Păreri What's Eating Gilbert Grape

(1993)

Necazurile lui Gilbert Grape

Salbaticul pe 21 August 2020 18:25
50 caractere,50 caractere,50 caractere,nu am înțeles nicio iotă din această dramă,unde Leu de Capră face pe nebunul. Cât p'aci să adorm în fotoliu la filmul ăsta=2.
narcisson pe 27 Iulie 2015 14:50
Mi-a placut, dar trebuie sa recunosc ca ma asteptam la ceva mai mult. Desi e o drama in adevaratul sens al cuvantului, poate ca in ochii mei a scazut pentru ca nu am o foarte mare stima pentru acele ''balene esuate'', cum chiar fiul isi denumea mama; uneori chiar imi provocau scarba anumite scene. Nu inteleg cum poti ajunge in halul acela fara sa ai probleme fiziologice.
Revenind, nu m-a uimit cu nimic, o drama care a curs lent spre sfarsitul trist dar asteptat. Johnny Depp, o aparitie destul de ciudata pentru mine, (mai ales ca nu am vazut prea multe filme cu el) cu acel par valvoi. Dar per total, un rol bun al sau, transmite niste emotii puternice si reuseste sa faca spectatorul sa empatizeze cu el.
Pe de alta parte, Leo Di Caprio a fost absolut genial in probabil primul sau rol cu adevarat bun. De fiecare data am considerat ca este incredibil de greu sa interpretezi un… citeşte

monica.alexandra pe 19 August 2021 15:27
Un film pe alocuri cam plictisitor si foarte trist
alexreviews123456789 pe 21 Aprilie 2021 11:18
Un film destul de bun si emotionant, care merita vazut.
bizonul pe 15 Iulie 2020 07:45
Este singurul film din multele, cu acest Johnny Depp, care mi-a atras atentia. Este despre noi , despre viata omenesca cu bune si rele. Aici pare totul normal, in comparatie cu celelalte filme ale actorului unde anormalitatea este la ea acasa.
MindOfTeo pe 12 Iulie 2020 13:55
Johnny Depp ,Leonardo DiCaprio si toti ceilalti joaca exceptional.
levy_nagy pe 21 Iunie 2020 12:24
O mizerie de film. Ma mir ca am putut să l urmăresc până la final. ????????????
VanHelssing pe 17 Mai 2020 15:49
Un rol extrem de greu pentru Leo, dar destul de bine interpretat de el, cam greu să intri în rol de redus mintal, cum a făcut și Dustin Hoffman în Rain Man!
niggeremall pe 06 Mai 2020 17:25
deci dupa ce am citit sinopisu m-as uita la filmu asta numa ca sa-l vad pe dicaprio retardat. chiar mi-a starnit interesul.
niggeremall pe 12 iunie 2020 15:58
e o drama. nimic de ras in filmu asta inafara de faptul ca si-o trage deep c-o casnica neurotica. e un mic mister de unde se inspira unii sau de ce scot chestii d-astea la tv. scarboasa audienta se uita si apreciaza asa ceva oricum. telenoveliste probabil si cine mai stie ce categorii de nici nu stiu cum sa-i numesc, sa-i bag pe toti in acelasi tomberon.
niggeremall pe 15 iulie 2020 17:50
un sinopsis aproape foarte bun care acopera bine filmul. da ca o mica paranteza, eu obligatiile alea familiale si detasarea de ele le-as traduce cam in felul urmator. adica asta a omorat-o pe ma-sa si i-a dat foc in mama dracu ca dupa aia sa plece cu aia din rulota la dracu-n praznic. deci nu stiu da pe undeva jigsaw e mic copil. adica e usor sa gandesti o baliverna de asta, da gandeste-te cum e sa n-o gandesti si sa-ti iasa atata de bine. se stie ca inconstientul e vast dar cand iese o chestie d-asta geniala din el incepi la modul serios sa te intrebi cat de mult mai conteaza raportul cantitate calitate cand practic amandoua sunt la superlativ. bine, omul filmului era unul simplu cu viata lui de zi cu zi dar cand lucrurile sunt expuse si ies in felul asta, nu stiu sigur cine ar trebui sa concureze la categoria cel mai sinistru film de crima(premeditata?), regizorul, scenariu sau producatorul.
Dragos.87 pe 09 Aprilie 2019 20:27
Un film emoționant,frumos care te pune pe gânduri în mai multe privințe...Leonardo di Caprio face un rol magnific iar Johnny Deep completează totul...Il recomand tuturor!!
lili22 pe 25 Mai 2018 18:36
Un film cu o nota mult prea mare pentru valoarea sa.Viata unei familii cu problemele ei.Leonardo di Caprio joaca bine ,dar asta e meseria lui pentru care este platit.
margochirila24_69 pe 04 August 2017 11:35
Viata cu toate ale ei!!! Nu stiam despre acest film. L-am cumparat pentru regizor si distributie, criterii suficiente in acest caz. Mi-a placut foarte mult. Desi are mai mult de 20 de ani, cred ca poate fi vazut si placut si peste inca 20 de ani!!!
andystarx pe 05 Decembrie 2015 22:58
Desi nu este o capodopera,filmul este destul de bun,mai bine zis chiar dramatic !Este vorba si despre o relatie puternica a unei familii adevarate !Di Caprio a jucat remarcabil,iar Depp de asemenea !Merita vazut macar odata !
FlutureZburator pe 24 Iunie 2013 15:16
Un film emotionant, iti lasa o urma pe suflet. Merita vazut!
alexa2994 pe 08 Aprilie 2012 12:30
Povestea filmului este una interesantă iar acțiunea este una realistă. Jocul actorilor mi s-a părut foarte bun și fiecare și-a făcut treaba cum trebuie.
CristiN pe 01 Februarie 2011 22:24
Frumos filmul . Mi-a placut . De vazut si de adaugat la colectie.
cosmin_kedii pe 11 Ianuarie 2013 13:34
Acest film este o poveste frumoasa despre o familie ce lupta sa traiesca în circumstanțe nefericite.Povestea este sincera, dar performanțele ,,Depp și a lui DiCaprio, fac acest film fantastic,,
lara03 pe 30 August 2011 00:50
e ceva diferit..mi-a placut .merita ....................
catasmile17 pe 05 Iunie 2011 17:04
un film foarte bun !!!!!!!!
merita vazut !!!!!!!!!!!!!
;)

Seraphis pe 02 Octombrie 2010 19:25
Foarte tare jucat , incredibili actorii,nimic de reprosat.
o singura intrebare sa va pune-ti dupa ce vedeti filmul "Era Craciunul la final ?"

mjBIANCA pe 26 Septembrie 2010 10:33
m-a impresionat pana la lacrimi
foarte emotionant filmul, in kre depp si di caprio au avut roluri nu chiar kracteristice lor pe kre le-au jukt impekbil.
Pot sa spun k mi s-a parut extrem de trist la inceput si imi parea atat de rau pt Gilbert si familia sa , si aveam impresia k o sa se termine trist, dar nu a fost asa...mi-a placut mult.MERITA VAZUT!...nu mai spun k johnny arata incredibil de bine:X:X:X

deea9595 pe 05 Septembrie 2010 16:17
o drama remarcabila iar Leonardo DiCaprio a jucat incredibil in rolul lui Arnie!!!
Silvanna pe 11 August 2010 22:40
un film foarte bun!!!mi-e greu sa recunosc,dar nu imi gasesc cuvintele....comentariile sunt de prisos...nota 10!!!!
patrick.j pe 20 Aprilie 2021 19:36
Așa se anunță un viitor actor de Oscar. Leo senzațional! Depp, ca de obicei, extraordinar.
Ghemot pe 28 Decembrie 2014 23:42
Impresionant!
Este o dramă profundă, un film perfect pentru fanii dramelor.
Cat despre Leonardo DiCaprio, a realizat un rol foarte bun, numai un actor mare cred ca poate realiza un astfel de rol, mai ales la o vârstă atât de timpurie!

Mariannaa pe 16 Octombrie 2014 20:18
Superb
Foarte frumos si plin de incarcatura afectiva, te face sa traiesti pur si simplu senzatiie respective. Mi-a placut mult si il recomand. Desi Johnny Depp e actorul meu preferat, trebuie sa recunosc ca in acest film, Leonardo DiCaprio a fost esenta si a demonstrat un talent surprinzator.
SANDA45 pe 04 Aprilie 2014 10:49
Copilul DiCaprio
Filmul este unul reusit atat prin tema cat si prin regizare sau prin prestatia actorilor, DiCaprio m-a suprins placut iar Depp si-a interpretat excelent rolul.
AdriAdrianna98 pe 27 Ianuarie 2014 23:04
Capodopera
Un film foarte frumos si emotionant ce prezinta dramele unei familii. Noi suntem tot timpul nemultumiti de ceea ce avem dar nu realizam ca (,) cu toate astea avem o familie sanatoasa care ne vrea binele si ne sustine. Felul de-a fi a lui Arnie e pur si simplu cutremurator psihic pentru privitori datorita si interpretarii impecabile a genialului DiCaprio care dovedeste inca o data ca e un actor de nota 10+ . De asemenea , la aceasta categoria este adaugat si Depp a carui suferinta pentru relele de care este inconjurat ii este citita atat in ochi cat si-n miscari, comportament, felul de-a fi etc. De asemenea, finalul este foarte semnificativ, vrand sa transmita mesajul de "lasa trecutul in urma" cel putin, eu l-am perceput si din aceasta perspectiva , fiecare incepand o viata noua. Ce nu mi-a placut la film, a fost actrita, Becky. Pe tot parcursul sau se purta de parca era drogata, abia… citeşte
BitterCandy pe 23 Aprilie 2013 16:08
Un regizor care ne demonstreaza ca pentru a realiza un film emotionant nu ai nevoie de efecte speciale, ci de.... momente speciale.
Si desigur, nu mai pomenesc nimic de prestatia actoriceasca impecabila a lui DiCaprio care prevestea marele actor de astazi! Superb!

Andrei.Ciprian pe 31 Ianuarie 2013 18:31
Di Caprio 10+
Un film plin de realism.Este un film foarte bun,o poveste interesanta si emotionanta!Leonardo Di Caprio este absolut fenomenal si reuseste o interpretare excelenta!Merita vazut
Gable pe 10 Ianuarie 2013 20:39
Excelent film!M-a impresionat mult prestatia lui Depp si a lui DiCaprio !2 mari actori!
pisicuta1 pe 30 Decembrie 2012 17:27
un film exceptional,bine jucat si merita vazut!........
deadlord pe 14 Octombrie 2012 13:01
Un film foarte bun. O poveste din care poti invata ceva si care chiar te impreisioneaza. Scenariul este foarte bun, la fel si regia, iar distributia este duparba. DiCaprio este genial in acest film si chiar nu ma asteptam sa il vad intr-un asemenea rol. Depp este foarte bun, ca de obicei. Un film superb ce merita vazut.
Iulidesprefilme pe 13 Septembrie 2012 21:21
Incredibil acest DiCaprio, în rolul lui Arnie, dar şi Depp e destul de bun. Povestea este răscolitoare...
silent.hill pe 21 Noiembrie 2011 16:26
un film exceptional dar foarte trist. mi`a placut enorm de mult si de ce sa nu recunosc,chiar am plans la el. superb,merita vazut....
MNarcis pe 05 Noiembrie 2011 12:40
Obligatoriu de vazut si de revazut un film superb care mi-a patruns in inima destul de mult, iar cum joaca Leonardo DiCaprio nu am cuvinte!
Elesyne pe 27 Mai 2011 18:51
Superb!
Intr-adevar, prestatia lui Leonardo DiCaprio este fara cusur in acest film! M-a surprins in totalitate! Si povestea filmului a fost deosebit de frumoasa, impresionanta, sensibila. Iar Johnny Depp a fost genial, ca deobicei!
sweetmarya pe 04 Februarie 2011 15:06
mi-a placut mult de dicaprio aici.deci..fara cuvinte.aufost ceva momente cand chiar m-am plictisit..
Gabb pe 02 Februarie 2011 09:18
Unul din acele filme , poate e prea mult spus ca ne face mai buni, dar care ne da un pic peste cap, reamintindu-ne care sunt adevaratele valori din viata. Chiar daca sunt chestii care le stim din pacate le uitam cam des. Vi-l recomand, este un film deosebit.
G.Norbi27 pe 02 Februarie 2011 00:16
Foarte frumos si foarte trist,chiar daca comportamentul lui Arnie m-a facut sa zambesc uneori.
matmircea pe 25 Octombrie 2010 22:11
superb film ...scenariul f bun, cam trista povestea iar Leo...peste asteptari ..obligatoriu de vazut :)
alex_il_fenomeno pe 10 Octombrie 2010 11:43
un film emotionant , de la un capat la celalalt , ce reuneste doi mari actori : Johnny Depp si Leonardo DiCaprio !
someone_who_dares pe 26 Septembrie 2010 12:43
Super filmul, povestea e foarte impresionanta.... Situatia familiei Grape e groaznica: o mama obeza care nu poate iesi din casa pentru ca oamenii rad de ea si un copil retardat de care trebuie avuta foarte mare grija... E dramatic, dar merita vazut!! Roluri memorabile ale lui Johnny Depp si Leonardo Di Caprio :)
elmedico pe 26 August 2010 15:48
Un film foarte bun. Leonardo DiCaprio joaca poate unul din cele mai bune roluri din filmele pe care le- a jucat. Un lucru mi s-a parut ciudat si nu l-am inteles, de ce au dat foc casei!
Iamsaved pe 25 septembrie 2010 13:17
Au dat foc la casa cu mama lor inauntru,ca sa nu mai fie nevoie de tot "spectacolul" care s-ar fi creat din cauza rautatii oamenilor.
Claudia1606 pe 25 septembrie 2010 19:46
Ati fi putut sa scrieti si voi SPOILER ALERT inainte sa dezvaluiti ceva din film.
ashling92 pe 23 Decembrie 2014 14:05
Superb!
Nici nu stiu cu ce sa incep! Johnny joaca excelent, Leonardo la superlativ, povestea, trista ce-i drept, e una de viata, normala, cu bune si cu rele. Imi place de Johnny in rolul fratelui cel mare, cel responsabil, care printre atatea griji, isi gaseste timp si pentru o idila cu Juliette Lewis. Leonardo are un rol ciudatel, dar care i se potriveste.
Rose pe 26 Iulie 2013 13:48
Mi-a plăcut DiCaprio in rolul lui Arnie mai mult decât în orice alt rol. Cred că a fost cea mai reuşită interpretare a sa-merita Oscarul. Filmul este emoţionant, o adevărată lecţie de viaţă. Toţi actorii şi-au interpretat rolurile cu măiestrie. O menţiune specială pentru Darlene Cates, care, deşi nu era actriţă de profesie, a fost foarte convingătoare în rolul mamei, interpretându-şi propria dramă.
Filmul ne mai arată şi cum lumea are tendinţa să-i respingă pe cei care sunt diferiţi-dintr-un motiv sau altul-dând dovadă de multă cruzime şi intoleranţă faţă de aceştia.

badandra pe 09 Septembrie 2011 14:09
O poveste foarte frumoasa si emotionanta in acelasi timp. E placut sa vezi ca fratii se ajuta intre ei si nu isi bat joc de cel diferit de ei. Mi-a placut foarte mult cum au jucat Leonardo DiCaprio si Johnny Depp care sunt si personajele mele preferate din acest film. Gilbert a ales sa-l ajute pe Arnie [o interpretare foarte buna a lui Leonardo ]si sa il lege cumva cu adevarata lume pentru a se obisnui cu ea si pentru a stii cat de cat sa se descurce in ea. El a renuntat la multe lucruri pentru fratele lui, iar chestia asta este de admirat. Este adevarat ca se distra si cu Arnie, se jucau impreuna, dar parca se vedea o dorinta ascunsa da a mai fi si singur. Revederea de la sfarsit cu Becky m-a bucurat pentru ca a avut un final fericit si pana la urma au ramas impreuna. Totodata mi-a placut si de Darlene Cates care a jucat superb. A trecut peste greutatea care o impiedica sa iasa in lume… citeşte
Iamsaved pe 25 Septembrie 2010 13:13
Superb.
Un film cat se poate de simplu si frumos,n-am nevoie de explozii si siliconate,mie dati-mi filme ca asta! In orice caz o poveste trista,parca tot filmul am avut un gol in stomac pentru Gilbert,el trebuia sa aiba grija de toate,da pana la urma nu mai poti,toti avem limite,nu?
Sergiu.Lobont pe 16 August 2010 21:49
Tocmai am vazut din partea unui copil de 19 ani una din cele mai bune reprezentatii din viata mea. Mi se face pielea de gaina cand ma gandesc la asta. Este pe departe rolul vietii lui. Genial. Filmul... frumos, trist dar real.
bogdan0125 pe 10 Aprilie 2010 11:41
Un film reusit. Leonardo DiCaprio joaca foarte bine rolul lui Arnie. Johnny Deep e bun, dar nu este cel mai bun rol al sau, se putea si mai bine.