The Hunt
(2012)Vânătoarea
Postere The Hunt |
|
Sinopsis The Hunt
Mai multThe Hunt se petrece într-un orășel de provincie, cu puțin timp înainte de Crăciun. Lucas, de 40 de ani, încearcă să-și pună viața în ordine după un divorț dureros: are o prietenă nouă, un job nou și ține legătura cu Marcus, fiul lui adolescent. Însă lucrurile scapă din nou de sub control. O vorbă întâmplătoare, o mică minciună, și - odată cu zăpada și cu luminile Crăciunului - minciuna se răspândește ca un virus, semănând groază și neîncredere, până la o isterie colectivă în care Lucas…
citeşteThe Hunt se petrece într-un orășel de provincie, cu puțin timp înainte de Crăciun. Lucas, de 40 de ani, încearcă să-și pună viața în ordine după un divorț dureros: are o prietenă nouă, un job nou și ține legătura cu Marcus, fiul lui adolescent. Însă lucrurile scapă din nou de sub control. O vorbă întâmplătoare, o mică minciună, și - odată cu zăpada și cu luminile Crăciunului - minciuna se răspândește ca un virus, semănând groază și neîncredere, până la o isterie colectivă în care Lucas luptă de unul singur pentru viața și demnitatea lui.
O nominalizare
Oscar, o nominalizare
Globul de Aur, o nominalizare
BAFTA, 3 premii şi o nominalizare
Cannes, un premiu şi 4 nominalizări
Academia Europeana de Film, o nominalizare
Gopo Vezi toate premiile |
Alexandra Rapaport Nadja | Mads Mikkelsen Lucas | Anne Louise Hassing | |||
Thomas Bo Larsen Theo | Bjarne Henriksen Ole | Lars Ranthe Bruun | |||
Ole Dupont | Sebastian Bull Sarning Torsten | Rasmus Lind Rubin Pede |
Caseta tehnică
AKA
- Jagten
- La chasse
- Jakten
Produs de
Zentropa EntertainmentsTip Ecran
normalDistribuitorul international
Nordisk Film Theatrical DistributionDistribuit in Romania de
Independența FilmȚara
DanemarcaSite oficial
The HuntBox office The Hunt
-
listă cu 448 filme, creată de Vorador pe 2 Octombrie 2011
-
listă cu 37 filme, creată de wildinthecountry pe 25 Aprilie 2013
-
listă cu 101 filme, creată de Nyghty pe 24 Decembrie 2013
Articole despre film
Filme de urmărit la TV
Film +
22:00
|
Wrath of Man(2021)Furia unui om periculos
|
Pro Cinema
20:30
|
Thick as Thieves(2009)Hoți de onoare
|
HBO 2
18:25
|
Ghostbusters: Afterlife(2021)Vânătorii de fantome: Moștenirea
|
CineCloud
Filme pe genuri
- Acţiune
- Animaţie
- Aventuri
- Comedie
- Crimă
- Documentar
- Dragoste
- Dramă
- Familie
- Fantastic
- Film noir
- Horror
- Istoric
- Mister
- Muzică
- Muzical
- Război
- Romantic
- Scurt metraj
- SF
- Stand Up
- Thriller
- Western
- Taguri filme
- Taguri stiri
- Arhiva stiri
- Program TV
Premii filme
Filme noi
- Filme 2027
- Filme 2026
- Filme 2025
- Filme 2024
- Premiere cinema
- Filme la TV
- Filme pe DVD
- Filme pe Blu-ray
- Filme româneşti
- Filme indiene
Filme 2025
Index filme
Program cinema
Actori populari
Trailere filme
- Drop
- Dog Man
- Opus
- Printul din Bubuieci
- Clean Slate
- Spartacus: House of Ashur
- Nine Bodies in a Mexican Morgue
Filme populare
Premiere cinema
- Futni mentem
- Gracie and Pedro: Pets to the...
- Limonov: The Ballad
- Wolf Man
- Marcello mio
- All We Imagine as Light
În curând la cinema
- Țăndări
- The Seed of the Sacred Fig
- Dog Man
- Companion
- Parthenope
- A Complete Unknown
- Smok Diplodok
- The Brutalist
- Presence
- Marked Men: Rule + Shaw
- Out of the Nest
- Bridget Jones: Mad About the Boy
- Beating Hearts
- Captain America: Brave New World
- September 5
- Woodwalkers
- Young Hearts
- Les fantômes
- A Real Pain
- The Day the Earth Blew Up: A Looney Tunes Movie
- A New Kind of Wilderness
- Big Trip 3: Race Around the World
- Mentorii
- Reinas
- Armand
- Le larbin
- Cleaner
- Die Schule der magischen Tiere 2
- The Monkey
Filme noi în SUA
- Kimi no iro
- Game of Power
- Autumn and the Black Jaguar
- Love Hurts
- In the Lost Lands
- Sinners
- Black Bag
- Snow White
- A Working Man
- A Minecraft Movie
- Bonhoeffer
- The Amateur
- Los Muertos
- Michael
- The Passion of the Christ: Resurrection
- The Accountant 2
- Thunderbolts*
- Mission: Impossible - Dead Reckoning Part Two
Program TV
Termeni şi condiţii | Contact | Politica de confidențialitate | A.N.P.C
Film The Hunt
Părerea ta
Spune-ţi părereaCopiii sunt surse de informatie asemanatoare cu psihopatii. Totusi, lumea-si pune baza in ei, da' pe psihopati ii da la o parte. Curios, nu?
Intotdeauna mi-a provocat repugna spiritul asta puternic de turma al oamenilor, da' niciodata nu inceteaza sa ma uimeasca. Ironic e ca filmul e reflectia urata a realitatii.
MICI SPOILERE IN CONTINUARE:
Cica o intreaba "autoritatiile" pe fata: "Te-a abuzat sexual?"
Fata raspunde, dupa trei minute de uitat prin imprejurimi: "Nu-mi amintesc."
Apoi astia zic: "Arestati-l! Sa arda-n iad! Muahahahahahahahaah!" -… citeşte
Iadul din noi
Numai că într-un spațiu atemporal parcă, în care bărbații adevărați sunt cei ce își arată iscusința la vânătoare, ucigând cu sânge rece cerbi pentru a-și hrăni familiile, lucrurile funcționează după niște reguli ancestrale. Omori un câine pentru a te răzbuna pe stăpân; bați un adolescent firav, deși ai pretenții de adult cu o statură colosală; distrugi viața cuiva pentru o suspiciune neîntemeiată; execuți, apoi judeci.
Sfârșitul filmului a demonstrat… citeşte
x
Mai bine mai tarziu decat niciodata
Acest film este o adevarata lectie de viata...Ceva ce se poate intampla oriunde in lume..
O pelicula care iti spulbera increderea in aproapele tau, in cel mai bun prieten de catre minciuna/imaginatia prea bogata/gelozia/frustrarea unui copil care probabil ca nu a primit suficienta atentie de catre parinti..
Mads Mikkelsen a jucat impecabil iar finalul nu este unul deschis ,ci unul metaforic care ne spune ca orice s-ar intampla in viitor si oricat de nevinovat ar fi Lucas,el va fi intotdeauna patat, urmarit, intotdeauna o ''TINTA'', exact ca la vanatoare...
Spoiler!
1. Cum comunică adulții cu copiii? Înainte de a trage concluzii pripite, este bine să cercetezi totul. Să fi fost în locul femeii care a vorbit prima cu fetița, aș fi analizat bine situația înainte să dau telefoane fără fir... Dacă un copil nu-și dă seama ce spune, adultul trebuie să treacă totul prin sită. Nu mai spun, ce s-a întâmplat cu dreptul la replică?
2. De ce ''vânătoarea''? Pentru că va cădea întotdeauna un nevinovat care nu are cum să se apere. (A văzut careva capetele alea de cerbi din casa celui mai bun prieten? Unii le văd ca pe niște trofee, semne ale masculinității, alții le-ar putea numi fantome.)
3. Nu cumva fetița care vorbea despre ceilalți a fost agresată vizual? (scena de la început, cu tableta). Orice problemă pornește de undeva, înainte să ia amploare.
4.… citeşte
Merita vazut
Asa da
M-a enervat si m-a infuriat nedreptatea, lipsa de incredere, minciuna unei copile luata drept „cuvant de lege”, minciuna care a declansat o alta serie de minciuni, ca in teoria bulgarelui de zapada. Represaliile pornite impotriva a tot ce inseamna Lucas: copil, catel, iar finalul poate fi un glont ratacit, chiar daca minciunile sunt dovedite, Mi-ar place sa vad un film care sa-mi arate ce a ajuns copila, sa zicem peste 15 ani, care a vazut ca-i poate pedepsi pe cei care nu-i indeplinesc dorintele.
Somnul ratiunii naste monstri.
Plus ca filmul se departeaza de realitate prin faptul ca toti adultii si chiar "autoritatile"(numai autoritati nu-s alea) cred o scarba mica fara macar a face unele cercetari si investigatii.Il bat si il aresteaza pe om direct.
C-un final care lasa loc de interpretari, "The Hunt" se poate afla cu siguranta intr-un top al dramelor facute dupa anii 2000. Pornind de la acuzatia fetitei (pe care incepi s-o detesti pe parcursul filmului), intreg orasul o ia razna, iar lipsa de judecata lucida a celor ce pretind c-ar fi adulti e total prezenta.
La fel ca in comentariul de la 12 Angry Men, o spun cu acelasi regret: omul, "in profunzimea sa", reuseste sa fie superficial tocmai in momentele in care trebuie sa ia deciziile importante.
Spune-ţi părerea despre The Hunt
Pentru a scrie un review trebuie sa fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.