Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Nov 2009, 08:17   #1
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
"Taking Woodstock"

And Mr. Lee does it again!Intr-adevar Lee este un veteran din lumea filmului.Mie mi-a placut pentru ca era o explicare foarte detaliata a lucrurilor care s-au intamplat atunci,mi-au placut unii actori:
Imelda Staunton,Emile Hirsch si Demetri Martin.
Muzica era foarte buna la acest film si tavanul acela din VW cu,culorile care se miscau.
Ce sa zic:O calatorie euforica si haioasa in centrul unei lumi pline de hipioti.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2009, 01:15   #2
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
L-am vazut si eu intr-un final. Mie tocmai ca nu mi s-a parut un film despre Woodstock (asa cum as fi vrut). Este bine documentat in privinta evenimentului si a perioadei, dar accentul nu cade pe festival si pe muzica, care raman mereu doar ca fundal al povestii (un coming-of-age nu prea iesit din comun). Mi-ar fi placut, recunosc, o abordare obiectiva, mai panoramica, care sa redea intr-un fel impactul pe care l-a avut Woodstock. Perspectiva pe care au ales-o il scoate din context si il face sa arate cam ca orice alt summer festival din ziua de azi.
Poate ca nu ar fi trebuit sa am asteptarile astea. Am aflat abia acum dupa ce l-am vazut ca se bazeaza pe cartea autobiografica a lui Elliot Tiber, ceea ce explica intr-un fel perspectiva destul de unilaterala.
Se vede ca s-au ambionat mult cu productia, dar scenariul e lipsit de energie si in ciuda potentialului, rezultatul final pare cam prafuit, anemic. E pacat, pentru ca atat Tiber cat si Woodstockul meritau ceva mai spumos. Altfel, ca feel-good film e totusi reusit.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 22:23   #3
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
seamana destul de mult cu Almost Famous ca atmosfera si ca tip de poveste. Amandoua reusesc sa trezeasca apetitul pentru muzica din perioada aia, desi cred ca Almost Famous face asta mai bine.

Nu prea mi-a placut ca multe fire de poveste (homosexualitatea lui, schimbarea parintilor, pictura, trupa de teatru, fratele tipului din Vietnam, atitudinea orasenilor de dupa festival) sunt lasate in aer desi le fusese acordata o oarecare atentie. Mi-ar fi placut ca macar o parte din ele sa o apuce intr-o oarecare directie.

dar per total mi-a placut si cred ca e genul de film pe care pot sa-l revad linistita de multe ori.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells