Păreri The Count of Monte Cristo

(2002)

Contele de Monte Cristo

Get0dac pe 31 August 2013 18:21
O ecranizare reusita, a nemuritorului roman scris de Alexandre Dumas. Cat de mult respecta regizorul, cartea, pe mine personal ma intereseaza mai putin.....Important e rezultatul final, care sincer, i-mi place. Recomand.
Iulidesprefilme pe 21 Februarie 2013 19:23
Mie personal mi-a plăcut mult această ecranizare, foarte bine realizată...
deadlord pe 09 Septembrie 2012 21:56
O ecranizare superba a cartii. Mi-a placut cu este realizat filmul.
Zzbenghi pe 03 Februarie 2011 13:43
Excelent
Excelent si bine redat!O capodopera in care onoarea, curajul, dragostea, speranta si rabdarea sunt puse in prim plan! Momente de exceptie transpuse intr-un scenariu impecabil. Ma mir cum prostia de "The wolfman" are o nominalizare la Oscar si un film legendar ca acesta nu are niciun premiu....
Da-Luck pe 26 Ianuarie 2011 17:23
razbunare
razbunare de asta avem parte in acest film de-a dreptul superb
Ancient pe 05 Octombrie 2010 21:55
Prefer aceasta variante celei din anii '70.Chiar si a cartii in unele momente ( tinand cont ca nu sunt fana a culturii orientale deloc )
catalinadavid pe 03 Septembrie 2010 15:31
The Count of Monte Cristo (2002)
cel mai frumos film pe care lam vazu dar lam vazut de mult
cris2703 pe 28 aprilie 2012 03:43
l-am ....l-am...inital speram sa fie greseala de tastare...dar ai insitat sa ne arati ca nu este asa :))))
booring pe 10 Aprilie 2009 22:57
un film care chiar trebuie vazut. super povestea , l am vizionat cu o deosebita placere
Ungureanu Vlad pe 17 Aprilie 2006 22:01
James Caviezel a fost tot timpul unul din actorii mei preferati.Cat despre "Contele de Monte Cristo"l-am vizionat mereu cu placere.Nota mea pt. acest film este 10 cu felicitari
crin3l pe 26 Noiembrie 2005 16:33
Un film excelent care sa placa la toata lumea.De vazut nici nu se discuta daca merita sau nu.E intr-adeavar fascinant ca poveste.Unul dintre cele mai frumoase povesti din toate timpurile.
Matrix pe 08 Aprilie 2004 12:13
Aceeasi poveste clasica, dar cu alti actori. Nimic nou.
Mai interesanta insa, din punctul meu de vedere este turnura pe care o ia cariera lui James Caviezel. Cred ca Mel Gibson l-a vazut in acest film cum arata cu parul lung, barba, chinuit, etc si l-a ales pentru rolul din The passion. Noi trebuie sa trecem cu vederea faptul ca in Conte se dezice de Dumnezeu de nenumarate ori iar apoi vine Rolul. Dar asta e chestie de imagine, nu intru in amanunte.

SPIKEY pe 14 septembrie 2009 10:25
mai matrix eu am impresia ca tu traiesti in alta lume fratioare si astia ca tine trebuie cenzurati cind incep sa abereze pe aici !!!! pai ce sa treci frate cu vederea ca omul e actor si interpreteaza rolul care i se da!!!!!!!!! esti total pe dinafara ! punct
MrHolmes pe 19 Aprilie 2014 19:37
Contele de Monte Cristo
Un film despre demnitate umana, despre un om drept, nobil prin comportamentul si credinta sa simpla, care devine setos de razbunare, dar in final isi aminteste de cum ar trebui sa fie in lumea asta. Merita vazut
radu3455 pe 13 Aprilie 2013 13:38
un film extraordinar mi-a placut atat povestea cat si interpretarile actorilor,este un film ce nu trebuie ratat nota 9
crinageo pe 30 Martie 2013 23:45
cartea bate filmul, dar si filmul poate fi genial de multe ori
mie imi plac si cartea si filmul deopotriva, iar un film care "urmareste" cartea ar risca sa devina plictisitor!
roxaroxi pe 5 aprilie 2013 23:50
plictisitor nu risca sa fie ci poate prea lung, ca sa poata surpinde toata actiunea.
Rossalie pe 19 Aprilie 2010 19:41
Mia placut filmul
A fost foarte frumos dar cartea e minunata :P

gdf83ro pe 14 Decembrie 2009 18:03
FILM GEN CONTELE DE MONTE CRISTO
Cel mai apropiat film de contele de monte cristo este filmul.... For the Term of His Natural Life ....pot spune ca are mai multa tensiune decat asta,dureaza 6 ore seamana putin si cu PAPILON, dar a ramas un film fara mare reclama, nici nu se gaseste si nu are subtitrare, l am vazut pe video in 88. gasiti secvente pe youtube cu el .Poate face careva subtitrare la el si mi l da si mie gdf83ro id ul meu
Ewyy pe 10 Noiembrie 2009 18:50
un film super foarte bine realizat si cu o poveste foarte frumoasa...
delia sopy pe 27 Februarie 2009 09:20
daa...un film f f reusit...:D:D:D,,,imi place la nebunie.,..l-am vazut de multe ori si o s-al mai revad k imi place:X:X:X
Dobranszki Cristian pe 25 Februarie 2009 22:30
Este filmul meu prefereat. L-am vazut de multe ori dar nu ma satru de el. Un film asa bun ca acesta se realizeaza rar. ;)
edy buffon pe 02 Decembrie 2008 11:52
este un film foarte reusit...pentru mine este cel mi frumos film vazut pana acum...o poveste superba de viata.
cucu pe 16 Mai 2008 17:11
este cel mai tare film ''drama''super tare
gazdaru elly pe 14 Octombrie 2004 10:23
am vazut filmul mai tarziu dar pot sa spun ca este super si merita vazut.Nota 10 pentru james caviezel
mihaela. pe 04 Octombrie 2002 00:00
am vazut filmul de mai multe orisi chiar diferite productii.este un film super si il recomand tuturor care au probleme cu increderea in fortele proprii.
Marin Marian pe 30 Mai 2002 00:00
Am vazut filmul si mi se pare foarte reusit. Excelenta poveste si realizare. Cine nu la vazut ii recomand sa se duca sa vada filmul. Un film de nota 10.
ggigel pe 01 Decembrie 2011 22:00
help
ma poate ajuta cineva. nu stiu cum sa deschid playeru.cum vad filmul?
AmphitriteMermaid pe 24 Decembrie 2018 16:24
Desi nu respecta prea bine cartea, filmul insusi este bine realizat, actorii sunt foarte talentati, iar povestea inedita.
A.wwmirk pe 15 Septembrie 2017 15:18
Povestea filmului chiar e buna. Suna ciudat, dar ce-mi place cel mai mult in toata povestea asta, este cum Edmond Dantes (Jim Caviezel) spune cuvantul "Revenge". Incomparabil.
Amerandra pe 22 Iunie 2016 18:08
Filmul meu preferat.
Cel mai..super film, poveste, final. Merita vazut. Desi dureaza doar 2 ore si 11 minute, m-am simtit aprofundata in filmul asta toata ziua.Noroc ca l-am gasit. Il ador.
ionut_puiu444 pe 01 Aprilie 2024 00:11
Cea mai ca lumea ecranizare, după părerea mea. Transformarea lui Dantes în contele de Monte Cristo și răzbunarea după anii grei de suferință sunt jucate magistral de Jim Caviezel. Notă maximă de la mine. Cât despre haterii de duzină de aici... sunteți varză, bă.
user-64da32130c00b pe 14 August 2023 17:54
Un film frumos si bun dar nu ma bag la adaptare asa ca îl recomand.
user-64d8aee06b743 pe 13 August 2023 14:33
Acest film este direct destinat exclusiv oamenilor culti.
suporterU pe 30 Iulie 2023 11:06
Contele de Monte Cristo ??
Dacă realizatorii filmului au vrut să facă o parodie a romanului lui Dumas, atunci au reușit. O ecranizare a unui roman nu trebuie obligatoriu să respecte întrutotul acțiunea descrisă în carte. Ceea ce se arată în această peliculă este însă departe, foarte departe de frumosul roman a lui Dumas. Mi se pare complet denaturat spiritul cărții. Repet: mi se pare a fi o jalnică parodie. Merită cu prisosință ,zic eu, premiul “Zmeura de aur” (Golden Raspberry Awards - premiul pentru cel mai prost film al anului)
delllia pe 29 Iulie 2023 20:16
Un film dragut, nu ma intereseaza daca este adaptata sau nu.
Mi-a placut.
Nota 8.

Rovinarul pe 09 August 2022 21:22
Nu imi pot da cu parerea despre carte pentru ca nu am citit-o inca, dar despre film pot spune ca e obligatoriu de vazut. Un personaj uluitor de puternic cu o poveste formidabila... plina de aventura, dar si o lectie de viata in toata regula!
matew10 pe 19 Mai 2022 10:45
O îmbinare a unei povesti de dragoste cu aventura, peisaje splendide și actori foarte bine conturați indiferent daca dau viata personajelor principale sau secundare. Aceasta ecranizare spune povestea unei vendete tip odisee. Recomand pasionaților pentru arta și nu numai.
TitoJacksana pe 18 Aprilie 2022 13:08
O adaptare foarte buna dupa romanul lui Dumas, 8/10
monica.alexandra pe 19 August 2021 15:50
Povestea e una interesanta. Incepe cu dorinta de razbunare a unui conte datorita nedreptatilor comise si in final renunta la ea si incepe sa traiasca in pace
MariusCiprian87 pe 11 Aprilie 2021 21:15
Cu siguranță filmul nu se ridică nicidecum la nivelul romanulului, operă de artă a lui Alexander Dumas, ci doar redă foarte rapid și grăbit, frânturi din capitolele importante ale romanului, cu toate că așteptările mele și a tuturor cinefililor erau mult mai mari de la ceea ce putea fi o capodoperă cinematografică, regăsim totuși esența și mesajul cu puternic impact asupra tuturor generațiilor ce au fost, sunt și vor veni, TRĂDAREA din partea oamenilor de la care niciodată nu te aștepți și RĂZBUNAREA, care poate îmbrăca foarte multe forme!
Cu o distribuție deloc omogenă și închegată, dialoguri pe alocuri amatoricesti, teatrale să spunem așa...fără a inspira deloc credibilitate, însă ceea ce trebuie văzut și păstrat, este mesajul și simbolistica pe care o oferă această ecranizare, acest rezumat al romanului lui Dumas, luat exact ca pe un… citeşte

CDumi pe 09 Aprilie 2021 21:23
Bun filmul. Am citit cartea. I- am dat 8, nu e ca cel jucat de Richard Chamberlain. O minunata poveste de dragoste razbunatoare pe buna dreptate.
forever_young_ pe 31 August 2020 21:27
BUN !
un film bun dar slab aleasa distributia si regia ....poate din cauza bugetului redus ...
ilinescu_viorel pe 14 Septembrie 2017 08:49
N-am vazut filmul si nu-mi dau parerea despre el, dar daca exista o carte numita XYZ si un film numit XYZ, filmul trebuie sa fie exact precum cartea. Daca nu este, n-are voie sa se numeasca XYZ. In caz contrar este o inducere in eroare. Intentionata,
cry4ty pe 17 August 2012 21:16
foarte bun filmul exceptional Jim Cavaziel si ce tanar era Henry :))
CazaGio pe 05 August 2012 13:01
Capodopera...
Pentru mine este in top 10 filme care le-am vazut vreodata, m-a impresionat nespus de mult. Am citit cartea iar filmul l-am vazut de vreo 5 ori. NU TREBUIE RATAT !!! Va recomand de asemenea varianta mai veche in care evolueaza Richard Chamberlain
roxaroxi pe 5 aprilie 2013 23:48
Probabil,daca citeai cu adevarat cartea, nu puteai sa suporti sa vezi aceasta ecranizare cu un adevar de maxim 10% din povestea reala,mai ales de 5 ori...ceea ce e un chin.
cl24 pe 25 Septembrie 2010 00:08
Chiuar daca nu reda in totalitate actiunea din carte, filmul este o adevarata capodopera cinematografica.
wings1104 pe 01 Septembrie 2013 15:19
Este un film chiar foarte bun, dar m-a dezamagit faptul ca povestea este foarte diferita fata de cea a lui Alexandre Dumas. Sa speram ca urmatorul film va fi mai exact din acest punct de vedere.
marcelavaluianu pe 14 Iulie 2014 14:29
contele de monte cristo
acest film este pe departe de romanul scris de DUMAS dar cel mai original si reusit film cu Contele de Monte Cristo este cel din 1975 ce il poti gasi online sa il vizionezi
romulus72tm pe 17 mai 2018 23:03
Cel mai original este cel din 1955 cu Jean Marais in rolul principal,care respecta cartea.
elena03 pe 01 August 2012 10:36
nu numai ca nu a respectat mai deloc povestea cartii,dar a si bagat o gramada de prostii. pe bune,existau artificii si baloane cu aer cald atat de performante in secolul 18? bineinteles ca nu. iar actorul care il interpreteaza pe Contele de Monte Cristo este hidos. filmul asta este o rusine. este o insulta la adresa autorului si a capodoperei sale. am citit cartile de mai multe ori si de fiecare data mi s-au parut magnifice. iar apoi am vazut filmul asta de doi lei si mi-am pus mainile in cap. cred ca Alexandre Dumas se rasuceste in mormant de cand a aparut filmul asta. ar trebui sa vedeti ecranizarea care il are in rol principal pe Gerard Depardieu. este o serie de exceptie,chiar daca,in opinia mea,actorul principal putea sa fie cineva la fel de talentat dar mai potrivit ca fizic pt rol. dar macar s-a respectat povestea originala.
White1 pe 1 august 2012 15:58
Existau. In secolul XIX, ca atunci se petrece actiunea romanului si a filmului.
frumusik10 pe 02 Ianuarie 2010 16:34
da a fost foarte frumos filmul .Dar cel mai mult mi-a placut cand ''Contele de Monte Cristo'' a spus ca se va razbuna asa cum el a fost in ichis in inchisoare pe nedrept.
BBiancaD pe 30 Mai 2013 19:36
Carte-film
Mi-as fi dorit ca filmul sa fi cuprins mai multe scene semnificative redate in cartea cu acelasi nume-Contele de Montecristo
Lucica Adam pe 30 Ianuarie 2008 21:16
"Contele de Monte Cristo"-un roman celebru,un scriitor celebru ,a carui opera ramane o inepuizabila sursa de inspiratie pentru marii regizori.
Am vazut ecranizari foarte reusite.De curand TVR1 a difuzat o ecranizare a acestui roman.O distributie ,in care numele actorilor nu a spus mult,dar au jucat extraordinar.
As dori din toata inima sa fie in grila saptamanala a televiziunilor o zi dedicata si filmelor vechi.