Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Jul 2008, 14:49   #121
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
hm, box-office dezamagitor pentru Cavalerul negru in romania: doar 18.000 de spectatori, mai putin decat Indiana Jones (22.000). Pacat...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2008, 14:54   #122
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Originally Posted by houellebecqtheraelian:
Si legat de "sonar", hai...am reusit sa trec peste camionul daramat de un fir, dar inca nu pot sa accept o asemenea ineptie...

Nici my granpa nu putea trece peste ideea telefon fara fir...and there cometh the GSM, and saved his soul;
WiMAX will come around in just about an year and will feed your cat, and the internets will eat you up :lol:
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2008, 15:04   #123
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Originally Posted by houellebecqtheraelian:
sau momente in care figuratia are niste replici de genul: "I didn't sign up for this" (soferul inainte sa traga jokerul cu ditamai racheta).

Si tu vroiai ca un simplu sofer de camion sa spuna ceva mai inteligent? E foarte REALIST scenariul, pacat ca nu vezi...

Originally Posted by houellebecqtheraelian:
Aparitiile Jokerului tin de alt film.

Eh, sa stii ca Joker-ul e personaj in The Dark Knight, asta de a aparut anu' asta...e acelasi film, aici e vorba de povestea fiecarui personaj si modul in care se intersecteaza acestea. Ca o fi povestea Joker-ului mai apasatoare e altceva, dar repet: e tot The Dark Knight.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2008, 15:11   #124
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Originally Posted by StefanDo:
hm, box-office dezamagitor pentru Cavalerul negru in romania: doar 18.000 de spectatori, mai putin decat Indiana Jones (22.000). Pacat...

Probabil ca o fi si din cauza faptului ca la noi apare la o saptamana dupa premiera lui in alte state, si de-asta multi se multumesc cu varianta "cam" ce apare inainte filmului la noi...probabil o fi si din cauza faptului ca la vreo 50% din cinema-urile din Romania filmul apare dupa luni bune...poate si ca nu avem cinema-uri multe, mai ales de calitate. Chiar si 22.000 e un numar foarte mic raportat la numarul de locuitori. Too bad...indeed.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2008, 15:40   #125
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by houellebecqtheraelian:
Si iata cum lumea se prosteste si in loc sa ridice stacheta, o lasa tot mai jos si tot mai jos. Inteleg ca hype-ul a influentat pe majoritatea si cand vezi scris in stanga si in dreapta "masterpiece" and all that crap, te gandesti ca n-are rost sa iti mai pui si tu mintea la contributie si ajungi sa inghiti materialul fara sa-l mai digeri. Nu de alta, dar majoritatea care au laudat pe-aici filmul, incepusera sa-l laude inainte sa-l vada.

*contine niste spoilere*

Filmul are un singur atu care bineinteles este heath cu al sau joker. Si cand dispare din peisaj jokerul, astepti pana apare din nou...spun asta pentru ca singurele secvente care au emotie, au ceva mai mult decat martial arts si efecte speciale si alte sf-isme (bine, nici jokerul nu se dezice de la multe lucruri) sunt cele cu el. In mod straniu si singurele realizari regizorale cu adevarat misto apar tot la joker, mereu foarte bine filmat/surprins...foarte bine compus. Dar (cum am spus si mai sus) din cauza marelui nolan si genialului scenariu, nici jokerul nu scapa prea usor si trebuie sa faca niste compromisuri...cum ar fi penibilitatea aia de secventa cand trage cu bazooka sau rpgu` dintr-un camion. (cineva facea comparatie cu die hard pe-aci...frate, nu e chiar un argument pentru o critica favorabila comparatia asta). Ceilalti actori sunt absolut mediocri, mai putin maggie gyllenhaal care este si urata in draci (o alegere foarte inspirata...ajungi sa te bucuri pentru moartea ei), in cazul careia cum sa nu te-neci cand il auzi si pe joker spunand "and you are beautiful". Apoi de ce sa faci un film de doua ore jumate cand se poate foarte bine sa faci acelasi rahat intr-o ora si 20 de minute.
La scenariu mi-e si frica sa incep. Ce-i frate cu penibilitatea asta si cu replicile alea atat de cacacioase, asa de "sky high" meets "v for vendetta"?! Nu ma puneti sa dau exemple...luati peste 80% din replicile din film. Iar asa-zisa logica si toate acele plot holes...pai, care e treaba cu Scarecrow? Apoi Jokerul cu toti banii mafiei, le da foc (foarte misto scena), astia toti vin dupa el...what happened? Se trece la alt dialog. La nivelul asta de productie B in care joaca cascadorul si spune replicile, este atat de prost incat devine imprevizibil.
Si-apoi ce-i cu sf-ismele alea in care morgan freeman asculta peste 3 milioane de convorbiri deodata, dar dintr-un simt acut al moralitatii distruge sistemul pentru ca invadeaza intimitatea umana (deloc romantat), batman care se agata de avioane si sare de la etajul N in picioare...dar care se lupta pe viata si pe moarte cu un rottweiler. Sau scena aia penala cu oamenii din vapoare care aruncac detonatoarele...atat de "imprevizibil" construita.
Deci nu, cavalerul intunecat nu este o capodopera, nu imita o "tragedie greaca", nu este o revolutie intunecata a filmelor de actiune. Este doar un alt film cu supereroi, vandut la greu pe spinarea unui actor care ar mai fi avut foarte multe de spus.
Ce ai scris dumneata aici,am spus si eu cu vreo pagina in urma,numai ca ai fost mai atent la secvente,detalii,replici,eu nu mi-am batut capul..
Si mai sunt inca foarte multe lucruri supraevaluate,dar mi-e lene sa scriu.
Pentru divertisment si fani eu recomand filmul,dar nu e nici macar un film f bun,e un film cu Heath Ledger.
Heath Ledger duce pe umeri tot filmul,dar din pacate filmul asta l-a dus si pe el...Filmul e un santaj sentimental,e dureros de privit un tanar care s-a daruit atat pentru un film ...mediocru in sine.Pacat de el.
Aaron Ekhart e degeaba,inutil,..e acelasi ,tern ca in toate filmele lui,iar scena cu moneda e fumata... Christian Bale e total eclipsat,crispat...
"The Dark Night" ca un damnat,proscris...
De fapt e "Jokers' movie".
Moartea lui Heath le-a adus alora cu filmul milioane de dolari,IMDB a luat-o si mai razna,iar noi am ramas fara un actor bun,care promitea si pe care il apreciem dupa ce a murit.La 28 de ani.
Heath vorbind despre Joker,a spus ca a fost cel mai greu rol al sau,si e cumva stanjenit(ce baiat frumos si talentat,a trebuit sa moara ca sa apreciem):
http://youtube.com/watch?v=uKa-aDga1fE
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2008, 16:35   #126
larinho80
Senior
 
larinho80
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 124
chiar trebuie sa postezi mesaje inutile de 2 ori?
__________________
eu m-am nascut inca de la inceput,nu dupa
larinho80 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2008, 16:38   #127
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Originally Posted by Pauline Kael:
bla bla bla again

De ce continui sa intoxici populatia cu aceiasi parere spusa de zece mii de ori?

Move on!
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2008, 16:44   #128
larinho80
Senior
 
larinho80
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 124
de obicei cand nu ai argumente impotriva filmului zici ca sunt prea multe ca sa le mai enumeri,ca toti iubesc filmul doar pt Heath Ledger,sau ca are montaj idiot
__________________
eu m-am nascut inca de la inceput,nu dupa
larinho80 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2008, 17:04   #129
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
1. musiu wellbeck, comparatia cu die-hard era pe one-liner-uri, oricum in TDK sint mai bune (vezi ce-a postat stefan, plus magic trick-ul jokerului, plus Alfred cu "will you be wanting the batpod, sir/ in the middle of the day, alfred, not very subtle/ the lamborghini then ... much more subtle, etc)
2. "I didn't sign up for this" nu zice soferul din camion, ci rookie-ul care e cu el in cabina, de fapt soferul ala nu zice absolut nimic, si camera ii ocoleste fata, pentru ca ... soferul ala e Gordon.
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2008, 17:13   #130
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
chestia cu exploatarea lui ledger n-o inteleg. a murit, ce voiati sa nu mai lanseze filmul?
scarecrow e ironizat (in sensul etimologic) adica e facut mic, ia uite ce-a ajuns the enemy of batman din filmul precedent, se leaga de chestia cu batman care le-a pus botnita raufacatorilor din gotham si cu scena jokerului care urmeaza imediat dupa aia: these cops and lawyers....
cind joker da foc banilor, nu vine nimeni dupa el. period. in schimb se leaga de scena cu spitalul: you were a schemer, you had plans, si cu ce spusese alfred mai devreme (ma rog, cam straveziu, dar asta e tonalitatea filmului): men who just wanna see the world burn.
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2008, 17:29   #131
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
wellbeck, ai mai scris chestiile astea aici:

http://disillusionings.wordpress.com...film-de-cacat/

asa-i?
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2008, 17:30   #132
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
Originally Posted by E.Floares:
ti s-a parut ca daca vii aici si spui prostii o sa fii cool.

well... daca eu ma simt cool cand spun adevaruri despre film... sigur tu esti in spasme cand spui ca e cel mai bun film din istoria cinematografiei :hmm:
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2008, 17:34   #133
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
wow, threadul TDK m-a facut "guru" pe cinemagia! :lol: :lol: :lol:
gata, revenim la norma de un mesaj pe luna.
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2008, 17:50   #134
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Originally Posted by films4all:
Originally Posted by E.Floares:
ti s-a parut ca daca vii aici si spui prostii o sa fii cool.

well... daca eu ma simt cool cand spun adevaruri despre film... sigur tu esti in spasme cand spui ca e cel mai bun film din istoria cinematografiei :hmm:

Nu am spus ca e cel mai bun.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2008, 18:15   #135
houellebecqtheraelian
Novice
 
houellebecqtheraelian
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 4
Originally Posted by tailgunner:
wellbeck, ai mai scris chestiile astea aici:

http://disillusionings.wordpress.com...film-de-c****/

asa-i?

nu
houellebecqtheraelian is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2008, 18:23   #136
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
atunci le-ai copiat? :lol:
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2008, 18:26   #137
houellebecqtheraelian
Novice
 
houellebecqtheraelian
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 4
da, am gasit momentul de a intra pe cinemagia cu ceva solid si sa fiu si impotriva curentului ca sa provoc ceva scandal pe-aici si sa te fac pe tine guru. am vrut sa par cool. de fapt eu n-am vazut nici filmul
houellebecqtheraelian is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2008, 18:33   #138
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
fine by me. cheers. 8)
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2008, 12:56   #139
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
aseara l-am mai vazut o data (ca tot zicea un sondaj ca 62% dintre spectatori intentioneaza sa revada TDK) si trebuie sa recunosc ca m-a tinut in priza la fel de mult ca prima oara.

Cei din jurul meu, in schimb, erau de o placiditate totala: n-au ras, n-au tresarit, n-au avut in general nicio reactie (nici macar atunci cand filmul s-a intrerupt si a fost reluat, dupa circa un minut, CU LUMINILE APRINSE - de, suntem totusi in Romania, chiar daca e vorba de Movieplex ).

Iar la sfarsit, cand toata lumea se indrepta pas-pas spre iesire (bineinteles ca nimeni n-a asteptat dedicatia de la final), un individ din fata mea a inceput in gura mare: "ba, da' stiti ca ala, jokeru' ala naspa, nu mai stiu cum il cheama, a mierlit-o?"
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2008, 18:34   #140
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Si eu ma mai uit o data,la cinema,ca nu l-am vazut bine.Bun,rau,e fun.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:01.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells