Păreri Super 8

(2011)

legolas05 pe 09 Februarie 2011 21:35
destul de bun filmul,nu a fost chiar cine stie ce,dar merge vazut,nota 8
Gabi19_89 pe 13 aprilie 2012 12:27
prietene notele sunt de la 1 la 10, 8 ii dai unui film foarte bun !
CosminHorrorMaster pe 21 aprilie 2012 20:36
Am si eu o intrebare, tu chiar ai vazut filmul, Gabi?
Pitbull pe 23 Iulie 2011 00:26
Drăguţ şi plin de clişee
"Super 8" - O sălăţică digerabilă
Drăguţ şi plin de clişee

Faptul că Spielberg e unul dintre cei care au obosit de mult şi se tot repetă nu e neapărat rău - mai ales când are inspiraţia de a-şi da mâna cu J.J. Abrams, producătorul excelentului "Cloverfield", căruia-i mai adaugă un pic de "Cocoon" şi un maldăr de "E.T." (mai ales în finalul luat cu copy-paste din ambele două), o grămadă de "Goonies" şi câteva elemente din "War of the Worlds" - ca să fie mai picantă compoziţia moştenită de la voioasele trei titluri amintite (şi reamintite) anterior - şi multe alte ingrediente de pe la Roswell şi din epoca Războiului Rece. Rezultatul e un film vesel şi crud, sperietor şi spectacular, şi-n multe alte feluri la fel de simpatice. Chiar dacă mai nimic nu-i nou sub soare, virtuţile de scenarist şi regisor ale lui J.J. Abrams reuşesc… citeşte

CosminHorrorMaster pe 23 iulie 2011 13:39
l-ai vazut?
CosminHorrorMaster pe 26 noiembrie 2011 15:40
aaaa!!! nu ma mai imita bo*le
klaussn pe 28 Iunie 2011 11:44
Film prost, punct. Ma asteptam la mai mult...dupa atata reclama si unele pareri cum ca ar fi ''filmul anului''...Chiar ma asteptam sa fie un film bun.
Kai pe 29 iunie 2011 17:07
si eu la fel ma asteptam...inseamna ca sunt cel putin 10 filme anul asta (fara Super 8 ) care pot fi numite FILMELE DECENIULUI daca Super 8 este filmul anului...cea mai buna gluma auzita : "Super 8 filmul anului"... care an?
bizonul pe 27 ianuarie 2017 07:20
Cu adevarat filmul face parte din categoria celor idioate. "Zombi", "vampiri", "fantome ""dragoni", vanatoarea acestor entitati inexistente, ireale , filme despre si cu astfel de personaje, aduc o pata cinematografiei. Filme proaste ce trebuiesc limitate.
choli pe 27 Iunie 2011 00:44
....
un film pe care as vrea sa-l uit cat mai repede. l-am vazut si va spun sa nu va pierdeti timpul cu el.....
CosminHorrorMaster pe 27 iunie 2011 15:02
mai bine nu ne-am pierde timpul citind comentariul asta de 2 bani
blue31boy pe 15 februarie 2014 22:33
sustin sfatul lui choli...
yoyo_jarre pe 29 Iunie 2010 20:14
foarte tari efectele speciale prezentate in trailer , deci trebuie sa fie un film bun ! acest trailer va starni ceva ``isterie`` pana va mai fi facut altul !
cristinapascaliu pe 11 Iunie 2011 17:47
sub asteptari
Un film pe care abia am asteptat sa-l vad avand in vedere numele JJ Abrams.....
( fain trailerul), dar sub asteptari filmul.
cateva efecte speciale reusite, un film sf slab....

rob3rt_89 pe 11 iunie 2011 21:50
unde l-ai vazut?
After_Eight pe 28 noiembrie 2011 22:18
Cristina, eu daca as fi in locul tau l-as invita pe Horror Master-Blaster la un citro sa clarificam toata problema. Ar fi intr-adevar un moment Kodak. :)
ciobotaru pe 02 August 2011 22:30
mie mi-a placut foarte mult, ignorand sonorul dat, cred , la maxim in cinematograf atat cat sa simnt tonele de fiare ca mi se farama pe creier, e un film foarte simpatic, filmul aduce a E.T. si nu prea , merita vazut !!!
CosminHorrorMaster pe 01 Februarie 2011 22:45
In sfarsit pot sa zic ca l-am vazut. Tot acest timp in care am asteptat sa apara nu a fost irosit, ba chiar as mai fi stat sa apara o varianta mai buna pe torrente. Nu o sa dau detalii despre film, asa ca va voi lasa sa-l vizionati la timpul sau.
rob3rt_89 pe 14 Martie 2011 22:03
apare cam tarziu la noi ....... in sua se lanseaza pe 11 iunie:((((((
DragonMaster pe 12 Iulie 2011 21:21
Ma asteptam la altceva
Filmul a fost bun dar ma asteptam la altceva din partea lui Steven Spielberg.Nota mea este 7.
blue31boy pe 12 august 2011 05:17
7?! ciudat de mult i-ai dat.Esti o enigma pentru mine. :))
florin36ani pe 28 Iunie 2011 23:01
cine nu a vazut multe filme ii se pare bun, dar cred ca a fost o copie a filmului E.T. dar transpunsa in altfel ! subtire filmul !
CosminHorrorMaster pe 29 iunie 2011 13:17
nu a fost subtire si nici nu este copie. idea in sine este originala, pe langa asta, filmul este produs de Steven Spielberg.
Nikon.Angel pe 3 august 2011 14:07
Are f.mare dreptate florin36ani,filmul este f.slab si este o copie a filmului E.T. insa una de f.proasta calitate. :( Eu i-am dat nota 1 si asta pt.ca o nota sub 1 nu am cum sa-i dau :(
david62 pe 28 Iunie 2011 08:27
david62
Cea mai mare prostie de film pe care am vazut-o. Am facut eforturi disperate sa ma uit la asa ceva. E pentru copiii de gimnaziu. Nu îl recomand. Păcat de banii care sau cheltuit la producerea lui.
blue31boy pe 12 august 2011 05:11
Te aprob,david.
emy_sinaia pe 21 august 2011 22:10
si eu te aprob
xerses pe 27 Iunie 2011 18:44
La cat de multa reclama i s-a facut, ma asteptam la ceva mai mult si mai bun....
Crist11 pe 18 iulie 2011 02:15
Crede-ma. O sa fie ceva bun foarte bun, uita-te doar la acest nume J.J. Abrams, unul dintre cei mai buni regizori.
blue31boy pe 12 august 2011 05:10
Ce va tot uitati la nume fratilor?!! Voi chiar nu vedeti ca astia doi au facut un experiment cu filmul asta?!! Au reusit sa pacaleasca o gramada de naivi cu trailerul ala si au scos bani frumosi.Reteta a fost : doua nume mari,o mana de copii si mult marketing.
HarryCineastul4 pe 30 Iulie 2011 22:13
Super 8 Nici Super bun nici Super Naspa
Mie mi s-a parut ca seamana cu un film mai vechi....E.T. probabil? Mi-a placut cum u juat pustii, dar e un film exagerat cu un final cam care lasa de dorit....(o continuar sau ceva mai mult pentru mine ceva mai mult) Cel mai intrigant moment a fost deraierea trenului, prea exagerata! Ei bine merita sa il descarcati de pe torrente intr-o seara furtunosa si plictisitoare!
CosminHorrorMaster pe 7 august 2011 12:06
frate, cate "HarryCineastul" ai tu?
HarryCineastul4 pe 16 august 2011 21:20
Ti-am trimis mesaj.
M-Joy pe 28 Mai 2011 14:51
Interesant! :)
Interesant si misterios pare din trailer! De abia astept sa-l vad! :D
toro pe 26 Iunie 2011 21:15
Super 8 = Super Bun !
Acum 10 minute am reusit sa-l vad. (torrente) Actiune cap-coada. O mana de copii fac din acest film sf intradevar ceva de 10. Efecte speciale .. coloana sonara ... si nu in ultimul rand cum am spus profesionalismul actorilor juniorii ,fapt ce merita sa stai 141 min. intr-o tensiune la maxim. Singurul dezavantaj a fost calitatea redarii fiind in TS.xvid, si marea parte a filmului se desfasoara noaptea . Astept sa-l revad in Dvdrip. a 2 oara.
Mercenar pe 20 Iulie 2011 04:56
In loc de Super8 mai bine s-ar numi Super Naspa.........
blue31boy pe 12 august 2011 05:23
adevar graiesti :)
claudiu25 pe 06 August 2011 15:29
bla bla
nu e cine stie ce ma asteptam la ceva mai bun cu toate astea dau 8
HB pe 15 Iulie 2011 18:45
Super 8
Prima data cand am inceput sa ma uit la film am crezut ca este un film pentru copii gen E.T.Dar pe parcursul si pana la sfarsitul filmului mi-am seama ca nu este un film copilaresc.Totusi J.J.Abrams a creat din nou un film bun,dupa parerea mea.Chiar daca Star Trek este un film mai reusit ,merita vazut.Nota mea este si pentru ca o merita din multe puncte de vedere 8.
danymury pe 15 Martie 2011 18:19
foarte fain trailer... regizat de JJ Abrams si produs de Spielberg..o sa iasa ceva foarte fain...
Yasmina001 pe 03 August 2011 17:28
dezamagire
aseara am fost sa vad filmul la cinema. rar mi se intampla sa imi doresc sa ma ridic si sa plec acasa cat mai repede. o poveste patetica plina de clisee, plictisitoare, pentru copii de clasa a-4-a maxim.
vicu89 pe 27 Octombrie 2010 23:05
v
va fi bun precis,e regizat de steven spielberg,abia ast sa iasa
smoace pe 2 decembrie 2010 17:39
e regizat de JJ Abrams si produs de Steven Spielberg
vicu89 pe 10 decembrie 2010 13:41
atunci tre sa iasa un film ft bun
Tweeknax pe 22 August 2011 17:30
Trailerul este mai bun decat filmul :) Dezamagitor si plin de clisee, tinta filmului cred ca este publicul pana in 16 ani.
blue31boy pe 15 februarie 2014 22:29
asa cred si eu :))
Vorador pe 17 August 2011 00:38
Super, 8 out of 10
Primele 80 de minute din film mi-au placut mai mult decat ultimele 30,dar ramane un film bun.
Foarte buna ideea cu filmuletul prezenatat o data cu genericul final.

ryco0984 pe 05 August 2011 22:01
Eu i-am dat nota 7 pentru Steven Spielberg.
Nu poti dintr-un film mai mult social-drama sa faci un S.F., poate doar dintr-un S.F. sa faci o drama. Filmul nu este rau dar nici nu exceleaza, in schimb arata foarte bine cum este manipulata lumea prin stiri infecte, cand realitatea din teren este cu totul altfel.

zse pe 08 August 2011 15:41
MERITA DE VAZUT!
Dragilor, e un film bun, merita vazut, intram in pielea personajelor, cat ai zice SUPER 8.

FreakDoll pe 12 August 2011 20:34
Eh, da, copiii sunt simpatici si tot ce vreti voi. Ba chiar joaca si bine. Dar de aici pana la a considera acest film unu bun, e cale lunga!! Este neverosimil cap'coada, insa cea mai tare gluma mi se pare transportarea dragutului extraterestru intr'un asemenea tren. Lasand la o parte ca nu avea cum, ca de ce, ca nu era pazit, ca nu stiu ce, eu'mi pun intrebarea: Cum avea loc extraterestru intr'un asemenea loc?Statea la orizontala?!
Si cum e posibil ca dupa o asemenea coliziune dintre tren si masina, cea din urma sa pateasca doar ce'a patit asta din film??Si, mai ales, ca soferul sa traiasca?? E posibil sa fie film de familie din moment ce numai niste copilasi ar putea inghiti asemenea galuste.
Am auzit ca exista tensiune pe tot parcursul filmului. Adevarul este ca nici n'am clipit, nu cumva sa pierd ceva. Not!
Efectele speciale sunt intr'adevar bune, la fel si sunetul.

adriangion pe 07 August 2011 12:48
haoleeo
ce film e asta ? cred ca a necesitat un buget extrem de mic.o aiureala de film facut pentru copii de gimnaziu ! hai sa fim seriosi cu astfel de film.pai Terminator 2 se cam pi....pi pe el de la distanta ! sa nu uitam de Star Wars ! si un episod din Star Trek e mai interesant decat filmul asta ! chiar nu inteleg ce e asa entuziast la filmul asta ? plecarea lu ala pe planeta lui sau ce ? mai bine vati orienta atentia catre sacalii stapaniti de bani pe aceasta planeta care distrug lumea pas cu pas decat sa ne interesam de extrateresti ! trezirea oameni buni !
Yasmina001 pe 7 august 2011 22:40
subscriu.
Nikon.Angel pe 03 August 2011 13:50
Super 8 : Monument de prostie.....
Acest film este o mare,MARE porcarie,imi pare rau pt.timpul pierdut la vizionarea lui. O porcarie atat de mare cum rar intalnesti. :(
CosminHorrorMaster pe 6 august 2011 14:35
notele tale nu sunt cam corecte. Inception 8, Avatar 6?
Nikon.Angel pe 17 august 2011 16:15
Da HarryCineastul4. Nu este de nota 1,este de nota 0 ,stiu.... :))))
darkbone pe 19 Iunie 2011 09:43
asta-i original.
e super ce am vazut in primele 6 minute din film.o sa fie bun
turonian pe 19 August 2011 10:06
Filmul are în prim plan un grup de copii dintr-un orăşel al statului american Ohio. Acţiunea se desfăşoară în anul 1979, când, în toiul nopţii şase copii încearcă să realizeze un film cu zombi. În timpul filmărilor copiii surprind pe camera lor Super 8 o coliziune între o camionetă şi trenul care trecea pe linia ferată din apropiere, în urma căruia garnitura deraiază, rezultând un accident feroviar de anvergură.
La scurtă vreme după incident, în orăşel încep să aibă loc intâmplări bizare şi inexplicabile. Atmosfera misterioasă este accentuată de prezenţa armatei, care pare a căuta recuperarea a ceva…
Cei şase prieteni suspectează că accidentul feroviar nu a fost o întâmplare, ci a fost premeditat, şi îşi continuă investigaţiile încercând să afle adevărul.
Scenariul este într-adevăr original, iar regia este… citeşte

Ammelie pe 10 August 2011 13:07
Super 8 (2011)
Un film dragut, chiar daca putin prea... standard, sa spunem. Adica, desfasurarea actiunii nu m-a surprins cu nimic, in schimb poveste e draguta, copii fumusei si au jucat bine iar mesajul, desi cliseistic, e bine-venit. Kyle Chandler = ♥ Filmul = 7/10
blue31boy pe 12 August 2011 04:53
Film pentru copii
Asta e primul meu comentariu pe Cinemagia si daca nu as fi vazut "Super 8" nici ca scriam vreodata vreun comentariu pe acest site.Nu ma asteptam sa fie atat de prost acest film.L-as numi film de mana a 2-a dar imi calc pe inima si il numesc "un film pentru copii".Un singur lucru mi-a placut in acest film : actorul Kyle Chandler.Mi-a placut foarte mult cum a jucat si in Viitorul incepe azi dar si in Kink Kong.Profesionist adevart si in tentativa asta de film sci-fi - thriller.Foarte trasa de par faza aia in care negrul ala intra frontal in tren si dupa accident ramane viu,masina doar busita putin in fata iar in spate facuta franjuri. :D Haideti sa fim seriosi,voi cei care spuneti ca filmul merita vazut.Nu stiti cu ce se mananca sf-ul si nici thriller-ul.Poate ca va uitati prea mult pe axn sci-fi,altfel nu-mi explic. :)) Super 8 este un gunoi invelit in polei,atata tot.
ArjenRobben pe 11 August 2011 11:37
Un film interesant,nu cred ca a fost chiar asa de slab cum au zis unii ,insa recunosc ca se putea si mai bine.Mie chiar mi-a placut.
Bayard pe 02 August 2011 23:57
Este un film foarte bun.... copiii sunt in centrul intregului film si poate curajul lor este un pic exagerat, dar pana la urma este un SF :). Eu l-as compara cu E.T. ..... ideea este aceeasi, realizarea total diferita. Este interesant ca Spielberg se ocupa in acelasi timp si de serialul Falling Skies.... dar sincer nu exista niciun fel de comparatie, Super 8 este la un cu totul alt nivel, mult mult mai bun. Nu vreau sa intru in detalii pentru ca as strica filmul.... mie mi-a placut foarte mult cum joaca baiatul din rolul principal, desi in general fata a fost cea laudata.

PS: Trebuie neaparat sa ramaneti la sfarsit dupa generic ca sa vedeti filmuletul facut de copii :)).

alex_il_fenomeno pe 13 August 2011 18:24
film fascinant , care este diferit de "E.T." , cu care a fost comparat intruna ! in timp ce acela era film de familie , acesta are mister si suspans . singurul lucru care l-ar putea lega ar fi ca este cel mai bun film cu extraterestri de la "E.T." incoace ! echipa formata din Steven Spielberg-J.J. Abrams a functionat perfect , aducand un alt film uimitor cinematografiei actuale ! actorii , inclusiv cei mici , au fost extraordinari , efectele speciale ireprosabile , iar actiunea excelenta ! nu m-ar mira sa ia niste premii Oscar la anul !
2themoon pe 02 Mai 2011 21:24
nu inteleg de ce apare asa greu in romania acest film ,e prea scump sau ce ??
wlad81 pe 14 iunie 2011 22:30
ca sa putem sa il piratam noi linistiti :)) daia apare taarziu :))
HarryCineastul4 pe 21 iulie 2011 16:31
:))) a zis-o wlad!
Dacianus pe 02 August 2011 21:17
Super! 9
Un film absolut incantator. E cu copii, dar nu o sa placa infantililor, cum se observa si din comentariile de aici. Oricine crede ca din filmele noi lipseste un soi de nevinovatie de epoca, oglindita in peliculele altor decenii, chiar daca nu e fan SF, merita sa se bucure de el.
blue31boy pe 12 august 2011 05:32
Nenica,si mie imi plac filmele cu aroma de vintage dar super 8 nu primeste bile albe doar pentru vintage.Se vrea a fi un film de mistery,sci-fi,thriller,cum spune si nea IMDB pe cand aici nu ofera nici una nici alta.Jignesti oameni degeaba pe aici,nu faci decat sa arati cat te duce mintea.Pareri pro si contra vei intalni mereu,vei jigni la fiecare film pe cei care nu au aceiasi parere ca tine?!
Lazerson pe 14 august 2011 04:34
... si am uitat sa mai spun ceva , aici ai tot respectul , Early Edition , aka Viitorul incepe Azi... pur si simplu genial :D
Manusa pe 01 August 2011 18:59
Un film foarte bun, actorii au jucat foarte bine. Interesant ca acea "chestie" a fost un mister total pana in ultima parte a filmului, cei care au realizat filmul au facut si acel extraterestru foarte bine, infricosator :). Oricum filmul este foarte bun si merita vazut.
alexsovaiala pe 26 Iunie 2011 10:47
varianta filmata in cinematograf a aparut pe internet. Filmul este frumos bv 10
tonymaestrul pe 19 Decembrie 2011 17:56
Un film foarte interesant.Actiunea se petrece intr-un orasel mic din America unde un grup de scolari au parte de cea mai mare experienta din viata lor : intalnirea cu un extraterestru. Merita vazut la cinema sau acasa dar cu un home cinema adevarat.
Gaby_Gabycool2011 pe 06 Noiembrie 2011 20:44
Super 8
Super 8 e cel mai bun film cu extraterestrii de la Alien pana incoace,are multa actiune,mult suspans si e foarte emotionant la final. La inceput pare el umpic cam plictisitor,dar senzatzia asta dispare pe parcurs.Nota 10.
Maryana25 pe 15 Iulie 2011 01:16
super 8 ?????????????? cum e ???????????????????????
CosminHorrorMaster pe 15 iulie 2011 21:03
blue31boy pe 12 august 2011 05:21
e varza
Lazerson pe 14 August 2011 04:19
Am vazut si eu filmul , este ok , pentru o seara de sambata.
O singura nedumerire si intrebare am totusi:
De unde naiba numele asta al filmului ??????

Sorin87 pe 11 August 2011 21:31
Super 8
Este un film bun şi atât. Chiar te introduce în perioada pe care vrea să o prezinte (anii 70) cu ajutorul decorului. Este un film cu un scenariu destul de alert, cu dialoguri bune, comic pe alocuri, cu interpretări foarte bune şi cu efecte speciale bine realizate. Nota 10
zdraveius pe 08 August 2011 01:09
Este ET? Este Alien? Este Predator? Este Robocop? Este Terminator? Nu, este un film cu si pentru copii. Nimic mai mult. O fantezie puerila. Elle Fanning - jos palaria.
dekadance pe 11 august 2011 18:47
exact. o fantezie puerila
cristi88 pe 08 August 2011 18:50
inca o teapa
iar mi-am luat teapa crezand ca dau 20 de lei sa vad un film bun. Se pare ca din nou..tot filmu e prezent in trailer, 90% fiind doar vorbaraie si copchii alergand in stanga si dreapta. Bine ca nu am dat banii si la cowboys and aliens...alta teapa majora. Singurul film spectaculos de anul asta a fost Transformers 3
CosminHorrorMaster pe 9 august 2011 09:18
Incearca "Rise of the Planet of the Apes"
psihologu pe 23 Mai 2011 09:39
E.T. in epoca blockbusterelor
Spielberg are un stil inconfundabil de a face filme iar J.J. Abrams a asimilat perfect acest stil, poate chiar prea mult. O analiza la rece ar putea scoate la iveala multe puncte slabe, unii ar putea spune ca este doar o copie slaba a filmelor lui Spielberg, insa pentru cei care se vor lasa purtati de poveste, atmosfera epocii respective plus momentele de suspans va vor cuceri.
Crist11 pe 12 Iulie 2011 17:48
E regizat de J.J.Abrams, deci nu mai stau sa imi dau cu parerea pentru ca filmul va fii de nota 20, niciodata nu ma dezamagit ca regizor.
blue31boy pe 12 august 2011 05:15
Ehh,uite ca o sa te dezamageasca acum. :))
CosminHorrorMaster pe 11 octombrie 2011 14:48
sa mori tu
FlorinMovieFreak pe 14 Iulie 2011 16:46
Plictisitor ..
Vazand trailerul am avut asteptari mari .. dar usor usor .. s-a transformat intr-o mixtura de Cloverfield si gandacu din Starship Troppers plin de sentimente si inteligenta (bullshit) scenariu de 2 lei treizeci .. pacat ..

Ii dau nota 6 pentru locatii .. costume (vintage nu gluma) .. masini (that Ford Mustang .. damnnnn) si pentru acei pusti carismatici ..

Cheers !

HB pe 15 iulie 2011 18:47
Intr-adevar seamana mult cu Cloverfield dar dupa parerea mea este un film bun.
blue31boy pe 12 august 2011 05:19
Cloverfield este de 3 ori mai bun ca Super 8,sa fim seriosi.