Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Jul 2012, 23:27   #721
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Cred ca au zis asta doar pentru ca are un procentaj mai mic. De obicei nu citesc cronici inainte sa vad filmul si ma limitez la cele 2-3 randuri scrise acolo, iar din alea cam reiesea ca-i mai bun, cel putin cat am vazut eu. De altfel si nota de pana acum e mai mare decat a precedentului. Exact pentru asta nu-mi plac cei de la RT, au tendinta de a judeca dupa procentaj, nu dupa nota.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 23:30   #722
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by omudindulap:
Ah, si eu stiam tot de 20, de pe imdb
Apropo, ...even if it doesn't quite meet the high standard set by its predecessor. (Rotten)

Cred ca s-au grabit cu acel consens... Unul din editori a recunoscut-o intr-un fel pe twitter. A spus ca o schimbare este posibila.

Also... daca citesti recenziile negative... o gramada de tampenii.

De exemplu, acea blonda senzationala (Christy Lemire) i-a dat filmului 2 stele din 4 doar pentru ca nu a fost "brilliant". Interesanta logica...

Pe urma acel Marshall Fine care a starnit comentarii de-a dreptul hilare nu are nici o scuza. Tipul este recunoscut ca fiind un suporter al filmelor Marvel. Pe langa asta, s-a usurat cum a putut si pe The Dark Knight acum 4 ani.

Marea guma de mestecat a "Regatului Unit", Daily Mail, a incercat si ea cum a putut sa discrediteze acest film printr-o gluma de recenzie.

Singura recenzie negativa care da cat de cat niste argumente este cea a lui Devin Faraci..

Momentan este bine ca nici unul din criticii sau cinefilii relevanti/importanti nu a fost dezamagit de film. Din contra.

Pe Metacritic traieste bine TDKR.


@Liviu - corect. Nota e mult mai importanta decat procentajul. Multora le scapa treaba asta.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 23:32   #723
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Are nota 8.7 deocamdata cu 40 de review-uri pozitive si doar 6 negative asa ca de ce esti ingrijorat?
Emmanuel Levy,pe care-l apreciez cel mai de pe RT impreuna cu inca 2-3 critici i-a dat A-,deci pot sa stau linistit pana apuc sa vad filmul.

Pe 20 o sa apara review-uri la foc automat si daca la TDK nu se asteptau sa aiba impactul care l-a avut,la asta deja s-au curvit unii critici si o sa fie review-uri negative nu neaparat pentru ca nu le-a placut ci pentru ca ori sunt trolli(Armond White) ori sufera de atentie.

Primul critic care i-a dat un review negativ a fost facut cu ou si otet mai ceva ca Urs Meier,ba mai mult i-a picat si serverul de pe site-ul lui de la traficul venit de pe RT.
S-a suspendat si optiunea de a da comentarii la vreun review tocmai din cauza asta.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 23:35   #724
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Serios vorbind e mai putin important daca au sau nu argumente, oricum se rezuma la a-ti place sau nu. Pana la urma nu schimba asta in vreun fel perceptia personala asupra unui film. Sigur ca toti vrem sa vedem ca filmele la care tinem sunt recunoscute de critica si nu numai, dar RT isi respecta oricum menirea, chiar daca scorul e 90% sau 100%. Eu vreau doar sa stiu care-i consensul ca sa pot face o selectie cat mai buna a filmelor din moment ce n-am timp sa le vad haotic pe toate care apar.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 23:44   #725
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Vrei sa spui ca daca consensul era ceva mai slab nu ai fi mers sa vezi filmul,tinand cont de reputatia celorlalte 2 si a lui Nolan de asemenea?
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 23:44   #726
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Originally Posted by Liviu-:
Serios vorbind e mai putin important daca au sau nu argumente, oricum se rezuma la a-ti place sau nu. Pana la urma nu schimba asta in vreun fel perceptia personala asupra unui film. Sigur ca toti vrem sa vedem ca filmele la care tinem sunt recunoscute de critica si nu numai, dar RT isi respecta oricum menirea, chiar daca scorul e 90% sau 100%. Eu vreau doar sa stiu care-i consensul ca sa pot face o selectie cat mai buna a filmelor din moment ce n-am timp sa le vad haotic pe toate care apar.

Exact. Daca un film are 85% nu inseamna ca e nici mai bun nici mai prost decat unul de 90%. Scorurile nu conteaza atat de tare iar topurile pe procente sunt destul de stupide. Mie mi-a placut District 9 mai mult decat Star Trek dar pe RT e invers la scor.

Cred ca se poate ajunge la un consens ca filmul este unul bun avand in vedere asteptarile, care erau destul de ridicate.

Originally Posted by Kriss_Kringle:
Vrei sa spui ca daca consensul era ceva mai slab nu ai fi mers sa vezi filmul,tinand cont de reputatia celorlalte 2 si a lui Nolan de asemenea?
Daca era 45% tot m-as fi dus de curiozitate sa vad cum a calcat in castroane.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 17 Jul 2012 at 23:47.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2012, 07:50   #727
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Ca-i bun,ca-i prost,mie personal n-o sa-mi pese de asta.Cel putin la filmul asta.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2012, 11:20   #728
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by marcusARCUS:
Ca-i bun,ca-i prost,mie personal n-o sa-mi pese de asta.Cel putin la filmul asta.

Numai tu stii ce-ai vrut sa spui acolo.

@Redy: M-as fi dus sa-l vad si daca era la 45% dar eu ma refeream undeva intre 60 si 70%.

Pana acum daca te uiti la review-urile negative date filmului,nu stii daca sunt copii sau chiar idioti acesti "critici".
Cireasa de pe tort vine de la James Verniere,care spune:

"The worst offender here is composer Hans Zimmer, who might as well show up at every showing of this film and bang everyone in the audience over the head with his drum set."

Nici review-ul intreg nu e foarte elaborat ci mai degraba o trecere in revista.Daca as putea sa scriu si eu asa ceva si sa fiu platit,m-as face "critic" de filme.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2012, 12:07   #729
oneflyride
Veteran
 
oneflyride
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 192
Roger Ebert i-a dat 3/4 stele : http://rogerebert.suntimes.com/apps/...IEWS/120719981
oneflyride is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2012, 12:15   #730
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Se stie ca Ebert nu e un fan al filmelor cu supereroi dar i-a cam placut trilogia asta.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2012, 13:52   #731
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Multi au zis ca e "too dark" ...

Sunt tare curios pentru ca asta mi-am si dorit. Un final dramatic, rece, emotionant.

Pffff mai e pana pe 25.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2012, 13:56   #732
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Too dark imi doream si eu iar daca ar fi fost si R-Rated deja eram in rai.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2012, 18:33   #733
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Hhahahahaha. Rex Reed n-a dezamagit. Genial acest troll.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2012, 01:15   #734
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
The Master Trailer

http://www.youtube.com/watch?v=rnovAgwS1V4

Mamamamamama. PTA ROOLZ.

Bine si Malaimare!!

Man of Steel Teaser Trailer (Russell Crowe V

http://www.youtube.com/watch?v=wArmHSPIvlQ

Last edited by rifa : 21 Jul 2012 at 22:46.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2012, 18:27   #735
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Originally Posted by rifa:
Man of Steel Teaser Trailer ( Russell Crowe VO )

http://www.youtube.com/watch?v=wArmHSPIvlQ

Fantastic. De abia astept.
__________________
Cook Pass Babtridge
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2012, 18:48   #736
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Fantastic e mult spus pentru ca nu arata mare lucru dar ma bucur ca e implicat Nolan si se merge pe o abordare mai serioasa.Snyder de unul singur ar fi dat cu bata in balta 100%.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2012, 20:16   #737
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Cel putin la compartimentul imagine nu ma asteptam la un astfel de stil, imi place. Poti face cateva wallpaperuri doar din teaser trailer.

Pana la adevarata substanta mai e dar tonul pare potrivit.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 22 Jul 2012 at 20:18.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2012, 21:49   #738
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Daca reuseste sa editeze in asa fel incat sa aiba cadre mai lungi de 3 secunde si sa nu foloseasca excesiv si fara sens slow-motion (cam singurul mod in care poate lungi mai mult de 3 secunde un cadru) ar putea fi ceva. Poate il ghideaza putin Nolan.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2012, 23:35   #739
oneflyride
Veteran
 
oneflyride
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 192
Originally Posted by Liviu-:
Daca reuseste sa editeze in asa fel incat sa aiba cadre mai lungi de 3 secunde si sa nu foloseasca excesiv si fara sens slow-motion (cam singurul mod in care poate lungi mai mult de 3 secunde un cadru) ar putea fi ceva. Poate il ghideaza putin Nolan.

Din cate am vazut, nici nolan nu sta foarte bine la capitolul asta, sunt cateva probleme, la capitolul editare nu straluceste ( am vazut problema asta si in the dark knight rises) , si TDK a fost acuzat de bad editing , mai ales cand e multa actiune..
oneflyride is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2012, 00:12   #740
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Unde ai vazut problema asta in TDKR daca filmul are avanpremiera in Romania deabia pe 25?Locuiesti in strainatate?Daca da,puteai sa deschizi un topic sa iti scrii parerea din moment ce participi la unul din turnee si incerci sa te implici pe forum.

Probleme de editing am observat la Batman Begins,mai ales la scenele de lupta,in special cea de la sfarsit din tren,care e destul de haotic realizata si cam neclara.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells