca te uiti la trailer si cate milioane de vizualizari are pe yt si e in top 10 trending in fiecare tara.Parerea mea e ca christian bale margea mai bine,dar nu ma intelegeti gresit,tom hardy e lafel de potrivit.Deabia astept,e cel mai asteptat film pt mine pe 2018 dupa jurassic world 2.Ce toamna frumoasa ma asteapta cu venom .... + jocuri grele cum ar fi metro exodus si the last of us 2 care au premiera tot atunci :)
WayneWilson pe 19 iunie 2018 12:46
Cica Venom s-ar bate cu Carnage in acest film
mihnea_aspru95 pe 19 septembrie 2018 00:55
Cică, se zvonea (încă se mai face printre fanii înrăiţi ai universului Spider-Man, pare cam în van, şi atunci, dar şi acum), Carnage poate o să apară într-un post-credits ceva (sau chiar la final, gen... cum a apărut Deacon-ul în Prometheus, şi au fost fanii Alien supăraţi că nu era Xenomorf, ce chin, ce jale), deci simbiotul roşu ar intra în Woody Harrelson (dar om vedea şi aici dacă e aşa). Ce ştim sigur, Venom (Tom Hardy) se va bătea cu Riot/un simbiot mai neinteresant pt. mine (Riz Ahmed)
bulldo8 pe 19 Septembrie 2018 00:04
Tom Hardy s-au retrogradat singur jucând într-un film care e apreciat doar de copii și de adulții cu mintea prastie
YulianHD pe 4 octombrie 2018 22:32
hai că ești bine română, felicitări, la fel și argumentele foarte stabile și bine susținute, tu domnule, ești un adevărat critic.
user-5cb86581cac0a pe 31 August 2019 19:40
Mi se pare ciudat filmul,oricum este un film foarte bun!Mult mai bun decat toate filmele din franciza spiderman a lui sam raimi,Aștept Venom 2 dar de data asta aș vrea să-l văd și pe Spider Man în Film,Excelent Film! Am râs o grămadă la unele scene!
Îi dau un 9/10

@MariaAndreea18 cum naiba să fie prostia aia de aquaman mai bun decat venom? Să fim serioși..DCEU fără Shazam și wonder woman avea probabil cele mai proaste filme cu super-eroi

DONalex pe 31 Decembrie 2018 14:14
Chir nu stiu de ce asa mare dezamagire.!?!?
Comparand cu restul de gunaoie ce tot apar sub titlu de filme, acest film a fost ceva la care te poti uita avand niste parti comice, l-am avut pe venom in actiune, multe effecte speciale exagerate, un actor ok, o poveste acceptabila dar prea scurta si prea la subiect.
As putea spune ca a fost mai interesant decat sa ma apuc sa vizionez seria marvel despre super eroi care is foarte slabe cu niste actori si efecte care chiar nusi intra in rolul personajului.

Daca am sta cu toti sa ne amintim de copiilarie si de benzi desenate, sincer sa fiu chiar nu am avea ce sa mai vedem.
Sa observat clar si se vede ca in filme nu se mai respecta trecutul si "producatori" fac ce vor ei si cum le taie mintea iar lumea se uita.

marin_nicolae pe 19 Decembrie 2018 12:43
Venom sau o alta natura a noastra
Un nou personaj Marvel, nu e prea multa noutate. Film placut, Tom Hardy convingator in rol ii da savoare. Un film de vazut cu familia, cred ca fiecare generatie are super eroii sai. Asa ca o poveste cu super eroii bine realizata. Pentru mine originea lui Venom mi se pare exagerata, necredibila eu am inteles ca Venom era de pe o cometa, sau asa ceva, de aici nu am inteles dorinta de mancare, foamea lui teribila. Apoi nu prea am inteles eu de ce era un pro pamantean, doar pentru ca era un loser acolo la el. Prea putin. Cu toate aceste observatii recomand acest film. Ma gandeam, daca metaforic Venom reprezinta inconstientul nostru, monstru din alta lume.
sabinalin pe 18 Decembrie 2018 15:11
Ca tot au nominalizat recent “Black panther” la Globurile de aur, e o degradare poate chiar mai mare decat aceea cu “Rocky” castigand Oscarul pentru cel mai bun film, nu e nici o diferenta valorica intre “Black panther” si “Venom”, ambele sunt divertismente de umplut salile de cinema si de consumat cu pop-corn, eventual cu nachos, unicul avantaj al lui “Black panther” e prezenta aproape exclusiva a negrilor, pardon, a afro-americanilor, puschea de limba ca azi una-doua te trezesti acuzat de derapaj rasist, dintre cele doua personal il prefer pe Thor, macar acolo erau momente de umor de buna calitate si ne mai bucurau privirile pe ecran si Anthony Hopkins sau Natalie Portman, nu mai am nimic in plus de zis despre “Venom”, nu merita luat in serios, incasari mari inclusiv la noi si cam atat pentru aproape doua ore de show bunicel si nimic mai mult.
Mihai2508 pe 20 Ianuarie 2019 22:15
Tom Hardy de exceptie
Un film de la care nu aveam asteptari foarte mari, dar care m-a surprins mai mult decat placut. Filmul se deosebeste in primul rand prin faptul ca in rolul principal este un antagonist, dar unul de care o sa ne atasam. Povestea este una relativ cunoscuta, dar Tom Hardy reuseste sa aduca o noutate in ea iar rolul i se potriveste perfect. Un film plin de efecte speciale si care merita vazut. Sper ca si continuarea sa fie cel putin la fel de buna.
makomomo pe 07 Ianuarie 2019 10:17
Bestial
Mult mai bun decat Spiderman si captivant, usor lent si glumet, filmul nu este o capodopera dar este bun,parerea mea.Nota maxima am dat-o pt idee, imi place ideea unor specii extraterestre venite din spatiu si acaparand oameni pt a face lucruri bune si ai manca pe cei rai :)
Serios acum, filmul e bun,efecte excelente si actiune reusita.Sa nu criticam aiurea sa ne aflam in treaba sau sa aratam ce smart suntem criticand toate filmele de genul,really.Acest gen de film este facut pt distractie,efecte,etc, nu pt oscar...Da,se repeta faza cu alienii adusi din spatiu in multe filme dar de unde sa-i aduci?Din Marea Neagra, din Vaslui?Basarabia?Vocea Venom e iar criticata ca seamana cu a celor din TRANSFORMERS...pai trebuia sa-l faca sa vorbeasca ca o fetita,nu?Sa fie pe placul criticilor...
In rest, recomand pt fun,efecte, dar nu neaparat...serios si constructiv ar fi sa existe… citeşte

Costirik pe 25 Decembrie 2018 01:57
Ma asteptam la ceva mai rau, dar a fost un film decent. Plus un mare potential pentru un "sequel"....
M@ryus pe 29 Noiembrie 2018 22:18
Este un "pop-corn" movie bun de vazut la cinema sau acasa cu familia. Nu a avut nici un pic de realism sau logica dar nici nu ma asteptam de la acest gen de film. Este distractiv, efectele sunt senzationale, 2 actori de elita (Tom Hardy si Michelle Williams). Din pacate nu se ridica la nivelul celor 4 filme ( Deadpool 1&2 si Ant-man 1&2).
Sorin87 pe 01 Noiembrie 2018 20:30
Filmul a fost bestial, l-am vazut in 3D la cinema si pot spune ca te lasa cu gura cascata
preda_diana pe 07 Octombrie 2018 02:26
Văzut și plăcut. Un film cu de toate...umor, efecte speciale bestiale și un Tom Hardy altfel de cum l-am cunoscut până acum. Merită văzut !
ion.ion1992 pe 20 octombrie 2018 21:21
De unde il cunosti pe Tom hardy
parker26 pe 16 decembrie 2018 19:46
fac caca
nico_nicolle pe 05 Octombrie 2018 21:29
Voi fi subiectiva.... pt ca a jucat actorul meu preferat.. mi-a plăcut....in rest....cusut cu foarte multa ață alba. Ideea e buna dar totuși au venit 4 bucăți.. unul a murit-personajul neg.. personajul poz a rămas și ceilalți doi?.. Unde sunt?
cavallioty pe 9 octombrie 2018 09:00
inca unu a mai murit dupa ce a iesit din doctorita,si inca unu tot imprastiat l-am vazut parca
dannnnn pe 25 Septembrie 2018 11:43
Tom Holland
Îmi pare rău pentru fani dar s-au dat declarații mai peste tot, Tom Holland nu va apărea în acest film, mai bine îl scoateți din distribuția de pe site, induceți oamenii în eroare. :). Va apărea doar Carnage, la finalul filmului.
ionion1992 pe 25 septembrie 2018 17:58
mai esti tarte in gura
ion.ion1992 pe 9 octombrie 2018 13:29
shht
mirydel pe 06 Februarie 2023 23:11
film bun, pt oameni cu imaginatie. T Hardy ft bun ca de obicei.
forever_young_ pe 09 Februarie 2021 07:02
BUN !
un film bun pentru amatorii de gen si cu ceva momente comice ...
Salbaticul pe 06 Februarie 2021 20:35
Rar mi-a fost dat să văd o asemenea aberație! Este sub orice critică,varză! Nota 1.
set pe 15 Decembrie 2020 17:00
Cel mai bun film ever! Abia astept venom 2 in 2021!
user-5b2ebcc56801c pe 30 Iulie 2019 20:36
Un film deosebit de Oscar. Un tip este muscat de o capusa extraterestra si-l infesteaza cu un virus producator de saliva veninoasa. Intre timp extraterestri inteligenti invadeaza omenirea cu scopul de a prinde capusa veninoasa ei nestiind ca deja vestita capusa a si infestat un om. Urmeaza o lupta crancena intre omul infestat si extraterestri din cauza unei neintelegeri: omul infestat a crezut ca extraterestrii doresc sa colonizeze omenirea iar extraterestrii au crezut intr-o evolutie spectaculoasa a capusei in om si au dorit sa o captureze pentru cercetari suplimentare. Finalul este genial, de Oscar pe toate planurile dar nu il voi scrie pentru a nu dezvalui cea mai frumoasa parte a acestui film: sfarsitul!
sebi_marin pe 12 Iulie 2019 18:14
Cum naiba sa faci un asemenea film?
Venom, din antagonistul benzilor desenate ajunge eroul filmului?!

kenya pe 23 Martie 2019 20:22
Pacat de Tom Hardy....cum sa treci de la "Taboo" sau "Child 44",la parodia asta de rol!?!Ce nu face banul din om,fie el si artist.Daca ar fi ales un alt actor,as fi apreciat un film de genul asta ca bunicel,dar la ce asteptari am avut .. nah!!
user-5c33f55c68bb1 pe 08 Ianuarie 2019 03:03
Filmul a fost destul de ok, dar ce-i drept cam scurt, avand in vedere ca filmul a durat aproximativ o ora si 40 de minute.
Eddie Brock devine Venom undeva pe la minutul 45-50.
Chiar si asa, mie mi-a placut filmul. Si cu siguranță daca se va face si partea a doua, va fi mai bun si cu mai multa actiune.

wolfyna pe 13 Decembrie 2018 03:14
spoilere minore
a fost interesant filmul un start cam plictisitor dar revine in forta
lupta finala cam plictisitoare mai interesanta a fost urmarirea
ce este enervant finalul este prea lung 20 de minute

joagaru77 pe 08 Decembrie 2018 21:19
Este o copie aproape fidela a jocului Prototype 2 cu numele schimbat din Alex Mercer in Eddie Brock
6Patronul9 pe 24 Octombrie 2018 00:03
Filmul chiar nu a fost ce ma asteptam.Eram sigur ca o sa fie ceva dark & gritty,cu o usoara tenta de film horror.Cel putin asa reiesea din trailere si din ceea ce spuneau realizatorii initial.Surprinzator,e mult mai mult un film generic marca Marvel,cu inca o poveste de origine pentru un super erou.Nici macar anti-erou nu cred ca pot sa-l numesc.In orice caz,este un film distractiv si relaxant.Tom Hardy este pe atat de bun in rol pe cat ne si asteptam cu totii de la el.Scenele in care Eddie si Venom discuta fac tot filmul,ba chiar avem si un set-up frumos pentru viitorul seriei (Carnage).Lupta de la final cu Riot este putin grabita insa in rest este un film bunicel ce merita urmarit.Astept cu mare interes un sequel precum si o posibila aparitie din partea lui Tom Holland :)
sabinaaltyn pe 18 Octombrie 2018 12:13
film nou
Iată câteva filme de înaltă calitate, vizionând întotdeauna cele mai recente filme.
Acest site >> zonecinemart.blogspot.com

kaarthur pe 18 Octombrie 2018 12:10
MERITA VAZUT
- Filmul este BUN. Nu mai luati in seama Rott__ T______, care sunt plini de banii Dis__y. Filmul are de toate-umor, actiune, poveste. Va recomand.
c0aja pe 17 Octombrie 2018 11:44
Un film bun
Un film bun caruia i-am dat nota 8 pentru ca e plin de semne Masonice si mesaje subliminale. Plus ca hraneste mintile celor care cred in reptilieni. E un film care, in viitor, va aparea in multe documentare ca studiu de caz.
Ionut090 pe 13 Octombrie 2018 22:08
foarte bun,recomand cu placere+efectele speciale foarte bune si ele.
demmonika pe 13 Octombrie 2018 15:35
L-am vazut la cinema city Rm.Valcea.Nu mi-a placut ca nu se vedea foarte bine cu ochelarii,dar filmul a fost foarte bun.Imi aminteste de copilarie si de filmele cu spider man doar ca aici personajul principal e venom.Am fost placut surprinsa de personajul venom,cu toate glumele sale,efectele speciale foarte bine facute.Sper sa fie si partea a doua.Pentru fanii benzilor desenate din copilarie si filmelor cu spider man merita vazut.
Robert.Chetan pe 20 Martie 2020 01:07
E genul de film la care sa te uiti cu copilul.Scenariu pueril,interpretari slabe,replici care nu ar putea impresiona decat un copil de 12-13 ani.Tom Hardy cu o interpretare slaba.In schimb iti doresti sa vezi pana unde merge filmul de aceea nu il vei abandona pe parcurs;singurul lui plus de altfel.
georgel1976 pe 02 Iulie 2019 00:03
o prostie de film. din toate punctele de vedere. timp pierdut
MariaAndreea18 pe 10 Martie 2019 20:51
Nu mi s-a parut asa de genial. Aquaman este mai bun.
Totusi sunt curioasa sa vad cum ajunge sa fie dusmanul lui Spiderman.

Mahoarca pe 02 Februarie 2019 05:02
Mult sub nivelul marii
Un film perfect in cazul in care suferi de insomnii, altfel nu are nimic de oferit. Un scenariu de 2 lei; doi "actori de geniu": Tom Hardy(foarte bine putea fi inlocuit in acest rol chiar de Elena Basescu si nu s-ar fi vazut diferenta) si Riz Ahmed care ar merita sa primeasca cel putin 10 premii oscar pt. interpretarea sa glorioasa; si care-i treaba cu acest Venom sentimental , salvator al rasei umane. Un film cu un buget enorm din care a rezultat un fel de comedie-parodie pentru copii(nu trebuie omise dialogurile "memorabile"). Se afla clar pe podium dupa fantastic 4.
Smrs pe 28 Ianuarie 2019 00:47
Hardy, de ce ai acceptat asa ceva?
Ce a fost cu acest film de ka ka? Hardy, de ce ai acceptat asa ceva?
prisacariu_bogdan pe 14 Ianuarie 2019 22:42
Filmul, foarte slab, cu glumițe obosite, scenariu ciudat. Dupa 10 minute am inchis. Parcă e pentru proști facut.
andyy pe 27 Decembrie 2018 01:36
Un film cu efecte speciale foarte bine realizate. Si cam atat.