Păreri Midway

(2019)

Bătălia de la Midway

user-5d8eb2a1ae3b3 pe 23 Noiembrie 2019 01:37
Mai înainte de a comenta, domnilor (sau doamnelor?) critici de rahat și diverșilor comentatori, citiți "Miracolul de la Midway". Tocmai după ce veți citi volumul veți constata că ceea ce lipsește e atmosfera de pe insulă. Și mulțumesc frumos dar demagogia feministă nu avea ce să caute aici.
Oana_S pe 15 Noiembrie 2019 16:08
De vizionat pentru efectele speciale si acuratetea istorica
Americanii intră în bătălia de la Midway ca outsideri, depășiți ca număr și putere de foc, dar cu un element-surpriză de partea lor: japonezii nu știu că mesajele lor navale sunt interceptate. Eroismul piloților de pe bombardiere este un festin vizual, atunci când își pilotează avioanele în picaj, pentru a se apropia cât mai mult de ținta inamică. În ziua de azi, toate acestea ar fi duse la îndeplinire de drone fără pilot, operate de la mii de kilometri distanță de zona de război. Read more:

dany6960 pe 15 noiembrie 2019 17:01
Fata, esti de belea cu ce-ai scris pe blog la filmu' asta. Am citit si nu ma pot opri din ras nici acum :))
Adi_Faun pe 21 Noiembrie 2019 10:35
mda
OMG.Plin de clisee americane. dezlanat. personajele nu sunt dezvoltate suficient.
Pacat de actori...

blackmore pe 17 Noiembrie 2019 00:38
O alta mizerie de film american de razboi , f prost regizat , jucat , si nerespectand deloc adevarul istoric , deci nimic nou
blackmore pe 17 noiembrie 2019 02:00
Niciodată în istoria filmelor de război, măcelurile și distrugerile cu nemiluita nu ne-au stârnit atât de puține emoții. Atacul asupra bazei navale americane de la Pearl Harbor din 1941 și bătălia de la Midway, șase luni mai târziu, au fost aduse pe marele ecran, de Roland Emmerich, într-un spectacol care-ți inspiră plictiseală. Filmul este un proiect de suflet și oferă garanția că evenimentele prezentate sunt exacte din punct de vedere istoric. Acesta este regizorul care a trimis extratereștrii să invadeze Pământul în Ziua Independenței (Independence Day) și l-a înarmat pe președinte cu un lansator de rachete în Alertă de grad zero (White House Down). Dar acum Emmerich este serios, sculptează un monument măreț pe peliculă de celuloid, o statuie cinematografică închinată vitejiei tinerilor care și-au sacrificat viața pe frontul din Pacific. Și, la fel cum ai viziona o statuie timp de două ore și jumătate, mare lucru nu ai de făcut decât să stai pe scaun și să caști. Filmul începe cu Pearl Harbour, o scenă de luptă care, la fel ca scenele care urmează, lansează un bombardament de efecte speciale, cu un carnagiu ușurel, interzis doar copiilor sub 12 ani, care nu ne dau niciodată senzația reală de pericol. Ed Skrein, actorul britanic din Deadpool, este locotenentul Dick Best, un pilot care se dă în spectacol, al cărui „machism de cowboy” din carlingă îi distrug șansele de promovare la comandant de escadrilă. Skrein își dă toată osteneala, dar câteva ticuri – mestecarea de chewing-gum și un accent puternic de New Jersey – nu fac un personaj. Cel mai interesant fir narativ al filmului Bătălia de la Midway (Midway), îl implică pe Patrick Wilson în rolul ofițerului de informații, Edwin Layton, ale cărui avertismente cu privire la un atac japonez au fost ignorate în mod repetat de superiori. Woody Harrelson (arătând supărător de mult ca Ted Danson, cu părul oxigenat) este recent numitul comandant al flotei din Pacific, amiralul Nimitz, un bărbat care trece peste neîncrederea instinctivă față de tocilarii din unitatea de decriptare, și ia aminte la informația lor despre un nou asalt japonez. Americanii intră în bătălia de la Midway ca outsideri, depășiți ca număr și putere de foc, dar, de data aceasta, cu un element-surpriză de partea lor: japonezii nu știu că mesajele lor navale sunt interceptate. Când se întâmplă, ciocnirea celor două armate este o plictiseală colosală. Dar eroismul piloților de pe bombardiere, precum Dick, este un festin vizual, atunci când își pilotează avioanele în picaj, pentru a se apropia cât mai mult de ținta inamică. În ziua de azi, toate acestea ar fi duse la îndeplinire de drone fără pilot, operate de la mii de kilometri distanță de zona de război. Slavă Domnului, Emmerich o lasă moale cu patriotismul exacerbat și îi portretizează destul de obiectiv pe inamicii japonezi. Însă filmul său nu surprinde cu adevărat costul uman al războiului și moartea atâtor tineri. O lecție de istorie lungă, asurzitoare, plictisitoare, Bătălia de la Midway este un film care distanțează luptele de ieri și cele de astăzi. Emmerich și scenaristul său, Wes Tooke par să spună: „Uitați-vă la acești băieți curajoși, înfocați, care s-au urcat în avioane și au pornit în misiuni periculoase, cu puține șanse de a se întoarce înapoi – au făcut-o pentru libertatea noastră.” Cel mai bun lucru de făcut cu acest film ar fi să te adăpostești și să aștepți să se termine. Articol de Cath Clarke, apărut în The Guardian, pe data de 6 noiembrie
eduard_stratan pe 30 august 2021 11:49
Cosmine ce bine ca te-au blocat pe acest site! Apoi în 2018 te-ai întrupat în blackmore si ai mai bântuit site-ul înca vreo 2 ani pâna te-au blocat din nou!
Blue.blue pe 17 Noiembrie 2019 08:31
Facut pe sablon american. Daca era chinezesc mirosea a propaganda maxim, asa, fiind american nu se poate spune asta :)))
TLDR daca aveti altceva mai bun de facut, nu dati banii pe filmul asta

user-5de6ba7fd89e8 pe 03 Decembrie 2019 21:52
Cate comentarii aiurea. Se vede că nu cunoașteți faptele reale, una din bătăliile cruciale ale WW2.
Este un mic miracol că Hollywood nu a măcelărit acest film la fel cum a făcut cu Pear Harbour. Frumusețea lui constă chiar din faptul că respectă îndeaproape adevărul istoric iar personajele sunt reale, sunt acea mana de oameni care depășiti numeric și tehnologic de către japonezi au luptat și au schimbat cursul istoriei.
Femeile nu au jucat nici un rol la Midway, si faptul că nu e nici o poveste siropoasa e un mare plus.
Un film superb

Sorin87 pe 18 Februarie 2020 19:04
Midway este un film isotric foarte reusit atat din punt de vedere al efectelor speciale cat si din partea povestii.
stricted pe 26 Ianuarie 2020 08:26
„Midway”, filmul lui Roland Emmerich, se vrea un al doilea „Pearl Harbour” (al lui Michael Bay), un blockbuster de acțiune, cu multe efecte speciale și o poveste americană ce înclină mai mult spre „propagandă militară”, decât spre acuratețe istorică.
dany6960 pe 11 Noiembrie 2019 12:09
Un CALL OF DUTY varianta aeriana
Filmul incanta vizual telespectatorul si il fixeaza in scaun, asemanarea cu Call of Duty sau Battlefield varianta aeriana este izbitoare. Istoria o stim cu totii, americanii vor ramane foreva "the good guys", iar japonezii niste oameni mici si neimportanti. Traiasca in schimb poporul chinez frate cu americanu' ca "e multi, da' copiatori".
Oana_S pe 15 noiembrie 2019 16:12
Cred ca esti putin nedrept. Aud ca unul din atuurile filmului este faptul ca ii infațișează pe japonezi cu obiectivitate. Si, da, in cazul de fata americanii sunt, intr-adevar, the good guys... fără ghilimele. :)
clauditz pe 24 Aprilie 2021 01:19
Un film 13+, zic eu. Util de vazut, pentru a intelege mai bine istoria si a ramane cu cateva informatii, chiar daca nu esti pasionat de al Doilea Razboi Mondial. Filmul e lung, dramatic si real. Dar merita vazut.
lavara_laiarna pe 02 Decembrie 2020 18:38
Filmu-i pus pe treabă și dă deoparte latura artistică regăsită din plin în Pearl Harbour pentru un Midway cinstit . . și bun.
SYNDJ pe 27 Noiembrie 2020 03:32
Nu trebuie ratat. E genul de film care oricat ar dura, tot scurt ti se pare. Foarte bine realizat.
forever_young_ pe 23 Noiembrie 2020 20:13
FOARTE BUN !
un film de razboi care reuseste sa respecte adevarul istoric si sa redea cat mai fidel o pagina din cea mai importanta batalie navala din Pacific !
lavvw pe 24 Martie 2020 18:18
Filmul este o capodopera. Efecte exceptionale, distributie f buna, informatie istorica. Nota 10
emy_sinaia pe 08 Mai 2020 23:19
Epic.
Slava poporului american etc. Cam asa am perceput eu imaginea de ansamblu, fara sa subestimez adevarul istoric care sincer ma depaseste. Tocmai de aceea zic ca s-a vazut bine, foarte real, chiar daca a necesitat umblat la efecte.
retina pe 05 Mai 2020 00:39
Recomand. Este inspirat din fapte reale, cu scene bine realizate.
claudiu-daniel-lugoj pe 27 Februarie 2020 20:30
Un film foarte bun atat ca si fapte reale cat si ca imagine.Imaginea acestui film este foarte reusita ca si efectele speciale.Batalia de la Midway a fost un fel de razbunare a americanilor pentru Pear Harbor.Merita vazut acest film este un film istoric despre razboi si e facut dupa fapte reale.
B06DAN pe 20 Noiembrie 2020 22:46
O prostie de film...
O ciorbă de varză care trece prin Pearl Harbor, apoi prin marea Coralilor, și ajunge și la Midway unde personajele sunt absolut neverosimile...
I-aș acorda un punctaj negativ dacă ar exista.
Nu se compară cu filmul Pearl Harbor, nicidecum cu Tora, tora, tora... de departe, cel mai bun film despre acest subiect

hitman78 pe 14 Iunie 2020 21:46
Midway e facut pe modelul Pearl Harbour insa e mult mai slab ca acela,
romeo08 pe 06 Mai 2020 13:00
Slabut ,ma asteptam la mai mult dat fiind faptul ca este inspirat din fapte reale
spartacus pe 14 Februarie 2020 18:11
Am văzut azi filmul, după o lungă așteptare. Concluzia mea: filmul este slab, sub ”Pearl Harbor” cu mult, Michael Bay fiind superior nu doar prin scenariul ales de el (povestea de dragoste leagă excelent filmul cu scenele de luptă, față de ”Midway”-ul lui Emmerich unde nu există practic așa ceva), dar și prin atenția la detalii. De la Bay încă îmi amintesc foarte bine scene pline de amănunte care te marchează, față de Emmerich unde acesta preferă să insiste pe cadrele largi și mai puțin pe cele de detaliu. Și dau câteva exemplu din Pearl Harbor care sunt un plus și au contat enorm: tinerii soldați căzuți în apă care erau mitraliați de avioanele japoneze (secvență de 3-4 secunde) sau efortul celor prinși în carenele vaselor care se scufundau, torpilele care se strecurau printre picioarele marinarilor americani ș.a.m.d.
Totuși,… citeşte

ibn pe 22 Ianuarie 2020 21:04
Film la care te uiti prin el.ii dau nota 7 pentru efectele pe computer, caci vizuale nu stiu la ce se refera