Păreri Memento

(2000)

Memento

Recidivist pe 23 Iulie 2012 17:45
= 0
poate nu am eu suficienti neuroni sau foarte buni pentru a intelege acesta ... capodopera cinematografica . Daca este vreunul ce se crede inteligent si a mai votat si cu 10 filmul poate imi explica si mie ce a inteles :D
White1 pe 2 august 2012 23:33
Leonard e un amnezic care il cauta pe asasinul nevesti-si. Cand crede ca l-a gasit il executa. Povestea e spusa de la sfarsit la inceput. Ce e asa de greu? Daca vrei lamuriri suplimentare spune punctual ce nu ai inteles.
mihnea_aspru95 pe 10 mai 2020 01:21
Al drq hater, de recidivist prostache:))). Așa ai făcut și la The Dark Knight RISES,
Alex Leo Serban pe 08 Decembrie 2003 11:17
!!! timp ultimul din cinema de experienta fascinanta mai cea
aliku23 pe 7 ianuarie 2011 18:07
asa trebuiau scrise toate postarile la acest film !
Lfc4ever pe 15 aprilie 2023 22:09
Cine avea net in 2003???
radu0594 pe 19 Decembrie 2010 21:22
Eu personal nu am inteles nimic.Nu merita sa va pierdeti vremea cu filmul asta!
viktor27oct pe 14 februarie 2011 02:27
mai pierde inca o data vremea..si daca o sa intelegi o sa iti dai seama ca nu e vreme pierduta :)
FlorinMovieFreak pe 26 ianuarie 2013 15:14
Pasajele alb-negru sunt "prezentul" iar "trecutul" adica actiunea merge inapoi bucata cu bucata .. ca intr-un puzzle .. iar la final totul devine clar .. "prezentul" se combina cu "trecutul" totul trece de la alb-negru la color .. sfarsitul filmului cand ajunge la salonul de tatuaj e inceputul misiunii sale :) si aia e .. big deal :) sa fii atent la niste detalii ;)
Matrix pe 08 Decembrie 2003 09:29
"Senzational" e un cuvant mic, care nu reuseste sa caracterizeze acest film.
"Ametitor" poate e mai aproape.
Un film foarte bine montat, care te toaca marunt si te dispera.
Un scenariu mai destept decat Pulp Fiction.
Un Guy Pearce senzational.
PS: Urmariti cu atentie imaginile alb-negru si nu clipiti, riscati sa-l mai vedeti o data.

Matrix pe 7 ianuarie 2003 00:00
Hai ca ai zis tot in aceasta fraza. BRAVO!
Wyndham pe 17 August 2012 06:35
!?!
Un puzzle ce nu se mai termina nici dupa ce se termina filmul.
pharmakon pe 8 decembrie 2012 04:01
pai nu se termina pt ca nu vrea personajul principal sa se termine. Acest puzzle (inventat de el, ce-i drept) este singurul care da sens vietii lui.
sarrpe pe 11 Februarie 2011 14:23
Trebuie sa fi cam atent la film....merita, s-ar putea sa nu-l intelegeti pe deplin daca pierdeti ceva din el
sorinreddog pe 22 Ianuarie 2010 23:17
Sorin.Pitesti
Mda...speram sa fie un altfel de film psihologic,dar pe acelasi tipar,nu intelegi nimic,si iti pierzi timpul de pomana,pentru ca nu castigi nimic daca vizionezi filmul asta...
andreyuzzu pe 25 octombrie 2010 02:05
tu daca nu intelegi un film il consideri prost? =)))) In primul rand film construit asa bine nu o sa mai vezi , in al doilea rand tre sa vezi filmul de cel putin 3 ori sa il intelegi . Dar daca te uiti la film si mananci floricele e clar ca nu ai cum sa il intelegi.....
Favian pe 18 august 2012 04:36
Nu numai ca nu intelegi sorinreddog , dar si cand se termina tot de neinteles este :| ...eu sunt total de acord cu tine si se pare ca aici ,dar si pe IMDB se voteaza dupa cum voteaza alti ... sa dea frumos la imagine :))
Favian pe 18 August 2012 04:45
Nolan face teste psihologice pe mine? ... nu vreau , nu am vrut... din pacate nu am stiut exact despre ce este vorba si l-am vazut ,ca in final sa raman cu cateva dureri de cap nenecesare.
mvpsebi pe 24 Iulie 2010 00:42
Nu cred c-am vazut vreun film care sa ma fii provocat mai mult ca acesta sa gandesc, un extraordinar si sanatos exercitiu mental. Pe tot parcursul sau imi imaginam posibile scenarii si chestii, chiar iti solicita memoria pe termen scurt. Nu e tocmai relaxant din punctul asta de vedere, insa cu siguranta filmul iti va lasa un "memento" mult timp intiparit in minte, dupa vizionarea sa. O idee foarte buna, prestatii excelente, o capodopera, ca sa rezum.
cosmin742000 pe 2 noiembrie 2017 00:46
deci asta e singurul film pe care l-ai vazut
izzie pe 12 Aprilie 2010 17:52
puzzle
inteligent,special,halucinant,inexplicabil,interesant,captivant,scenariu bine trasat...un film puzzle!
dragosbor pe 12 Februarie 2010 10:52
Interesanta ideea de a prezenta sirul evenimentelor, un film care "te face la psihic" :)
Payton pe 20 August 2012 09:28
?????
Memento ...face Nolan teste psihologice pe mine , la care in final imi dau cu presupusul (poate si el), pe mine nu ma convinge ..sa nu-mi spuneti ca nu am inteles eu filmul , nu este nevoie.
Ammelie pe 06 Aprilie 2010 15:10
Memento
Un film-puzzle, incitant, plin de suspans si semne de intrebare, unde nimic nu este ceea ce pare. Un film cu amintirile unui om care-si pierde memoria pe termen scurt, un film despre incapatanarea de a cauta ceva ce, poate, deja ai gasit, un film despre ceea ce te determina sa continui sa traiesti cand nu mai ai pentru ce trai. Rasturnari de situatie si revelatii la fierca pas, tensiune palpabila si finalul neasteptat fac din acest film o capodopera a genului si un punct de reverinta pt fanii mind-fuck-movies. 7/10
Laurik94 pe 08 August 2009 22:21
adevarat...un film foarte bine gandit si regizat .foarte buna ideea.m'am gandit ceva pana sa rezolv toate misterele da nici acu nu's in clar de tot :D foarte tare!!!
Crist11 pe 26 Iunie 2011 16:52
Desi toti aveti pareri bune, eu cred ca oarecum este un pic plictisitor.
Dragosh02 pe 17 Ianuarie 2009 21:56
Un film genial,care te tine in suspans din primele 10 sec ale filmului,pana la generic.Intr-un cuvant: O CAPODOPERA !!!
Sergiu.Lobont pe 14 Iulie 2010 18:54
Te invarte, te suceste, te face praf... ai ratat un singur detaliu din film, nu mai intelegi nimic. Incredibila modul in care regizorul expune scenele. E ca un puzzle, scenele sunt piesele, pe la 25% din film iti dai seama ca trebuie sa pui piesele in ordine inversa. Foarte inteligent film.
mvpsebi pe 18 februarie 2011 20:11
spoiler :p
mvpsebi pe 23 aprilie 2012 22:21
Fericiti cei saraci cu duhul atunci...
cosmin742000 pe 23 Iulie 2012 16:38
Un film regizat genial din pacate pe mine astfel de subiecte nu prea ma prind , plus ca joaca actori de mana a 2a gen Guy Pearce si Carrie Ann Moss . Pacat de regia fantastica a lui Nolan
deadlord pe 03 Septembrie 2012 19:15
Este singurul film pe care l-am vazut sa inceapa cu sfarsitul.
Haiducul pe 5 septembrie 2012 01:46
Intouchables (ruleaza in cinema) incepe cu sfarsitul , dar , mult peste aceasta ... 'capodopera'
pharmakon pe 8 decembrie 2012 04:03
Si 'Irreversible' incepe cu sfarsitul.
Gerrard831 pe 31 August 2011 20:22
Filmul jongleaza cu neuronii tai. CAPODOPERA!!!!!!!!!
alin.cristian pe 27 iulie 2012 17:52
Intr-adevar asa face, de la inceput, pana la final, sau...invers:))
Gerrard831 pe 21 septembrie 2012 20:21
:))) mdaa, ce sa le faci?
andils pe 25 Iunie 2010 23:51
actiunea filmului are loc in ordine inversa ordinii cronologice, fapt remarcabil. Astfel informatiile sunt acumulate o data cu vizualizarea trecutului. Ideea filmului este una captivanta. Am totusi nemultumirea ca acesta are spiritul hollywoodian de actiune, cu impuscaturi, cu baiatul dur si cu ceva ketchup. In afara acestui fapt, filmul este foarte reusit si merita vazut.
cetateanu pe 02 Noiembrie 2010 18:34
Christopher Nolan e genul de regizor care te face să contemplezi măcar un pic după ce ai văzut o creaţie de a sa. Prin Memento, Nolan a demonstrat că inteligenţa şi simplele artificii regizorale pot crea un film care să reprezinte o piatră de temelie şi pentu alţi regizori care vor să aducă ceva deosebit genului thriller.

Mintea umană este atât de complexă încât şi cei care o studiază îşi dau seama ca va fi mereu un teren misterios. La fel cum personalitatea ne defineşte ca indivizi unici sau indivizi ce aparţin unui grup, aceleaşi caracteristici pot fi atribuite şi memoriei. Memoria este unică, personală, selectivă dar şi colectivă. De multe ori prin memorie, un om se transpune în alte ipostaze decît cele reale, pentru că infleunţa colectivităţii sau anumitor factori devin mai importanţi decât faptele adevărate.

citeşte

Mores pe 30 Noiembrie 2010 18:12
PUZZLE !!!!
Intradevar filmul "Memento"este unul absolut genial...facut intr-o maniera exceptionala.Un film ce pur si simplu se joaca cu specatatorul...atunci cand crezi ca ai inteles ceva defapt iti dai seama ca nu sti nimic.
Actorii au prestatii bune iar Christopher Nolan demonstreaza ca este un regizor de mare clasa.
Un film precum un puzzle si care iti pune mintea la contributie...un film se afla in top 15 personal . 10

Octaz pe 04 August 2010 22:28
Ce pot sa spun ... Este atat de complicat incat nu il vei intelege decat daca ai o minte apriga si isteata .Nu spun k l'am inteles foarte bine , chiar daca am fost atent la fiecare detaliu . Aici trebuie sa iti mearga mintea...bine de tot.In concluzie,este un film genial dar nu facut pentru oricine si cu asta punct .
Cristinik142000 pe 26 Decembrie 2012 18:54
SENZATIONAL
Un film psihologic extrem de bun. Nu poti nici macar sa clipesti in timp cel vezi. Ai clipit, te-ai pierdut.
Ideea este geniala! Este no1 pe lista mea! N-am clipit, n-am respirat in timp ce l-am vazut.

burness0 pe 10 Iulie 2012 00:24
Un film foarte bun cu un actor care imi place foarte mult.
DiCaprio21 pe 18 Februarie 2012 13:38
interesant film chiar te inebuneste , te invarte cum vrea el . foarte bun
radu3455 pe 30 Septembrie 2011 19:07
andyy pe 29 Aprilie 2011 00:43
Un film gen puzzle, genial gandit si construit. Un film care incepe cu sfarsitul si se termina cu incepultul. Iti da senzatia ca trebuie sa il urmaresti derulat de la sfarsit la inceput. Foarte interesant.
pssst pe 12 Mai 2004 12:43
o distributie stelara, un subiect incitant si un montaj care isi depaseste conditia si face PARTE INTEGRANTA din epos. superb!

daca mai era nevoie sa o dovedeasca, Guy Pearce o face: este un actor de mare talent, care chiar aduce un plus de dramatism si realism filmului...

revelatia ar fi insa rolul lui Carrie Ann Moss, care are aici un deosebit de interesant rol: trece prin toata paleta emotionala si beneficiind de handicapul eroului principal reuseste sa-l transforme intr-o arma...

Joe Pantoliano? din nou alaturi (relativ) de Carrie Ann Moss, reuseste un rol extrem de convingator, la limita dintre simpatic si antipatic, lucru deosebit de folositor pentru a spori confuzia care este garnitura cu care este servit scenariul filmului.

deosebit de fina analiza a sentimentelor umane, critica unor oameni pentru care cinismul este… citeşte

ciobotaru pe 25 Iulie 2010 11:50
foarte interesant , super regizat , baiatu asta trebuia insotit de cineva din familie si nu avea probleme
movie4 pe 11 Februarie 2010 21:09
foarte bun filmul, merita vizionat.foarte bine regizat., iar guy pearce isi joaca perfect rolul
g3orge13 pe 13 August 2010 01:52
Nu am cuvinte pentru un aşa film...e incredibil,extraordinar,perfect :D
Gospin pe 01 Iunie 2009 18:52
Senzational dupa parerea mea acest film care pe mn personal m`a surprins placut , GP joaca excelent in rolul "amnezicului" dar si scenariul este foarte bine pus la punct , un film de revazut oricand !
Alisa pe 29 Martie 2008 13:00
Un film ametitor cel putin pentru mine! Si destul de diferit(in sensul pozitiv) fata de ceea ce apare azi! Mi-au placut felul cum a fost prezentata actiunea degresiv si prestatia actorului! Remarcabil! Si desi stiam deznodamantul nu puteam sa anticipez toate elementle care au generat intreaga actiune!
cezarika21 pe 14 Aprilie 2018 22:09
Un thriller strălucit cu o acțiune derulată invers
Relatând povestea unui individ ce suferă de amnezie anterogradă (imposibilitatea formării unor amintiri noi, după o traumă), „Memento” seamănă cu un puzzle atât psihologic, cât și structural. Fostul inspector de asigurări Leonard (interpretat convingător de Guy Pearce), ignorant și suspicios, trebuie să pună cap la cap piesele de puzzle pentru a da de urma asasinului soției sale. Misiunea e foarte dificilă din moment ce personajul a devenit amnezic în urma aceluiași incident: astfel, indiciile sunt puține, iar fiecare informație nouă riscă să fie uitată. În aceste condiții, evoluția evenimentelor devine imprevizibilă, influențată de elemente în mare parte aleatorii.

Prin intermediul a două tipuri de secvențe (una alb-negru derulată cronologic și una color derulată invers cronologic), ce se combină ingenios în finalul filmului,… citeşte

Stephen2D pe 23 Noiembrie 2013 17:07
?Oare mi-am uitat cheile în mașină sau cheile m-au uitat pe mine¿

omucuvaloare pe 20 august 2014 18:28
KaaLibru pe 16 Iunie 2013 16:14
why not?
E un film nebun, toti suntem de acord, iar de aici mai departe in al caracteriza intr-un mod personal, fiecare isi joaca rolul. Mie imi plac genul asta de filme care sa te puna sa fii atent daca vrei sa-l intelegi. Jocul lui Guy Pearce e unul foarte bun, unul impus in primul rand de scenariul lui Nolan care depaseste viziunea multor regizori, e un puzzle ce necesita o minte "bolnava" ca sa-l poata rezolva.
Cat despre cei care nu il inteleg, problema este la ei, nu la film. Pace!

SarpeleCocosat pe 18 Noiembrie 2012 01:36
Cheia principala pentru a intelege acest film este chiar subiectul lui - MEMORIA. Genial!
MarySunshine pe 06 Martie 2013 19:55
Ce e așa greu de înțeles?
Ce e așa de greu de înțeles la acest film ca să trebuiască să-l revezi ca să poți înțelege totul? Faptul că începe cu sfârșitul? E un film destul de bine regizat, drept puzzle. Mi-a plăcut, dar nu prea. Faptul că tânărul nostru personaj principal, Leonard, are o personalitate multiplă, prin care și-a format o realitate alternativă, doar ca să mai poată trăii în continuare, nu-l va face mai fericit. Efectiv, el este singurul care a stat în calea recuperării sale, pentru că refuză să accepte adevărul. Amneziile sunt tot atâtea tipuri după câți amnezici sunt pe planeta asta. Deci fiecare caz e diferit :) Natalie este o persoană care se folosește de el pentru afacerile sale murdare, iar Teddy este un polițist corupt se pare, care i-a violat soția și a încercat să o ucidă....
JohnDoe1985 pe 22 Octombrie 2012 21:53
simplu
Am citit toate comentariile si ma minunez cat de ilogici sunt unii oameni.Filmul e foarte usor de inteles,chiar foarte usor. Personajul interpretat de Guy Pearce nu este deloc atat de naiv si nestiutor pe cat pare.
Forry pe 17 Iunie 2011 23:31
Capodopera e putin zis
E un film foarte bine facut...dar daca pt un moment iti fuge mintea la alceva, pierzi sirul intamplarilor.
Actiunile se petrec, intr-un fel, invers.
Merita vazut

Teodor1998 pe 14 Octombrie 2014 01:32
Mindfuck...
Memento este un film dat naibi, un mindfuck de inailta clasa, in care actiunea se deruleaza ca un puzzle.Sincer sa fiu, am avut nevoie de 2 vizionari ca sa pot sa imi spun parerea...si nici acum nu pot sa spun ca am inteles orice particica din film, dar consider ca e suficient pentru a 2 oara. Actiunea te "prinde" din primul minut si nu iti mai da drumul pana dupa cateva minute dupa incheierea filmului. Una peste alta, Chris Nolan nu are mila de nervii nostri nici la acest film. Cand te gandesti la Nolan, specialitatea casei este acest gen de filme, care te fac sa reflectezi cateva minute.
Un mic dezavantaj al filmului a fost distributia, care nu a avut nume prea sonore, dar care au roluri satisfacatoare.
Este un film care merita vazut, dar cu mare atentie, altfel risti sa fie nevoie sa il mai vezi macar o data. Oricum, dupa oricate vizionari nu cred ca vom putea scapa de… citeşte

Infinity pe 21 Septembrie 2014 03:37
Memento (2000)
Putini sunt cei care pot sa faca astfel de filme. Si atat de bune. Nolan ne-a pus pe ecran 3 elemente: suspans, tensiune, confuzie. Am incercat sa fiu cat mai atent, sa nu pierd nici cel mai mic detaliu, si tot n-am reusit sa pun totul cap la cap atunci cand filmul s-a terminat. Scenariul e exceptional. Recomand.
cosmin222 pe 29 Iunie 2013 22:40
Deci a fost ceva filmul asta. E primul film din toata viata mea care m-a facut sa spun ca trebuie sa il vad inca odata pentru ca nu l-am inteles. Mai ales ca filmul, incepe de la sfarsit la inceput.
Bogdan.Alexie pe 24 Ianuarie 2014 01:34
Memento mori
Imi pare rau sa vad atat de multe comentarii negative pentru un film atat de bun.Capacitatea de intelgere a unor persoane raportata la valoarea filmului tinde spre valoarea 0(zero).In ceea ce priveste filmul consider ca este impresionant din toate punctele de vedere,iar Guy Pearce face un rol excelent.
karenin08 pe 04 Mai 2013 18:17
Unul dintre cele mai bune filme facute vreodata!Shit,iar n-aveam 50 de caractere!
puffulette pe 17 Martie 2013 15:59
Nu e greu de inteles :|
Mi s-a parut un film chiar reusit, putin halucinant si imprevizibil. Mi-a placut felul in care a fost filmat, destul de original. Filmul merita vazut
dudimicut pe 16 Februarie 2013 12:32
il iubesti sau nu-l intelegi
memento este genul de film pe care ori il intelegi si il adori ori nu-l intelegi si drept urmare ti se pare stupid, acum ramane la aprecierea fiecaruria in care categorie se incadreaza
BleWoMovie pe 05 Martie 2013 17:51
?
O idee prosteasca sa faci filmul de la sfarsit la inceput....eu sincer nu stiu nici acum care ii este rostul...oi fi gresit ca nu am fost destul de atenta...? dar degeaba ca tot nu pot sa-mi dau seama cam ce s-a intamplat...adica....wtf! imi place povestea (un amnezic caruia i s-a omorat sotia iar el si-a facut tatuaje si cauta pe criminal..si cu pozele alea..) Dar eu nu stiu nici acum cine era vinovatul pentru ca tot se repetau mai toate scenele din film...