Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 May 2007, 18:41   #261
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Supastar:
Originally Posted by gionloc:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
oscarurile sint pt plebe. palme d'or-urile sint pt connaisseurs 8)
da, intr-un fel e diferenta dintre artist si meserias.

de acord, numai "diferenta dintre un meserias si un artist" pentru a respecta directia analogiei!

da, sigur!

oscar - meseriasi
cannes - artisti,
ca sa inteleaga si carmine despre ce vorbim!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 19:09   #262
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Le talent sans genie est peu de chose
Le génie sans talent n'est rien!
- Paul Valéry
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 19:47   #263
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by StefanDo:
e vorba de promovare, fratilor, ce nu intelegeti?
daca un film e misto si ia Palme d'Or, e mai putin bun daca ia si Oscar?

NU
DOAR K D OBICEI NU PREA S INTIMPLA
i mean, pulp fiction ia palme d' la cannes si amarashtenii aia d la oscaruri ii dau premiu pt 'scenariu original'!? gimme a break! :shock:

devine un obiect de serie? NU! Pur si simplu e vazut de mai multa lume, ceea ce ar fi extrem de important pentru un film romanesc

D C?
nu conteaza citi vad filmu; important e sa-l vada AIA KRE TREBUIE!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 21:08   #264
ulianov
Junior
 
ulianov
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 39
Cherchez la femme (in Jurnalul National)

Palma de aur a unei femei
2007 05 30| de Sidonia Silian
Constantin Chelba, unul dintre membrii juriului CNC care au stabilit care filme meritã sã primeascã finanþare de la stat în 2006, susþine cã scenariul lui Cristian Mungiu pentru "4 luni, 3 sãptãmâni, 2 zile" n-a plãcut deloc restului comisiei de jurizare. Norocul a venit de la o soþie...


Jurnalul Naþional: Care sunt criteriile dupã care s-a format comisia de jurizare?
Constantin Chelba: Habar n-am criteriile. Eu am fost propus în acest juriu de Asociaþia Cineaºtilor, e o asociaþie a tinerilor cineaºti.



Cum aþi dat nota 8,20?
Regulamentul dupã care s-au dat notele prevedea cinci puncte care trebuiau atinse: subiectul filmului, structura filmului, dialogul, interesul pentru publicul românesc ºi interesul pentru un eventual public strãin. Noi am dat o notã pentru fiecare segment ºi apoi am fãcut media, care constituia nota finalã.



Ce nu v-a plãcut la scenariu?
I-am dat o notã proastã la construcþia dramaturgicã. Prima parte din film mi s-a pãrut foarte lungã. Pânã la un moment dat, acþiunea þinea, iar apoi începea sã se disipeze...



ªi ce v-a plãcut?
Tema ºi ideea de final sunt foarte penetrante ºi cred cã pentru astea a luat ºi premiul la Cannes. Însã la mijloc este vorba ºi despre o poveste personalã – cumnata mea a murit în 1987 la spital, cu procurorul lângã ea. El nu a dat voie sã se apropie nici un doctor, pânã nu spune cine i-a fãcut intervenþia. A murit fãrã sã spunã nimic.


Cum se citeau scenariile
Ce i s-a imputat scenariului?
Ceilalþi au fost reticenþi: mi-au zis cã e subþirel, cã e scris neîndemânatic... La a doua întâlnire cu toþi cei care studiau scenariile, Radu Nicolae, cel care i-a dat a doua notã bunã dupã mine, a venit la mine ºi mi-a zis cã povestea susþinutã de mine, cea care s-a dovedit a fi a lui Cristian Mungiu, i-a dat-o soþiei s-o citeascã ºi i-a plãcut enorm.



O influenþare permanentã între membri?
Fiecare îºi spunea impresiile despre scenariile citite, dacã a mai apãrut ceva nou, demn de luat în seamã. Vreau sã precizez cã în timpul acestor întâlniri toate scenariile erau secretizate, noi discutam despre poveºtile din scenarii, fãrã sã ºtim cine sunt autorii acestora.



Câte scenarii aþi avut de citit ºi în cât timp?
153. Toatã povestea a durat aproape o lunã. Însã vreau sã precizez ceva: în momentul în care dl ªerbãnescu (n.r. – actualul director general al CNC) a organizat prima întâlnire cu membrii juriului, acesta a propus o secþiune nouã: pentru cã anul acesta a fost cel mai mãnos din punct de vedere financiar, s-a vrut ca douã filme care au scenarii de filme comerciale, de acþiune, sã primeascã finanþare de la stat. Aºa s-a ajuns ca filmul lui Sergiu Nicolaescu sã iasã pe primul loc.



Câte ore citeaþi pe zi?
În jur de 14-15 ore. Dar vreau sã vã spun ceva: în prima zi când m-am pus la masa de lucru, am primit un telefon de la cineva, nu vreau sã-i dau numele, pe care nu-l mai vãzusem de câþiva ani, care m-a rugat sã dau o notã bunã unui anumit scenariu.



Acel cineva era din breaslã? Aþi avut parte de presiuni?
Da, era din breaslã. Presiuni e prea mult spus... am avut parte de amabilitãþi... Dupã acea intervenþie, m-am hotãrât sã trag telefonul din prizã, însã degeaba. M-am pomenit de cinci-ºase ori cu tot felul de oameni la mine la geam care mã rugau sã citesc cu îngãduinþã anumite poveºti, mai exact, sã dau note mari unor anumite scenarii. Pentru unele chiar mi s-au propus sume de bani.



Cu câþi bani v-a plãtit statul pentru luna în care aþi citit scenariile?
Mi s-au oferit 4.000 de euro ca sã dau anumite note anumitor scenarii. I-am refuzat. Iar de la stat am primit 30 de milioane cu impozit plãtit.



Cât timp vã lua sã citiþi un scenariu?

Vreo cinci ore, citeam 14-15 ore pe zi, dar dl ªerbãnescu ne-a permis sã ne luãm un lector – prieten, coleg de breaslã, oricine – care sã ne ajute la citit. Aºa am ajuns sã-mi împart treaba cu un bun prieten.



Lui i-a plãcut filmul lui Mungiu?
Nu. I l-am dat ºi lui sã-l citeascã ºi mi-a zis cã nu l-a impresionat. ªtiþi care a fost norocul lui Mungiu? În regulament se spunea cã prima notã – cea mai mare – ºi ultima – cea mai micã – se ºterg. În consecinþã, nota mea a fost anulatã. Dupã a mea a venit cea a lui Radu Nicolae, cu 8. El ºi, în special, soþia acestuia au fãcut ca filmul lui Cristian Mungiu sã obþinã cofinanþare de la stat ºi... premiul de la Cannes.


1 milion pentru Mungiu
Palma luatã de Mungiu a creat o explozie în lumea internetului, nu mai puþin de 1 milion de portaluri fãcând referire la succesul regizorului. În topul site-urilor româneºti, www.mobrafilms.ro, pagina casei de producþie a fost propulsatã de pe locul 25 pe 5 – la secþiunea "Artã, culturã", iar în clasamentul general a sãrit 640 de poziþii, pânã pe locul 334, în ultima sãptãmânã. Ieri, "mobra" a cedat pentru scurtã vreme ºi intrase în "reconstrucþie". În mod ciudat, www.festival-cannes.fr nu oferea ºi un link cãtre site-ul filmului, www.4months3weeksand2days.com, care a fost bine burduºit cu imagini din festival ºi materiale de presã. Tot în cursul zilei de ieri, numãrul paginilor web care fãceau referire la Cristian Mungiu, între ghilimele, a crescut, în trei ore ale amiezii, de la 1.350.000 la 1.650.000. Luni, Jurnalul Naþional titra "Incredibil!" despre performanþa românului, iar peste 5.000 de cititori au accesat acest material. Dacã toate cele peste un milion de pagini ar fi avut acelaºi numãr de accesãri, s-ar fi depãºit populaþia planetei. (V.I.)



Sãrbãtoare ºi în familie
Aflatã la Oxford pentru câteva luni, sora regizorului, Alina Mungiu-Pippidi, a fost bombardatã cu SMS-uri, mail-uri ºi telefoane de la cunoscuþi ºi prieteni din copilãrie, risipiþi prin þarã ºi prin lume, bucuroºi pentru triumful lui "432": "Meritul e al lui Cristi ºi doar el ar trebui sã vorbeascã despre el... Cristi a avut vocaþie pentru imagine de destul de devreme. Aveam un prieten, Dan Mititelu, artist fotograf la Opinia Studenþeascã. El l-a «diagnosticat» ºi l-a încurajat. Dar filmul îl interesa mai mult decât fotografia, ºi de asta dupã câþiva ani de cãutãri a ajuns la ATF, unde Laurenþiu Damian ºi Stere Gulea au fost de la început foarte deschiºi ºi convinºi cã are talent. Filmele lui au avut constant finanþare de la stat, arãtând cã sistemul deschis construit de Gulea-Gabrea în 1997-1998 a funcþionat ºi a dat rezultate, permiþând unei generaþii întregi sã se afirme. E important cã succesul acestei generaþii este ºi unul de «policy», nu doar de talent, talent gãsim în toate generaþiile, acestei generaþii însã i s-a deschis o uºã, ºi ei au fost foarte buni, ºi ambiþioºi, ºi dornici sã intre pe ea. Sistemul trebuie în continuare deschis ºi acestei generaþii, ºi oricãror noi intrãri. Am spus întotdeauna cã românii sunt la fel de talentaþi ca toate popoarele. Mica problemã a istoriei noastre este cã selecþia e constant viciatã de factori de putere, clientelism etc. Sã ne curãþãm de astea ºi veþi vedea cât talent ºi dorinþã de a povesti o sã iasã din toate colþurile. Din pãcate, nu în toate domeniile existã un Cannes ºi un juriu extern ca sã ne aºeze valorile la loc, cum fericit s-a întâmplat în ocazia de faþã", a declarat pentru Jurnalul Naþional Alina Mungiu-Pippidi. (C.D.)
ulianov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 21:29   #265
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
exista la noi un fel de fascinatie pentru Oscar care mi se pare deplasata si exagerata. tot romanul se scoala cu noaptea-n cap ca sa asiste la 4 ore de defilari de staruri si prezentari de premii neinteresante. pe bune, e pierdere de vreme.
anul asta cred ca a fost o premiera difuzarea Festivalului de la cannes.si asta pentru ca probabil aflasera de prezenta lui Mungiu printre laureati. pana la urma a fost mult mai simplu ca la oscar: mai scurt, mai putin plictisitor, fara pauzele muzicale ale lui Celine Dion&Co.
cand am auzit-o pe margareta nistor cu 'sa-l vedem si la Oscar' de parca asta ar fi culmea reusitei, am ramas fara replica.
nu cred ca Mungiu o sa fie selectionat pentru Oscar pentru ca filmul lui nu se incadreaza in tiparul filmelor de oscar. si e mai bine asa
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 22:18   #266
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by StefanDo:
e vorba de promovare, fratilor, ce nu intelegeti?
Frate ai dreptate unii nu inteleg si basta, cine vrea sa fie nas s-o controleze p-asta.

Ma enerveaza Turcescu asta care vrea sa faca dreptate in toate. Printre invitati si Sergiu (IAR), care incearca sa mai scoata si el capu' in lume cu aceasta ocazie. Da semne ca numai are mult de trait. Mi-a placut un tip din platou care i-o taia scurt cu intrebari de genu' "da orient expres cati bani a facut, sau macar si-a scos banii?" Raspunsul, aberant sergiu style ...blablabla
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 22:24   #267
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
tipul e costi rogozanu, iar comentariul tau trebuie postat la Cristi Mungiu si scandalul CNC de remarcat este ca singurul care a pomenit despre reusita lui CM la Cannes a fost tot SN Sau m-am dus eu la baie cand nu trebuia?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 22:46   #268
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
lasati mai fosila care era demna de paleolitic inca din tinerete Mi-a devenit relativ simpatic de cand a uitat sa isi mai scoata dimineata proteza din pahar si mai gangaveste si el p orice post il mai primeste..ce e mai socant e ca ASTA recunoaste reusita lui mungiu..mi-a trecut pe la urechiuse ca acum pana si la minunata scoala unde s-a scolit regizorul palmat sunt comentarii de gen s-a luat premiul pe motive politice :hmm: bine d-le, motive politice, dar si sali intregi care aplaudau in virtutea inertiei sau te pomenesti ca erau si aia informati, precum aplaudacii nostrii de pe vremea raposatului, ca e de aplaudat ca se filmeaza? imi face sila industria asta a noastra, cum scoate unul capul peste buza haznalei, apar vreo 5 care incearca sa il traga inapoi... :hmm:
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2007, 04:55   #269
ulianov
Junior
 
ulianov
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 39
432 secventa.

arata excelent. Imaginea e foarte ingrijita.
Dialogurile sint cele mai credibile din cinematografia romana de dupa '89. Nici o stridenta, nici o falsitate, nici o propozitie terminata aiurea. In fragmentul asta cel putin. (va amintiti "naturaletea" jocului lui Papadopol in Occident? si al partenerei lui?)
ulianov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2007, 07:52   #270
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
care mai e situatia lui youth without youth? nu era vorba ca o sa fie si el proiectat la can?
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2007, 08:40   #271
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Se proiecteaza in premiera la Festivalul de Film de la Roma si se incearca lansarea in Romania in saptamana de dupa festival.
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2007, 08:46   #272
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt stefando

nu, noi intelegem f bine, c nu intelegi tu este k filmele d palme d' nu devin - automat - filme d oscar: sint p culoare paralele...
inteleg(em) faza cu 'promovarea', dar asta s reduce - d fapt - la banii incasati; or, cu exceptia cu 'fahrenheit' (kre nu e film, ci reportaj otv), filmele d palme d' NU au facut incasari - cel putin in sua; dimpotriva!
intr-un fel; s poate spune kiar k filmele palmdorizate sint un fel d box office poison :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2007, 09:59   #273
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
oscarurile sunt degeaba, nici nu vreau sa-mi inchipui participarea lui Mungiu la oscar, fiindca totul ar tine de imagine si publicitate si atunci, unde ar mai fi arta ? unde ar mai fi art conaisseur ? lasa-tii pe americani cu ale lor si pe francezi cu ale noastre :w00t:
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2007, 10:27   #274
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Originally Posted by Alex Leo Serban:
c nu intelegi tu este k filmele d palme d' nu devin - automat - filme d oscar

hm, n-am insinuat nicaieri asa ceva. am spus doar ca ar fi misto (ca publicitate pentru Mungiu si Romania) sa ia si Oscarul. Iar asta nu stirbeste cu absolut nimic importanta Palmei, deci nu stiu de ce va ofuscatzi atata... Si Mungiu a zis ca e mai important trofeul de la Cannes, dar nu-l vad refuzand Oscarul
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2007, 13:22   #275
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
poate pt filmu urmator
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2007, 17:12   #276
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by Alex Leo Serban:
poate pt filmu urmator

Hm..mai bine sa mai lase sa treaca 3-4 filme pana la Oscar.
Mi-e ca daca ia Oscar la urmatorul film, atunci chiar ca regizorii romani n-o sa mai aiba motivatie de a mai scoate pelicule bune.
Am vaga impresie ca succesul lui Mungiu a cam taiat entuziasmul multora.
In discutia din seara galei, de la Realitatea TV, Porumboiu si Caranfil nu erau deloc entuziasti de ceea ce se intamplase.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2007, 17:54   #277
Shemaia
Junior
 
Shemaia
 
Join Date: Apr 2004
Location: Cluj
Posts: 69
Discutie la BBC:
http://www.youtube.com/watch?v=IB2d91gOeLY&NR=1
Shemaia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2007, 22:16   #278
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by keepwalking:
Hm..mai bine sa mai lase sa treaca 3-4 filme pana la Oscar.
Mi-e ca daca ia Oscar la urmatorul film, atunci chiar ca regizorii romani n-o sa mai aiba motivatie de a mai scoate pelicule bune.

eu as spune ca nu e cazul sa te temi de asa ceva.. dimpotriva... dorinta de a confirma si sperantele ca lumea buna filmului ti se va deschide is foarte mari acum, senzatia ca esti ascultat, ca un proiect de-al tau, daca e bun, patrunde in zonele doar visate deunezi va fi vie... iar asta nu poate avea decit consecinte bune!
cu totii vor dori sa il ajunga pe Mungiu...

inca nu ma pot pronunta categoric, o sa o fac dupa ce vad filmul.. insa eu cred ca - deocamdata - doar Restul e Tacere poate fi un candidat pentru Oscar... dupa ce vad filmu poate nu o sa mai sustin asa ceva ...

(si, da, daca de n luni se stia ca Nae Caranfil deschide TIFFul, asa trebuia sa ramina.. si trebuia facut un eveniment special legat de 432 intr-un alt moment!)
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2007, 23:15   #279
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
JL, caranfil nu deschide TIFF-ul pentru ca nu a terminat filmul. Mihai Chirilov a declarat la conferinta TIFF de marti ca spera ca Restul e tacere sa fie gata pentru finalul festivalului. Palme d'Or-ul lui Mungiu nu are absolut nicio legatura cu schimbarea de program
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2007, 23:20   #280
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by StefanDo:
JL, caranfil nu deschide TIFF-ul pentru ca nu a terminat filmul. Mihai Chirilov a declarat la conferinta TIFF de marti ca spera ca Restul e tacere sa fie gata pentru finalul festivalului. Palme d'Or-ul lui Mungiu nu are absolut nicio legatura cu schimbarea de program

da?

atunci e bine!
il vazusem pe realitatea pe caranfil.. si cum nu pomenise nimic in genul asta - ca nu ar fi terminat filmul, etc. - m-am gindit ca poate au facut o rocada organizatorii. e bine daca nu e asa!

bun, o sa vad linistit deschiderea, in acest caz!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:21.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells