Păreri Cloud Atlas

(2012)

Atlasul norilor

Apache95 pe 24 Noiembrie 2012 15:15
Nu este un film pentru oricine .
Povestea e deosebit de complexa si sunt destul de surprins ca au reusit sa o ecranizeze .
Totusi au reusit sa lege totul aproape perfect si sa creeze un film unic ,o adevarata capodopera cinematografica .
Felicitari regizorilor ,cei care puteau sa faca un asemenea film ii poti numara pe degete.

ice_eyes pe 6 decembrie 2012 16:50
Daca e o adevarata capodopera cinematografica, de ce i-ai dat nota 9? :/
claudiu-daniel-lugoj pe 20 iunie 2013 20:40
Apache95 are dreptate nu este un film pentru oricine,pentru mine unul nu a fost pentru ca nu l-am inteles deloc.Mie imi plac filmele simple dar cu un mesaj simplu dar puternic punctat,fara prea multa complicatie cum a fost aces film.
wildinthecountry pe 22 Noiembrie 2012 08:12
X
Intr-adevăr filmul este altceva , poate cel mai ambitios proiect pe anul acesta
Deși filmul este extrem de lung nu m- am plictisit pe durata sa nici măcar o secunda
Trebuie sa fi atent la fiecare detaliu , fiecare scena ca sa înțelegi cum se interconecteaza cele 6 povestiri si personajele lor
Necesita o a doua vizionare după părerea mea
Filmul a avut si elemente dramatice , si comice , si fantastice sau SF
Povestea care mi- a plăcut cel mai mult si cu care am rezonat puternic a fost cea cu nr 5 situată in viitorul distopic al Seul-ului
Filmul este obligatoriu de văzut pentru ca aduce un suflu nou si inovativ in cinematografie ...
In opinia mea este al doilea cel mai bun film văzut de mine la cinema pe acest an după Argo
Nota finala 9/10 !

miha74 pe 24 noiembrie 2012 12:36
intr-adevar este f reusit si necesita o adoua vizionare
bizonul pe 16 septembrie 2015 07:04
Atata "palavrageala"despre acest film ca sigur este o idiotenie, respectand traditia canalului National Tv. de la aceasta ora. Ar fi fost singura zi din saptamana cand nu am fi avut "placerea"de a vedea niste indiene. Binenteles ca multi n-o sa fie deacord cu mine dar asta-i situatia, adevarul supara si multi se simt amenintati.
igorakiss pe 25 Noiembrie 2012 00:36
DEZAMAGIT
Dezamagit total. Am pierdut cateva ore in zadar. Poate cartea ar fi mai interesanta, dar nu cred ca o voi citi in curand sau vreodata. Filmul e complex,cu multe personaje, scenel, totul se interschimba,fara a crea o imagine lucida, si o stare de satisfactie din vizionare.Actiunea din viitor nu se echilibreaza deloc cu trecutul,pe alocuri apar iluzii de zei, rai ,iad, si totul amestecat cu un umor englez de proasta calitate. Ca un film de actiune acesta nu este lipsit de super eroi,care nu mor cat n-ai impusca in ei, si desigur sange sange. Ah si scena cu Gay mi se pare in plus.Vizionare placuta.
bornStubborn pe 29 noiembrie 2012 21:44
Total de acord !
Slightly pe 28 martie 2014 16:18
Filmul pur si smplu e o pierdere de timp.Nota 2. Nu stau sa explic la toti copiii de ce, ca si asta ar fi o pierdere de timp. IMi pare bine ca m-am oprit dupa primele 15 minute.
nemotoujours pe 22 Noiembrie 2012 11:29
IAR AM AVUT SATISFACTIA DE A VEDEA UN FILM ...
O MARE PLACERE DE A PARTICIPA LA UN ACT CINEMATOGRAFIC,UN REGAL SUPERB DE ACTORIE SI IMPLETIRE TEHNICO-ARTISTICA A UNEI POVESTI COMPLEXE,SPIRITUAL EXTREM DE SOLICITANTE SI FOARTE BOGATA IN INFORMATIE.
ACTORII IN ROLURILE MULTIPLE AU FOST GENIALI SI SE VEDE CA AU AVUT O SATISFACTIE NEMAIPOMENITA DE A SE FOLOSI DE O ASEMENEA PROVOCARE-ROLURI MULTIPLE IN ACELASI FILM.
DESIGUR , CUM ERA DE ASTEPTAT , TOM HANKS A ECEXELAT PUR SI SIMPLU.
NU ESTE UN SF PUR ,ESTE O SAGA COMPRIMATA SI FRUMOS A MESTECATA , UN FEL DE ROMAN FOILETON IMPLETIT , O POVESTE A POVESTILOR TRANSFORMARII SI CAUTARII IMPLINIRII PRIN REVELATIA SCHIMBARII CONDITIEI UMANE.
FIECARE PERSONAJ IMPORTANT DIN POVESTEA SA SI-A SCHIMBAT CONDITIA SA , SCHIMBAND SI VIATA CELOR DIN JUR.

Slightly pe 28 martie 2014 16:20
Ai 16 voturi pozitive si 17 negative, cu al meu ai 18, nu de alta, dar ca sa intelegi ca suntem mai multi cei care consideram ca e o prostie, decat cei carora le place sa adorma la TV privindu-l.
aiuritul99 pe 10 martie 2016 14:25
Slightly...este praf.
psihologu pe 03 Decembrie 2012 08:04
Cloud Atlas: un film sclipitor
Sa povestesti un film ca Atlasul Norilor/Cloud Atlas este un pacat major. Cloud Atlas nu poate fi exprimat in cuvinte, ci trebuite trait. La finalul vizionarii, iti vei da seama ca acest film este unul care iti schimba viata pentru totdeauna.

Am asteptat foarte mult acest film, care m-a cucerit din primele imagini aparute cu multe luni in urma. Nu stiam foarte mult despre el sau roman, intre timp lucrurile au devenit mai clare. Oricat de mari ar fi fost asteptarile mele legate de acest film, fratii Wachowski au reusit sa mi le intreaca pe deplin.

Cloud Atlas este un film fascinant, care te trece prin toate starile emotionale, dar si prin toate genurile cinematografice. Fratii Wachowski, impreuna cu Tom Twyker, au reusit imposibilul si au ecranizat romanul cu acelasi nume al lui David Mitchell.

O sa fie o adevarata ghicitoare sa deslusiti ce actori… citeşte

ciprianionut pe 20 decembrie 2012 22:41
APLAUZE...APLAUZE ..un comentariu de nota 10..si apropo eu l-am vazut si a doua oara..
emilian_emilian78 pe 8 august 2017 23:33
cea mai tare fraza "e muzica din visul meu"
andulik pe 25 Noiembrie 2012 10:17
90% Plictisitor...
Dupa mine filmul este prea lung. Asteptam, cu sufletul la gura, ca, dupa scenele de inceput, sa inceapa actiunea... Dezamagire totala! Actori foarte valorosi, roluri multiple, excelent jucate, dar actiunea se intrerupe cand te astepti mai putin si nu te tine in suspans. O cascada de informatii care te zapacesc. Impresia finala a fost a unui film compus din mai multe filme. De departe Argo il intrece!
victor_neo75 pe 26 noiembrie 2012 11:34
Oricum Cloud Atlas nici nu este cotat cu sanse reale printre primele 20 de posibile nominalizate la Oscarul pt cel mai bun film din 2012. Are sanse reale numai la categoria machiaj impotriva lui Lincoln.
mrk88 pe 13 august 2013 21:22
100% ne plictisesti
octavinspector pe 22 Noiembrie 2012 01:50
Capodopera...
Cloud Atlas incepe o noua era pentru industria filmului !! Merita toata atentia pelicula oameni buni...
paradox_utopic pe 14 ianuarie 2014 00:08
trebuie sa astepti Rambo 7,atunci o sa ai si o revelatie !!!
octavinspector pe 14 ianuarie 2014 07:49
PRAF SI PULBERE !!
ciprianionut pe 25 Noiembrie 2012 10:05
Genial.
Trebuia neaparat sa imi exprim si eu parerea,
Am plecat din Constanta 4 insi la Bucuresti special pentru a vedea acest film la Grand Digiplex deoarece are cel mai bun sunet din Europa.Aici in Constanta la Cinema City l-au rulat la sala 3 care este fara difuzoare pe spate adica nici un fel sunet dolby soround(5.1) .
Acest film trebuie vazut la Grand Cinema Digiplex (Baneasa) daca doriti experienta maxima.
Filmul in sine este un mesaj de fapt cartea era un mesaj pentru noi sa deschidem ochii .
A mai spus cineva mai sus asta si a facut legatura si cu Prometheus ..BRAVO!!!
Au inceput sa apara mesaje pe care numai cei care vad le inteleg.
Cei care se plictisesc in timpul acestui film din pacate nu sunt evoluati nu au cum sa il inteleaga .
In timpul vizionarii au iesit 4 persoane din sala dupa 20 minute.Nu ii condamn ,acest film este pentru cei… citeşte

ciprianionut pe 25 noiembrie 2012 10:17
Am creat pentru prietenii mei o pagina de recomandari filme doar filme speciale .Va impartasesc si voua acest lucru unde puteti si voi posta recomandari filme doar sa fiti pertinenti si realisti in recomandari. https://www.facebook.com/RecomandariFilm Nu am nevoie de likuri nu am reclame ,nu vreau nimic puteti intra citi recomandarile si daca am putut sa va fac viata mai frumoasa recomandandu-va un film bun de care nu stiati este de ajuns.
Slightly pe 28 martie 2014 16:23
Ciprianionut, lasa-ne "pliz" , du-te tu cu evolutia si lasa-ne pe noi. Filmul e o porcarie crasa special creat pentru prostime. Cum majoritatea e proasta, e de inteles de ce a primit o nota asa mare.
bighiocel pe 01 Decembrie 2012 10:06
pomul laudat
Am fost foarte dezamagit ca am mers in sala cu sacul plin de asteptari care nu s-au implinit. Filmului ii lipseste substanta, suflul interior, emotii. E sec, vag, desi subiectul e interesant, iar imaginile si efectele speciale, bine realizate. E ca un manechin, care, oricat de elegant ar fi imbracat, tot fara viata ramane. Iubirea lipseste cu desavarsire, in ciuda actorilor de clasa care il reprezinta, iar rezultatul ramane un amestec neomogen si strident de elemente individual valoroase, dar care nu reusesc sa se inchege in capodopera ce se anunta cu surle si trambite. Cei care-l aseamana cu nuvela lui Rebreanu ii fac filmului un elogiu mult exagerat si nedrept fiindca ii lipseste cu desavarsire elementul de legatura intre vietile succesive, si anume, iubirea, ingemanarea sufleteasca dintre personaje.
narcis11k pe 5 decembrie 2012 21:40
imi pare rau, dar dupa 20 de minute voiam banii inapoi :(
shreek pe 4 ianuarie 2013 08:51
da ai dreptate nu te contrazic,intradevar asa este ,dar in esenta filmul o lungeste prea mult ...si chiar daca sunt povestite 6 perioade in aceelasi film,aceste nu sunt facute cum trebuie ,sunt plictisitoare,sincer,nu apare in acest film aceea dorinta de a ,astepta cu sufletul la gura deznodamantul ,acest film parca este un discurs de a lui Iliescu ,care vorbeste 1 ora ca sa spuna de fapt ce ar fi putut spune intr-un minut.
chrisv pe 25 Noiembrie 2012 01:11
Jale - un film de nota maxim 6
Nu stiu cartea cum este, dar filmul este jalnic...eu sunt mai redus si m-a enervat teribil sa stau 3 ore pe un scaun de pomana. Probabil daca as fi citit cartea imi dadeam seama de ce anume a vrut sa spuna poetul - sinteza rezumatului extorsiunii. Nota de 8.7 e sinonima cu mafia review-urilor.
alexandrughita pe 26 noiembrie 2012 01:15
comentariul meu este cat de cat decent pentru ca ai recunoscut ca esti "mai redus" dar totusi nu ma pot abtine sa-ti claric un lucru: poetul este autor de poezii. Cloud Atlas (cartea) este un roman.
Slightly pe 28 martie 2014 16:26
alexandrughita, chrisv a avut bunul simt sa nu te faca pe fata PROST . Daca cineva din toate comentariile astea are dreptate, chrisv e unul dintre ei. Ar trebui sa iei notite de analiza de la el si sa ii copiezi comportamentul si modul de viata. Esti praf pe langa el .
gabyyy21 pe 29 Iulie 2012 12:43
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Cred ca este cel mai asteptat film al anului pentru mine!
Trailerul m-a facut sa am asteptari foarte mari.
Sper sa nu ma dezamageasca.

ThorE pe 6 decembrie 2012 01:15
Am vazut astazi filmul. Recunosc ca am mers cu mari asteptari, fratii Wachowski, poveste pe mai multe planuri, etc., etc. Adevarul este ca filmul mi s-a parut un fel de ghiveci, care se vrea f. pretios, si probabil va avea chiar castig de cauza la unii critici mai fistichii. Filmul nu justifica in nici un caz 3 ore, e prea lung, prea pretios si fara emotie (insa cu explozii si urmariri/frica). Exista mai multe povesti disparate ca perioade, dar totul pare legat cu sfoara de magazie, in mod grosolan, si cam fara sens. Ideea de baza a filmului, aceea ca prin actiunile si vorbele noastre afectam viitorul, nu e noua, si de fapt este generoasa si profunda..Modul in care e pusa in film, totul in note "eroice" si scoase din context, cu focus pus pe anumite personaje ale caror actiuni nu sunt explicate, si care sunt trasate doar in tuse groase, mi se pare nu prea inspirat. Multe lucruri nu sunt explicate in film, altele sunt "explicate" pueril, de exp. povestea editorului care ajunge in azil de batrani si evadeaza nu are mare legatura cu restul, etc. Apoi clona Sonmi reia ideea din Matrix cu "alesul" si cu societatea dezumanizata, care recolteaza fiinte umane. Apoi nu se explica exact ce era asa deosebit la Sonmi, in afara semnului din nastere cui cometa, si de ce a fost tocmai ea salvata de Chang. Apoi chestia cu canibalii de pe insula, e ilogica; daca se hraneau cu carne de om, cum de nu i-au atacat pe cei din vale pana atunci, avand in vedere ca era o mica insula, deci nu aveau unde merge? Multe fire lasate in awer in scenariu, treceri bruste de la o poveste la alta, si muuuulte faze "moralizatoare", pretiozitati gen Coelho...In concluzie, filmul nu justifica cele 3 ore, si putea fi concentrat mult mai bine in 1.5 ore maxim.Recomand sa mergeti doar daca nu aveti ce face 3 ore; are cateva elemente interesante, dar si multa umplutura politically correct sau fals moralizatoare; per total nu merita.
gabyyy21 pe 20 decembrie 2012 04:51
Ok.. L-am vazut. Mi-a placut....in opinia mea fiind al 2-lea cel mai bun film vazut de mine anu' acesta dupa End of watch(chestie de gust:P cred).. Exceptand faptul ca si mie mi s-a parut a fi putin prea lung nu mai pot sa iti dau dreptate in legatura cu altceva spus de tine despre film ThorE. Insa si pentru durata filmului gasesc ca justificare cele 6 planuri ale povestii. Practic au fost 6 episoade concentrate intr-unul singur. Nu e nevoie de 3 vizionari sa il intelegi..trebuie doar atentie si totul e limpede de la singura .. Editorul a dat peste articolul publicat de Halle (reporterita din 1973). Citirea lui de catre editor l-a inspirat in crearea acelui film cu Tom Hanks ( actorul din filmul din film :))..intelegeti voi:P ) peste care Sonmi si cealalta clona au dat in depozitul de obiecte pierdute. Din fragmentul ala de film Sonmi a ramas cu fraza aia in minte.."Nu ma voi lasa abuzat..sau cam asa ceva" nu am retinut-o exact:( Bineinteles ca mai tarziu dupa ce a salvat-o Chang a vazut tot filmul respectiv..s-a documentat si a inteles mai bine raul si dezumanizarea din viitorul imaginat de scriitor, dar acea replica din film a fost declicul. Mda asa este..nu se explica tot ...dar poti deduce. Nu se poate sa-ti dea tot mura-n gura. Trebuie sa iti pui putin mintea si imaginatia la contributie ... Nu ai inteles de ce tocmai Sonmi a fost eliberata pentru ca nu se explica exact in film? Parerea mea..si na..la ora asta e singuru exemplu ce imi vine in minte..Children of Men...Sonmi-Femeia insarcinata din Children of men. Sper ca l-ai vazut ThorE si nu trebuie sa iti mai explic si pe asta.. Sunt sigur ca nu am gasit cel mai bun exemplu Poate dupa un somn bun vin si cu un exemplu mai bun:) Acestea fiind spuse..dommnule ThorE ..observ ca ai notat filmu cu 1. Macar pentru coloana sonora excelenta si tot nu poti da nota 1 acestui film. Am inteles..nu ti-a placut ce ai vazut, dar nici macar ce ai auzit( si nu, nu ma refer la voci si bubuituri:)) )?? 9/10
nyuszi pe 02 Aprilie 2011 22:57
Cartea mi-a placut foarte mult, dar nu prea cred ca e material propice pentru film. Ori pastreaza complexitatea cartii si iese un film de 12 ore ca "Stapanul Inelelor", ori simplifica totul si se pierde tot ceea ce a facut cartea frumoasa.

Of, de s-ar putea abtine si ar lasa cartile sa fie carti... :(

Edit: intre timp am vazut si filmul! Sincer, mi-a placut. Sunt lucruri care nu pot fi transpuse din carte (structura ar fi una), deci nu am de gand sa ma plang de treaba asta, dar am simtit un pic ca tematic e mai "subtire". Bineinteles asta se datoreaza tot faptului ca o carte e o carte si totul de la psihologia personajelor la motivatia acestora are o alta profunzime, dar am simtit ca filmul ar fi putut trata mai putin superficial tema principala a cartii.

Oricum, actorii au fost excelenti, mi-au placut transformarile, si ideea ca ne tot reintalnim… citeşte

Han_Solo pe 16 august 2011 13:30
Eh, oricand ai varianta de a nu viziona filmul.
Xsky pe 31 octombrie 2012 20:42
normal atunci ramai cu amintirea cartii ..:D
Redy pe 25 Noiembrie 2012 01:02
Mi-a placut foarte mult filmul. Ma asteptam sa fiu lovit in cap cu mesaje peste mesaje dar nu a fost asa desi nu l-as numi un film subtil. Cel mai mult imi era frica de dialog insa nu am avut nici o problema cu el. Secventele SF au fost exceptionale, poate cele mai bune din ultimii ani, Noul Seoul a aratat impresionant.

Ce m-a enervat extrem de mult la Prometheus aici a fost exprimat mult mai bine pentru ca puterea de a schimba ramane in mana omului si nu a unei judecati superioare, iar acesta viziune este una mult mai puternica decat a face un lucru sau altul doar pentru ca "asa scrie" sau ca "asa a fost pana acum".

Momentan nu gasesc nimic ce nu mi-a placut la film. M-am dus sa fiu dezamagit si am ramas placut surprins. Ma asteptam sa ma apuce plictiseala pe la mijlocul filmului unde deobicei nu se intampla prea multe lucruri dar am ramas conectat la film pe intreaga sa durata.

brutalistic pe 28 Octombrie 2012 01:52
probabil filmul anului
sunt curios cum au legat totul intr-un singur film, arata impresionant din trailer.
shreek pe 26 decembrie 2012 11:14
nu prea le iesit acesta (legare ) a scenelor tocmai de aceea filmul este atat de insipid
Deana. pe 05 Iulie 2010 22:24
Cartea a fost buna, sa vedem cum o sa fie si filmul.
cimpoesurobert pe 10 august 2012 16:18
mai ai cumva cartea te rog frumos?
paradox_utopic pe 14 ianuarie 2014 00:14
tu pari idioata. asteptam confirmarea.
MIHAI1866 pe 14 Decembrie 2012 22:46
prea laudat
ideea de baza a filmului este buna ! din pacate filmul dureaza mult si are multe faze jalnice cu homosexualii aia ,dintre care unul se sinucide spunand ca e un gest de curaj ,nu de lasitate ! ideea ca toti depindem unul de altul,si ca relationam e ok,dar daca nu transmitem moralitate si adevar la ce folos ...
kenya pe 07 Decembrie 2012 21:19
In primul rand este un film despre Om-Omenire-Umanitate.Pe fondul acesta se tes sase povesti aparent ambigue,nelegate logic,abordate pe rand si in acelasi timp la gramada teme umaniste-iubirea,libertatea,credinta,increderea,curajul,predestinarea.Fiecare spectator va remarca si va considera ca principala, tema care il defineste in particular-in asta consta magia acestui film unic.Cert este ca Omul,ca individ,a luptat dintotdeauna pentru libertate,pentru dragoste,pentru siguranta,putere,avere,etc.Toata aceasta zbatere este foarte frumos brodata in film printre peisaje si personaje care-ti taie rasuflarea.Fiecare scena si fiecare gest are un sens aparte,un inteles dincolo de aparente,umorul delicios este mai degraba amar,personajele cele mai fragile se dovedesc a fi cele mai puternice,si invers,destinul pare sa-si spuna cu putere cuvantul in viata fiecaruia-si in ciuda esecurilor… citeşte
defav pe 3 martie 2013 18:22
Frumos comentat filmul, da , are mesaje filozofice, dar cam prea multa violenta si una peste alta m-a plictisit teribil . Cam prea mare desfasurare de forte , cu impact vizual puternic, pentru ideile ce razbat .Nu m-a impresionat , nu mi se pare ceva revelator ... si te contrazic cind zici ca e "realist suta la suta" , cum poti sustine asta cind una din actiuni se petrece prin 2144 sau cam asa ceva?
kenya pe 5 martie 2013 17:49
Este realist-si aceasta este strict parerea mea-fiindca filmul este construit din metafore,fiecare scena sugereaza un adevar,o traire,un sentiment-nu are o actiune clara,nu explica pe sleau. Nu conteaza in ce an se desfasoara"actiunea",momentul ales in timp si spatiu nu are insemnatate,valorile umane sunt valabile oricand si oriunde,la fel si pacatele,si insasi existenta umana,chiar daca schimbi decorul si personajele,actorii raman mereu aceiasi..... Daca esti in general o persoana prozaica te va plictisi,dar daca iubesti poezia si te incita sa intelegi adevarul ascuns in simboluri si mai ales daca aia rabdare sa urmaresti constructia,vei constata ca nu este deloc plictisitor.
Temuujin pe 01 Decembrie 2012 23:00
capodopera
cel mai bun film al lui 2012...
multi l-au comparat cu ""matrix"...... nimic mai adevarat... nu e matrix.. noi nu suntem prizonieri intr-o retea ciborg (care ne redefineste timpul si/sau spatiul) din care cu greu putem evada..
noi suntem prizonieri ai proprilor noastre algeri, pe care le facem de- a lungul vieti, si care, CULMINANT, ne influieneaza actiunile noastre ulterioare (mai bine zis din vietile noastre ulterioare)... orice crima sau fapta buna ne influienteaza dincolo de perceptia noastra (dincolo de moartea noastra).
e un film bun, o IDEE (sa incarcam intoteauna sa fim mai buni si mai morali, decat predescesorii nostrii) genial pusa in practica, niste actori care se apropie ca prestanta de excelent, de fapt asta este calificativul filmului: EXCELENT.....
daca ar fi sa il compar cu ceva, acesta ar fi "THE FOUNTAIN"... aceiasi IDEE, care oricand se poate… citeşte

bornStubborn pe 29 Noiembrie 2012 21:47
O prostie
N-am mai sesizat atatea orgasme pe cinemagia de la Stalker incoace. :))))))) Un film prost cu actori buni.
nicolas84 pe 22 decembrie 2012 14:50
Lasa-i fratioare, are si oamenii nevoie sa se simta superiori din cand in cand chiar daca lor le ie plictiseala mare in cap cu un singur neuron. E misto sa te simti mai pretios si mai destept deoarece tu esti (sanchi) "initiat" si ai "inteles" cu adevarat ce a vrut sa spuna poetu... P.S: si inainte sa sara "dashteptii" cu gura, greselile de scriere erau ca sa accentuez "pretiozitatea. P.S 2: Asta nu inseamna ca vreau sa ma iau de oamenii carora pur si simplu le-a placut filmul INSA stim cu totii ca parerile sunt subiective si eu unul simt ca am vazut mai multa "adancime" intr-un numar mare de aaaaalte filme mult mai scurte si mai "inchegate" . P.S la P.S2 - > SI NU, nu e asa de greu de inteles sau urmarit (mi se pare chiar prea simplist pt ce a dorit sa fie)asa ca nu veniti cu non argumente care sa imi atace intelighentza.
bornStubborn pe 31 decembrie 2012 15:34
Sa spunem ca Stalker nu este pe gustul meu. Ca sa fiu mai explicit, eu sunt de parere ca cinematografia in primul rand inseamna un anume soi de distractie (din aceeasi categorie cu dicotecile sau gratarele de 1 decembrie) si este departe de orice forma de arta. Daca o piesa de teatru te surprinde prin mesaj, prestatia actorilor si uneori prim improvizatie, un film ramane totusi un film. Si lucrul care ma deranjeaza e ca lumea are tendinta de a amesteca lucrurile. Stalker o fi avand mesaj si toate cele dar ramane un film. A se intelege ca eu comentez numai la adresa ecranizarii si nu a scrierilor ce stau la baza. Numai bine si un an nou cu de toate !
cezarika21 pe 17 Septembrie 2015 12:00
Unul dintre cele mai ambițioase filme făcute vreodată
Cine a studiat trecutul omenirii a observat că evoluția istorică este formată dintr-un șir de evenimente care se repetă la nesfârșit, în forme diferite. Evenimentele se succed cu o anumită ciclicitate, legând între ele trecutul și viitorul. Nașterea și moartea reprezintă doar o etapă în acest proces ciclic, fiecare acțiune a omului influențând într-o măsură mai mare sau mai mică viitorul omenirii. Viața individuală are în această optică un impact asupra vieții întregii comunități umane, determinând progresul sau dimpotrivă declinul omenirii.

Format dintr-un mozaic de întâmplări disparate petrecute în șase epoci diferite, dar legate între ele într-un mod complex, ”Cloud Atlas” este unul dintre cele mai ambițioase filme făcute vreodată, un film îndrăzneț și vizionar care încearcă să ridice vălul metafizic ce acoperă… citeşte

Harry1516 pe 09 Decembrie 2012 19:04
,,Cloud Atlas'' sau ,,Calauza prin timp a sufletului versatil"
"Cloud Atlas" este un film al analizei si meditatiei legate de tema principala: timpul si omul prin prisma legaturii sale universale cu acesta. "Regizat la 6 maini", avand 6 fire narative, complex, dar bine inchegat, "Cloud Atlas" este o simfonie melancolica, ce poarta spectatorul intr-o lume in care timpul devine atemporal, iar 3 ore devin un infinit si un moment efemer totodata.

,,Suntem legati de ceilalti, trecut si prezent...si prin fiecare crima sau gest bun ne construim viitorul"..."Timpul este focul in care ne ardem existenta"..."Timpul este un hoţ nemilos care ne deposedează de eul nostru precedent. Pierdem atât din viaţă cât şi din moarte"..."Timpul este dirijor în orchestra universului"...oricum privesti timpul, el este o forta superioara, pe care constiinta nu o poate contempla in totalul sau, a carei singura realitate palpabila este omul, la fel cum ,,The… citeşte

tuttifrutti pe 01 Decembrie 2012 12:27
Un basm
Filmul prezinta niste idei de baza ascunse printre "imagini", daca prinzi aceste idei filmul va fi unul bun.Nu conteaza cum e facut atat timp cat ceea ce ne transmite este Adevar!

Adevarul este in fiecare din noi.

Filmul a aparut inainte de 21 decembrie 2012 prezentand alegeri si schimbari.O lupta intre bine si rau, iubirea invingand intotdeauna.
E basmul zilelor noastre.

loonycushion pe 19 Octombrie 2012 02:36
indiferent ca acest film va fi sau nu o capodopera cred ca TREBUIE vazut. nu apar multe filme de acest gen.
iar din ce se vede in trailer promite foarte mult. nu ar fi primul caz in care un film sa se ridice la nivelul cartii dupa care e adaptat.

Ilila pe 03 Decembrie 2012 01:47
jewel
Daca il vedeti pentru prima data nu va concentrati pe dialoguri prea mult, lasati sa curga imaginile si savurati jocul actoricesc, decorurile, costumele, machiajul... nu ai cum sa intelegi complexitatea povestii (povestilor) in 176 de minute. Publicul obisnuit cu scenarii liniare si digerabile il va "inghiti" greu sau deloc. Twistul scenelor mi-a amintit de Inception... dar nu poti face comparatii.
(...)
Daca ati avea un atlas al norilor, ati putea calatori prin nori? mind blowing!

briana10 pe 27 Noiembrie 2012 23:42
Recomand
In sfarsit un film bun... Complex, emotionant, total imprevizibil. Iti da de gandit...
Xsky pe 25 decembrie 2012 22:50
Mda o complexitate dusa la 3 ore degeaba :D
Alexandraanda pe 16 Decembrie 2012 12:02
Genial filmul!
Nu-mi pare rau ca l-am vazut, e un film genial, reuseste foarte bine prin prisma personajelor sa sublinieze esenta vietii. Mi-am dat seama ca a fi uman, pe cat de usor pare nu e usor...tot ce ne inconjoara ne influenteaza mai mult sau mai putin deciziile pe care le luam. Asa ca sa ne gandim de doua ori inainte, avem doar o viata.
Pe de alta parte, mi-a placut faptul ca sustin ideea faptului ca moartea nu inseamna un sfarsit ci doar un nou inceput in alta dimensiune, timp.

Chelbos pe 29 decembrie 2012 02:34
felicitari pentru comentariu
izzie pe 06 Decembrie 2012 13:14
DEOSEBIT
Original,induiosator,pe alocuri amuzant,dramatic,romantic,SF, extrem de bine prezentat,interpretat!il recomand cu toata inima!
Jenny_pisica pe 24 Noiembrie 2012 23:01
Un film magnific, cred ca ar merita o niminalizare la Oscar. Si distributia e forte buna, in plus Halle Berry intrun film decent na mai juca de deceni.
cosmin_kedii pe 24 Noiembrie 2012 08:21
Cloud Atlas este probabil cel mai interesant filmul epic,acest film merită văzut pentru efectele speciale și machiaje panoramice incredibile
MInoss pe 27 decembrie 2012 01:32
film epic, mesaje panoramice??!! omule, tu din ce film esti? comediile mute cu stan si bran?
tuiila pe 25 Noiembrie 2012 08:03
Magnific
Un film exceptional din toate punctele de vedere.Incepand de la scenariu,machiaj,actori,si muzica de fundal care ne conduce intr-o aventura vizuala de neuitat,filmul dupa parerea mea poate concura pentru oscar fara probleme.Legat de ''Chrisv'' ,filmul asta nu e pentru oricine.Sunt printre noi destui limitati care vor sa vada doar gloante ,sange si vulgaritate.Cinematograful nu inseamna asta.Cinematograful inseamna arta.Ce am reusit sa vad aseara a fost un film de arta si de mare clasa.Mergeti si vedeti filmul.Priviti-l in esenta lui si veti intelege mesajul foarte bine pe care il transmite.Enjoi it!
chrisv pe 25 noiembrie 2012 09:28
Ai spus bine "nu e pentru oricine" - e pentru cei cu mintea odihnita.
TinRin pe 24 Noiembrie 2012 23:01
Am asteptat filmul asta
Cred ca este cel mai bun film pe care l-am vazut anul asta. Un film cat o poveste ! Ma inchin in fata acestori mari actori care s-au transpus in personajele povestii ! Mirific !
mihai.zou pe 04 Decembrie 2012 13:46
dezamagirea anului 2012
un film extrem de violent si parca nu demonstreaza nimic ... pierdere de timp si neuroni
narcis11k pe 5 decembrie 2012 21:42
corect
voob pe 28 Noiembrie 2012 10:16
mai bine nu !
un film slab, haotic, prea mult mediatizat pentru ce, nu stiu. Ideea filmului e buna, cu influente din romanul lui Rebreanu "Adam si Eva" insa viziunea regizorului lasa de dorit..un film sacadat, fara un punct comun clar al mix-ului de povesti fragmentate. de o comparatie cu Matrix nici nu poate fi vorba, lasa de dorit pe toate planurile...
maria6632000 pe 29 noiembrie 2012 17:45
Nici nu trebuie comparat cu Matrix, e altceva. S-a tot vorbit si de Matrix pentru ca Atlasul Norilor este facut de aceiasi regizori.
kenya pe 7 decembrie 2012 21:30
Ce filolog!!!! Romanul "Adam si Eva" se bazeaza pe o un vechi mit care spune ca barbatul si femeia au fost candva o sfera perfecta care aducea amenintari divinitatii prin perfectiune,drept pentru care,divinitatea a taiat sfera in doua si i-a aruncat in haos blestemandu-i ca atunci cand doua jumatati a aceleiasi sfere se vor regasi(!!!)sa intervina ceva si sa ii desparta.Adica-mitul iubirii imposile.Astfel,cei doi eroi ai lui Rebreanu se intalnesc si sunt despartiti de sapte ori in mod tragic.Divin...ador cartea asta! Dar in "Cloud Atlas"este vorba de omenire-nu de cei doi....reciteste cartea,revede filmul si mai vorbim.
mosu332 pe 28 Decembrie 2012 18:14
Jenial
O adevarata capodopera, un tur de forta din partea actorilor. L-am vizionat o singura data si imi doresc sa il revad. La inceput pare confuz, intrand direct in poveste, sarind de la era la alta.... dar cu atentie poti sa le intelegi povestile, sa vezi complexitatea fiecarui caracter ( desi este jucat de acelas actori ) .... genial. Pe partea de regizare si efecte speciale.. da se putea mai bine dar de tinand cont de complexitatea carti e o minune ca au reusit sa transpuna pe pelicula atat de mult.
Da nu este un film pentru toate gusturile, un film greu de inteles de multi ( cum citeam comentari gen ca nu a avut incasari, sau ca cei care l-au apreciat doar vor sa para inteligenti ) asta e nu toiti suntem la fel, poate nici eu care prefer filmele grele, complexe nu as fi putut urmari intreg filmu ( este totusi un maraton de 3 ore ) daca nu as fi avut starea de spirit necesara.

Chelbos pe 29 decembrie 2012 02:32
bine spus
maria6632000 pe 30 Octombrie 2012 13:05
Cloud Atlas, asteptat pe marile ecrane, este un film grandios scris si regizat de Lana Wachowski, Tom Tykwer, si Andy Wachowski, cu un buget de 100 de milioane de dolari. Virtejul de mister din jurul filmului Cloud Atlas este uluitor. Cartea lui David Mitchell construita pe mai multe planuri narative precum o papusa ruseasca Matroska parea a fi neadaptabila pentru marile ecrane, dar Andy si Lana Wachowski si Tom Tykwer au reusit imposibilul, cu actori jucind multiple roluri intr-o varietate de locatii si perioade ciudate si minunate. “Am gindit aceste personaje individuale ca parte a unor personaje mai ample” a declarat Lana Wachowski revistei Empire. “Vietile lor se tes intr-o mare poveste de-a lungul a peste o mie de ani”.
sabinalin pe 03 Ianuarie 2013 17:12
Death is only a door
Se stie ca la Hollywood e criza de idei in materie de scenarii si nu de-acum, ci de cativa anisori buni se mizeaza mai degraba pe efecte speciale si se eludeaza povestea, regia, jocul actoricesc. Iata insa ca din cand in cand se mai iveste cate o gura de aer proaspat, cate un film care merita urmarit cu mare atentie de la un capat la celalalt pentru ca e scris inteligent, are poveste foarte bine articulata, e bine jucat, are forta, are mesaj. Ideea povestilor intretaiate s-a mai vazut, aceea a ignorarii timpului real de asemenea, se regaseste si la noi in romanul rebreanian "Adam si Eva". Chiar daca am intrat un pic dificil in poveste ulterior am descoperit cu mare placere ceea ce se petrecea pe ecran. Iata ca se infirma butada conforma careia copilul cu multe moase ramane cu buricul netaiat, faptul ca s-au implicat trei regizori nu impieteaza asupra excelentului produs finit. Cam de… citeşte
Bayard pe 26 Decembrie 2012 00:02
Este fara discutie unul din cele mai complexe filme pe care le-am vazut in viata mea. Ca sa am un etalon: Inception ar fi un film pt copii de 5 ani :). Sunt necesare mai multe vizionari pentru a prinde toate elementele, deja la sfarsit regretam ca nu am fost mai atent (desi incercasem) la primele scene. Filmul are un tempo care creste constant, insa fiind vorba de un film de 3 ore nu e neaparat un lucru bun (dupa o ora nu se intamplase mai nimic, de-a dreptul ma plictisisem). Dupa o singura vizionare mi-este dificil sa spun care este tema centrala a filmului.... reincarnarea?? probabil, dar nu in modul in care il vad hindusii, sunt cateva momente in care cei din primele povesti au niste "presentimente" legate de vietile urmatoare. Mie mi-a placut foarte mult ca nu au insistat pana in panzele albe cu ideea de destin, personajele nu sunt la fel in toate vietile. Unul dintre ei care este… citeşte
vlado_ pe 13 Decembrie 2012 08:42
O carte ce nu trebuia ecranizata
Cineva scria mai sus ca cine nu intelege filmul nu e tampit doar ca este limitat. Incerc inca sa nu ma consider nici una, nici alta. Doar ca recomand sa mearga la acest film DOAR cei care au citit cartea sau cei care au scos de pe internet toata documentatia. Daca intra cineva la film asa, ca mine, fara sa stie nimic despre poveste (care poveste?) o sa pateasca ce am patit eu. Am visat o noapte intreaga personajele, m-am chinuit sa fac o legatura si dupa 1 saptamana de documentare pe internet m-am dat batut.
Filmul este enorm de lung. Daca inmultesti planurile cu numarul personajelor o sa ajungi la o cifra mult prea mare. Si daca in primele 2 ore te concentrazi sa intelegi si tu ceva, in a treia ora te lasa nervii. Nu o sa iesi din sala (au iesit totusi destui) pentru ca te gandesti ca sfirsitul te va elucida.
Am citit si impresiile celor care au citit cartea. Am sa cumpar… citeşte

criscj pe 02 Decembrie 2012 22:35
un film deosebit
un film deosebit si subtil incarcat cu idei si concepte foarte interesante :
multiple time frame ---un concept gasit foarte rar in filme
variat dar vag si concis , luminat dar inchis pe alocuri.
insa ...............ca orice arta sau lucru frumos de pe lumea asta , nu e pentru oricine.
per ansamblu : a must see.

singura chestie care nu mi-a placut e ca a impuscat catzelu`

tifa pe 31 Decembrie 2012 08:53
sunt prostut...
...stiam ca sunt uratel...acum am constatat ca sunt si prostut....NU AM INTELES NIMIC...sau,ma rog,nu am inteles monumentalitatea acestui film...as dori ca cineva sa-mi faca un foarte mic rezumat al acestei capodopere (introducere,cuprins,incheiere)....fara cuvinte pompoase,fara aprecieri extravagante si fara comentarii despre arta cinematografica....cred ca mi-am facut inteleasa rugamintea....simplu (cam cum sunt acele povestiri dupa Shakespeare) sa inteleg si eu ceva.....daca cineva reuseste fac un cadou.....altfel,este asa cum ma asteptam.....ne place sa credem ca suntem mai destepti decat ceilalti,culti,inteligenti,profunzi....aiurea.....si chiar daca ar fi asa,pe afis trebuia precizat cu litere de-o schioapa NU ESTE PENTRU FRAIERI...NUMAI PENTRU (si aici lista este nesfarsita...pitbull,nemotoujours,apache95 si multi,multi,multi altii-----ca apar intr-una)....multumesc....astept
flyandi pe 02 Decembrie 2012 02:11
Capodopera!!!
Am vazut un film unic. Un film ce m-a uimit si mi-a adus zambetul pe buze. Mergeti sa il vedeti!
anamaria77 pe 27 August 2012 10:20
Cred ca va fi o capodopera sau cel putin cartea este o capodopera
the_andreea pe 08 Martie 2012 15:15
Cartea este una din preferatele mele si chiar sunt curioasa cum va fi transpusa cinematografic.
cimpoesurobert pe 10 august 2012 16:18
mai ai cumva cartea te rog frumos?
Dorrie pe 07 Decembrie 2012 13:04
Pierdere de timp.
--------------------------------------------------------------------------------------

gossipgirl17 pe 26 Ianuarie 2013 22:17
Minti geniale,va implor,elucidati povestea acestui film si pentru noi,cei mai putini "dotati",caci am un presentiment urat ca nu sunt singura care nu a inteles aceasta capodopera cinematografica.
(am avut asteptari mari,dar actiunea e un talmes-balmes;pe langa faptul ca dureaza enorm de mult si te aduce intr-o stare teribila de plictiseala,apreciez munca depusa.Pacat,mare pacat!)

Ovidiu239 pe 29 Decembrie 2012 23:12
Nu clipi, poti trece-n alta viata!
Pentru inceput trebuie sa spun ca in viata mea n-am mai vazut un film mai complicat si mai greu de inteles decat asta. Probabil ca daca nu stiam nimic despre acest film si il luam pur si simplu la intamplare fara sa stiu ce fel de film este si ce fel de abordare necesita, ma facea praf... Nici acum dupa ce am vazut filmul alaturi de alti 2 prieteni nu's sigur ca l-am inteles in intregime. Probabil vreo 60-70%. Si din aceasta cauza acest film necesita o a doua vizionare. Trebuie sa spun ca a fost o placere din punct de vedere vizual sa urmaresc un asa film, dar in unele momente chiar un chin, cand eu si ceilalti baieti ne chinuiam sa intelegem in ce viata suntem, daca pe ala l-am mai vazut cumva, si de unde se cunosc aia... Filmul este fascinant desi cum am recunoscut nu l-am inteles in intregime, probabil ca daca reuseam asta primea o nota mai mare, dar asta e, mai am de vazut filme...… citeşte
Chelbos pe 30 decembrie 2012 00:22
important e sa intelegi ideea. unele detalii minore nici eu nu le-am inteles dar nu imi prea bat capul cu ele:) mie unul mi-a placut povestea cu englezul bogat si sclavul sau cea cu insula canibalilor. poate si cea cu chinezii:))
EUGEN.VIDEO pe 29 Decembrie 2012 21:05
....
A trebuit sa ma concentrez ca sa vad unele legaturi. Nu cred ca este un film pe care sa iti doresti sa il vezi de trei ori ( cum spun unii aici) doar ca sa intelegi anumite actiuni. Nota mea 6.
Bibi_TM pe 10 Ianuarie 2013 11:07
Numai daca norii ar putea vorbi s-a putut realiza acest film. Ei vad atat ce se intampla pe Pamant cat si ceea ce se intampla de-asupra lor. Minunat film !
sprite999 pe 26 Decembrie 2012 03:15
Absolut superb acest film din toate punctele de vedere!
Primul lucru care m-a atras la acest film a fost faptul ca joaca Tom Hanks in el ( unul dintre cei mai buni actori) , dar dupa ce am urmarit filmul am ramas cu un sentiment extraordinar , o opera de arta, fiecare actor a jucat perfect !

Xsky pe 25 Decembrie 2012 22:45
Mesajul DA!..restul sub asteptari.
Unul dintre cele mai asteptate filme ale anului.Actori unul si unul ,Poveste foarte buna finalul foarte bun...si aici ma refer la ideea cu oceanul si picaturile...insa pana la final veti avea parte de momente lungi de plictiseala filmul fiind de aproape 3 ore care nu sunt justificate deloc. In concluzie filmul este o semidezamagire,si merita vizionat doar pentru mesajul dat.