Păreri Freier Fall

(2013)

Cădere liberă

bitter_moon pe 23 Aprilie 2014 13:05
Homosexualitatea este un fenomen vechi aproape de când lumea, fenomen considerat un mare păcat ȋn Vechiul Testament și ȋn consecinţă aspru condamnat. Este firesc, din moment ce relaţia dintre două persoane de același sex nu poate răspunde poruncii „Creşteţi, ȋnmulţiţi-vă, umpleţi pământul...”. O societate ȋn care predomină homsexualitatea, este o societate condamnată la pieire. Dovadă statele dezvoltate, ȋn care rata mare a homosexualităţii ȋncurajate de recunoașterea deplină a drepturilor apartenenţilor ei a condus la scăderea alarmantă a natalităţii.

Şi totuși, ce le dă dreptul persoanelor heterosexuale să ȋi persecute, să ȋi vâneze chiar, pe aceștia ? Nu este la fel de anticreștin să arunci cu piatra ȋnspre cei ce ȋncalcă așa-zisa normalitate ? Dumnezeu ne lasă dreptul liberului arbitru, fiecare răspunzând pentru… citeşte

Sylvester77 pe 14 noiembrie 2014 13:23
Nu-i judeca nimeni. Insa nu poti ca om normal sa nu consideri aceasta boala psihica o anomalie. Pentru ca esti stapanit de un viciu nu ai cum sa-ti linistesti constiinta catalogandu-l peste noapte ca virtute. Acesti oameni nu mai pot trai nici o ora singuri, iar cei mai multi dupa sondajele recente intr-un final se sinucid. Un film, oricum, de evitat !
wildinthecountry pe 22 noiembrie 2014 10:09
Din punctul meu de vedere filmul nu este de evitat. Este o drama foarte buna din care avem ce invata.... De asemenea eu privesc homosexualitatea ca fiind o anomalie sexuala si nu ca pe o boala psihica propriu-zisa...
wildinthecountry pe 22 Aprilie 2014 07:18
X
Un film german foarte bun in ciuda subiectului delicat ales si a imaginilor usor disturbatoare pentru cei care nu sunt obisnuiti cu acest gen de filme.
Este clar ca aceasta pelicula nu poate fi gustata de catre cei cu anumite prejudecati legate de acest gen de filme si in special de catre homofobi, intr-o societate nu atat de dezvoltata incat sa accepte pe deplin existenta minoritatilor sexuale.
Ce se intampla atunci cand un barbat aparent normal dpdv sexual, cu o viata de familie linistita alaturi de prietena sa care asteapta si un copil,intalneste la locul de munca (academia de politie) un alt barbat foarte atractiv,care starneste in el emotii si sentimente nemaiintalnite pana atunci, (un fel de trigger pentru homosexualitatea sa dormanta/latenta??)Filmul trateaza intr-un mod foarte interesant acest subiect pentru ca practic iubirea dintre 2 fiinte umane(indiferent sub ce… citeşte

catalin_cj pe 16 mai 2015 12:49
am mai spus de multe ori asta. e foarte simplu sa vobesti despre homosexualitate atata timp cat nu esti implicat. dar as vrea sa vad reactia unor asemenea indulgenti in momentul in care isi vede baiatul sarutand un alt baiat. sau fata sarutand o fata. e tot asa de indulgent sau e doar un ipocrit care isi arata adevarata fata. lasati-ma cu indulgenta si cu bunatatea. sunteti toti niste ipocriti.
bitter_moon pe 16 mai 2015 14:24
Şi ce ar face un părinte care nu acceptă homosexualitatea copilului său, ȋn afară de a-și ȋndepărta cea mai iubită fiinţă, sfidând și el ȋn acest fel legile firii? Ar suplini iubirea lui pierdută biserica și toţi ceilalţi membri ai comunităţii pentru care acest eveniment ar fi o simplă bârfă? Ar veni ei și l-ar susţine ȋn momentele grele? Ar fi atenţi la nevoile lui și l-ar sprijini la bătrâneţe? Din punctul meu de vedere ipocriţi sunt cei care se prefac ca relaţiile ȋntre persoanele de sex opus sunt normale, când acolo se petrec cele mai mari mizerii. Statistic, jumătate din femeile ucise sunt victime ale bărbaţilor lor, cei care le-au promis că le vor iubi și le vor ocroti. Nu am auzit niciodată voci strigând cu furie ȋmpotriva acestor fapte evidente. Ipocrizia are feţe pe care nu le vom recunoaște niciodată...
margott pe 25 Noiembrie 2013 01:24
Prea multe clisee, in ciuda faptului ca-i un film european. Marturisesc ca Hanno Koffler nu mi-a placut, insa Max Riemlt a intrat perfect in pielea personajului. Iubeste, si isi calca in picioare mandria pentru a fi cu cel ales. Nu se teme sa spuna ce simte, pentru ca, spre deosebire de Marc, stie cine e si pe cine iubeste. In esenta, filmul e despre descoperirea sinelui si despre impactul pe care oameni sau evenimente il lasa asupra noastra. Daca n-ar fi fost Kay, cum ar fi aratat viata lui Marc ?
Stephan Lacant a fost nominalizat la inevitabilul premiu Teddy care se acorda in fiecare an la categoria "filme LGBT".

AmphitriteMermaid pe 22 Iunie 2019 01:01
Filmul priveste cu realism povestea celor doi. Deasemenea, prezinta foarte bine si conflictul interior atunci cand ne lovim de acceptarea sexualitatii.
lili22 pe 27 Aprilie 2018 13:32
Un film care putea fi mai bun, e plin de clisee.Nu am nimic cu comunitatea gay , sa fie clar.Dar acest film desi este corect facut nu provoaca mari emotii.
borisvultur pe 06 Februarie 2018 13:12
Regia
Regia filmului e echilibrată, cu dozări gradate, cu tăceri sugestive. Un studiu psihologic neostentativ, tulburător, fără vreo cădere în vulgaritate. Practic, o dramă. A revelației intime care poate bulversa viețile celor din jur. Cei doi actori principali : forță iinterpretativă, virilitate, evitând excesivul, cu ecomomie de mijloace artistice.