Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Jun 2009, 13:16   #21
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244


au disparut niste postari din acest topic
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2009, 14:14   #22
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
De incercat si The Roman Spring of Mrs. Stone - tot cu Vivien Leigh. Se pare ca era ecranizarea preferata a lui T.Williams din operele proprii. Favoritul meu este Noaptea Iguanei. De ce? Imi place Ava Gardner parguita. Ok, poate si textul lui Williams.
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2009, 21:33   #23
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by illotempore2002:


au disparut niste postari din acest topic

ce a disparut?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2009, 09:05   #24
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
nu lipseste nimic. mi s-a parut.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2009, 08:34   #25
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
The Glass Menagerie, versiunea pt televiziune

Cu Catherine Hepburn si cu inca doi actori britanici tineri, sensationali: Sam Waterston si Joanna Miles.

Well, m-a cam impresionat. Pe langa ca Hepburn face personajul extrem de enervant, insuportabil, de-ti vine sa inchizi filmul (pt ca asa e conceput personajul ei, mama isterica, control freak care domina viata fiului si fiicei sale, obsedata ca fata sa va ramane nemaritata), personajele tinere au un romantism incredibil de non-cliseu, desi culmea, e vorba de un tanar care munceste intr-un deposit ziua iar noaptea merge la cinema si vede cateva ore de filme, si viseaza sa ajunga regizor iar fiica, o splendida fata mare de o timiditate patologica, inadaptata societatii. Ea nu este capabila sa faca un curs de dactilografa pt ca are trac in societate, asa ca in timpul orelor de studiu platite de mama ei, fata se plimba in parcuri si in muzee.

Filmul este unul de dialog, adica nu se petrece nimic inafara discutiilor dintre mama si fiu, dintre mama si fiica si cei doi frati. Mama vrea una si buna, sa-si marite fata astfel ca il toaca la cap pe Tom, sa ii faca cunostinta Laurei cu un coleg al ei.

Intr-una din seri, Tom isi aduce un coleg la cina.

Cred ca e una din cele mai emotionante scene pe care le-am vazut vreodata intre doi tineri - se indragostesc pe loc, desi se mai cunoscusera, in copilarie, se cunosc acum, si se si despart tot acum. Aproape mi-au dat lacrimile aici http://www.youtube.com/watch?v=pKI49...rom=PL&index=4
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2009, 16:30   #26
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Aproape ca ai scris corect numele...cred ca e Katharine.

Mi-a placut scena aia cu Burton si Lolita,din filmul ala cu iguana.

Bun...si poezia aia de final e misto.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2009, 00:03   #27
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by jactati:
Favoritul meu este Noaptea Iguanei. De ce? Imi place Ava Gardner parguita. Ok, poate si textul lui Williams.

Ava Gardner e splendida.
M-a mirat faptul ca a fost maritata cu Mickey Rooney.
Ok, omul era vedeta, dar, totusi, un cuplu trebuie sa pastreze o anumita estetica vizuala.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2011, 09:28   #28
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Bonus: Sue Lyon si o pereche de pantalonasi scurti. Si nu ne duce pe noi in ispita...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2011, 11:34   #29
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
n-am citit piesa.in schimb,mi-a placut filmul.
ai dreptate, chiar nu mai are absolut nici o importanta cum au ajuns toate personajele acestea atat de diferite sa convietuiasca pentru o perioada scurta, ce-i drept,in acelasi loc,dar de-aici incepe practic, filmul.
toate personajele feminine prezente sunt deosebite, atat prin structura interioara si genul reprezentat,cat si prin farmecul indiscutabil al actritelor care s-au incumetat sa le interpreteze.
totul se invarte in jurul reverendului Shannon,devenit ghid turistic si care bineinteles, trebuie sa-si multumeasca pe deplin clientele.
si cred ca el reuseste,cu mari eforturi intr-adevar,fiindca nu este tocmai usor sa faci fata nabadaioasei Sue Lyon,mai ales daca apare doar cu un costum de baie pe ea si nici atacurilor veninoase si dorintei de razbunare a d-rei Fellowes,"paznicul" ei.
celelalte doua personaje,Maxine Faulk si Hannah Jelkes,la fel de interesante ca si cele amintite mai sus,sunt opuse ca fire.prima este frivola si libertina,stapana pe ea si pe afacerea cu hotelul,cealalta este o "biata fata batrana" (fiindca celibatara e prea putin spus),modesta si de moda veche.intre ele, cuceritorul Shannon isi desfasoara repertoriul,incercand sa faca fata tuturor situatiilor in care este pus cu voia sau fara voia lui.
carismaticul Richard Burton si-a facut datoria.fara el,filmul ar fi pierdut mult.cele doua actrite, Ava Gardner si Deborah Kerr l-au secondat cu brio.
filmul merita si vazut si revazut,macar pentru a admira frumoasa iguana care apare pe genericul de inceput, dar si pentru peisajele extraordinar de spectaculoase, chiar si alb-negru,care apar ca decor.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2011, 13:51   #30
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
buna idee cu captura iguanei.
cred ca aparitia ei pe generic este menita sa iti trezeasca interesul de a vedea legatura dintre ea si povestea din film.
mie asa mi s-a parut....
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2011, 09:13   #31
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Dl.cinematic:
Menţionam undeva de finalul optimist al piesei lui Williams. Şi mai spuneam că Huston a intervenit masiv asupra textului, pentru a-i da expresivitatea tipică cinemaului. Pentru asta, însă, regizorul a supradozat porţia de optimism din final. Să fi fost vorba numai de un artificiu comercial?

este posibil.
mizez pe caracteristica filmelor americane in general, dar mai ales, in perioada cand Huston a ecranizat piesa, si-anume "happy-end-ul".
dar, poate iarasi gresesc...
referitor la cele trei argumente ale tale: fiecare personaj si-a ales calea ce-o va urma dupa cum a crezut de cuviinta.faptul ca pentru acea perioada scurta de timp au fost reuniti printr-un caz de forta majora, impreuna, a fost un prilej de meditatie si...cam atat.
Huston a considerat ca asta ar fi solutia cea mai buna pentru final.dar, este doar viziunea lui, si-atat. nu se stie daca pana la urma,chiar asa a ramas.viata ofera tot felul de surprize.

Last edited by rvn : 20 Jan 2011 at 09:31.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2011, 13:33   #32
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Dl.cinematic:
Eu mă refeream exclusiv la tragismul deciziei lui Shannon. Este mult pesimism şi foarte puţin optimism să vezi un individ luând o hotărâre împotriva liberului lui arbitru. Pentru că Shannon nu o iubeşte pe Maxine...cel puţin eu asta am înţeles.
am revazut ultimele 15 minute ale filmului si o sa incerc sa-ti raspund.e posibil sa nu fii multumit,dar risc.
Hannah,impacata cu sine,alege sa plece.inainte de asta,intre cei doi are loc un schimb de replici,prin care ea ii refuza cu demnitate propunerea de a pleca impreuna.din toata discutia lor mi-au retinut atentia doua replici:
el:"nu actionezi realist";
ea:'ba da.actionam realist,atunci cand facem ceva ce trebuie facut."
dupa ce si-au luat ramas bun,Shannon a ramas cateva clipe pe ganduri.
cred ca a fost momentul cand a inteles ce hotarare va lua.exact asta a si facut,in finalul filmului.
a acceptat propunerea Maxinei,actionand realist. cred ca ultimele trei replici din film au fost acestea:
Maxine:"inca nu este cald,Shannon.ce-ar fi sa mergem pe plaja?"
Shannon:"pot sa cobor dealul,dar nu cred ca mai pot sa-l urc."
Maxine:"te voi ajuta eu dragule,s-o faci.mereu am s-o fac."
a ales-o pe Maxine, urmand sfatul lui Hannah.interesul a invins pentru amandoi.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 15:36   #33
fake_hippie
Novice
 
fake_hippie
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 15
How calmly does the olive branch
Observe the sky begin to blanch
Without a cry, without a prayer
With no betrayal of despair.

Asta in completare la tot ce s-a scris despre The Night of the Iguana. Absolut superb!
fake_hippie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2011, 16:27   #34
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Ecranizarile pieselor de teatru ale lui Tenneesee Williams sunt indiscutabil reprezentative pentru cinemaul clasic si oricate alte variatiuni si curente noi ale artei cinematografice ne-au incantat privirea de la aparitia lor,revenim cu placere de fiecare data in fata ecranului, atunci cand e vorba de a savura unul dintre filmele care-au transpus pe ecran aceste minunate piese ale dramaturgului american.
Asa s-a intamplat in cazul meu cu Noaptea Iguanei, in prima faza, si apoi cu “Pisica pe acoperisul fierbinte “,film pe care l-am revazut (din pura intamplare),chiar cu cateva zile inainte ca Liz Taylor sa moara si din acest motiv, impactul vestii a fost destul de puternic asupra mea,datorita imaginilor proaspete pe care inca le mai aveam in minte ,exact asa cum arata in rolul lui Maggie:tanara,extraordinar de frumoasa si expresiva cu ochii ei violet,senzuala si apriga,rasfatata si fragila ca un copil,dar cu o putere interioara de nebanuit.
S-a spus de nenumarate ori ca distributia filmelor dupa piesele lui Williams a fost inspirat aleasa,chiar daca regizorii care s-au incumetat sa le ecranizeze,au apelat la variante surprinzatoare, care, in loc sa dauneze ,din contra,au adus un aport semnificativ la succesul filmului,actorii respectivi reusind interpretari memorabile.
Este si cazul cuplului Elisabeth Taylor-Paul Newman in “Pisica pe acoperisul fierbinte”,fiindca ei au reusit ,prin forta interpretativa,prin charisma si expresivitate sa ne aduca pe ecran,alaturi de ceilalti actori din rolurile secundare,personaje pe care cu siguranta, nu le vom uita nicicand.
Iar reusita lui Liz,este cu atat mai mare si de apreciat,cu cat se stie ca ea a scapat ca prin minune (din cauza unei raceli) sa nu se afle in avionul cu care,cel de-al treilea sot al ei s-a prabusit,chiar cu putin timp inainte de inceperea filmarilor.Poate ne putem inchipui cum am fi vazut o alta actrita in rolul lui Maggie,dar, cu siguranta,cineva,acolo sus, a iubit-o mult pe Liz,dandu-i sansa sa ne demonstreza noua, ca ea a fost alegerea perfecta pentru rol.
Asadar,inca de la inceput,filmul ne imbie sa mirosim parfumul epocii in care se petrece drama.facem cunostinta,in plina zi de vara caniculara,cu familia Pollitt,veche si mare proprietara de plantatii,ca toate familiile sudiste instarite.inca din primele secvente se contureaza conflictele si caracterele personajelor,tot scheletul filmului bazandu-se pe expunerea treptata,pana la punctul culminant,a conflictelor mai vechi sau mai noi,existente intre membri familiei si modul cum acestia aleg sa le puna pe tapet. Relatiile sunt extrem de tensionate,pe de-o parte intre capul familiei si fiul sau favorit,Brick,fost sportiv de performanta,pe de alta parte intre acesta si sotia sa,Maggie,apoi intre acestia doi si familia fratelui mai mare, Gooper.aflam ca,de fapt, totul se invarte in jurul averii, a minciunii,a falsitatii si a reprimarii unor sentimente de dragoste intre soti si intre tata,mama si fii.
Fiecare personaj traieste cu intensitate maxima,fiecare vrea sa demonstreze ceva celorlalti,de parca nimic n-ar conta intre ei decat sa se urasca si sa-si arate unul altuia o alta fata a lor,falsa.
Minciuna este folosita ca arma,dar si ca platosa,ca paravan pentru a se apara.
Dialogul taios dintre Brick si Maggie,plasat chiar in prima parte a filmului,ne lasa sa percepem natura celor doua mari conflicte care implica drama.primul,este intre cei doi soti si senzatia iscata de replicile lor este ca intre ei mocneste ura si dragostea in acelasi timp.fiul cel mic al lui batranului Pollitt,Brick,refugiat in alcool,datorita unei intamplari stranii de care sotia sa nu este straina deloc,refuza sa mai onoreze datoria de sot,pedepsind-o groaznic pe focoasa Maggie,lasand-o sa doarma singura in fiecare noapte,in splendidul pat cu spatar din metal:
“noi nu traim impreuna,doar ocupam amandoi aceeasi cusca”,cuvinte care au ramas celebre,sunt spuse cu manie si amaraciune sotului ei.La randului lui,Brick e nemilos:”ia-ti un amant,Maggie”.
Al doilea conflict sugerat este intre fiul cel mic si tata.Relatia dintre cei doi,de-a lungul timpului,n-a fost una lipsita de frustrari si dorinte neimplinite,astfel ca,aparent,Brick isi uraste tatal si nu-i pasa nici cat negru sub unghie ca acesta,chiar in ziua in care Brooks ne introduce in atmosfera casei si familiei lor,este sarbatorit cu mare zgomot de familia numeroasa si ligusitoare a lui Gooper,,necioplit,cam tant,dar meschin si avar la fel ca si sotia sa,Mae,impreuna cu care are cinci progenituri,gata sa “inghita” tot.sila si aversiunea fata de aceste intentii ale cumnatului sau,o determina pe Maggie sa aiba o atitudine ostila si fata de acestia si fata de Brick,pe care nu reuseste deloc sa-l desparta de pahar si nici sa-l motiveze in a lupta cu aceste rude hraparete,care ameninta sa-i lase saraci lipiti.
In arsita zilei adie vant de moarte.Big Daddy,Harvey Pollitt, e bolnav de cancer in faza terminala si medicul,care nu face exceptie de la regula in ceea ce priveste minciuna,ii ascunde vestea,scutindu-l de crudul adevar , dar gasind de cuviinta sa le spuna in secret adevarul, celor doi fii.
Refuzul lui Brick de a participa la grotesca petrecere organizata de ziua tatalui sau,este ceea ce declanseaza demascarea falselor comportamente si intentii ale personajelor,momentele culminante constand in doua scene teribil de frumoase si dramatice,care,parca,ne implica emotional si pe noi.Maggie si Brick sunt fortati sa dea cartile pe fata,ocazie cu care aflam ca ea a vrut sa-si desparta sotul de o “prietenie obsesiva”,Skipper,un fost coechipier ratat ,chiar si cu pretul adulterului.N-a fost in stare s-o faca,cum n-a reusit nici Brick sa-l opreasca de la sinucidere si care, neintelegand derularea reala a intamplarii,incercand sa uite,si-a gasit alinarea in alcool.
Durerea provocata de cancer,il oblige pe Harvey sa se refugieze la subsol si printre vechile amintiri ale familiei,intre fiul sau si el are loc un dialog care ne emotioneaza vizibil,cand tatal isi sensibilizeaza fiul cu amintiri despre copilaria lui, intercalate cu reale crize ale durerii,calmate doar de injectia cu morfina facute de Brick,semn subtil al afectiunii care o simte de fapt,pentru tatal sau.
“Adevarul este la fel de urat ca si minciuna”,cuvinte spuse la Maggie la un moment dat si care definesc intreaga incarcatura dramatica a naratiunii,sfarsind intr-un tarziu catre ceea ce era totusi previzibil:impacarea celor doi soti pasionali si de-aici,probabil,inceputul unei noi vieti,bazata pe dragoste adevarata si dezinteres material.
“Pisica pe acoperisul fierbinte”,cu toata desuetitudinea lui,ramane si astazi un film iubit si vizionat,pentru ca relatiile interumane inlantuite in el,tesatura de orgolii si reprimarea sentimentelor,sunt stari care definesc universul uman si care nu se schimba niciodata in esenta lor.
Pe langa asta,prestatia actoriceasca de exceptie a celor doi si a lui Burl Ives,au intregit calitatile artistice ale unui film ramas ca memorabil,in amintirea multor cinefili pasionati.
Nici n-are cum sa fie altfel:imaginea lui Liz Taylor,imbracata in rochia aceea alba aproape pe tot parcursul desfasurarii lui,este imposibil de uitat!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2011, 17:17   #35
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Ma vad nevoit din nou sa imi marturisesc ignoranta - piesele de teatru ale lui Tennessee Williams nu imi sunt cunoscute. Dintre filmele inspirate de acestea am vazut doar A Streetcar Named Desire si Cat On A Hot Tin Roof. Despre primul nu as putea spune ca m-a impresionat, in schimb cel de-al doilea mi-a placut destul de mult.
Cadrul spatial si temporal limitat, actiune condensata, preponderenta dialogului - cred ca acestea sunt caracteristici specifice multor filme insiprate din piese de teatru si se aplica si acestui film.
Cred ca actiunea filmului este foarte bine rezumata de una din replicile personajului interpretat de Paul Newman: "A family crisis brings out the best and the worst in every member of the family. " Criza prin care trece familia Pollitt (declansata de apropierea mortii capului familiei, cel in jurul caruia graviteaza toata actiunea, Big Daddy) tesnioneaza relatiile dintre membrii familiei (relatii care oricum nu erau stralucite). De aici nu ne mai ramane decat sa ne bucuram de dialogurile taioase, livrate de personajele bine construite si interpretate excelent -cu o mentiune speciala pentru Burl Ives al carui personaj mitocan/grobian mi-a adus imediat aminte de "hotul" din The Cook, The Thief His Wife & Her Lover.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2011, 09:44   #36
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
pana acum s-au exprimat impresii in special despre aceste doua filme,"un tramvai numit dorinta" ,regizat de Elia Kazan in 1951 si "pisica pe acoperisul fierbinte" din 1958,al carui regizor,Richard Brooks a transpus in 1961 si "dulcea pasare a tinererii",avandu-i ca protagonisti pe Geraldine Page si Paul Newman.cartea de vizita a lui TW este mult mai mare si cred ca si celelalte filme realizate dupa piesele lui merita atentia cuvenita,chiar daca "tramvaiul" si "pisica" sunt cele doua "bijuterii" rasplatite cu premiul Pulitzer si au avut succes la box office-ul american in anul cand ele au fost lansate.
interesant mi se pare,cel putin mie, ca pana la perioada cand s-au realizat aceste filme,actorii aveau altfel de prezenta scenica,virilitatea lor, sexualitatea masculina veneau din cu totul alte "artificii",fiindca asa era conceptia artistica a filmelor in anii 30-40.nu cred ca intamplator,in cele trei filme( adaug aici si Noaptea Iguanei) au fost distribuiti in rol cei trei actori care erau atunci in plina forta fizica si interpretativa.erau pe val,dar inca nu atat de sus.atat Richard Burton,cat si Paul Newman si Marlon Brando si-au adus contributia decisiv la succesul acestor filme, tocmai prin faptul frumusetea lor fizica,sincronizata perfect pe rol,a adus un suflu nou,proaspat,fata de Broadway.
arta dialogului mi se pare ca a capatat valente noi odata cu aceste trei filme.cred ca in asta consta,de fapt,forta si impetuozitatea personajelor,care,odata aduse pe ecran de actori care acum au devenit legenda,au ramas pana in ziua de azi la fel de iubite si cunoscute.

Last edited by rvn : 19 Jun 2011 at 12:37.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2011, 17:42   #37
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Da, T. W. - melodrama perfecta...
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2011, 18:12   #38
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Am vazut pe DigiFilm ''The Loss of a Teardrop Diamond '' dupa o scriere de T.W..O ecranizare destul de searbada potrivita pentru televiziune.
http://www.imdb.com/title/tt0896031/
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:01.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells