Păreri Passchendaele

(2008)

Passchendaele

miere pe 25 Noiembrie 2009 14:49
este chiar reusit filmult, l-am amanat foarte mult timp pana sa-l vad fiindca nu-mi spunea mai nimica
Vorador pe 17 Mai 2011 19:45
Passchendaele este o localitate din Belgia,in timpul primului razboi mondial pe acest front s-au dus lupte timp de 4 luni care au dus la moarte a peste 600.000 de oameni.Personajul Michael Dunne chiar a existat,la fel si intamplarile sale,iar lupta de la final este sfasietoare.
luciivan pe 05 Februarie 2011 00:18
“Ultima noapte de dragoste, prima noapte de razboi”. Sau invers, ca nu mai tin bine minte din liceu. Dar ideea care se desprinde e aceeasi in mare. O poveste de dragoste pe fondul primului razboi mondial. Si a iesit un film marfa. Sincer, in ciuda subiectului, filmul e misto! In cateva cuvinte, e povestea unui veteran canadian, care se indragosteste de o infirmiera (cat de clasic!!!). Numai ca fratele aleia, un pustan vai de steaua lui, da numai cu cacaturi in cap, se inroleaza voluntar si pleca in Europa (aia ereau canadieni, repet) pe front. Asa ca veteranul ala saracu, pleaca si el tot acolo, numai ca sa aiba grija de fratele aleia. Asa, pt ca o iubea, si in modul asta twisted s-a decis el sa arate asta. Si amaindoi astia ajung pe frontul din Belgia, in celebra si sangeroasa batalie de la Passchendaele. Unde ce se intampla va las sa vedeti singuri. FIlmul e facut de canadieni, si… citeşte
stricted pe 28 Octombrie 2016 17:12
Un film impresionant,scenaru si regie de exceptie.
Allexander pe 11 Ianuarie 2012 22:33
Povestea e romantica, distributia e buna. Merita vazut, mi`a placut foarte mult
Manusa pe 24 Iulie 2011 12:39
Superb filmul, un film excelent, bine realizat si cu de toate, drama, razboi, dragoste :). Un film care merita vazut. Putine filme am vazut cu tema Primului Razboi Mondial, cele mai multe fiind pe tema Celui De-al Doilea Razboi Mondial., dar acesta este unul de exceptie, care mi-a placut foarte mult.
blackmore pe 11 Mai 2020 21:06
Ca si cum canadienii ar avea vreo legatura cu filmele de razboi sau cu razboiul.
nemotoujours pe 5 februarie 2024 11:38
destept mai esti,hal de istorie stii! Canada fiind colonie britanica, a participat la orice razboi dus de Imperiu. Si la ora actuala,facand parte din Commonwealth are obligatia de a merge oriunde merg britanicii. Canada ca si Australia, are "Armata regala". Mai invata.