Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Dec 2009, 10:02   #1
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
"In The Loop"

In the Loop (2009)

regia: Armando Iannucci

Satire politice s-au mai facut dar dupa ce vezi acest film iti dai seama ca "it takes a brit" pentru a scoate maximum de savoare din acest subiect. Genul de film care ar fi putut fi o piesa de teatru de mare succes (fast-smart-talking in spatiu restrans ). Lui Caragiale i-ar fi placut mult.

nota: 9 / 10 (foarte bun)
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2010, 14:57   #2
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Mi-a placut deosebit de mult filmul, umorul, anecdotele. Chiar mai mult la a doua vizionare decat la prima. E fantastic ce echilibru gaseste intre politic si ridicol, astfel incat sa pastreze senzatia de realitate serioasa fara de care "parodia" nu ar functiona la maxim.

Effin nazi Julie Andrews.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2010, 19:11   #3
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
genial in the loop. la nivel de smuls rasete in sala de cinema a facut experienta mea la hangover sa para drama nordica.

Malcolm Tucker: Oh, that's nice. That's really tough talk coming from the Armchair General. Put your feet up on a pouffe and go back to sleep, why don't you. (...) Have you ever even actually killed anybody? Really?
Lt. Gen. George Miller: Yeah.
Malcolm Tucker: Falling asleep on someone, that doesn't count!
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2010, 08:46   #4
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
da, foarte bun. Distributie restransa insa, plus critici juvenile de la americani: n-au inteles filmul din cauza accentului britanic combinat cu ritmul rapid al filmului .
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2010, 19:43   #5
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Tocmai ce l-am văzut şi eu. Delicioasă comedie într-adevăr, n-am mai rîs atît de la In Bruges încoace... E uimitor cum reuşeşte să menţină ritmul pînă la creditele finale, replica dupa replica, precum o rafala continuă de mitralieră. Peter Capaldi mi s-a părut absolut bestial...
Debussy, that fuck with the fiddle...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 09:58   #6
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Chiar daca si In Bruges a avut momentele lui comice nu cred pot fi comparate cele doua filme din punctul asta de vedere si stiu ca nu ai vrut sa le compari, dar a sunat putin astfel. In bruges iti poate provoca cateva rasete pe alocuri, dar merge spre drama in cea mai mare parte, in timp ce In the loop e comedie pura, atat de abundenta in glume incat pierzi unele pentru ca inca razi la cele dinainte. Ceea ce mi-a placut enorm la In the Loop a fost faptul ca a avut umor de calitate, inteligent, prin intermediul replicilor si nu doar/mai putin al situatiilor ca in majoritatea comediilor americane. Mai rar astfel de filme cu atatea replici geniale. Sper sa-l revad in urmatoarele zile daca am timp.

Originally Posted by Windom:
Peter Capaldi mi s-a părut absolut bestial...

Idem

Last edited by Liviu- : 08 Jan 2010 at 10:02.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2010, 10:17   #7
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
M-am exprimat gresit intr-adevar. Atit in cazul In Bruges cit si la In the Loop am fost foarte placut surprins (am si ris la ambele din plin, e drept, In Bruges e drama, cu puternice accente comice insa, la fel ca Sexy Beast de exemplu). Am facut comparatia intre cele doua deoarece in ambele cazuri au fost filme mult peste asteptari. Dupa ce am vazut trailer-ul la In the Loop, l-am trimis undeva mai in spate pe lista de asteptare pentru ca nu mi-a facut nu stiu ce impresie. Insa dupa ce am citit mai multe opinii favorabile (inclusiv aici pe forum), i-am dat o sansa si nu m-a dezamagit. Cred ca e o satira ce se poate masura ca valoare cu un Wag the Dog spre exemplu...
In continuare, vad In Bruges mai mult ca pe o comedie (desi stiu ca nu e), probabil din cauza acelor dialoguri memorabile care, in cazul meu cel putin, au trimis drama undeva mai in spate...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2010, 11:43   #8
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Eu n-am inteles nimic din trailerul la In the Loop, doar ca trebuie sa-l vad.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 15:11   #9
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Asa am zis si eu.Dar nici filmul nu am putut sa-l vad pana la sfarsit.....Oare trebuie sa fiu ceva in genul personajelor,om de afaceri.ca sa inteleg unde e gluma?
Film extrem de plictisitor,nu ma atras din niciun punct de vedere.
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 15:33   #10
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Parerea ta. Eu am ras in continuu, pentru ca dialogurile sunt foarte rapide, si glumele te lovesc una dupa alta. Poate nu le-ai prins, pentru ca nu se insista pe nici una, sunt multe aluzii, multe referinte, si cred ca daca nu intelegi engleza de la bine in sus, nu ai sanse sa tii pasul. Chiar cu subtitrari, unele ironii sunt ironii doar in limba lui Shakespeare, in traduce isi cam pierd aciditatea. E un film in care se vorbeste mult, asta e clar.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 15:37   #11
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
eu am ales filmul asta pentru o seara petrecuta in doi
dupa 15 minute am bagat all about steve )))
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 15:40   #12
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by cremaxx:
Oare trebuie sa fiu ceva in genul personajelor,om de afaceri.ca sa inteleg unde e gluma?
Film extrem de plictisitor,nu ma atras din niciun punct de vedere.

Daca nu esti yuppie, n-ai nici o sansa sa-i patrunzi mesajul... Eventual, daca-l vezi in avion, la business class...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 15:47   #13
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Mda ,deci trebuie sa ma chinui ca sa rad la acest film...Pai cred ca incep sa plang daca ma fortez sa-l vad pana la sfarsit. Oricum nu are cum sa imi placa acest gen de filme...nu e genul meu.Daca era romanesc poate da,dar asta nare nici-o sansa sa-i dau mai mult de 3,nota 3.
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 15:53   #14
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Filmul e fabulos - un asemenea ritm si o inteligenta la nivel de umor si dialog n-am mai vazut de la Billy Wilder... Needless to say, nu-s yuppie.
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 15:55   #15
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Acum inteleg dece multora nu le place Avatar....
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 15:57   #16
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Mi-a placut si Avatar (vazut de 3 ori). Care e rationamentul?
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 16:00   #17
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Originally Posted by Im.Kino:
Mi-a placut si Avatar (vazut de 3 ori). Care e rationamentul?
Rationamentul e ca nu te incadrezi in categoria de care am vorbit mai sus.
Dar daca nu vezi Avatar de 10 ori tot degeaba..ce crezi ca se schimba ceva in film?
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 16:02   #18
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Rationamentul:

Avatar: poveste simpla, usor de inteles pana si de o persoana cu iq sub 100, glume expirate, spuse de atatea ori incat le poate intelege si o persoana de tipul celei precizate inainte.

In the loop: dialog rapid, abundenta de glume inteligente care necesita acelasi lucru pentru a fi intelese, glume in mare parte originale (perceptie personala, astept corectia in caz ca gresesc).
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 16:04   #19
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Im.Kino:
Mi-a placut si Avatar (vazut de 3 ori).

Wtf? DE 3 (TREI?) ORI???
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 16:04   #20
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Nu dragule - povestea din Avatar e atat de simpla (atentie, n-am spus simplista), incat nicio extra vizionare nu poate aduce ceva nou la acest capitol.

DAR, fiind vorba de un tehnologie aparte, intru o cercetare mai amanuntita a aspectului vizual, e chiar necesar sa-l vezi (cel putin) inca o data.
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:01.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells