Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Filme la TV

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Nov 2011, 16:51   #661
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Voi trebuie sa va duceti la terapie de cuplu

Si de Tarkovsky n-are cum sa se ia. Tarkovsky is God
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2011, 16:55   #662
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by Liviu-:
Voi trebuie sa va duceti la terapie de cuplu

Si de Tarkovsky n-are cum sa se ia. Tarkovsky is God

Sper ca te-ai referit la Chamb si Federico, ei au probleme

Normal ca nimeni nu se poate atinge de Tarkovsky.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2011, 18:26   #663
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
Originally Posted by Federico:
Originally Posted by Rapture:
Tocmai ce-am inceput sa vizionez Twin Peaks acu' cateva zile. Dumnezeule, e absolut! cum de nu l-am vizionat pana acum?!

Pur si simplu am inceput sa ma hranesc cu arta lui Lynch, nu-mi mai trebuie altceva.

da? ce anume iti place? concret vorbind


Originally Posted by Chambord:
^Dap. Twin Pixu e MO-ul lui, imo. Daca e sa-l rezum pe Lynch intr-o scena, aia ar fi finalul primului sezon din TP.

da, asta, visul, si peregrinarile prin the balck lodge din ultimul episod (si the very ending tot din ultimul episod, faza cu oglinda) mie se par unele din putinele (daca nu singurele) rabufniri cu adevarat lyncheene ale "filmului". in rest (cre'c-am mai zis-o) un soap opera patetic cu dpresiuni ce frizeaza imbecilitatea pe alocuri

Ce-i drept, cand am vazut primul episod mi-am pus semne de intrebare legate de premiza in sine, de felul in care se intampla totul. Dar nu dupa mult timp, am inceput sa ma indragostesc de personajele usor persiflate, de anumite situatii dramatizate sau neverosimile, de coloana sonora fara de care serialul nu ar fi avut acelasi farmec, si, fireste, de scenele in care si-a pus foarte limpede Lynch amprenta.
Imi pare perfecta combinatia dintre acele "depresiuni ce frizeaza imbecilitatea", care, in opinia mea realizeaza un comic de situatie deliberat, frumos construit, si misterul Lynchean.
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2011, 18:35   #664
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by anaemona:

Normal ca nimeni nu se poate atinge de Tarkovsky.
S-a atins Stanislaw Lem care l-a bestelit pe Tarkovski pentru Solaris.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2011, 18:53   #665
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
E foarte simpatic, se ia de Tarkovsky pentru ca nu i-a urmat viziunea lui. Bremen ai tu alte link-uri?

Quote:
I have fundamental reservations to this adaptation. First of all I would have liked to see the planet Solaris which the director unfortunately denied me as the film was to be a cinematically subdued work. And secondly — as I told Tarkovsky during one of our quarrels — he didn't make Solaris at all, he made Crime and Punishment. What we get in the film is only how this abominable Kelvin has driven poor Harey to suicide and then he has pangs of conscience which are amplified by her appearance; a strange and incomprehensible appearance. [...]

The whole sphere of cognitive and epistemological considerations was extremely important in my book and it was tightly coupled to the solaristic literature and to the essence of solaristics as such. Unfortunately, the film has been robbed of those qualities rather thoroughly. [...]

My Kelvin decides to stay on the planet without any hope whatsoever while Tarkovsky created an image where some kind of an island appears, and on that island a hut. And when I hear about the hut and the island I'm beside myself with irritation... This is just some emotional sauce into which Tarkovsky has submerged his heroes, not to mention that he has completely amputated the scientific landscape and in its place introduced so much of the weirdness I cannot stand. [...]

I have to make it clear, however, that I haven't seen the whole film except for 20 minutes of the second part although I know the screenplay very well because Russians have a custom of making an extra copy for the author.

Tarkovsky reminds me of a sergeant from the time of Turgenev — he is very pleasant and extremely prepossessing and at the same time visionary and elusive. One cannot "catch" him anywhere because he is always at a slightly different place already. This is simply the type of person he is. When I understood that I stopped bothering. This director cannot be reshaped anymore, and first of all one cannot convince him of anything as he is going to recast everything in his "own way" no matter what.

Daca e un topic adecvat subiectului asta eu zic sa mutati acolo ce-i de mutat.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2011, 21:52   #666
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Chambord:
Recap:

Charlie Kaufman - geniu
Bresson - retardat
Lynch - imbecil
... va urma


i-ai uitat pe chaplin si hitchcock.

dar inainte de toate da-l jos pe lynch de-acolo (daca nu vrei sa paralelizezi realitatea) fiindca eu respect absolut tot ce am vazut din ce a facut omul asta (si am vazut aproape tot).
n-am spus ca e imbecil. am spus ca serialul are momente cand tinde spre imbecilitate. e o diferenta. plus ca (si asat e un plus baban nu gluma) implicarea lui in realizarea filmului e aia care e. adica l-am cam durut in pbibula de el, regizand cu mana lui doar o fractiune din episoade (si doar acolo respira filmul) si nescriind mai nimic, ramanand responsabil doar de conceptia bazala a proiectului. restul lasandu-l curva pe mana a vreo 7-8 neaveniti (printre care a avut probabil privilegiul sa se-nnumere si ingrijitorul de platou ). also, merita sa amintita chiar si reactia "autorului" insusi fata de un anumit tronson al lucrarii: dezamagire, oficial; sictir, pt. cunoscatori.

punctele alea "mai putin forte" - ca sa fim politicosi - la care ma refeream sunt de genul: ideii de a o baga in hora pe verisoara Laurei sub interpretarea aceleiasi actrite si deghizate patetic (curat telenovelistic. inca se practica cu sarg motivul asta pe acasa tv ), sau mergand mai in detaliu, scena in care gordon se amorezeaza de chelnerita si stau asezati pe o canapea din resturant si se pregatesc sa se mozoleasca si chiar in momentul ala navaleste inauntru concubinul oficial al muierii cerandu-le socoteala iar replica lui gordon din clasa celor care te duc cu gandul la faptul ca viata nu merita traita si ca nu mai e nicio speranta in umanitate. zi si tu acuma! eu, unul, asa am vazut chestiile aste and that's a fact, n-am de ce sa-l ascund.

Originally Posted by Windom:
Jesus.

I know, m-a batut gandul sa las un disclaimer la adresa ta dar credeam ca erai deja la curent cu opinia mea fata de film pe care-o lasasem in urma timp pe topicul lui lynch de la inconoclasti.

Originally Posted by Liviu-:
Tarkovsky is God

in sensul ca nu mai da nimeni doi bani pe el in ziua de azi? nu stiu ce sa zic, nu cred ca sunt de acord...

Originally Posted by anaemona:

Sper ca te-ai referit la Chamb si Federico, ei au probleme


nu, eu n-am nicio problema cu el si n-am avut niciodata. dimpotriva.
insa, din pacate, se pare ca el are o problema cu mine si a avut intotdeuna mitraliindu-ma cu atacuri la persoana fara ca eu sa-l fi atacat vreodata

Originally Posted by Rapture:
Ce-i drept, cand am vazut primul episod mi-am pus semne de intrebare legate de premiza in sine, de felul in care se intampla totul. Dar nu dupa mult timp, am inceput sa ma indragostesc de personajele usor persiflate, de anumite situatii dramatizate sau neverosimile, de coloana sonora fara de care serialul nu ar fi avut acelasi farmec, si, fireste, de scenele in care si-a pus foarte limpede Lynch amprenta.
Imi pare perfecta combinatia dintre acele "depresiuni ce frizeaza imbecilitatea", care, in opinia mea realizeaza un comic de situatie deliberat, frumos construit, si misterul Lynchean.

aha, deci se vad "depresiunile" si din dreptul tau, inteleg...
apropo de "amprenta" lui lynch, vezi mai sus: el n-a regizat decat vreo 5 episoade din toata sandramua asa ca ai grija la efectul placebo

bine c-ai amintit de muzica - da, muzica e de exceptie, e una din reusitele filmului. aici sunt de acord
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2011, 22:30   #667
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
Originally Posted by Federico:
apropo de "amprenta" lui lynch, vezi mai sus: el n-a regizat decat vreo 5 episoade din toata sandramua asa ca ai grija la efectul placebo

Da, si s-a vazut clar care au fost ale lui..de fapt, s-a simtit, mai mult. Asta nu schimba cu nimic ce am zis vis-a-vis de scenele in care si-a pus amprenta.
De restul n-am sa ma mai leg...
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2011, 07:38   #668
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Feddy, est foarte nedrept in cazul de fata. TP a fost un proiect de suflet pentru Lynch si n-a fost nici un moment in care sa-si fi ”luat mina de pe el”, nu in totalitate, cel putin. Si nicidecum, „sa-l doara la pitbula de el”. Primul sezon l-a supravegheat indeaproape, inlusiv episoadele pe care nu le-a regizat. Apoi a intervenit Wild at Heart si, intr-adevar, a lasat-o putin mai moale, dar in nici un moment nu s-a dezis de serial (chiar sint curios sa aflu unde ai citit tu chestia asta). Legat de „imbecilitate”, hai sa ne domolim un pic si sa ii facem dreptate, numind-o o „naivitate asumata”. De care avem parte si in Blue Velvet (vezi visul lui Dern cu pasaralele), si in MD (vezi intreaga atitudine a lui Watts din prima parte) etc. Singurul element de soap-opera, daca ar fi sa aleg unul, e triunghiul amoros Andy-Lucy-Dick, care, intr-adevar, pare un pic nelalocul lui...
Iar amprenta Lynch nu e prezentă doar in draperiile de la final, ea te insoteste de la primul cadru si pina la ultimul leatz care apare in cadru.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2011, 22:20   #669
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Windom:
Feddy, est foarte nedrept in cazul de fata. TP a fost un proiect de suflet pentru Lynch si n-a fost nici un moment in care sa-si fi ”luat mina de pe el”, nu in totalitate, cel putin. Si nicidecum, „sa-l doara la pitbula de el”. Primul sezon l-a supravegheat indeaproape, inlusiv episoadele pe care nu le-a regizat. Apoi a intervenit Wild at Heart si, intr-adevar, a lasat-o putin mai moale, dar in nici un moment nu s-a dezis de serial (chiar sint curios sa aflu unde ai citit tu chestia asta).

a fost de suflet in comparatie cu ce? cu lungmetrajele? nici vorba. in bv ai vazut, merge pana la munca de jos si pune mana pe baros! aici lasa o halca dolofana din sarcinile regizorale pe mana altora, el avand - deducand logic, nu? - altceva mai bun de facut. ce fel de atasament e asta?
in ce priveste presupusa apostazie a lui L., poate e cam durul cuvantul pe care l-am folosit eu ("sictir" - dar nah, ce sa-i ceri unui coleric?!) insa ma refeream la faza cu gasca. o stii sigur. e pe toate gardurile webului. cica L. a zis ca dupa ce si-au bagat coada the big shots with the money impunandu-i sa dezvaluie identitatea ucigasului atat de devreme, el a zis ca a fost ca si cum ar fi omarat gasca care facea oua de aur. stii? adica de l-a momentul ala, subinteleg, ca domnul L. recunoaste ca edificiul colapseaza.
Originally Posted by Windom:
Legat de „imbecilitate”, hai sa ne domolim un pic si sa ii facem dreptate, numind-o o „naivitate asumata”. De care avem parte si in Blue Velvet (vezi visul lui Dern cu pasaralele), si in MD (vezi intreaga atitudine a lui Watts din prima parte) etc. Singurul element de soap-opera, daca ar fi sa aleg unul, e triunghiul amoros Andy-Lucy-Dick, care, intr-adevar, pare un pic nelalocul lui...
nu stiu ce sa zic. in BV si MD, fatetele astea oleaginoase sunt justificate dramaturgic. in primul L. foloseste momentele alea hiperidilizate de la inceput ca sa introduca brutal problema raului. in celalalt suntem, first of all, de cealalta parte a realitaii in cea mai mare parte a filmului, plus ca, iarasi era necesar contrastul pt. ca revenirea la realitate sa fie din nou brutala si sa spulbere clisee iluzioniste care viseaza la cai verzi pe pereti. in TP, insa, mie nici macar nu mi se pare de multe ori ca e vorba de siroposenie asumata ci ca filmul se ia in serios, iar daca e sa privesc lucrurile cum sugerezi tu iarasi ma impiedic - aici parodia nu e necesara pt. a trimite catre ceva mai presus de ea (sau nu vad eu, cel putin) ci isi contine propria valoare, parodie de dragul parodiei. iar asta pe mine nu ma excita. daca era niste tongue-in-cheek presarate ici colo mai mergea, dar sa ineci totul chestia asta mie mi se pare ceva obositor. in scena de dupa inmormantrea - SPOILER, RAPTURE! - lui Leland Palmer, cand barbatii orasului se reunesc si-l discuta pe BOB pe un ton atat patetic si de serios chiar nu mai imi pasa daca ideea e asumata sau nu. totul e ratat either way.
oricum, eu ceva ceva naivitate am creditat deja in afara de astea - daca ar fi sa-l iau in serios pe cooper prea de tot ar incepe sa scartaie si pe latura asta filmul. ideea visului, revelatia gigantului, momentele alea minuscule absolut cu iz de supra-natural de o subtilitate delicioasa (cand cooper sta cu harry in birou in momentul sosirii lui albert, si sunt pe cale de a fi anuntati de lucy prin telefon, si cooper o intrerupe ca sa ghiceasca; alta: soseste gordon si il asteapta pe cooper in cafenea langa intrare iar cand acesta intra, se opreste fara sa priveasca in lateral, intinde mana, pocneste din deget si ii striga numele)... astea-s nise minunatii draglase pe care, daca n-as lasa de la mine putin, nu le-as putea savura.

ps: insa imi place Fire Walk With Me! ma mai scot? imi place super mult. l-am vazut de trei ori. de doua ori inaintea serialului. la premiera cand am facut cunostinta prima oara cu BOB am fost aproape sa fac infarct de frica. are tota gravitatea care-i lipseste serialului si cred ca e cel mai sumbru op al lui Lynch.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2011, 07:43   #670
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Fiind vorba de un serial, nu cred ca putem pretinde din partea lui Lynch o implicare asemanatoare cu aceea din cazul lung-metrajelor. O „delegare a responsabilitatilor” a fost, prin urmare, inevitabilă. Da, mahării și-au băgat coada și în cazul de față, însă nu avem aici de-a face cu un al doilea Dune, din punctul ăsta de vedere. Dimpotrivă, TP „și-a permis” anumite libertăți nemaiîntîlnite pînă atunci într-un serial de televiziune (violence & all) - de altfel, din cîte știu, „mîna liberă” a fost condiția esențială pe care Lynch a pus-o înainte de a se apuca de proiect.

Legat de FWWM, total de acord cu tine, avem de-a face cu cel mai nedreptațit film al lui Lynch și, în același timp, unul dintre cele mai reprezentative pentru stilul sau.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2011, 11:14   #671
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Federico:

insa, din pacate, se pare ca el are o problema cu mine si a avut intotdeuna mitraliindu-ma cu atacuri la persoana fara ca eu sa-l fi atacat vreodata


Sper ca glumesti. Daca nu, se pare ca esti mai fragil ca un portelan. Si atunci mai bine evit sa mai indrept vreun cuvintzel in directia ta, ca sa nu te spargi.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2011, 18:06   #672
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Cool

...spuse bula de sapun, cel mai suparacios membru de forum din istoria internetului

da, coaie, sunt de portelan. adevarul e ca nici alba-ca-zapada nu ar fi vazut un ad hominem in constructii de tip "obtuza trista si paranoica".

ha! ha! ha! ha!

daca ti-as fi livrat eu asemenea bijuterii mi-ai fi luat la pula tot arborele genealogic de la adam si eva incoace.

pe cand reactia mea care a fost? nimic. intotdeauna m-au lasat rece atacurile tale si n-am dat niciodata semne ca m-ar fi lezat cumva, nici macar acum. insa ce nu intelegi tu e ca faptul ca atacul nu-si atinge tinta nu face atacul mai putin atac.

nici acum nu m-ai enervat si nu vreau sa te atac, dar daca tot dai impresia ca posezi o maduva din fibra de carbon am zis ca o sa adori sa-ti vorbesc ceva mai abrupt.

hai noroc!
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2011, 12:28   #673
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
If any of you cun...gentlemen doesn't behave himself...
799836634_chloe_moretz_hitgirl2_122_1036lo.jpg
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5

Last edited by Windom : 01 Dec 2011 at 12:42.
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2011, 14:36   #674
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
@Federico: Asa da, dom'le.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2012, 05:27   #675
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
O surpriza placuta pare a fi, la Pro TV, serialul "Las fierbinti". Primul episod mi-a lasat o buna impresie, sa mai vedem.
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2012, 17:40   #676
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
serialele tv sunt toate niste cabipcaturi penale pe care-i pacat sa-ti irosesti viata. m-am mai uitat in ultimul timp la cateva din cele mai - gretos de - bine cotate titluri de imdb ca sa mai intru si io in rand cu lumea ca prea oblivios eram fata de 'cultura' tv; de unde, acelasi overratedness apocaliptic pe care-l anticipam; no thanks, orice film de nota 6,5 de pe imdb will do ten times better.




le: (kinda) trolling
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”

Last edited by Federico : 03 Mar 2012 at 17:46.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2012, 18:11   #677
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Pai zi-ne care-s serialele alea gretos de bine cotate care le-ai vazut,nu mai fii si tu asa de secretos.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2012, 17:22   #678
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Eu sunt de acord cu Federico în ce privește cultura TV, că e departe de cea a lungmetrajelor.

Dar din punct de vedere strict al entertainmentului serialele au destule avantaje. După o zi de lucru când vrei doar să te relaxezi, un episod două cu personajele favorite, cu glume/situații familiare care nu-ți pun mintea prea mult la contribuție sunt cum nu se poate de mai bine venite. Și, părerea mea e că (serialele mele favortite) sunt chiar mai bune decât comediile sau filmele de acțiune de la cinema fie ele și de nota 7-8 pe imdb.

În schimb dacă ai mai mult de 2 ore la dispoziție și nu ești obosit serialele sunt categoric pierdere de vreme, lungmetrajele sunt mai bune cam tot timpul.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2012, 18:02   #679
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Depinde si de subiectul serialului,daca e vorba de vreun sitcom si ai timp la dispozitie atunci da,un film ar fi mai indicat,dar conteaza si starea de spirit ca nu tot timpul ai chef de lungmetraje.Daca vorbim de seriale ca Breaking bad,The wire,Sopranos,OZ,Freaks and geeks etc,atunci poti sa vii tu cu cele mai puse la punct cronici negative ca nu poti sa ma convingi ca sunt slabe,overrated sau nu se ridica la nivelul unor lungmetraje bine cotate.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2012, 08:56   #680
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Pai zi-ne care-s serialele alea gretos de bine cotate care le-ai vazut,nu mai fii si tu asa de secretos.
Breaking Bad (l-am vazut pe tot)
Arrested Development (tot)
Homeland (doua episoade)
Game of Thrones (10 minute)
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:28.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells