Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Nov 2002, 20:20   #1
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
As vrea sa stiu ce parere are lumea despre filmul asta...

Impresiile mele sunt impartite...pot remarca urmatoarele aspecte
1.Filmul nu mai este centrat pe Hanibal Lecter, acesta putand foarte bine nici sa nu existe!!! Parca ai spune ca a fost bagat in film sa atraga audienta...Acest fapt scade cu mult atractivitatea filmului, in celelalte "episoade", practic, Hopkins prin carisma sa reusea sa fascineze si sa dea culoare filmului
2. ...in schimb tot accentul cade pe "Dragonul Rosu", regizorul incearca sa patrunda in tenebrele mintii acestuia...Din punctul asta de vedere pot spune ca Ralph Fines joaca magistral... Mai mult de atat complexitatea acestui personaj creste si prin aparitia personajului interprtat de Emily Watson... Pot spune ca cei doi reusesc sa salveze filmul de a fi un esec lamentabil. In schimb se poate vedea de la o posta ca personajul lui Ralph Fines, a fost efectiv copiat din Psycho!!!
3. Poltistii... Edward Norton mi se pare total nepotrivit pentru rolul asta, este fad si neconvingator...cred ca Harvey Keitel ar fi fost o alegere mult mai potrivita pentru acest rol
4. Finalul total nefericit, un alt cliseu al cinematografiei americane, criminalul care refuza cu obstinatie sa moara si vine sa hacuiasca familia detectivului... o idee total idioata

Efectiv nu inteleg cum un actor ca Anthony Hopkins a acceptat sa joace in filmul asta. Si "Hanibal" mi s-a parut destul de slab, dar "Dragonul Rosu" efectiv a reusit sa distruga mitul acelui film exceptional care a fost "Tacerea mieilor".
Producatorii au incercat sa mai reinvie ceva din acel genial film, l-au mai "asezonat" cu o aroma de "Psycho" au mai bagat cateva clisee americane si au crezut ca au realizat un film cu care sa rupa gura targului...
Mare, mare pacat pentru Anthony Hopkins un actor care il ador, dar care, se pare ca nu prea stie cand sa se opreasca...
Voi ce parere aveti?
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2002, 01:05   #2
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
Infect film. In afara de faptul ca e un remake in care l-au bagat pe Hopkins precum ai zis doar ca sa atraga audienta, nu iese in evidenta prin nimic bun (sa zicem, poate tipa oarba...dar atat) si are o groaza de chestii care nu mi-au placut, cum ar fi: muzica asa-zisa "dramatica" de la Hollywood (ma enerveaza la culme, orchestra strica tot suspansul din orice film), scenele cu Lecter copiate la indigo din Tacerea Mieilor, scenariul cretin....Ca sa nu mai vorbim ca cine a facut castingul a fost batut in cap rau de tot...Fiennes ca psihopat?! Se potriveste ca nuca-n perete...cat despre Norton, cred ca a facut cel mai slab rol al sau de pana in prezent :sad: Per total, un film slab...slab RAU.
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2002, 14:46   #3
Lord Barty
Novice
 
Lord Barty
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 4
Eu nu as fi atat de drastic, desi filmul a fost mediocru. Poate ca as fi vrut sa vad prima varianta a lui Michael Mann inainte de a vedea filmul asta. Oricum Hopkins e Hannibal si Hannibal e Hopkins si aici nu e nici o discutie. De asemea Ralph Fiennes are un rol interesant si bine jucat, desi lumea se intreaba cum i-ar fi stat lui Perkins rolul asta. Emily Watson e singura care exceleaza. Ed Norton nu se deosebeste de restul caracterelor slab dezvoltate si fara farmec.

Respekt!
Lord Barty is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2002, 20:51   #4
octavian_ionascu
Novice
 
octavian_ionascu
 
Join Date: Jan 2002
Location: prieteni
Posts: 13
Send a message via MSN to octavian_ionascu Send a message via Yahoo to octavian_ionascu
Despre Red Dragon nu se poate spune decat ca este ceva mai reusit decat predecesorul Hannibal. Desigur, exagerarea se simte in largul ei si aici insa actorii reusesc sa salveze, prin partile esentiale, o cauza din start pierduta: aceea de a scoate la lumina, pentru a doua oara, haina de puscarias a lui Lecter. Noroc, intr-adevar, cu cei 3 englezi din distributie: Watson, Ralph F. si Hopkins. Si mare noroc ca exista destule persoane care nu au apucat sa vada Psycho !
octavian_ionascu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2002, 00:18   #5
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell



Ca sa zic asa eu am privit filmul asta intr-o atmosfera foarte propice genului.L-am vazut la Bucuresti,la etajul doi unde as fi fost complet singur de n-ar fi fost tipul care duhnea tare a alcool de undeva de mai din spatele meu...Sunetul nu prea ajungea pana acolo sus la mine si cu atat mai putin la colegul meu de etaj,dar a fost un simtamant adevaraciune.
Despre film in sine...e facut dupa o carte,nu?(dupa un roman de Richard Harris)Iar Tacerea Mieilor care da iluzia ca ar fi fost facut inaintea filmului astuia si il raporteaza pe asta la el...E relativ pentru ca deja povestea lui Hannibal exista in romanul lui Harris (si-n filmul lui Mann).Asa ca toate afirmatiile de genul "Hannibal Lector e pus aici in scopuri comerciale" sunt absurde tare.Hannibal aicea s-a nascut!
Adevarul este ca ar fi fost prostesc ca Red Dragon sa fi aparut primul in seria "Hannibal" gandind ca Manhunter dateaza din 86,iar Tacerea Mieilor a fost tras in 90...
Intrebarea care se pune este daca m-a impresionat sau nu.Previzibil a fost de la un cap la altul,Hopkins era fara sclipirea din ochi demonica din Silence of the Lambs,noroc cu Fiennes care parca a fost perfect pentru rolul ala.Oricum pot spune ca e unul din filmele alea de unde am de ales dintre personaje- cu care ma identific mai tare.
Final marfa totusi...o vizitatoare...ha ha ha haaa
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2002, 15:14   #6
Sanda__
Novice
 
Sanda__
 
Join Date: Nov 2002
Posts: 4
Am si eu o intrebare:merita filmu asta vazut??Sa-mi raspundeti sa stiu...Mersi!
Sanda__ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2002, 20:37   #7
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Daca chiar ti-a placut "Tacerea mieilor" nu iti recomand sa te duci, vei avea deziluzia vietii tale... Daca, nu l-ai vazut (prin absurd!!!) du-te, dar nu te astepta la o capodopera...

Filmul este o mixtura de idei si clisee care prezente in alte filme celebre (de ex. Psycho)
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2002, 23:09   #8
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
Sanda_...
depinde de banii care ii dai,de oamenii ce-or sa te insoteasca,de cat de mult iti place genul,actorii,de loc,etc.
E imposibil de spus,zau asa!
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2002, 13:52   #9
Sanda__
Novice
 
Sanda__
 
Join Date: Nov 2002
Posts: 4
Mersi mult ca m-ati ajutat.Oricum nu m-am dus sa-l vad pt ca nu am avut timp dar o sa-l primesc pe cd-u asa ca il voi vedea.Mersi mult pt ajutor.
Sanda__ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2002, 15:31   #10
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Mie mi-a placut filmul...imi place in mod special de Norton, si astfel sunt probabil subiectiv...
Inca nu am vazut tacerea mieilor, dar sper s-o vad curand! Trebuie sa fie foarte bun filmul..
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2003, 13:39   #11
patch4all
Veteran
 
patch4all
 
Join Date: Jan 2003
Location: by the chance
Posts: 150
Send a message via ICQ to patch4all
Si mie mi-a placut filmul asta....e adevarat nu mai are greutatea Tacerii mieilor sau cruzimea rafinata a lui Hannibal si desi este intr-adevar o mixtura cred ca are o logica aparte si Lecter un rol mult mai mult decat decorativ...
patch4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2003, 16:15   #12
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Pot sa spun ca nu este la nivelul lui Silence...nici nu ma asteptam, dar dupa parerea mea ramane al doilea in serie.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2003, 17:03   #13
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Red Dragon este dupa parerea mea, ca si a altora dealtfel, al doilea din serie ca realizare. Mi-a placut enorm muzica lui Danny Elfman, care a colaborat excelent cu Dante Spinotti. Intr-adevar, deznodamantul nu este unul fericit, iar Emily Watson face un rol destul de bun. Sper ca voi gasi un soundtrack de cumparat...
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:01.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells