Păreri Sputnik

(2020)

Sputnik

gimini_boy pe 26 Iulie 2020 09:11
Foarte bun. Altfel
Foarte bun film. Psihologic. Abisal. Într-un cuvânt, rusesc.
Nu e pentru mâncătorii de floricele.
Teoretic e un soi de hibrid SF-horror-thriller, practic poate fi „citit” în n planuri... inclusiv unul de dramă istorică. Acțiunea se petrece în pragul disoluției URSS, înainte de apariția lui Gorbaciov. La un moment dat apare chiar și o referință la Iuri Andropov într-un buletin de știri... apare Fidel Castro...
La final, tocmai fiindcă unghiurile narative pot fi atât de diverse, nu știi sigur dacă filmul e despre lupta cu un oarecare monstru extraterestru sau despre lupta inutilă a unui sistem totalitar-concentraționar cu conștiința care se poate trezi într-un singur om.
În plus felul în care e filmat se subsumează școlii rusești. Culorile însele vorbesc. Imaginile. Sunt terne, atunci când totul e tern, se înviorează când e… citeşte

makomomo pe 28 august 2020 23:47
Excelent coment
dyali68 pe 2 august 2021 07:30
De ce nu pot viziona filmul sf straina???
spartacus pe 12 Iunie 2020 18:16
L-am văzut azi: reușit! Cineva scria, tot aici, intr-un articol, că ”The Blackout”, tot rusesc, ar fi ”cel mai așteptat sf al anului”. Total greșit! Între cele 2 filme nu încape comparație în sensul că ”Sputnik” este net superior celui anterior menționat, la toate capitolele (asta chiar dak unii vor zice poate că ”Sputnik” nu este chiar un adevărat sf, ci mai degrabă un... thriller, ceea ce e greșit având în vedere că ambele filme abordează genul sf prin subiectul ales).
Rușii dau încă o dată o lecție americanilor, și nu doar lor, despre cât de departe poți ajunge dak îți lași imaginația să ”zburde” și nu doar să vii cu ”replici” ale unor filme care au avut succes la un moment dat. Deci, recomand filmul, merită!

Cretzulynne pe 3 iulie 2020 14:31
Mai e și partea a doua a Invaziei, regizată de actorul care joacă în filmul ăsta.
makomomo pe 28 august 2020 23:39
blackout mi s-a parut o porcarie, nu se pot compara
_xXx_ pe 02 Octombrie 2020 14:15
Foarte bun si f bine realizat! Am inceput sa vizionez cu plăcere tot ce apare de la ruși!
Am mai spus-o si o repet mereu....noi am rămas, din păcate, in urmă rău din orice punct de vedere! Nu avem cum sa dam înainte cu producții gen...Miami Bici, o porcărie totală!!!

Luk__ pe 2 iulie 2021 00:07
Nu avem cum sa dam înainte când 90% dintre romani nu dam un 1 leu pentru un film. Americani fac miliarde de dolari cu filmele lor, asta pentru ca foarte multa lume merge la cinema, cumpără filme online, cumpără CD/DVD-uri cu filme. Eu nu cred ca tu ai investi câteva sute de mii de euro sau milioane sa faci un film de pe urma căruia ești sigur ca nu recuperezi nici măcar jumătate din bani investiți.
NiCoNiKs pe 02 Iunie 2020 14:03
Interesant
Din ce am văzut în trailer, eu zic că merită văzut mai ales de iubitorii acestui gen. Eu vreau să-l văd.
makomomo pe 28 August 2020 23:45
Captivant
Putin lent dar mai original si mai misterios in abordare, imprevizibil , filmul este foarte bun totusi,recomand 100%
hitman78 pe 18 Octombrie 2020 01:16
Sputnik chiar m-a surprins placut,foarte bine realizat și cu un scenariu interesant deși pare inspirat din alte filme de gen are și părțile lui originale pentru care merita toate laudele.Actorii ruși sunt foarte carismatici și își fac treaba cu brio,coloana sonora susține filmul foarte bine.
xerses pe 04 Iulie 2020 16:52
Este un film bunicel, dar pare cam lent in dinamica.
lavara_laiarna pe 01 August 2021 18:37
Filmul este departe de un SF chiar minimalist, iar mirajul rusesc nu convinge nici măcar prin subiect.
Sorin87 pe 13 Iulie 2021 22:27
Mi-a placut povestea filmului iar finalul a fost unul foarte reusit.Sper sa apara si o continuare
Horatiucrisan pe 17 Decembrie 2020 23:55
Un film reusit cu o poveste originala desi subiectul infestarii cu o fiinta extraterestra nu e la prima ecranizare. Filmul se distinge totusi printr-o nota de originalitate prin abordarea diferita a subiectului, fiinta extraterestra fiind capabila sa simbioneze cu astronautul infestat la nivel emotional si chiar telepatic cum putem vedea la sfarsitul filmului. Nota 7.
pisicuta1 pe 31 Iulie 2021 20:27
un film bun nu merita nota ,chiar merita vazut...........si rusii fac filme SF bune
Costirik pe 24 Octombrie 2020 01:01
Lectii de moralitate din Mama Rusie.Serios?!?Doua lucruri au fost insa amuzante, tinand cont ca vin din acest rahat numit tara lui Putin:
1.Replica: "Unui om, oricat de destept, i se reduce activitatea cerebrala daca e pus sub presiune":))
2.Cei de la Moscova erau considerati baietii buni.Pe bune???Doar ce trucasera la televizor aterizarea celor doi cosmonauti.

Devorattor pe 20 iulie 2021 10:42
Prietene, aici se discuta strict despre filme si/sau produse culturale de acest gen, NU despre politica. Daca vrei s-o arzi in frustrari politice, esti sfatuit sa te cari (cu catel si purcel) la alta masa sau sa te abtii.
Devorattor pe 26 iulie 2021 13:15
Nici macar umor nu ai, dar atata poti, atat ai confirmat: zero barat, out! :))
MiereaNeagra pe 04 Februarie 2024 20:28
Un film bun, interesant
Un film bun, interesant, deloc plictisitor. Nu simți nevoia să schimbi pe altceva.
anonimflamingogreen pe 06 August 2021 12:43
Nu recomand chiar dacă nici nu l-am văzut. Ăștia au furat ideea de o nouă formă de viață care trăiește în corpul unui om de la Venom. Recomand in schimb filmul Venom cu Tom Hardy in rolul principal.
DenZyls pe 9 august 2022 18:28
Cum iti dai cu parerea daca nu l-ai vazut?? Pe ce te bazezi cand spui ca ,,nu recomand"?
anonimflamingogreen pe 28 ianuarie 2023 19:57
Tu esti orb? Nu vezi ca am spus ca au copiat ideea de la un alt film pe care l-am vazut? Si oricum, ce conteaza? E doar parerea mea
Devorattor pe 20 Iulie 2021 10:45
Filmul e superb!
Nu inteleg de ce are o not atat de mica! Merita cel putin 8! Probabil din motive politice sau frustrari de genul. Daca era facut la Hollywood, probabil ca deja era considerat o capodopera comparabila cu Star Wars! :))
roberto_roberto pe 04 Iulie 2021 14:34
Slab
Abia am avut rabdare sa ma uit la tot filmul, lipseste actiunea,suspansul,ca sa nu mai zic ca horror nu e nici at negru sub unghie..
Incredibil ce nota mare are,tinand cont de cat de prost este!

Devorattor pe 31 iulie 2021 00:12
Slaba e mintea celor care nu inteleg mesajele acestui film..
roberto_roberto pe 30 august 2021 17:17
Eu am venit strict pt un film horror si-am gasit prostia asta...culca-te, alaturi de mesajele superbe si subtile din acest...film