Păreri Câini

(2016)

Câini

Kul pe 24 Septembrie 2016 12:31
Atenţie: aceste notite contin spoilere.
===

Câini (2016)

- primul cadru niste ciulini
- altfel de camera. clar alt tip de cinematografie decat cea vazuta in .ro pana acum, o alta directie.
- overall: buna atmosfera, f buna tensiune (si dozare/climax)
- still... un usor abuz de metode (slowmotionurile alea, cam multe?), desi scuzabil prin meta-limbaj din abundenta
- tremuratul camerei nu mi s-a parut always just.
- dar e o scena de tensiune ("descojitul" labei de om), urmata de un cadru cu drumul in spate vuind de la inaltimea unei portiere de masini. tzais. (remember "La isla mínima (2014)" ?). sau apare o masina pe noapte si se vede de dupa usa dunga de lumina de la nivelul podelei.
- Bucur e plin de draci de la bun inceput, why? nu-i convenea ca era acolo, conflict bunic/tata... nu stim.
- "Si acum e al tau,… citeşte

Nyghty pe 2 octombrie 2016 20:33
Bravo, Kul, printre cele mai bune comentarii citite în deşertul de pe aici din ultima vrema. "Câini" chiar şi-a depăşit condiţia de film românesc. PS: N-ar strica să bagi un "Atenţie, Spoilere" la început de comentariu :) numai de bine!
Sylvester7 pe 5 mai 2023 15:20
Cine naiba comanda sa se faca kk-turi de filme de genu"? Romania is shit!
fh9999 pe 22 Octombrie 2016 12:33
Un certain disregard
Am fost invitat la “Căinii”.
M-am uitat înainte pe IMDB apoi pe Cinemagia; 7,7 și 7,8.
Primul lucru care m-a frapat a fost traducerea in engleza care părea transcrisa direct din Google Translate. Nicio nuanța de jargon, vreo minima reflecție a agramatismele sau a regionalismelor care ar fi trebuit sa redea culoarea dialogurilor astfel ca traducerea avea vioiciunea unui prospect de mixer chinezesc.
Nu ca as avea vreo problema cu limba romana, dar îmi pun un mare semn de întrebare la felul cum se jurizează la marile festivaluri unde pelicula de fata a fost, cică, foarte apreciata.
Dar nu limba este cea mai mare problema, ci scenariul.
Noul obicei de a insera povestioare, mesaje către societate fără nicio legătură cu firul narativ pare ca devine o molima printre scriitorii romani. Minute întregi stai sa asculți filozofii găunoase care nu… citeşte

EUGEN.VIDEO pe 13 februarie 2017 19:36
Bravo. Imi amintesc de Politist adjectiv...Actori buni... la un film de rahat. Dragos Bucur manaca o ciorba jumatate de film...Asta trend...Baietii astia pe aici...numesc asta arta...
EUGEN.VIDEO pe 13 februarie 2017 19:43
Inca nu am vazut filmul. Dar nota de aici concureaza cu ''The Godfather''.Trebuie sa fie un film tare bun! Poate te inseli... :))))
daniel.cosma pe 18 Februarie 2017 23:56
O mare aberatie
Mai rar am vazut o asemenea aberatie.
E adevarat, sint actori buni pe care-i stim demult si care reusesc cit de cit sa joace niste scene tembele.
Dar pe bune, citesc ce au scris cei dinaintea mea si am impresia ca s-a prostit toata populatia tarii.
Doar doi trei comentatori par lucizi si spun lucrurilor pe nume, in timp ce o multime de retarzi se scapa pe ei de emotie si se minuneaza de minunatia filmului.
Si nu ma refer la cei care au fost platiti sa scrie de bine sau cei care sint prieteni sau rude cu regizorul, ci la prostii sinceri.
Scenariul acestui film nu are fracturi de logica, ci pur si simplu nu are absolut deloc logica.
Se sare de e la o scena la alta fara nici o legatura intre ele iar intimplarile sint atit de nerealiste ca spre sfarsit nu m-as fi mirat daca aparea si Superman zburind.

Dandi1 pe 07 Octombrie 2016 22:32
Greseala in film?
La sfarsitul filmului am observat ca Jeep-ul condus de Roman avea numarul de pe fata diferit fata de cel de pe spate. Acum, sa trecem la subiect: nu am mai fost la nici un film la care oamenii din sala sa nu se ridice de pe scaun minute bune dupa sfarsitul acestuia. Filmul impresioneaza, diferit fata de ce am vazut pe la noi. Sunet bun, imagine la fel, actori cu un joc superb. Bravo!
VasyL pe 21 Septembrie 2016 14:30
O da, in sfarsit un thriller bun romanesc!
Un film bun romanesc, in sfarsit cinematografia romaneasca incepe sa prinda din nou contur, un film ce se ridica la adevarata valoare actoriceasca a lui Dragos Bucur, si zic asta pentru ca genul thriller i se potriveste cel mai bine, de vazut si The Way Back din 2010, pentru cine nu la vazut.
borisvultur pe 26 Septembrie 2016 12:11
Nu numai în Danemarca e ceva putred
Un film excelent , cu o coloană sonoră funcțională, angoasantă, demnă de orice thriller. Noapte, ierburi malefice, lanternă, lătrat de câini peste melodii de greieri și adeseori o lentoare a dialogului care - lucru minunat ! - sporește tensiunea. Se simte că e ceva putred la mafia locală . Hamlet credea că „e ceva putred în Danemarca”.
cosmin742000 pe 13 Februarie 2017 10:54
Un film romanesc foarte slab , fara nicio noima , nicio poveste , nimic
sabinalin pe 13 Februarie 2017 15:17
"Daca esti destept atunci nu fi prost". Pentru ca e bine sa risti dar e mult mai bine sa stii cand si cat sa risti. Pentru ca viata din jungla urbana are cu totul alte reguli decat aceea din teritoriile in care oamenii ajung mult mai greu. Pentru ca poti fi foarte vulnerabil atunci cand ai mult de pierdut. Dupa ce si-a facut mana cu intaiul sezon al serialului "Umbre" regizorul Bogdan Mirica debuteaza stralucitor in lungmetraj si se anunta a fi in viitor un foarte redutabil reprezentant al genului thriller cinematografic. Dragos Bucur si Vlad Ivanov confirma calitatile care i-au facut sa fie printre cei mai folositi actori de catre regizorii generatiei 2000 insa surpriza foarte placuta este Gheorghe Visu, redescoperit in rolul politistului care a vazut prea multe la viata lui pentru a mai putea fi pacalit, rol din care Pedro de altadata din "Toate panzele sus" compune o mica bijuterie… citeşte
williamsf1 pe 04 Octombrie 2016 16:10
Dezamagirea anului...waste of money/waste of time
M-am dus la cinema cu cele mai bune intentii dar pe parcursul filmului incet incet deziluzia si-a facut loc. Ma simt batjocorit ca spectator, povesti de genul asta se scriau la sfarsit de secol 19. Niciun pic de originalitate la filmul de debut? mie imi da de gandit
Ghemot pe 12 Februarie 2017 21:53
Nu prea mi-a plăcut. Sunt filme românești relativ recente cărora le-am acordat nota maximă fără menajamente, dar nici nu pot lăuda ceva ce nu mi se pare valoros!
stricted pe 24 Septembrie 2016 16:17
Până la urmă, cu rele și – mai ales cu bune –, un act de curaj și un drum deschis, între elitismul producțiilor de festival și superficialitatea producțiilor de masă românești. Un drum pe care vrem să-l revedem cât mai curând pe scenaristul și regizorul Bogdan Mirică.
Cretzulynne pe 27 Mai 2017 21:43
Din cinematografia romaneasca
Un film EASTERN ! (suntem in est, hahaha)
Hehe, chiar ar trebui inventat si acest gen. Stati, deja a fost inventat! Doar exista filmul de fata! (hihihi)

SYNDJ pe 15 Februarie 2017 21:31
Epic: "Daca esti destept atunci nu fii prost!"
Destul de bun pentru un film romanesc. Merita vazut. Un plus pentru replici si jocul actoricesc, dar un minus pentru unele cadre statice si plictisitoare. N-a fost rau nici scenariul. Pot spune ca a fost aproape un thriller. :D
mihnea_aspru95 pe 23 martie 2017 01:40
Oricum, IMAGINEA a fost cea mai bună.
thor_544 pe 31 ianuarie 2018 00:07
*fi
Lenotoc999 pe 19 Februarie 2017 13:31
Un film mai prost ca ca ăsta nu am mai văzut de mult. Nici măcar sa te gândești ca ai vrea să îl vezi nu merită! Vreo 8 actori de toți în tot filmul din care mai rămân cam 3 in viața la sfârșitul filmului...
Sipatkina pe 20 Ianuarie 2020 17:34
Fain. Am revazut peisajele din Dobrogea- Tulcea, campurile pustii, si am mai inteles ceva despre atractia locurilor izolate, unde poti face orice.
Mesajul filmului il vad asa: cat de diferita e viața de la tara in realitate fata de ce cred cei din orasele mari. In sensul ca tanarul crede ca se va imbogati rapid, dar isi pierde logica si tot ce are de pret: viața.

Iris_Man pe 16 Ianuarie 2018 03:47
Stapane, stapane, mai cheama s-un cane
Am vazut filmul Caini. Ca de fiecare data , filmul romanesc imi trage teapa...Ma uit pana la sfarsit sperand sa vad ceva-ul ala pe care il au filmele de afara.
Am vazut un picior taiat care fusese aruncat in apa mai demult iesind la suprafata si plutind ????
L-am vazut DIN NOU pe Dragos Bucur mancand ...sandwich de data asta, 25 de secunde ... L-am vazut vorbind cu Vlad Ivanov noaptea , luandu-si la revedere si dupa 50 de metri era ziua ...
L-am vazut pe Gheorghe Visu , politist rural , impuscandu-l pe Vlad Ivanov cu ditamai Glock-ul dupa ce s-a plans ca aia nu-i dau bani nici de benzina...
Actiunea toata se concentreaza in ultimele 5 minute dupa o logica total romaneasca .
Ce sa zic ... mai incerc si cu alte filme...poate, poate .

Later edit :

Doar pentru ca are imagine buna nu inseamna ca e un film bun. Mai tineti minte filmul… citeşte

lolozilla pe 26 Decembrie 2017 23:39
Peisaje pitoresti, lentoarea nu m-a deranjat deloc fiindca atmosfera e foarte buna si pe alocuri intensa, repet, FOARTE BUNA, ca thriller e foarte ok desi e cam scurt. Actorii joaca bine si sunt credibili cu exceptia lui Bucur, al carui personaj e complet neverosimil... picat din pom. Ciudat de mutalau si antisocial (aproape la nivel de probleme psihice) in cel putin 3 scene. Si sa-ti lasi minunatie de prietena acolo ca o proasta printre traficanti... Pe langa ca e total necredibil dar a facut ca si finalul sa fie extrem-extrem de predictibil, cu mult timp inainte sa se ajunga la el. Tampenii grave in scenariu. De fapt asta am vazut si la serialul Umbre, o regie foarte buna pe un scenariu subtirel si cu gauri. Mirica mai bine s-ar limita la regii si sa lase un scenarist serios sa-i scrie filmele.
cristi_f pe 18 Decembrie 2016 16:18
Am de gand sa cumpar acest film, din trailer pare a fi un film "cu buget mare" :) (don't judge me I am simple)
geeo7 pe 13 Octombrie 2016 21:56
Difuzare
Am o parere foarte buna in legatura cu filmele romanesti. Problema este ca nu avem posibilitatea de a le viziona. In cinema se difuzeaza in 3 colturi de tara iar pe internet apar dupa 2 ani de la lansare la o calitate de imi face greata, este oribil ce se intampla, pacat de productii...
sabinalin pe 13 februarie 2017 15:18
Aprob suta la suta cele scrise mai sus!
sorin86 pe 14 Aprilie 2017 23:44
Un film bun... pentru prostănaci cu ștaif
Mai bine te uiți la știri, că-ți spun ăia toată povestea într-un minut. Un film tîmpit și tras de păr pînă se face părul de 2 metri. Dă-i filmul unui monteur american ca să elimine balastul și iese o poveste de 10 minute de Youtube. Totul e prost la filmul ăsta: imaginea, regia, interpretarea. Scenariul e mai ciudat: deși povestea e găunoasă rău, fără cap și fără coadă, există cîteva replici, care ar fi fost bijuterii pentru niște actori talentați. Doar Vlad Ivanov (Samir) reușește un personaj consistent, plin de sevă, de care te apucă teama chiar din timpul filmului ;) Dar scena finală e de tot rahatul. Rasputin al 2lea. Iar în final, polițistul bătrîn se pierde în zare (în păsune) cu pieptul dezgolit... :) :) Serios?
lili22 pe 15 Februarie 2017 20:10
Mi-a placut filmul , te tine in tensiune , iar distributia e de mare clwsa, actiunea e plauzibila.Un pamant situat langa garanita poate provoca cele mai sangeroase acte, chiar crime.
delia_emiliada pe 06 Septembrie 2016 02:39
Cum naiba ,nici nu a apărut filmul si deja are nota 8 pe imbd .Interesant !!
Crynick pe 8 septembrie 2016 10:27
filmul a fost prin festivaluri.chiar si in Romania,la Tiff.de exemplu,eu l-am vazut
stronny pe 05 Iunie 2023 01:43
Interesant filmul dar mi s-a parut mult inspirat din "No Country for Old Men".
Mi-a placut refacerea perechii de actori Gheorfge Visu - Costel Cascaval. Discutia de pe podul helesteului intre cei doi parca a adus un strop din Terminus Paradis. Mi-a placut acest aspect

piggy pe 26 Ianuarie 2023 14:42
Ce-a fost asta?
Un experiment care trebuia să fie cu 70 de minute mai scurt și să rămînă la nivel de Youtube, pentru că nici ca film scurt nu i-ar fi stat prea bine.
user-63b6a0cd30e23 pe 05 Ianuarie 2023 12:07
Cel mai prost si plictisitor film ever ,cacat ,am crezut ca adorm sa vad la sfarsit mai nimic,porcarie curata fara sens
TibyGeo pe 18 Decembrie 2022 23:22
Foarte slab, m-am chinuit să nu adorm...filmele românești n-au nimic special.
liana10 pe 07 Februarie 2021 03:50
M-a surprins criminalul Samir. ''Doi într-o zi??'' Prea mult şi pentru cei doi agenţi de poliţie. Dar nu doi, ci patru. A treia a fost căţeaua şi a patra a fost fata. Iar pământul a revenit statului. E incredibil de bun Vlad Ivanov!!
funkyvyo pe 17 Mai 2020 23:45
Joc actorices bun, George Visu un rol deosebit...totusi lipseste ceva.
Constantin_Grozavu pe 31 Mai 2018 18:53
Incercarea moarte n-are
E genul de film care pare neterminat... Dincolo de finalul lasat la alegerea spectatorului. Dar e bun si asa. De regula, apreciez filmele in urma carora imi raman in cap ecoul unor replici. Iar acesta surprinde unele dialoguri extrem de reusite.
ancota pe 16 Ianuarie 2018 21:43
Un film facut pentru straini
Caini - e un film facut pentru straini. Bine facut, dar nu pentru romani. E un fel de Far Est. Pentru romani si mai ales pentru cei care nu s-au nascut ieri e doar ... o incercare nereusita. Din pacate in film (mai ales in acest gen de filme) nu poti minti. Daca nu pornesti de la premize corecte nu esti credibil si ai pierdut interesul spectatorului. Spun asta pentru ca acest film are astfel de probleme:
1 - in 1983 nu aveai cum sa cumperi nici macar un loc de casa (250 mp) cu atat mai putin 550 ha. Vrei sa te cred? Nu-mi spui anul, nu-mi spui suprafata, zici doar ca-i mult si bun. Daca filmul e facut dupa... sa zicem 2010, tataie a avut timp sa cumpere cat pamant a vrut. Atunci te cred. Simplu. Nu-ti trebuie mare scoala pentru asta.
2 - politistii se pensioneaza foarte devreme. George Visu (care de altfel face un rol foarte bun) e prea batran pentru acest rol si cu asta… citeşte

Kandinski pe 15 August 2017 00:43
Mirica, un caine turbat
Un film exceptional, sumbru, ridicol, tipator, fermecator, care aduce un suflu nou in cinematograful romanesc, suflul unei explozii. Brutalitatea si violenta sublimate intr-un praf autohton, inecator, asternut peste realitate, intr-un Macondo balcanic cu reguli proprii, cu o magie aparte.
Mirica aduce lumii cinemtografice acea ofranda de sange si spectacol pe care cinefilii cu staif o asteapta de la un Tarantino: o placere vinovata, o metafora si o gluma sinistra despre animalele din noi si despre gustul prafului asternut peste noi insine: praful de pusca.
Cu un suspense dozat magistral si beneficiind de o distributie de visU, autorul nu spune nimic. Doar latra.
Bine ai venit, Bogdan Mirica!

mirodoni pe 06 Aprilie 2017 08:11
„Câini”i lui Bogdan Mirică

De obicei, scriu imediat după ce văd un film. Cel mai mult spor am când filmul e bun, sau invers.
Despre filmul regizat de Bogdan Mirică nu am scris la vremea respectivă, pentru că nu prea aveam ce să spun. Nu se încadra în cele două categorii.
Am constatat, însă, că filmul „Câini” nu a trecut neobservat, așa că m-am apucat acum de scris.
Și-ncep cu titlul!
Se pare că este o modă, generată de „maestrul” Stere Gulea, fost profesor la UNATC, și anume folosirea unui substantiv nearticulat în titlul filmului. Mă gândesc la filmul „Vulpe vânător”. De ce nu „Vulpea vânător”? De ce nu „Câinii”?
Desigur, dacă vrei să te scarpini cu mâna stângă la urechea dreaptă, găsești o justificare!

citeşte

alexandru_buturuga pe 30 Septembrie 2016 10:51
Cum si de unde se poate cumpara?
Buna, ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns la intrebarea: De un se poate cumpara acest film?
multumesc!

andystarx pe 05 Ianuarie 2018 19:32
E iata un film romanesc de la care aveam ceva asteptari,dar a fost o mare dezamagire ! Ii acord un 6 ,doar datorita jocului actoricesc,in rest un mare fas ,pacat,scenariu catastrofal !
user-59dc242339bd4 pe 10 Octombrie 2017 04:38
Deosebit de slab! Extrem de plictisitor, nu isi merita nota. Este pierdere de vreme.
Ursulika pe 09 Octombrie 2017 21:30
Aproape doua ore de labareala
Pacat de actori (singurul lucru bun din film ) restul ...e pustiu
marius7x pe 29 Iulie 2017 18:34
Am cautat luni de zile variante simple de abonament la HBO GO doar ca sa vad filmul (nedisponibil pe Cinepub sau alte surse) asa ca am avut asteptari prea mari.
Foarte incet, plictisitor, mult prea contemplativ chiar si pt un film romanesc, scenariu/poveste neinteresanta. Daca nu erau Dragos Bucur si Vlad Ivanov probabil ca nu il terminam

mrk88 pe 12 Aprilie 2017 05:44
ce panarama de film... cinematografia romaneasca este o mizerie! ori de cate ori ma uit la un film romanesc raman dezamagit la final
Crynick pe 18 decembrie 2017 21:37
si inteligenta ta dezamageste
mrk88 pe 19 ianuarie 2018 14:30
1 mai prost ca tine nu exista ;)
Pantaleon pe 27 Septembrie 2016 17:59
Îl aștept
Nu pot să-mi spun părerea despre acest film, deoarece nu l-am vazut inca, dar pare ceva diferit in peisajul morocanos al filmului romanesc. Ceva ce aduce a No Country for Old Men ??? In orice caz, ca o remarca, eu nu stiu cum de mai are baiatul asta (Dragos Bucur) timp pentru viata lui la cate filme a facut in ultima vreme. Se bat regizorii pe el ca aia americani pe Jude Law odata. Nu spun ca nu e bun si ca nu are talent, dar altii chiar nu mai sunt pe acolo ?
robywolf19 pe 28 septembrie 2016 14:23
Nu e nici pe departe asa bun cum zice lumea! Mie unul nu mi-a placut ! Am fost sa il vad la cinema ca m-am lasat vrajit de trailer si prezentarea lui cu: un thriller cum nu a vazut filmul romanesc si un no country for old men romanesc! Ce e drept nu aduce nici 10% cu No country for old men, acela fiind unul din filmele mele preferate motiv pentru care m-am si dus la cinema! Pentru mine unul a fost dezamagitor si se incadreaza in genul : trailerul bate filmul !
Pantaleon pe 9 octombrie 2016 12:55
Hm, rămâne de văzut. Nu mă pronunț până nu îl văd, dar deja e un semn de întrebare asupra sa.
Mihai_Moise pe 19 Februarie 2017 20:07
Bun, dar se putea si mai bine!
Cea mai mare hiba a filmului lui Bogdan Mirica este ca incearca sa induca ideea ca in Romania, sau mai bine zis, in unele locuri din tara asta lucrurile se petrec la fel ca In SUA, prin locurile alea unde seriful face de toate, porneste anchete, investigheaza in stil propriu si nu se sfiieste sa aplice legea cu pistolul!!!

Ei bine, din pacate, sau din fericire, in Romania nu a ca in America!

Desi nu i se poate contesta realismul, cei care vad filmul ar trebui sa stie ca lucrurile nu se prea pot intampla ca acolo. Niciun sef de post nu va fi ca personajul Hogas, tocmai pentru ca exista totusi niste proceduri, pe care nu prea poti sa le ignori, atunci cand descoperi un fragment de picior uman intr-o mlastina. Ca fapt divers, descoperirea unor fragmente osoase umane langa o localitate din Romania a mobilizat destule efective de politie intrucat s-a crezut, initial,… citeşte

ancota pe 20 ianuarie 2018 23:10
De acord cu ce spui. Daca era mai motivat putea fi un film foarte bun. Pentru sraini, insa, aceste amanunte nu conteaza. Ei vad lucrurile ca intr-un film american. Doar asa poate functiona corect actiunea acestui film. Totusi abandonarea Ilincai (Raluca Aprodu) cred ca e inexplicabila chiar si pentru ei.
dincolodenume pe 23 Septembrie 2016 22:12
Dezolantul romanesc
Filmul "Caini" socheaza prin simplitate in primul rand. Decorurile sunt din cele mai saracacioase sate din Romania.
Peisajele cele mai lipsite de viata, amorfe, parasite, strabatute doar de putreziciune, fie ca o regasim in "helesteul murdar", ori in oameni bolnavi sau oameni prosti.
"Caini" nu m-a impresionat, dar a avut acel sex-appeal necesar unui film bun. A avut si actorii potriviti. Cadrele lungi si "fixate pe neant", latratul animalului, bazaitul mustelor, culorile sterse si privirile tampe ale unor personaje, dau originalitate romaneasca filmului.

Din pacate povestea lasa putin de dorit, mai ales miezul acesteia. Intriga se dezvolta tarziu, spre final, incheindu-se abrupt.

Un amestec intre "Hell or High Water" si "No Country for Old Men".

De ce mi-a placut "Caini"? Poate datorita calitatii actorilor si a atmosferei sumbre… citeşte