Păreri Comoara

(2015)

Comoara

ancota pe 26 Octombrie 2015 10:26
Putea, dar n-a fost sa fie.
Scenariu plat. Linie dreapta. Nici vorba de momente de tensiune, de rasturnari de situatie, nimic. Totul curge la vale, lin. Actiunile personajelor usor nemotivate, ca sa nu zic aberante. Ex: Costi (Cuzin Toma) gata sa intre intr-o afacere (nu conteaza care) cu un vecin pe care nici nu stie cum il cheama. ? Cam ciudat. Mai mult de cat atat. Cand sotia lui afla ca el vrea sa dea ultimii bani din casa si sa se si imprumute pentru afacerea asta ce credeti ca face? Se opune? Ameninta ca divorteaza? Adica creaza un pic de tensiune de care filmul chiar avea nevoie? Neaaah... nici vorba. E cea mai buna sotie din lume - e de acord imediat si il sustine neconditionat. Asa ca el, Costi, are calea deschisa spre aventura. Care aventura? Platitudini, banalitati lucruri obisnuite in filme romanesti. Ca doar asa se invata la scoala de film: trebuie sa punem personaje obisnuite in situatii obisnuite si… citeşte
davil pe 27 septembrie 2016 02:59
Sunt prea multe "de ce"-uri in comentariu, e logoree cat cuprinde... ce sa comentez ?! ca sunt 3 like-uri ?! cei 3 'or fi citit de la cap la coada ?! Pentru momente de tensiune, e de vazut "Oglinda" lu' Nicolaescu... care, oricum, e tensiune, doar ca e cam in afara istoriei... E drept, e banalitate sa descoperi o comoara, si sa te si bucuri de urmarile ei (apropo, nea Ancota : comoara e descoperita - surpriza ! - si are materializare neprevazuta - "hartii".... ai neprevazut decat atat, poate daca gaseau "doi cai frumosi":))) Bine, asa o fi : unii nu gustam cinematografia degustata de altii, vizionam doar "Harry Potter"...Altii, printre care ma 'numar, ne bucuram cand apare un film romanesc "prizabil"...Ca inseamna ca inca misca, n-a murit de tot ! (PS : Conflictul intre Adi si domnul cu detectorul e, cred eu, mai subliminal, asa... tine de stresul ratelor la banca neplatite, de asteptari la comori din "Piratii din Caraibe"... Vorba unui predecesor : e usor a scrie versuri....)
alexandru_ursulescu pe 13 Mai 2016 22:24
Final cu ochii in soare
Finalul a lăsat pe toată lumea cu ochii in soare. Ma gândesc ce au avut de dat din buze cei care au plătit biletul. Filmul e un exercițiu de răbdare dur. Pare mai degrabă subiect de analiza pentru studenții la actorie / film. Jocul de imagine nu mi se pare ceva deosebit. Anost.
Dupa cum în popor se zice ca "la pomul lăudat sa nu te duci cu sacul", parafrazam si ne mai gândim de doua ori dacă la filmul lăudat sa te duci sau nu cu familia.
Bun pentru critici, dar câte săli de critici poți sa ai ? La cinema se duce poporul. Asta plătește, nu criticii pișcotari.

davil pe 27 septembrie 2016 03:14
Poate a vrut sa lase loc de "va urma"... pe modelul "Hard to kill", multe episoade:))) N-am vazut "jocul de imagine" de zici, da' mi-au placut si scenariul, si jocul actorilor (fiecare, c-o tipologie a vremurilor noastre)... Celor care au platit biletul le recomand, daca au regrete, filme cu coreeni din vremea lu' "ceasca-voda"....acolo, plansete dupa bani ! (sau, eventual, o colectie "Harry Potter" cu revista... e tot pe bani, da' poate-i satisface !)
lili22 pe 20 Martie 2016 21:49
slab
Nu a fost ceva deosebit, actorii au jucat slab, ca aveau replici banale iar finalul nu m-a impresionat.Chiar cumperi un kg de bijuterii?
davil pe 27 septembrie 2016 03:04
Ceva deosebit poate fi "Tache", draguta, in cinematografia din zilele noastre (nepromovat, e drept, ca n-au mai avut bani si pentru "critici"... sau pentru reluari pe "tevere2") ! Da tie-ti pute Mircea Diaconu, asa ca nu iti recomand:))) (Apropo : ca sa-i demonstrezi copilului propriu - necunoscator de hartii de valoare, ca n-are studii economice - ca ai descoperit o comoara, nu cumperi doar un kg de bijuterii...iei, dracului, o insula, un oras, ceva, sa fie mult, si mare:))))
Crynick pe 07 Iunie 2015 12:58
A fost film de Corneliu Porumboiu
Din pacate Corneliu Porumboiu nu mai reuseste de doua filme incoace sa se ridice la stafeta ridicata de filmele "Politist Adjectiv" si "A fost sau n-a fost".

Filmul a luat Premiul pentru cel mai bun lungmetraj romanesc la Tiff.Din punctul meu de vedere,Aferim este mai bun la toate capitolele

EUGEN.VIDEO pe 25 mai 2016 19:32
Bai nea cry ...m-am uitat pe pagina ta...pai tu esti limitat rau frate. Tot universul tau cinematografic inseamna numai filmele romanesti din 2010 incoace...si ai o problema personala cu MediaPro...who cares...Du-te ba baiatule, nu mai sta pe aici ca ne incurci...si nu mai da tu note la filme...
sabinalin pe 22 Martie 2016 11:35
2015 a fost un an de maxima expunere pentru Toma Cuzin care, din fericire, nu se limiteaza la personajul Firicel pe care il interpreteaza savuros in "Las Fierbinti". A fost la Berlin cu "Aferim", a facut un duo simpatic cu Ifrim la Dan Chisu iar in "Comoara" lui Porumboiu are parte de rolul principal, in plus aici apare toata familia Toma. Din pacate nu-i deloc cum am citit undeva, ca umorul de aici s-ar apropia de cel din "A fost sau n-a fost". Acolo am ras sanatos aproape continuu in a doua jumatate a filmului, aici nici macar n-am reusit sa zambesc. Asta nu inseamna ca filmul n-ar fi bun, e mai reusit decat plictisitorul "metabolism" dar destul de mult sub efortul primelor doua pelicule semnate de Porumboiu.
Vegetarian pe 25 August 2015 04:24
Actiunea filmului este inspirata de povestea reala a strabunicului lui Adrian Purcarescu . Batranul ar fi ingropat in curtea casei o comoara . Dupa nationalizare noii proprietari si oamenii din sat au inceput sa o caute fara succes . CornelIu Porumboiu a transformat istoria familiei Porumboiu intro alegorie ..
Oricine se poate regasi in povestile din film fiindca toti visam la un moment dat sa scapam de datorii si de povara zilei de maine ..

Pudra pe 27 octombrie 2015 02:38
Viata se scurge , in timp ce ne facem planuri . Ne irosim viata visand .
Nyghty pe 04 Iunie 2015 23:05
"Comoara" începe lejer şi ne prezintă viaţa de familie a unui om scris în buletin cu prenumele Costi. În timpul zilei duce o viaţă încadrată în hârtii şi în rutină, iar seara citeşte pagini din Robin Hood fiului său. La un moment dat, este întrerupt din citit de către un vecin. Respectivul este dator vândut la bancă şi are nevoie de opt sute de euro. Faza interesantă este că nu are nevoie de banii ăia pentru a-i da băncii, ci pentru a face rost de un detector de metale. Pretinde că are o comoară îngropată în curtea casei străbunicilor şi, dacă o vor găsi, vor împărţi totul pe jumătate. Contextul este format, omul banal se întâlneşte cu ocazia transformării paginilor citite în realitate. Cu un plan amuzant, se aruncă în această combinaţie "cu capul înainte", iar familia nu pare a avea nimic de reproşat acestei decizii.

Dacă… citeşte

chiba_florin pe 16 Iulie 2015 19:33
...
Chiar dacă când am început să îl vizionez începea să mi se facă somn şi să casc, pe parcursul filmului, interesant cum am reuşit să gândesc scenariul din mai multe perspective. De ce ? Probabil scenariul m-a "împins" să meditez ... Iar finalul, pentru mine, chiar neaşteptat. Frumos !
Tim22 pe 30 Iulie 2015 17:34
Porcaria asta dezgustatoare a castigat premii???? Moor de ras.........
andystarx pe 12 Decembrie 2016 18:50
Un subiect foarte intersant care m-a atras,dar pe parcurs am ramas cu un gust amar ! Nu stiu ce poti aprecia,dar nu il recomand nimanui,foarte anost,tipic romanesc,astept ziua in care o sa pot sa notez un film romanesc ,cu o nota de la 8 la 10 !
Phantom_sub pe 13 Decembrie 2016 11:24
Nu...
Mi s-a părut plat şi fără fond, al naibii de static şi fără vreun fel de dezvoltare a personajelor sau chiar a poveştii.
kasmyn pe 04 Mai 2015 18:48
ABIA ASTEPT SA-L VAD
ACEASTA E TEASERUL-https://www.facebook.com/filmulcomoara?fref=nf
Horatiucrisan pe 17 Decembrie 2023 14:18
Un film cu o acțiune care te tine tensionat până la un punct pentru ca sfârșitul sa fie unul total nerealist și stupid. O sa îmi amintesc din acest film mimalist doar faptul că Toma Cuzin și-a 'bagat' sotia și fiul in acest film. Finalul specific manelist scade valoarea filmului.
user-6004cb414e8e5 pe 11 Aprilie 2022 03:00
Deși cumva plictisitor,filmul te tine conectat în ideea de a vedea dacă într adevăr protagoniștii găsesc ceva îngropat.Dar finalul filmului,care probabil s a vrut ieșit din tipare,n a făcut în realitate decât sa sufle mucii în fasole,ca la mai toate filmele românești.Zici ca e o mentalitate sau pur și simplu e f greu pt regizori sa și imagineze o încheiere de film.S ar putea spune ca nefiind bani nemunciți,nu prea l a durut sufletul pe "Firicel"sa dea banii pe bijuterii,dar chiar și asa niciun om zdravăn nu cumpara bijuterii ca să le dea copiilor în parc.
Licurici75 pe 19 Mai 2020 12:14
Film facut din banii statului
Cadre simple si plicticoase, subiect mediocru, final tampit. In realitate, dupa acel final, a doua zi politia era la usa, trimisa de parinti. Jocul actoricesc este OK, dar actiunea ZERO. Este un film tip examen, dedicat doar cursantilor de ATF, nu publicului. E ca si cum la un concert, Tiesto pune doar sample-uri si nu melodii
Andree. pe 12 Martie 2018 17:31
Pretty please
Are idee cineva cum pot sa vad acest film? Vreau de mult, nu il pot gasi nicaieri nici de cumparat
Spiger_Iasi pe 07 Septembrie 2016 16:45
Finalul nu e verosimil.O fi o metafora?Ce om normal imparte bijuterii in parc?Nimeni nu lasa copiii sa plece cu bijuteriile.
xerses pe 27 Martie 2016 17:36
Da, parca tot am asteptat sa prind si eu magia pentru care s-au luat atatea aprecieri...Nu am gasit-o.
marius7x pe 27 Martie 2016 15:53
In sfarsit un film romanesc acceptabil si pe care am putut sa-l vad cap-coada fara sa astept sa se termine.
Pe Ape Tulburi pe 04 Iunie 2015 22:57
Comoara (2015)
După ce am evadat de la “Locked In” din Celula 37, am primit invitaţii la filmul “Comoara”. Spre norocul nostru, nu a trebuit să evadăm în 60 de minute de la cinema, chiar dacă nişte români s-au gândit s-o şteargă pe la jumătatea filmului din sală.    “Comoara” începe lejer şi ne prezintă viaţa de familie... citeşte
sorina.iftimie pe 07 Iunie 2015 17:46
Un film bun
Comoara este un film bun, dupa parerea mea, dar finalul mi s-a parut extrem de pueril. Jocul actorilor este bun, scenariul este bun, merita vazut, eventual la cinema.
Mandea_13 pe 19 iunie 2015 15:26
Scuze, dar cred că finalul a fost foarte bun, de loc pueril...
davil pe 27 septembrie 2016 03:08
Prin anii "90, vedeam in cinema un film cu metafore prefabricate (ceva gen "Iliescu-apare, soarele rasare"...scuze de politizare !). Am uitat imediat filmul...c-avea pueril d-ala de zici...
andrei89 pe 03 Iunie 2015 23:02
Un film cu o poveste inspirata din fapte reale. Eu zic ca merita vizionat, trebuie sa sustinem si noi actorii romani pentru a avea asteptari mai mari pe viitor.
alex43497 pe 02 Iunie 2015 22:33
un film oribil.....plictisitor si neinteresant....