Păreri Telegrame

(1959)

Telegrame

cezarika21 pe 18 Ianuarie 2015 13:49
Moravuri politice ilustrate în chip sublim
Ecranizare de calitate a unei schiţe caragialiene, „Telegrame” impresionează şi astăzi publicul prin actualitatea evenimentelor relatate şi prin interpretarea excepţională a celei mai valoroase generaţii a teatrului românesc. Telegramele trimise de Costăchel Gudurău diferitelor ministere cu scopul de a descrie o măruntă afacere galantă capătă profunde implicaţii politice, intuite cu genialitate de expeditor şi provocate în mod intenţionat pentru a obţine beneficii cât mai mari. Vicleanul Costăchel îşi asumă riscul de a fi bătut şi apoi arestat pentru a crea un scandal care să-l impună în atenţia conducerii politice a statului, obiectiv pe care îl atinge în final.

Nu pot decât să aplaud geniul lui Caragiale de a descrie cu artă moravurile politice ale unei epoci trecute, moravuri care se mai păstrează şi astăzi în societatea… citeşte

romeo_bucur_andronache pe 09 Ianuarie 2016 23:59
Un film MESERIAS,incintator.
Basmul ”TELEGRAME” este o comedie politica incintatoare, facuta meserias de catre niste Actori meseriasi ( azi se spune: ”profesionisti”) ,intr-o vreme de mari si grele framintari (si razbunari)politice,in care saracia atotcuprinzatoare a intreguljui Norod de Rind al Romaniei se afla intr-o adinca prapastie,ca si in vremurile de acum (vremuri de bejenie,de prigoana si jale cumplite). Acest basm comic ,dar cu un cuprins temeinic si realist,este NEPIERITOR si o PILDA ( adica un exemplu) de invatatura ,ce trebuieste negresit insusita si urmata mai ales de catre toti Cirmuitorii politici ai Romaniei din vremile de azi,care se ”poarta” intocmai ca in vremurile de atunci,dar mult mai mincinosi,mai hoti,mai nelegiuiti,mai ticalosi,mai lacomi si mai mirsavi,mai fuduli si mai ingimfati,mai trufasi si mai obraznici,dar mai ales mai mari in Prostie si Nebunie (se mai si mira de… citeşte
kakapo pe 16 Martie 2014 11:03
Excelenta interpretarea "furtunii" iscate intr-un mic orasel de provincie de catre Costachel Gudurau (nimeni altul decat Grigore Vasiliu-Birlic) pentru subminarea autoritatii prefectului Raul Grigorascu (Niky Atanasiu); condimentata pe alocuri cu interpretarea politistului (Alexandru Giugaru), maturatorului (Alexandru D. Lungu), "madam Perjoiu" (Carmen Stanescu).
Memorabila ramane scena reconstituirii interpretata de politistul ce aspira sa devina procurorul statului (Alexandru Giugaru) si maturatorul ce "scarchina pietrele" (Alexandru D. Lungu).

xerses pe 25 Martie 2013 20:58
Super interpretare; super sceneta...ce actori! Si regie de zile mari!
Vegetarian pe 15 Ianuarie 2011 10:08
. . .Perioada interbelica - deviza : bataia trece , rodul ramane .
. . .Pt ospatari ( Isfan ) - .. Mai bine o tuica , mastica imi face greata .. - dupa mijlocu filmului

Acest film desi este produs inainte de 1989 din banii tuturor , nu putea fi urmarit pe net in Romania . Era difuzat la TVR 2 Duminică, 25 Dec 16 14:10 = scria = Aceasta emisiune nu are drepturi de difuzare online. Transmisiunea va fi reluata in: 4485 secunde .
Inca un abuz care va ramane nepedepsit al angajatilor de la TVR , toti inruditi intre ei . .

Vegetarian pe 25 decembrie 2016 14:23
Viata se scurge , in timp ce ne facem planuri . Ne irosim viata visand .
blacksea_rider pe 19 Iunie 2020 15:09
Alexandru D. Lungu
Din distributie lipseste actorul Alexandru D. Lungu,rolul maturatorului...de altfel scena "reconstituirii" e superba,e piesa de rezistenta din film...
ciprian34 pe 23 Aprilie 2012 18:04
Foarte interesant filmul in care Caragiale parodiaza luptele politice de la sf.sec XIX.Birlic a dovedit inca odata ca este cel mai bun.
cezarika57 pe 29 Iunie 2018 22:27
Grigore Vasiliu-Birlic,Alexandru Giugaru Carmen Stănescu Mihai Fotino Vasilica Tastaman dupa un scenariu bazat pe schitele lui Caragiale. Ce poate sa iasa de aici ? " Ba pe-a mamii dumneavoastra dom procuror" "Pupat toti Piata Independentei" "lasa ca si raul e de bine".Si dupa aproape 60 de ani starneste hohote de ras
carmen_angelus_romila pe 23 August 2018 10:29
"Telegrame", film nominalizat internationa, care ne face cunostinta cu framantarile politice al vremurilor trecute din Moldova, remarcabila fiind prestatia titanilor fenomenului actoricesc de la noi, stimabilii, Grigore Vasiliu-Birlic si Dem Rădulescu.
cosmin_kedii pe 10 August 2013 11:01
Un trio remarcabil de actori care deservesc un inteligent film ,,,românesc ,,, Aşa cum se făceau inainte ,,, acum nu se mai fac