Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Feb 2011, 13:30   #1
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Spaghetti Western

In jurul anului 1962, regizori europeni ai cinematografului comercial incep sa fie interesati de cel mai esential gen american: Western. Germanii incep sa produca filme bazate pe romanele de aventura ale lui Karl May; simplele povesti cu cowboy si indieni par rezultatul unor vise copilaresti, decat orice recognoscibila versiune cinematografica a Vest-ului American. De asemenea, in Italia, se alimenta "inocenta". Peste 25 de filme cu buget redus, de foarte slaba calitate, deja riscau sa defineasca genul "european "post"-Ford", cand Sergio Leone apare cu mult mai mult decat niste idei novatoare. Filmarile western-urilor urmau sa aiba loc, potrivit propunerii lui, in Spania (intr-o regiune apropiata Almeriei) si Iugoslavia (unde se mai facusera si ecranizarile dupa romanele lui May), si unde peisajele erau asemanatoare Mexicului (acolo unde costurile de productie aveau sa fie mult mai mici).

Cineastii care au adoptat ideea lui Leone - inaintea succesului de public si critica a lui " A Fistfull of Dollars" (1964) - au schimbat totul. Intre 1963-1965, mai mult de 30 de westernuri italiene erau finalizate, multe dintre ele fiind co-productii - filmate in Spania. O scurta perioada, Industria Spaniola de Film a cunoscut un real succes - ba chiar si Hollywood-ul si-a turnat o serie de filme acolo ("Patton", de ex., din 1969).

Stilul lui Leone avea sa influenteze insa cinema-ul de gen ce i-a urmat - de la caracterul laconic al eroilor evocati, la celebrarea stilizata a adevaratelor ritualuri si miscari fizice ale protagonistilor unor western-uri. Caracterul distinctiv al acestor filme a fost, de asemenea, atribuit muzicii lui Ennio Morricone. "Man Without a Name" a lui Leone se face memorabil datorita umorului sau sardonic; si la sfarsitul anilor '60, acest stil de comedie-neagra-western devine obiect de studiu in cele mai prestigioase scoli de film (intocmai ca si noua viziune a gros-planului, propusa de Leone [focalizarea exclusiva a aparatului de filmat pe o pereche de ochi]).

In comediile western, genul i-a insa mai multa amploare. "I quatro dell' ave Maria" (1969), cu Terence Hill si Bud Spencer devine repede un succes european.

Sumbra si nihilistica perspectiva a originalului Western Spaghetti va avea sa dezvolte curand un alt gen popular in Italia: Filmele cu Mercenari.

- Prietenului si colegului meu Petre Vasile, mare iubitor de gen, care a plecat dintre noi azi-noapte -

Last edited by SMC : 19 Feb 2011 at 14:18.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2011, 19:26   #2
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
O recomandare, in spiritul celor scrise mai sus:
http://www.youtube.com/watch?v=MQXs0NiBLtM
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2011, 20:20   #3
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Asta recomanzi tu, pe marginea textuletului scris de mine, care mi-a luat vreo doi ani de cercetare, pentru a stabili care cum a urmat si ce a insemnat in istoria western-ului spaghetti?

Glumesc, desigur!

Nu l-am vazut, dar l-am trecut pe lista.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2011, 14:08   #4
adiman83
Novice
 
adiman83
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 21
desi nu am vazut prea multe, de mic am fost fascinat de genul Spaghetti Western. am inceput cu Django (1966), pe timpul "impushcatului" (ani intregi dupa aia m-a fermecat "ala cu sicriu') am continuat cu cateva din filmele lui Giuliano Gemma (dupa care era innebunita sora-mea) si am sfarsit in cel mai logic mod, cu Once Upon A Time In The West si trilogia lui Sergio Leone - Pentru un pumn de dolari, Pentru cativa dolari in plus, Bunul raul si uratul.


Am totusi o intrebare pentru cineva mai cunoscator ca mine: Once Upon A Time In the West - toate bune si frumoasa, jucat bine, captivant dar care era rostul personajului jucat de Claudia Cardinale in afara de faptul ca era absolut superba? stiu ca o femeie frumoasa nu are nevoie de nici o justificare dar ... ma lamureste si pe mine cineva?
adiman83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:09.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells