Păreri Cloud Atlas

(2012)

Atlasul norilor

nicoux pe 16 Decembrie 2012 10:09
trei in unu
Un film despre destine - destine al omului in diferite stadii ale vietii structurat si fragmentat pe trei planuri distincte: trecut , prezent şi viitor posibil, cele şase scenarii ( sau trei ) se întâlnesc în anumite puncte principale şi secundare comune ale intrigii , (cam putine dupa parerea mea), unde principala legatura dintre ele este cea cauzala si anume fiecare o generează direct pe următoarea : jurnalul lui Adam Ewing,personalitatea lui Sonmi scrisorile lui Robert Frobisher, manuscrisul Luisei Rey si in final filmul lui Timothy Cavendish .Dar ce legatura au toate astea intre ele? Niciuna, inafara de influenta mai mare sau mai mica a unor lucruri sau aspecte, la un moment poate neimportante dar care ne poate afecta hotarator viata si destinul , din nou destinul. Ma intreb de ce au ales sa ilustreze asta in sase povesti si nu in doua, cinci sau sapte, poate daca erau mai… citeşte
Mr.SF.Fanatic pe 26 Septembrie 2012 14:04
Sperante Mari
Dupa cum stim cu totii ca Matrix a fost o triologie a succesului absolut iar cartea Cloud Atlas(care nu o recomand celor care vor doar explozii) a fost foarte buna,aceasta AR PUTEA fi combinatia perfecta pentru un nou "hit" al filmelor.Dupa cum stim multi anul acesta a fost cel al filmelor SF deoarece nenumarate ecranizari din acest domeniu care erau asteptate cel mai mult au fost lansate in acest an.Din pacate multe dintre ele nu au fost apreciate de critici fiind stapani efectele speciale si nu actorii sau emotia care un film bun trebuie sa o transmita.
Sa speram ca Tom Tykwer,Andy si Lana Wachowski for reusi sa aduca acest film peste limita asteptarilor la fel cum au facut cu renumitul Matrix.Sper la cat mai mult...

IONMILION pe 13 Decembrie 2012 10:26
Captivant !
Mi-a placut ! Este un film care te face sa gandesti si sa privesti lumea diferit.De obicei caut filme de genul asta , dar nu gasesc .Filmul merita cu adevarat vizionarea lui ,nici nu am simtit cum au trecut trei ore;te captiveaza .Vor fi cu siguranta persoane care vor spune ca filmul e plictisitor,lung,fara sens,dar nu le poti cere prea mult de la viata pentru ca sunt mediocre in gandire.Parerea mea ca nu trebuie vazut de doua,trei ori ,il poti intelege din prima fara sa te pierzi in detalii;totul este conectat intre povestiri !
Veritas pe 02 Decembrie 2012 13:15
superb...
pacat insa de calitatea titrarii...greseli gramaticale ( inca e greu cu cei 2 de "I" din pacate), nu ar fi trebuit sa-l dea la tradus oricui...
Epigon pe 18 Noiembrie 2012 11:24
Privind retrospectiv, filmul nu ar putea sa dezamageasca, ba din contra.(spun asta pentru ca alte povesti si trailere fistichii se anuntau deosebite).
Nu am citit cartea, dar in 5 minute de trailer pot nota o ambianta deosebita a exprimarii intr-un cadru scenarist, care dupa prima vedere e superb.
In general filmele cu dus si intors prind la publicul mai "erudit". Totusi, momentan ma abtin in a-i reda titlul de cel mai fistichiu film al acestui an, din simplul motiv, ca inca nu l-am vazut, desi castingul e unul destul de bun, sa nu uitam de "The Hobbit" care se anunta de asemenea, ceva deosebit.

MInoss pe 27 Decembrie 2012 02:25
Asa, si? aaa, s-a terminat..
Cam astea ar fi reactiile majoritatii la filmul asta.
E un pic ratat, superficial si obositor. Da, vizual e excelent, scenariul e complex, actorii joaca excelent, regia e buna. Dar astea sunt "detalii tehnice",bune pt Oscar, critici, etc. Publicul nu percuteaza la ele.
E obositor pt ca amesteca nu doar povestile ci si timpii din aceeasi poveste; plus ca incursiunile sunt mult prea scurte ca sa apuci sa fii cuprins de eveimente, ca imediat esti aruncat in alt timp si spatiu. Dar repet, amestecarea timpilor din aceeasi poveste bulverseaza rau orice privitor; ca doar nu avem memorie de elefant sa tinem minte toate replicile pt a le pune cap la cap la final. Si de multe ori chiar conteaza toate replicile.
Este superficial, nu are substanta, si din motivul de mai sus, si din faptul ca nu ti se da sansa sa rezonezi cu personajele pt a putea empatiza. E prea scurt pt ce… citeşte

florin2014 pe 24 August 2021 22:20
Actori renumiti care joaca foarte bine, ceva coloana sonora subiect banal intins pe 3 ore cu o multime de povesti care abia-abia se leaga intre ele. Bun pentru adolescenti. Si cat m-am ferit sa-l vad....
Smrs pe 13 Decembrie 2020 17:41
Slab.
Din păcate, mayașii aștia și-au bătut atât de mult joc de lumea modernă și evoluată (în mod superficial și autosuficient după propria-i opinie) încât un pronostic al lor - anul apocalitpc 2012 a devenit sursă unică de creație pentru omenire în anul 2012. De aia suntem astăzi atât de surprinși că n-avem mașini zburătoare cum se credea în anul 1000 și probabil că nu vom avea nici în 2400, pentru că de fapt suntem mai proști decât credem noi că am fi. Cărți, filme, probabil melodii s-au făcut pe această temă. Filmul e complex până ajungi să-l înțelegi, apoi devine foarte simplist și chiar cu tendințe blasfemiatoare, dar până atunci poate fi dificil și chiar imposibil de descusut pentru mulți. Evident că din momentul în care am văzut cine sunt regizorii (creatorii Matrix) mi-am dat seama că se vor da in stambă cu un nou film ambiguu, la… citeşte
user-5c9f8c2e87074 pe 05 Decembrie 2020 00:19
Nu ma așteptam ca Tom Hanks sau Halle Berry sa joace într-un film de substanta de calibru. Dar nici sa vad o babilonie aiurita cu 6 basme sf intersectate intrepatrunse totul invaluit într-o aureola de mister adanc cu conotații filozofice adanci metempsihoza viata după moarte semnificațiile destinului etc. Mi s-a părut halucinant sa vad cum comentariul criticului cinemagia găsește niște sensuri atat de adanci plus asocierea cu filme cult capodopere FILME ADEVARATE Blow-up Otto e mezzo e chiar deplasata. Ce rămâne din filmul asta daca dai la o parte efectele tehnica procesarea digitala???? Sa vezi de 3 ori filmul asta e o gluma de prost gust.
roberto_roberto pe 25 Ianuarie 2020 20:23
Submediocru,total non sens,sunt dezamagit ca Tom Hanks si Halle Berry au acceptat sa joace in prostia asta monumentala
MariusCiprian87 pe 19 Ianuarie 2020 10:36
"Moartea este doar o poarta , cand se inchide in viata asta se dechide alta in cea viitoare"....un film complex, clar nu este pentru oricine, cu siguranță fanii filmelor Marvel sau telenovelistele filmelor latino și indiene nu vor intelege nimic din aceste 2 ore și... ba chiar o vor considera o pierdere de timp, dar... nu pentru ei a fost facut acest film, ci pentru cei 1%, care aprofundează, gândesc, discută idei și simt natura altfel în comparație cu Dumnezeu...n-i se oferă un mesaj subtil, însă atât de important lumii in care trăim din frânturi ale unor lumi paralele care spre final limpezește mintea privitorului, înțelegând sensul scenariului, a mesajului civic...iar aici va transmit doar atât, câteva indicii: senzatia de deja-vu, ideea reincarnarii, legea atracției, fizica cuantică, și mai simplu, vise încă netrăite, cu o simbolistică a viitorului… citeşte
Licurici75 pe 05 Martie 2014 14:39
Concursul de machiaj
Filmul te impresioneaza foarte mult prin exceptionalele machiaje (uneori nici nu recunosti actorii) si prin rolurile grele pe care le au actorii. Este foarte greu sa joci 2 roluri consecutive in acelasi film dar 4 sau 5. In acest film actori isi etaleaza capabilitatea de a-si schimba la minut carisma si personajul. Si regizorul a fost de exceptie. Sa stai sa montezi secventele in acest mod?1 Ganditiva ca actorii au fost machiati o singura data intr-o postura nu s-a urmat firul istoric al filmuli asta s-a facut la motaj pe baza gandirii regizorului.
Subiectul este foarte greu am inceput filmul de 3 ori pentru ca nu intelegeam nimic, dar daca treci d prima ora toate cele 5 istorii isi intra in fagasul intelesului si te obisnuiesti cu succesiunea povestilor

Ghemot pe 24 Ianuarie 2014 22:11
Este genul de filme care, dacă reușești să treci de prima jumătate de oră, ajungi să-l califici ca fiind un film foarte bun!
Seamănă foarte mult cu Inception, numai că munca de aici a fost făcută de 3 regizori, și nu unul singur(Nolan).
E și un film religios aș putea spune, pentru că redă foarte bile filosofia religioasă hindusă cu: karma, reîncarnare, urmările unei vieți anterioare, etc.

OanaG9 pe 20 Decembrie 2013 16:58
Genial, complex si bine interpretat
Rar se mai produc in ultimul timp filme de o asemenea complexitate si anvergura.

iulian94 pe 16 Decembrie 2013 15:40
Un film impresionant care mi-a placut mult. Are toate elemenetele pentru a fi un film foarte bun: regie foarte buna , distributie pe masura , imagini spectaculoase, povesti captivante.
Per total e un film care merita vazut si revazut. Recomand!!!

lili22 pe 16 Decembrie 2013 06:33
un film bun
Foarte frumos si bine realizat, mi-a placut cel mai mult povestea din Noul Seul.
abain93 pe 06 Aprilie 2013 09:17
Cloud Atlas este unul din cele mai puternice, profunde si "cu inteles" filme pe care le-am vazut. Din pacate nu e pentru categoria de oameni care gusta doar "bla-bla-bla-uri" reeditate, acelasi tip de comedie/actiune/drama rapida de o ora jumatate. Nu sunteti satui de reciclari? Apreciati originalitatea fratilor! Adevarat, filmul putea sa fie mai bun dar asta se poate spune despre orice film;) Cum poate oare Twilight(sau orice alta prostie de acest gen) sa fie mai apreciat decat Cloud Atlas? Raman dezamagit....
KarGo pe 02 Februarie 2013 03:47
Un mix bun si inteligent de drama, romantism, mister, sf, aventura, suspans si chiar comedie, destul de neagra in unele momente. Practic, in cele aprope 3 ore, indiferent de gusturi vei gasi cu siguranta cateva momente care sa te incante. Scenariul este foarte bun, in special la capitolul coerenta. Sa ai un scenariu coerent care sare prin 6 povesti din 6 perioade diferite fara sa tina cont de ordinea cronologica, este foarte greu. Un alt lucru care mi s-a parut excelent, a fost ideea de a folosi aceiasi actori pentru fiecare perioada. Cine este foarte atent la final, va intelege si importanta acestui lucru care face filmul si mai complex decat pare la prima vedere. Machiajul, unul dintre cele mai importante capitole ale filmului a fost inger si demon. Pe cat de reusit a fost in unele situatii , pe atat de fortat mi s-a parut in altele ( de ex: Hugo Weaving in rolul "Nurse Noakes" a… citeşte
pisicuta1 pe 14 Ianuarie 2013 12:37
l am urmarit ,e drep un film dar cred ca altele sint mult mai bune!
nu mi s a parut un film de exceptie!

MNarcis pe 02 Ianuarie 2013 17:47
Filmul cu siguranta nu este vreo capodopera (sau macar vreun film genial care sa te dea pe spate), insa (pt mn cel putin) filmul este undeva intre calificativele bun si foarte bun, filmul are ritm bun, cu un scenariu captivant si interesant care mi-a atras atentia. Parerea mea este ca daca nu ati citit cartea atunci merita sa ii acordati o sansa filmului, insa daca ati citit cartea nu merita vizionat!
Chelbos pe 29 Decembrie 2012 02:27
Interesant
interesant. desi m-am convins spre final ca e un film foarte bun. primele 20-30 min ma intrebam "ce e cu vrajeala asta de film, de ce e pe mai multe planuri...." pe parcurs am gasit raspunsul la ceste intrebari. desi nu e perfect si mai are unele "scapari" filmul isi merita nota.
e posibil ca persoanele care nu apreciaza unele valori morale sa nu inteleaga despre ce a fost vorba in film:)
filmul e cam lung dar e un mod placut pentru a-ti petrece o zi libera. totul incepe cu acest film, apoi o masa la restaurant iar apoi alte lucruri:). din pacate cam greu in romania sa cheltui 50-100 lei intr-o zi la salariile pe care le avem.

TheBestOffer pe 09 Februarie 2015 01:11
CEL MAI PROST FILM EVER !!!
Cel mai lung si mai prost film ever !!! un rateu complet , imi pare rau pentru cei ce au conceput acest film, o prostie absoluta din care nu intelegi 3 boabe. Nu exista un inceput, mijloc si sfarsit. Totul incepe in ceata si se termina la fel . Calificativul 1 ( monument de prostie ) este prea bland pentru aceasta aberatie de film.
Deschide_ochii pe 21 aprilie 2017 01:42
Te rog frumos sa te sinucizi . Poate isi da destinul seama si nu te mai trimite inca odata printre noi dupa ce mori .
mihaelatb pe 28 Martie 2013 20:16
Acest film este unul pe care trebuie sa-l vezi cel putin o data acasa, sa poti da inainte si inapoi pentru a incerca sa-l intelegi cat mai bine.
Jocul actorilor a fost grozav si mi-a demonstrat , daca mai era nevoie, de ce Tom Hanks este printre actorii mei favoriti.
Machiajul a fost excelent, si parca a imprimat acting-ul actorilor.Vezi Tom Hanks in Dermot Hoggins sau Hugh Grant in Rev. Giles Horrox sau Denholme Cavendish. Singura, sa-i zicem critica, ar fii asemanarea machiajului pt actiunea din viitor, cu Matrix (Hae-Joo Chang era o fel de clona a lui Neo) , Stargate si Star Trek amestecate.
Un amanunt deloc intamplator, Timothy Cavendish face referire la un alt SF remarcabil : Soylent Green. Si la fel ca in SF din 73 si aici sunt proiectate imagini ale trecutului (Sonmi-451 se uita la un trecut mai uman) si la fel ca in alt SF de exceptie (Fahrenheit 451) si aici… citeşte

CineVox pe 02 Iulie 2014 20:53
Fiecare om isi alege tabara! Sau cum se face ca nu tot ce sclipeste este autentic...
Multe s-au spus pe aici, "cu cuvinte rare de prin dictionare" sau cu cele obisnuite... Unii sunt politicosi ("Domnule Columbeanu"), altii condescendenti ("Dragul meu Bilaro"). Iar filmul, caci pana la urma despre el este vorba, este un maraton impresionant de resurse puse la bataie pentru o realizare de anvergura, mult mai complexa decat filmele uzuale de "holiud". Ba mai mult, din savantul filigran al constructiei, acest film are si mesaj, adica unul mult mai semnificativ si pregnant decat se intampla de obicei in aceasta industrie facatoare de bani si formatoare de educatie slab valorica prin mecanismul cercului vicios "iti dau ce cumperi, asa ca de fapt tu ma educi cu ce sa te educ".
Si de ce este mesajul filmului acesta cu homosexuali si tone de reincarnare (de zici ca esti intr-un univers nesatul de carne) mai semnificativ si mai pregnant? Pentru ca este amestecat cu un… citeşte

eko pe 14 Februarie 2013 03:22
Filmul este mai bine zis format din sase povesti puse cap la cap , protagonisti fiind mereu aceiasi actori nu incercati sa faceti vreo legatura. Avem efecte speciale de nota 10 , coloana sonora incredibila , actori de nota 10 , machiaj de nota 10 si totusi Cloud Atlas nu are nici o nominalizare la Oscar . Trebuia macar sa primeasca o nominalizare pentru machiaj , rol secundar Hugo Weaving si Jim Broadbent , regie , costume dar nu. Cum poate Argo sa abia 7 nominalizari la Oscar iar acesta nici unul nu stiu. merita nota 10+ nimic mai putin
leo26 pe 23 februarie 2013 16:48
Eu cred ca exista legatura de sunt aceeasi actori, este vorba de reincarnarea trupului. Adica tu eko ai fost in alta viata, in trecut sau poate vei fii in viitor, dar cu alt suflet, pentru mine este o mare tampenie, dar ma rog se pare ca filmul il numiti capodopera dar nu ati inteles mare lucru din el.
uanaaaaaaaaa pe 04 Ianuarie 2013 11:28
Filmul tine 3 ore. Adica extraordinar de mult, tinand cont ca prima jumatate de ora te face sa te uiti din cand in cand pe pereti. Intriga este buna, dar ecranizarea lasa de dorit. Cu greu am rezistat dorintei sa ies din cinema.
Get0dac pe 28 Decembrie 2012 05:58
Superb
Sunt putine filmele in care am vazut doi gay sarutandu-se si pe care nu le-am sters instantaneu.....asta sunt eu...accept injuraturile de rigoare. Filmul in sine e obligatoriu de vazut ....singur. Fara gargara, glume si neaparat cu un stop pe imagine in momentul in care avem nevoie la toaleta. Cei care nu au inteles filmele precum Cloud Atlas, Matrix, Inception......nu au respectat regulile de mai sus. Are actiune, mister, sf, dragoste, filozofie, comedie....ce iti poti dori mai mult.....?
Chelbos pe 29 decembrie 2012 02:41
e primul film de acest fel pe care l-am vazut:)) de celelalte nici nu am vrut sa aud si probabil nici in viitor nu ma voi uita. probabil am continuat sa ma uit pentru ca filmul era pe mai multe planuri si nu se axa doar pe cei doi "homalai" - ca sa nu folosesc alt cuvant.
rodriguez pe 18 Decembrie 2012 20:33
dupa ce ca trebuia sa suport invazia de reclame de pe site-ul vostru,acum nu pot posta nici trailere pe facebook,pentru ca ati modificat setarile ca sa vi se faca reclama,SUNTETI PATETICI! reclama o faceam oricum de fiecare data cand puteam posta trailere fara trimiterea pe pag voastra,multi prieteni au renuntat sa vada un trailer pentru ca il considera prea stufos,PENTRU CA ACEL INTELIGENT ADMIN al maritei voastre pagini,CONSIDERA IN PUII MEI CA ASA TREBUIA FACUT! Lasa dracului lucrurile simple,acestea functioneaza intotdeauna mai bine decat cele complicate,MA JUR,NU REZOLVATI SA POT POSTA TRAILERELE CUM ERA INAINTE,IMI BAG CEVA IN EL SITE Cinemagia SI ALEG ALTELE,lsati lucrurile simple,ele fac viata simpla si usor de inteles,boul ala care a crezut ca e altfel,va face sa pierdeti mult din reclama(ASTA CA TOT SUNTETI CA SI ZOMBI AIA CARE NU SE HRANESC CU SANGE,CI CU BANI DIN RECLAME) nu… citeşte
kapecoo pe 12 Decembrie 2012 22:59
pe mine m-a dus cu gandul la un film vazut prin 1992 (cred), culmea, intr-o zi de alegeri (daca ma grabeam un pic ar fi fost sanse si acum sa-l vad tot asa): Produsul verde (Soylent Green). ideea ca in viitor hrana oamenilor sa fie tot oameni si replica pe care editorul batran o face cand vrea sa ecvadeze prima data din azil.
In orice caz mi-a placut foarte mult.

Cloud Atlas – Sase filme la pret de unul
[Titlu in limba romana: Atlasul norilor]
CoolRank: 8/10

Regie: Tom Tykwer, Andy Wachowski, Lana Wachowski
An: 2012

Actori: Tom Hanks, Halle Berry, Hugh Grant
Genul: drama, SF

In primele doua minute ale trailer-ului ai impresia ca stii exact ce gen de film va fi Cloud Atlas, o drama siropoasa care are loc in paralel in trei perioade de timp diferite si in care vom invata despre destin si puterea dragostei si a bunatatii umane. Dupa care pe ecran apar numele celor doi ... citeşte

zuzulika pe 17 Mai 2023 23:21
Foarte frumos ....nu am.inteles nimic!!!!!!!!!!!!!!!!!
Aishor pe 30 Iulie 2020 13:12
3 ore pline! Citind părerea criticului, acest film trebuie vizionat de 3 ori. Întrebarea mea e cine, dupa 3 ore pline, își mai dorește să îl ia de la capăt, o dată și încă o dată, spre a-l înțelege pe deplin?Eu m-am rezumat mai bine doar la părerea criticului, după vizionarea filmului, evident. Și, ca și o concluzie personală: filmul e bun, e încărcat de filozofie, psihologie, câteva citate chiar memorabile, DAR e mult prea complicat ca să îmi placă în chip deosebit. Eu sunt un om mediocru și simplist, recunosc! P.s. N-aș putea citi chiar nici cartea! Ar fi prea mult!
emilian_emilian78 pe 13 Iulie 2017 00:11
o drama impresionanta. sfarsitul m-a lasat foarte surprins. aproape m-a facut sa plang de la moartea lui Sonmi 451. dar un lucru nu il inteleg, de ce oamenii cu 300 de ani inainte o considera zeita?
Deschide_ochii pe 21 Aprilie 2017 01:40
Deschideti ochii !!!
Buna ziua / seara . Chiar m-am amuzat citind comentariile copilasilor si adultilor gen "film intutil" "o porcarie total paralel " "nu se leaga nimic voiam banii inapoi dupa 20 min " , nu inteleg ce vreti voi sa intelegeti cand voi va uitati la TV pe TiganiaTV sau B1 sau RealitateaTV si credeti tot ce va spun baietii . Habar nu aveti ce inseamna o capodopera cinematografica care necesita gandire , voi daca va pune omu' un om cu arma si un om cu 2 arme tragand unu in altul sunteti fericiti si impacati . Habar nu aveti ce inseamna destin si viata anterioara si viitoare . Ia luati si puneti de la inceput in ordine cronologica cele 6 timpuri in care se desfasoara actiunea sa vedem ce iese , defapt va spun eu ca nici timpul majoritatea nu stiti sa-l puneti , stiti ce iese ?? DESTINUL ASTA IESE , SUMA ACTIONILOR DINTR-O VIATA SE REVARSA IREVERSIBIL SPRE VIATA VIITOARE . ORICE ACTIUNE BUNA SAU… citeşte
lavvw pe 11 Aprilie 2017 21:07
Nu prea am inteles mare lucru...prea multe paralele... frumos regizat, dar cam atat
AlexandruDragosStegaru pe 24 Ianuarie 2016 18:32
Cloud Atlas
andystarx pe 20 Ianuarie 2016 22:29
Filmul are un scenariu intortocheat,dar pe parcurs il poti intelege si digera !Oricum jocul actoricesc si machiajul sunt demne de apreciat ! In rest,nu m-a dat pe spate,dar merita o vizionare ,pentru fanii sf ului !
bizonul pe 15 Aprilie 2015 07:14
Evident , nu putea fi altfel si nu putea fi un film de erxceptie, avand in vedere ca pe tot cuprinsul saptamanii doar "capodopere" indiene sunt programate la National Tv..
Mihai2508 pe 15 Ianuarie 2015 22:03
Asteptari mai mari
Un film bun, cu o serie de povesti bine prezentate si interpolate. Merita vazut, modul in care se leaga povestile personajelor este interesant. Un film in care parca tot astepti sa se intample ceva, sa vezi legatura dintre personaje, un film de la care sincer ma asteptam sa fie mai bun, dar cu siguranta merita vazut.
emi4bt pe 02 Ianuarie 2013 11:12
fara cuvinte
3 ore de multa rabdare, film de studiat,care necesita foarte multa atentie
Pillowman pe 31 Decembrie 2012 09:10
Un film de care sa te indragostesti
I am happy to have lived in a time where humanity was on the brink of self-destruction and few could offer tears of hope, words of wisdom and glances of true love.
I pity us now, we are nothing but dust in the wind. It has been decided to keep us away from this once beautiful place, life.
The dead cannot speak of what we were, and our once great cities are just shapeless stones in this vast corner of the universe. We shall never know of our own existence, for we have not deserved it.

deadlord pe 28 Decembrie 2012 15:30
Un film excelent. Mi-a captat atentia de cand a aparut si chiar am vrut sa-l vad si nu m-a dezamagit deloc.
devildear pe 09 Septembrie 2019 01:50
superb
Cine nu a vazut filmul trebuie neaparat vazut... Foarte bun
manuel_danca pe 12 Noiembrie 2014 19:25
Ilegal de bun
Fara dar si poate, cel mai bun film vazut de mine. Sigur, e parerea mea, dar cred ca toti care a-ti gustat din esenta filmului a-ti ramas cu un gust unic si de neuitat.
alex_il_fenomeno pe 09 August 2013 22:13
Un altfel de film, o productie chiar neasteptata fata de ceea ce imi imaginam… Nu credeam ca va aborda atat de multa filosofie, amintindu-mi oarecum de “The Fountain” prin lumile paralele, evenimentele traite de personaje pe cat de asemanatoare, pe atat de indepartate ca maniera de gandire si civilizatie, dar ale caror evenimente aveau sa influenteze totul, in toate lumile in care se petreceau evenimentele… Mi-a placut prestatia lui Tom Hanks, atat de puternica, de determinanta si de convingatoare, dovedind o maturitate geniala, asa cum ar fi si normal cand vorbim de un actor complet, al carui joc chiar cred ca a ridicat profunzimea acestui film, pe care niciun iubitor de productii bune nu ar trebui sa il rateze.
danvaman pe 07 August 2013 11:46
Fantastic
......un film exceptional....dar pentru cei care , cu adevarat ,reusesc sa-i inteleaga mesajul.....categoric nu e un film pentru prosti care se vor plictisi de moarte.....
gi.welther pe 03 Iulie 2013 23:07
CUM SA NU PRIMEASCA PREMIUL OSCAR PENTRU CEL MAI BUN FILM AL ANULUI?
De departe cel mai bun film pe care l-am vazut in 2012. Daca esti in cautarea povesti enigmatice cu intelesuri ascunse si situatii inedite asta e filmul pe care trebuie sa il vezi. Ma mir cum de nu a luat OSCARUL pentru cel mai bun film...
xLouana pe 13 Iunie 2013 13:57
Astept mai multe filme de acest gen, a resuit sa ma mentina captivata pe intreaga durata. Nu am citit cartea dar filmul a fost cu adevarat spectaculos. "Nu sunteti decat o picatura intr-un ocean ... dar ce-i oceanul decat multe picaturi?" ......
Kos_min pe 06 Iunie 2013 16:32
Un film foarte bine realizat,scenariu pe masura,o adevarata poveste.Pe la miljocul filmului ar fi buna o pauza de 10 minute.In rest nu am ce sa-i reprosez,este un film de 10!
CanduDumitrita pe 26 Mai 2013 15:04
Cand am vazut cine regizeaza filmul, nu am avut niciun dubiu in privinta a nimic. A fost fermecator! Iar partea cu batraneii parca a luminat intregul film. :)
Go 1 2 3