Păreri What's Eating Gilbert Grape

(1993)

Necazurile lui Gilbert Grape

FreakDoll pe 28 Februarie 2010 01:32
Chiar că impresionant.Leo DiCaprio e genial, m'a lăsat cu gura căscată.Depp e la fel de bun ca de fiecare dată.Superb film, emoţionant!
silv_xd_tweety pe 20 mai 2010 23:20
subscriu
bizonul pe 5 ianuarie 2021 07:50
Este singurul film serios in care protagonist este Deep. In rest numai tampenii de la "Edward maini de foarfece" pana la "Piratii din Caraibe". Daca pana la acest film , eu nu am vazut altul serios cu Deep, celalalt DiCaprio este maret, cu el nu am vazut vreun film prost.
Cmd93 pe 07 Decembrie 2010 15:31
Pe cei care zic ca atunci cand DiCaprio a jucat in Titanic era doar un barbat frumos care rostea niste replici fara sa aiba talent actoricesc ii sfatuiesc sa se uite la acest film sa vada ce putea sa faca Leonardo cu 3-4 ani inainte de Titanic si abia pe urma sa-si dea cu parerea
Aurian pe 23 aprilie 2013 16:44
Exact!
Dragos.87 pe 13 septembrie 2023 19:25
Foarte buna remarca, bravo!
klaudya_e pe 17 Aprilie 2010 10:00
tot filmul parca asteptam sa se intample ceva..o intorsatura brusca a evenimentelor..dar in final iti dai seama ca totul decurge lent ca si in viata noastra..
miere pe 8 septembrie 2010 21:50
si eu mi-am zis la fel :)
Deliric1 pe 9 februarie 2011 00:58
bine zis!
lavinea pe 16 Aprilie 2010 00:18
obligatoriu de vazut pentru prestatia fabuloasa a lui dicaprio la o varsta destul de frageda.
FlutureZburator pe 24 iunie 2013 15:14
De acord!
sik54 pe 06 Februarie 2010 22:56
Cat de impresionant! Au creat o poveste frumosa dar in acelasi timp foarte trista.E un film foarte frumos si in mod ciudat,chiar mi-a placut rolul lui DiCaprio,ca si al tuturor celorlalti.
yullyana pe 10 Aprilie 2010 10:46
Am ramas impresionata de felul in care a jucat leonardo dicaprio...nu e usor sa intri in pielea unui copil bolnav.
alice_bluice pe 08 Mai 2010 20:03
10+
Superb cu o poveste impresionanta.O paralela dintre comedie subtila si drama .Merita vazut .
Iulia02 pe 27 Iulie 2010 12:44
Foarte bun. Un film puternic, real si in acelasi timp, emotionant. Un film despre asumarea responsabilitatilor si despre dorinta de libertate. Un film pe care cu toii ar trebui sa il vedem .
Felicitari actorilor care joaca impecabil.

portofel pe 02 Februarie 2011 21:14
Abia acum am reusit sa vad filmul asta, desi multi mi l-au recomandat.Ce pot sa spun e ca atat Johnny Deep , cat si Leonaro di Caprio fac roluri geniale, mai ales Leo, avand in vedere ca avea o varsta destul de frageda , totusi . Asta demonstreaza un adevarat talent si ma face sa-l aleg in topul preferintelor mele(ca actori) , printre primele locuri. Absolut geniali ...........
TheRedDeath pe 27 Ianuarie 2010 21:41
DiCaprio
Acest film are meritul de a-mi fi aratat ce actor talentat este Leonardo DiCaprio, pe care nu prea il inghiteam inainte.
heathaddict79 pe 18 martie 2010 08:56
I know what you mean. Insa spre rusinea mea, nici macar filmul asta nu m-a facut sa-l inghit, desi e exceptional (unul din cele mai bune roluri din cariera), ci mult mai tarziu. Cu Aviatorul mi-a castigat respectu dar tot nu-l puteam inghiti, dar a venit The Departed. SI dupa multiple vizionari :)), am devenit chiar fan :)), iar acum nu ma mai satur de his performances. Sper sa tina vreo inca vreo 15 ani cel putin, colaborarea sa cu Martin Scorsese, iar pe DiCaprio sper sa il vad in cat mai multe filme cu personaje interesante, cum ne-a obisnuit!
Vegetarian pe 19 Ianuarie 2012 03:50
Incitanta actrita Juliette Lewis apare in filmul asta ! Cel mai bun rol al lui Juliette Lewis a fost in The Other Sister (1999) - Puterea iubirii , unde apare ca o fata cu handicap mental . Un rol care o face sexi fara ca sa fie prea frumoasa sau desteapta . In viata reala nu a terminat nici liceul .
. . E din zodia Gemeni ultima zi spre rac . Ar fi din zodia cal spre oaie in zodiacul kinezesc , dupa ekivalenta cu zodiacul european , nu dupa anul nasteri etc

Desi am apasat butonu '' Vreau sa vad '' dece nu am primit mesaj de la Cinemagia ca a fost filmu asta la Film Cafe in 2mar13 ?

OvFire pe 09 Aprilie 2010 11:43
O poveste trista, emotionanta, despre puterea familiei, o interpretare de exceptie din partea lui DiCaprio, desi nici ceilalti nu s-au asat mai prejos.
Minnie pe 08 Ianuarie 2010 21:42
Un film foarte bun si actorii de nota 10.O adevarata lectie de viata
cezarika21 pe 18 Septembrie 2013 09:25
Dorinţe şi responsabilităţi individuale
O poveste de viaţă deosebită, care impresionează atât prin realismul unor existenţe banale, cât mai ales prin interpretările de excepţie ale lui Johnny Depp, Juliette Lewis sau Leonardo DiCaprio. Interpretarea de către ultimul a unui tânăr înapoiat mintal merita cu prisosinţă Premiul Oscar şi Globul de Aur pentru cel mai bun rol secundar masculin (a fost nominalizat, dar le-a pierdut pe ambele în favoarea lui Tommy Lee Jones pentru rolul mult mai puţin lucrat al detectivului din filmul "The Fugitive"). "What's Eating Gilbert Grape?" este un film emoţionant despre ezitările unui tânăr între dorinţa de libertate individuală şi asumarea responsabilităţilor într-o familie cu probleme.
darayawaus pe 02 Februarie 2011 10:59
Portretul unei familii americane
Mi-a placut foarte mult acest film pentru realismul sau. Cand l-am vazut prima data, m-a surprins faptul ca prezenta viata unei familii dintr-un mic orasel american exact asa cum mi-o inchipuiam eu (ajutat si de informatii de la prietenii pe care-i am acolo). Pentru regizor nu am decat cuvinte de lauda. N-am vazut filme de-ale suedezului Lasse Hallstrom care sa nu-mi placa (The Cider House Rules, Chocolat, chiar si Casanova). Cat despre protagonisti, spun doar ca in acest film joaca un preferat de-al meu (Depp) si doi actori care nu-mi plac (Lewis si DiCaprio). Pe prima mereu am considerat-o fata lu' tata. Nici in Cape Fear nu mi-a placut. Leonardo DiCaprio, in schimb, cred ca face aici cel mai bun rol al sau pana la The Aviator. Nu-l apreciez, mai mult ca sigur din cauza perioadei Romeo+Juliet si Titanic, dar asta nu inseamna ca nu e un actor talentat, asa cum a dovedit-o la inceputul… citeşte
lol.brb pe 03 Februarie 2011 11:28
Cel ce spune despre What's Eating Gilbert Grape?/Necazurile lui Gilbert Grape ca este un film bun,greseste.Acest film este o capodopera,care ridica genul Drama la un alt nivel.Dupa sinuciderea tatalui,Gilbert trebuie sa aiba grija de fratele sau Arnie,dezechilibrat mental si sa il ia cu el pretutindeni.Cu o mama obeza care nu a mai iesit din casa de ani buni(7 mai precis),Gilbert nu are nici un sprijin si trebuie sa se descurce singur pentru al proteja pe Arnie,chiar si de el insusi.Pe langa Arnie,Gilbert trebuie sa se ocupe si de casa(care este intr-o stare deplorabila),fiind singurul din familie care avea o slujba,fiind ajutat numai la ingrijirea mamei si la treburile casnice de sora sa mai mare si de ce-a mica(Amy),care depaseste cu greu criza adolescentina.Nimic neobisnuit,pana apare(nu foarte frumoasa)Becky(interpretata de Juliette Lewis),care ii schimba viata.Gilbert isi gaseste… citeşte
bogdan0125 pe 10 Aprilie 2010 11:41
Un film reusit. Leonardo DiCaprio joaca foarte bine rolul lui Arnie. Johnny Deep e bun, dar nu este cel mai bun rol al sau, se putea si mai bine.
ashling92 pe 23 Decembrie 2014 14:05
Superb!
Nici nu stiu cu ce sa incep! Johnny joaca excelent, Leonardo la superlativ, povestea, trista ce-i drept, e una de viata, normala, cu bune si cu rele. Imi place de Johnny in rolul fratelui cel mare, cel responsabil, care printre atatea griji, isi gaseste timp si pentru o idila cu Juliette Lewis. Leonardo are un rol ciudatel, dar care i se potriveste.
Rose pe 26 Iulie 2013 13:48
Mi-a plăcut DiCaprio in rolul lui Arnie mai mult decât în orice alt rol. Cred că a fost cea mai reuşită interpretare a sa-merita Oscarul. Filmul este emoţionant, o adevărată lecţie de viaţă. Toţi actorii şi-au interpretat rolurile cu măiestrie. O menţiune specială pentru Darlene Cates, care, deşi nu era actriţă de profesie, a fost foarte convingătoare în rolul mamei, interpretându-şi propria dramă.
Filmul ne mai arată şi cum lumea are tendinţa să-i respingă pe cei care sunt diferiţi-dintr-un motiv sau altul-dând dovadă de multă cruzime şi intoleranţă faţă de aceştia.

badandra pe 09 Septembrie 2011 14:09
O poveste foarte frumoasa si emotionanta in acelasi timp. E placut sa vezi ca fratii se ajuta intre ei si nu isi bat joc de cel diferit de ei. Mi-a placut foarte mult cum au jucat Leonardo DiCaprio si Johnny Depp care sunt si personajele mele preferate din acest film. Gilbert a ales sa-l ajute pe Arnie [o interpretare foarte buna a lui Leonardo ]si sa il lege cumva cu adevarata lume pentru a se obisnui cu ea si pentru a stii cat de cat sa se descurce in ea. El a renuntat la multe lucruri pentru fratele lui, iar chestia asta este de admirat. Este adevarat ca se distra si cu Arnie, se jucau impreuna, dar parca se vedea o dorinta ascunsa da a mai fi si singur. Revederea de la sfarsit cu Becky m-a bucurat pentru ca a avut un final fericit si pana la urma au ramas impreuna. Totodata mi-a placut si de Darlene Cates care a jucat superb. A trecut peste greutatea care o impiedica sa iasa in lume… citeşte
Iamsaved pe 25 Septembrie 2010 13:13
Superb.
Un film cat se poate de simplu si frumos,n-am nevoie de explozii si siliconate,mie dati-mi filme ca asta! In orice caz o poveste trista,parca tot filmul am avut un gol in stomac pentru Gilbert,el trebuia sa aiba grija de toate,da pana la urma nu mai poti,toti avem limite,nu?
Sergiu.Lobont pe 16 August 2010 21:49
Tocmai am vazut din partea unui copil de 19 ani una din cele mai bune reprezentatii din viata mea. Mi se face pielea de gaina cand ma gandesc la asta. Este pe departe rolul vietii lui. Genial. Filmul... frumos, trist dar real.
patrick.j pe 20 Aprilie 2021 19:36
Așa se anunță un viitor actor de Oscar. Leo senzațional! Depp, ca de obicei, extraordinar.
Ghemot pe 28 Decembrie 2014 23:42
Impresionant!
Este o dramă profundă, un film perfect pentru fanii dramelor.
Cat despre Leonardo DiCaprio, a realizat un rol foarte bun, numai un actor mare cred ca poate realiza un astfel de rol, mai ales la o vârstă atât de timpurie!

Mariannaa pe 16 Octombrie 2014 20:18
Superb
Foarte frumos si plin de incarcatura afectiva, te face sa traiesti pur si simplu senzatiie respective. Mi-a placut mult si il recomand. Desi Johnny Depp e actorul meu preferat, trebuie sa recunosc ca in acest film, Leonardo DiCaprio a fost esenta si a demonstrat un talent surprinzator.
SANDA45 pe 04 Aprilie 2014 10:49
Copilul DiCaprio
Filmul este unul reusit atat prin tema cat si prin regizare sau prin prestatia actorilor, DiCaprio m-a suprins placut iar Depp si-a interpretat excelent rolul.
AdriAdrianna98 pe 27 Ianuarie 2014 23:04
Capodopera
Un film foarte frumos si emotionant ce prezinta dramele unei familii. Noi suntem tot timpul nemultumiti de ceea ce avem dar nu realizam ca (,) cu toate astea avem o familie sanatoasa care ne vrea binele si ne sustine. Felul de-a fi a lui Arnie e pur si simplu cutremurator psihic pentru privitori datorita si interpretarii impecabile a genialului DiCaprio care dovedeste inca o data ca e un actor de nota 10+ . De asemenea , la aceasta categoria este adaugat si Depp a carui suferinta pentru relele de care este inconjurat ii este citita atat in ochi cat si-n miscari, comportament, felul de-a fi etc. De asemenea, finalul este foarte semnificativ, vrand sa transmita mesajul de "lasa trecutul in urma" cel putin, eu l-am perceput si din aceasta perspectiva , fiecare incepand o viata noua. Ce nu mi-a placut la film, a fost actrita, Becky. Pe tot parcursul sau se purta de parca era drogata, abia… citeşte
BitterCandy pe 23 Aprilie 2013 16:08
Un regizor care ne demonstreaza ca pentru a realiza un film emotionant nu ai nevoie de efecte speciale, ci de.... momente speciale.
Si desigur, nu mai pomenesc nimic de prestatia actoriceasca impecabila a lui DiCaprio care prevestea marele actor de astazi! Superb!

Andrei.Ciprian pe 31 Ianuarie 2013 18:31
Di Caprio 10+
Un film plin de realism.Este un film foarte bun,o poveste interesanta si emotionanta!Leonardo Di Caprio este absolut fenomenal si reuseste o interpretare excelenta!Merita vazut
Gable pe 10 Ianuarie 2013 20:39
Excelent film!M-a impresionat mult prestatia lui Depp si a lui DiCaprio !2 mari actori!
pisicuta1 pe 30 Decembrie 2012 17:27
un film exceptional,bine jucat si merita vazut!........
deadlord pe 14 Octombrie 2012 13:01
Un film foarte bun. O poveste din care poti invata ceva si care chiar te impreisioneaza. Scenariul este foarte bun, la fel si regia, iar distributia este duparba. DiCaprio este genial in acest film si chiar nu ma asteptam sa il vad intr-un asemenea rol. Depp este foarte bun, ca de obicei. Un film superb ce merita vazut.
Iulidesprefilme pe 13 Septembrie 2012 21:21
Incredibil acest DiCaprio, în rolul lui Arnie, dar şi Depp e destul de bun. Povestea este răscolitoare...
silent.hill pe 21 Noiembrie 2011 16:26
un film exceptional dar foarte trist. mi`a placut enorm de mult si de ce sa nu recunosc,chiar am plans la el. superb,merita vazut....
MNarcis pe 05 Noiembrie 2011 12:40
Obligatoriu de vazut si de revazut un film superb care mi-a patruns in inima destul de mult, iar cum joaca Leonardo DiCaprio nu am cuvinte!
Elesyne pe 27 Mai 2011 18:51
Superb!
Intr-adevar, prestatia lui Leonardo DiCaprio este fara cusur in acest film! M-a surprins in totalitate! Si povestea filmului a fost deosebit de frumoasa, impresionanta, sensibila. Iar Johnny Depp a fost genial, ca deobicei!
sweetmarya pe 04 Februarie 2011 15:06
mi-a placut mult de dicaprio aici.deci..fara cuvinte.aufost ceva momente cand chiar m-am plictisit..
Gabb pe 02 Februarie 2011 09:18
Unul din acele filme , poate e prea mult spus ca ne face mai buni, dar care ne da un pic peste cap, reamintindu-ne care sunt adevaratele valori din viata. Chiar daca sunt chestii care le stim din pacate le uitam cam des. Vi-l recomand, este un film deosebit.
G.Norbi27 pe 02 Februarie 2011 00:16
Foarte frumos si foarte trist,chiar daca comportamentul lui Arnie m-a facut sa zambesc uneori.
matmircea pe 25 Octombrie 2010 22:11
superb film ...scenariul f bun, cam trista povestea iar Leo...peste asteptari ..obligatoriu de vazut :)
alex_il_fenomeno pe 10 Octombrie 2010 11:43
un film emotionant , de la un capat la celalalt , ce reuneste doi mari actori : Johnny Depp si Leonardo DiCaprio !
someone_who_dares pe 26 Septembrie 2010 12:43
Super filmul, povestea e foarte impresionanta.... Situatia familiei Grape e groaznica: o mama obeza care nu poate iesi din casa pentru ca oamenii rad de ea si un copil retardat de care trebuie avuta foarte mare grija... E dramatic, dar merita vazut!! Roluri memorabile ale lui Johnny Depp si Leonardo Di Caprio :)
elmedico pe 26 August 2010 15:48
Un film foarte bun. Leonardo DiCaprio joaca poate unul din cele mai bune roluri din filmele pe care le- a jucat. Un lucru mi s-a parut ciudat si nu l-am inteles, de ce au dat foc casei!
Iamsaved pe 25 septembrie 2010 13:17
Au dat foc la casa cu mama lor inauntru,ca sa nu mai fie nevoie de tot "spectacolul" care s-ar fi creat din cauza rautatii oamenilor.
Claudia1606 pe 25 septembrie 2010 19:46
Ati fi putut sa scrieti si voi SPOILER ALERT inainte sa dezvaluiti ceva din film.
cosmin_kedii pe 11 Ianuarie 2013 13:34
Acest film este o poveste frumoasa despre o familie ce lupta sa traiesca în circumstanțe nefericite.Povestea este sincera, dar performanțele ,,Depp și a lui DiCaprio, fac acest film fantastic,,
lara03 pe 30 August 2011 00:50
e ceva diferit..mi-a placut .merita ....................
catasmile17 pe 05 Iunie 2011 17:04
un film foarte bun !!!!!!!!
merita vazut !!!!!!!!!!!!!
;)

Seraphis pe 02 Octombrie 2010 19:25
Foarte tare jucat , incredibili actorii,nimic de reprosat.
o singura intrebare sa va pune-ti dupa ce vedeti filmul "Era Craciunul la final ?"

mjBIANCA pe 26 Septembrie 2010 10:33
m-a impresionat pana la lacrimi
foarte emotionant filmul, in kre depp si di caprio au avut roluri nu chiar kracteristice lor pe kre le-au jukt impekbil.
Pot sa spun k mi s-a parut extrem de trist la inceput si imi parea atat de rau pt Gilbert si familia sa , si aveam impresia k o sa se termine trist, dar nu a fost asa...mi-a placut mult.MERITA VAZUT!...nu mai spun k johnny arata incredibil de bine:X:X:X

deea9595 pe 05 Septembrie 2010 16:17
o drama remarcabila iar Leonardo DiCaprio a jucat incredibil in rolul lui Arnie!!!
Silvanna pe 11 August 2010 22:40
un film foarte bun!!!mi-e greu sa recunosc,dar nu imi gasesc cuvintele....comentariile sunt de prisos...nota 10!!!!