Păreri Alien³

(1992)

Alien 3

cezarika21 pe 11 Mai 2015 10:34
Un film întunecat și sumbru ce încheie o serie memorabilă
Aflați în criostază, supraviețuitorii de pe USS Sulaco sunt lansați cu o capsulă pe planeta cea mai apropiată, colonia penitenciară minieră Fiorina 161, fără a ști că împreună cu ei se află și un organism străin apărut pe navă după bătălia de la finalul filmului anterior.

Preluând direcția filmului după Ridley Scott și James Cameron, David Fincher creează un film care se petrece într-un spațiu închis, întunecat, lipsit de culoare şi sumbru, iar acțiunea violentă și aparent lipsită de speranță este însoțită de o muzică tulburătoare care te ține în tensiune până la final. Chiar dacă nu se ridică la nivelul artistic al primelor două părți ale seriei, ”Alien³” este realizat profesionist, cu mult suspans și bine interpretat.

Misterul persistă aici mai mult decât în filmele anterioare, scenariștii… citeşte

CIPRYX pe 03 Aprilie 2004 10:34
S-a resimtit din plin regia lui David Fincher, si pe langa horror, filmul capata o aura dark, o dimensiune apocaliptica.E total diferit fata de celalalte parti, dar mi-a placut.
Vorador pe 18 Noiembrie 2011 17:18
The worst of the series
Respect pentru David Fincher,dar acesta este cel mai slab film al sau.Cum sa faci un film in asa hal cand predecesorul sau a fost fantastic,au fost unele secvente cand ''alien-ul'' arata de parca ar fi iesit din desene animate(ex:scena cand este aruncat accidul peste el si acesta se sparge).Nu este un film prost,dar este cel mai slab din seria cu ''Alien'',astept prequel-ul Prometheus.
mihnea_aspru95 pe 17 mai 2017 21:25
Corect! Cel mai slab din serie şi din punctul meu de vedere. Până şi P R O M E T H E U S a fost mai interesant.
Radu1711 pe 04 August 2009 12:48
Radu1711
mult mai interesant si mai creativ ca ultimele 2.bine lucrat
africanus pe 13 Ianuarie 2012 15:11
Alien 3 un film sumbru in totalitate, de la primul minut pana la ultimul, eu oricum consider toata seria o capodopera, povestea in sine la aceasta parte este intradevar diferita de celelalte 2 parti cu o viziune propie sub semnatura lui David Fincher, este oricum asa cum mi-as fi dorit eu sa arate, sunt foarte multumit de partea a 3-a, (SPOILER),chiar daca Ripley s-a sacrificat. Oricum in SUA, a tras critici negative chiar din cauza mortii personajului principal, probabil ca ei au un altfel de viziune cum de altfel ne-am si obisnuit, in care nu accepta infrangerea sub nici o forma, dar asta e, mentalitatea americanilor de a fi mereu primii in orice, cu greu poate fi contestata...
smaz pe 4 februarie 2018 02:46
Ba da tu nu sti scrie atentie spoil ? asa placere iti face sa strici experienta altora?
africanus pe 25 martie 2018 08:43
Da, ai dreptate trebuia sa spun spoiler, dar totusi este un film vechi din '92 si am presupus ca l-au vazut mai toti mai ales de catre fanii seriei..., daca ma lasa sa editez voi scrie spoiler comentariului de mai sus.
Sorin87 pe 06 Octombrie 2011 21:11
Alien 3
filmul e bun, oricum seria a pornit cu dreptul si s-a mentinut. Pot spune ca nu am fost dezamagita nici de aceasta parte.
claudiu-daniel-lugoj pe 03 Iunie 2009 11:58
claudiu-daniel lugoj
mie mia placut mult filmul cu toate ca sa schimbat regizorul a dus mai departe cu brio povestea.Normal ca cameron era mai bun dar asta e e bine si asa.
sweetangel20 pe 30 Octombrie 2010 22:23
:X
filmul e unul foarte bun la fel ca si celelalte trebuia sa se schimbe ceva altfel totul devenea o rutina..oricum e unul din preferatele mele:X si sigourney ramane cea mai talentata actrita pt mn.
Lexx pe 12 Octombrie 2004 17:59
E, intr-adevar, diferit de celelalte, dar exact asta e si atuul lui. "Alien 3" e disperat si sumbru de la un capat la altul, fara nici o putinta de salvare, nici o raza de lumina... De-aia it flopped big time in SUA. Cum sa omori tu eroina principala, ba nu, s-o "sinucizi", dupa ce trei episoade s-a tot batut cu scarbosenia aia ? Adica nici o speranta pentru umanitate? Ehh... Exact din cauza asta am auzit ca a avut un succes colosal in Japonia, unde faza cu sacrificiul e mai apreciata decat pe-aici, prin SUA.
Dar sa dam Cezarului its rightful assets: poate intr-adevar efectele par ruda saraca a celor din ALIEN si ALIENS, poate unele actiuni meritau mai dezvoltate, poate Clemens nu trebuia killerit asa devreme, DAR... Sigourney e ireprosabila, muzica recent oscarizatului Goldenthal e mortala, genericul de inceput e meserias, mizanscena lui Fincher in sepia este marturia unui… citeşte

music pe 11 Iulie 2009 17:00
un horror sf foarte bun, printre cele mai bune filme realizate, e mult mai bun ca Alien 2 !
Cristi Weed pe 18 Mai 2008 15:37
Nu a fost la fel de bine realizat precum cele anterioare ! In primul rand s-a schimbat regizorul .... Cameron ar fi facut o treaba mult mai buna ! Ce a facut Cameron in 80 , Fincher nu a fost in stare in 92 ... !
Matrix pe 15 August 2003 10:36
Cata dreptate ai pssst.
Nu trebuiau sa scrie Alien la puterea a treia ci Alien/3. Macar finalul m-a multumit. Dar......

Sergiu.Lobont pe 29 August 2010 01:46
Mi s-a parut peste primul si mult sub al doilea. Finalul mi s-a parut cel mai bun din toate cele trei.
MNarcis pe 31 Octombrie 2011 00:21
Sub primele 2 parti, dar un final foarte bun pe masura, o continuare buna, care merita vazuta!
Neddhu pe 13 Februarie 2013 00:58
Creepy and tensionate
Foarte frumos filmul... A fost primul din serie din care am vazut ceva... era pe TVR o emisiune si au aratat secvente din el... Am visat toata noaptea un xenomorph umbland pe pereti. Am cateva chestii care m-au deranjat: modul in care i-au expediat pe hicks si pe fata din partea 2, modul in care alienul o miroase pe ellen si pleaca (mi-am dat seama in 2 secunde ca e infectata :( desi eram mic de varsta, Ce mi-a placut? Actiunea dark, coridoare intunecate, personaje in cautarea unei salvari personale care nu vine, sacrificiu pentru o lume mai buna.
DragonMaster pe 20 August 2011 15:36
Un film bun
Este cu mult sub primele 2 dar merita vazut daca iti place seria.Nota mea este 7.
Octaz pe 02 Septembrie 2010 13:16
De la inceput am crezut ca nu o sa fie cine stie ce film , spre deosebire de precedentul . In proportie de 90% asa a fost,ceea ce m'a impresionat a fost finalul mult mai bine gandit fata de celelalte plus acele momente de drama in momentul sacrificiului.Fundalul sonor a fost de asemenea foarte bun.
pssst pe 30 Iulie 2003 11:12
sorry but true: nr.1 a fost awesome, nr.2 a fost impressive, bu this one really sucked - din fericire a minor glitch din partea sa
Sergiu.Lobont pe 29 august 2010 01:49
Lui Beethoven i-ai acordat 5 stele, lui Alien3 una. Ok, a fost sub cel de-al doilea insa nu e de o stea... niciodata
Smrs pe 03 Septembrie 2023 18:45
Nu mă așteptam să fie atât de bine creionat scenariul, dar este construit excelent și oferă credibilitate subiectului. Nu e horror deloc dacă nu te sperie alienul ăla, dar are tendințe apocaliptice și întunecate cum zic ceilalți pe aici, cu o scenă desprinsă din Terminator la final, care urmărea aceleași idealuri de salvare a lumii prin sacrificiul personal. 7,5
Luk__ pe 16 Septembrie 2022 15:45
Un final bun
Nu la fel de bun ca primele doua filme din seria Alien , dar este destul de reusit.
Se vede ca filmul are alt regizor, deoarece atmosfera/suspansul/muzica nu sunt nici pe departe la fel de bune ca in primele doua filme , atât Ridley Scott cat si James Cameron regizorii primelor doua filme au fost cam pe aceiași lungime de unda, pe când David Fincher a făcut o treaba destul de buna dar c-am atât.

Merita vizionat, nota 8/10.

Karmi pe 03 Iunie 2021 11:53
Chiar daca e cel mai slabut din seria de filme Alien pe care o ador, ii voi da si acestuia nota maxima.
smaz pe 04 Februarie 2018 02:48
filmele au fost bune, pacat de comunitate care fac spoil in prostie fara sa anunte la inceput de comentariu, imi bag ceva in ea parte a 3-a
andrei_oarga pe 30 Noiembrie 2017 12:12
Alta continuare reusita(si subapreciata),fiind plasata intr-o lume a deținuților atmosfera devine întunecată si tensionanta,scenografia e foarte buna iar Sigourney Weaver face o treaba excelenta din nou,merita vazut cu siguranța!
mihai_barbu pe 16 Februarie 2016 00:40
Frumos, desi nu prea mi-a placut ca primele 2, xenomorfu era diferit fata de primele 2 parti.
AlexandruDragosStegaru pe 09 Februarie 2016 11:12
Alien³
IonutzP18 pe 25 Februarie 2014 15:26
Film vazut in copilarie, mi se parea cel mai horror film! Foarte bine realizat pentru vremea lui.
Mihai2508 pe 26 Decembrie 2012 17:04
Un film bun, in concordanta cu celelalte doua din serie, cu un final bine gandit
catasmile17 pe 19 Aprilie 2012 16:00
Este un film foarte bun. Imi place ca s-a continuat povestea.
alex43497 pe 21 Mai 2015 23:50
vad ca prostia continua cu un al 3-lea film, la fel de slab ca 2-ul.
SarpeleCocosat pe 10 Martie 2013 11:18
Mai slab realizat decat precedentele! Cel putin alienu' in unele faze arata ca desprins dintr-un desen animat. Nu inteleg cum a putut s-o dea in bara chiar la capitolul asta avand in vedere ca a aparut dupa mai bine de zece ani fata de primul. Insa nu se lasa mai prejos din punct de vedere al atmosferei, suspansului si mai ales a coloanei sonore. Story-ul de asemenea e un plus, chiar daca putin tras de par. Mi-a placut in mod special finalul care este surprinzator si emontionant.
deadlord pe 09 Septembrie 2012 21:57
Estemai slab ca celelalte 2, dar merita vazut...........
adyman pe 31 Iulie 2012 00:23
Alienu trei
cam slab filmul fata de celelalte , tot nu imi revin ce au ales producatorii si regizorul sa faca in privinta lui Newt si Hicks-proasta alegere! PROASTA PROASTA- mai ales dupa cate au trecut in partea a 2-a.
Ammelie pe 02 Decembrie 2011 13:18
Alien³ (1992)
Mi s-a parut mai slabut decat primele 2. Mai dark, mai sumbru da, din acest punt de vedere e cu plus. Un minus as pune la scenariu, mai putin deznodamantul surprinzator si curajos. Ripley ramane o bad-ass. 6/10
Kable pe 29 Iunie 2010 13:45
Mi-a placut foarte mult . Doar ca mi se pareau ciudate miscarile Alienului , dar am inteles de ce se misca asa . Daca vreti sa stiti de ce a fost Ellen Ripley infectata trebuie sa vedeti "Aliens-Misiune de pedeapsa" & "Alien vs. Predator" .
turonian pe 15 Decembrie 2010 08:23
Ideea filmului este excelentă, dar filmul în sine nu mi se pare extraordinar.
alex_il_fenomeno pe 23 Iulie 2011 12:42
nu a fost rau , dar se claseaza sub primul film ! A avut actiune , a avut suspans , dar in doze mult mai mici , iar tensiunea nu era chiar atat de apasatoare , deoarece oamenii erau mai multi , iar ei nu erau prinsa intr-o nava in mijlocul spatiului ! decorurile , ca si efectele speciale , au fost din nou reusite , si mi-a placut reaparitia lui Sigourney Weaver , care din nou a avut rol principal , jucat in stilul ei caracteristic ! problema este ca eu speram sa fie cel putin la inaltimea primului film , si dupa vizionare am ramas putin dezamagit ! cred ca merita sa ii fie acordate totusi 2 ore , pentru ca este un film ce respecta in mare masura tiparele celui original !