Păreri Predator

Predator

evil4you pe 03 Aprilie 2009 21:33
Raspuns la Commentul lui Andrei1902
Citat de catre Andrei1902:
"Este un film extraordinar de actiune ! Nici macar SF nu este !"
Daca ala nu e film SF...atunci inseamna ca tu dormi cu predator ala in casa...bei bere cu el la carciuma...mergeti la mall impreuna...ma rog...
Belea rau filmu! ;) Respectele mele batranului Arnold!

miere pe 12 ianuarie 2010 23:54
:)) tare :D
mihnea_aspru95 pe 20 ianuarie 2017 15:56
@evil4you. Omule, tare rau :))). Holy Jesus !!!
alali pe 01 Iunie 2016 12:38
"You're one ugly motherfucker!"..
Plecand de la western-urile in care apar acei misteriosi pistolari, necunoscuti, tacuti si care cauta izolarea si singuratatea, Predator reuseste sa ne ofere un nou tip de protagonist, perfect incadrat in actiune dar care un este conturat defel ca personaj. Este misteriosul suprem daca imi e ingaduit sa ma exprim astfel.
Oferind doar informatii tehnice gen: nume, grad in armata si detalii despre misiune, fratii Thomas au reusit performanta de a realiza probabil, cea mai succinta creionare a unui personaj principal dintr-un film gandit pentru marele ecran. Si nici nu e de mirarare acest neajuns daca e sa tinem cont ca erau la debutul in aceasta noua cariera scriitoriceasca, cea de scenaristi mai exact.
Insa au adaugat un altceva scriptului care sa substituie tot ce ii va lipsi viitorului film ce va utiliza povestea scrisa de ei. Si ii lipsesc multe… Dar are actiune si… citeşte

serghei_romanu pe 05 Ianuarie 2010 15:38
Spectaculos
Un film de actiune excelent, antrenant si foarte dur.Unul dintre SF-urile mele preferate.Mi-a placut ca s-a filmat in jungla, foarte bine aleasa locatia, a contribuit la mister si macabru, zic eu, capitol la care Predator II nu straluceste deloc.Pe Arnold il stim cu toii, "last man standing" ca intotdeauna - ce sa faci daca asta il prinde bine -, dar parca in acest rol i-a fost si lui frica, ceva inedit pentru mister Olimpia.Deci un film foarte bun, printre cele mai bune ale lui Schwarzenegger.8.5/10
sarge pe 20 Aprilie 2010 15:20
Nu se compara cu cel de a 2-a serie.Primul film este ca vinul bun:pe zi ce trece devine tot mai bun
Dana pe 05 Martie 2007 07:13
Absolut magnific!
Arnold nu-si dezminte stilul.
Pacat ca n-a fost el si in Predator 2.

cezarika21 pe 14 Septembrie 2013 07:38
Terra - terenul de vânătoare al extratereştrilor
"Predator" este unul dintre cele mai bune filme de acţiune ale anilor '80, combinând genul science-fiction cu cel de acţiune, şi a devenit în timp un film clasic. Unul din elementele care au contribuit la succesul filmului îl constituie jungla cu vegetaţie luxuriantă din America Centrală în care un prădător extraterestru decimează rând pe rând o echipă de comando, condusă de Dutch (Arnold Schwarzenegger). Echipa de comando este formată din actori atletici şi plini de muşchi care inspiră duritate, alături de Arnold jucând Carl Weathers (cunoscutul boxer Apollo Creed din filmele cu Rocky), Bill Duke (Cooke din "Commando"), luptătorul profesionist Jesse Ventura şi indienii Sonny Landham şi Richard Chaves.

Filmul impresionează prin acţiunea dură desfăşurată în jungla mexicană şi nu în studiourile de filmare, printr-un ritm rapid al acţiunii,… citeşte

Yuber pe 20 Aprilie 2010 20:50
Destul de terifiant ,dar un film peste care nu s-au asternut deloc anii.Poti sa zici ca e facut recent,si este fara indoiala cel mai bun din seria Predator si Aliens vs Predator.Filmul atrage atentia si prin efectele speciale deosebite,o poveste plauzibila si un suspans total,dar mi-as fi dorit ca in film sa existe mai multe elemente surpriza.Per total filmul este unul din cele mai bune din anii 80,o capodopera si primeste de la mine nota 10:)
jenmoo pe 10 august 2011 12:21
daca erau mai multe elemente surpriza,dadeai nota 14-15?
Yuber pe 12 august 2011 22:46
Dadeam si 20:))
Kable pe 06 Iulie 2010 13:08
Pradatorul potrivit in locul potrivit , armele potrivite pradatorului potrivit ,un film prea potrivit cu un pradator potrivit .
Medicate pe 8 august 2010 13:50
...Dude, you are insane :) !
africanus pe 14 februarie 2012 11:41
Haios comment...
YgReK pe 05 August 2009 20:11
Dupa parerea mea este unul dintre cele mai bune filme de ale lui Arnold printre care se mai numara si Terminator.
defav pe 09 Aprilie 2010 13:47
Foarte bun pentru genul actiune-SF, ideea "pradatorului" e f. interesanta , f. bine realizat si ca suspans, a fost revolutionar la vremea lui, acum nu stiu daca ar mai prinde asa bine. Desi mi-a placut mult prin ideea unei amenintari atit de ascunse careia nu i te poti impotrivi ,dar care pina la urma cedeaza datorita inteligentei umane, nu mi-ar place sa-l revad pt. ca nu ma omor dupa fazele terifiante din filme.
gheryss_gheryss pe 15 ianuarie 2014 22:13
:))))
cetateanu pe 02 Noiembrie 2010 20:33
Înainte de recenzia filmului Predators m-am gândit că poate este necesar să ne întoarcem spre trecutul nu foarte îndepărtat şi să ne reamintim de filmul care a creat un monstru la fel de drăgălaş ca „alienul” lui Ridley Scott. În regia lui John McTiernan, Predator a ştirbit supremaţia alienilor mâncători de creier uman şi a creat un monstru inteligent care cu greu se poate asemăna cu un animal ieşit în plimbare pentru a se hrăni. Creatura lui McTiernan nu ucide tot ce-i iese în cale, pentru că nu este un animal; „el” este un vânător perfect în căutare de trofee, iar victimele sale sunt alese doar dacă sunt în stare să riposteze cu adevărat.

Prima partidă de vânătoare se desfăşoară undeva în jungla amazoniană unde o echipă de comando, condusă de Dutch (Arnold Schwarzenegger) este paraşutată pentru o misiune de salvare.… citeşte

claudiu-daniel-lugoj pe 13 Martie 2010 13:01
Un film foarte bun,daca nu exista predator cu siguranta trebuia inventat un film foarte bun.
ciobotaru pe 30 Martie 2010 23:14
cel mai bun PREDATOR , continuarea mi s-a parut destul de slaba
pssst pe 21 August 2003 14:35
voi fi cit se poate de obiectiv aici: regizorul acesta foarte bun reuseste sa stringa un casting de exceptie intr-un film cu un scenariu simplu, dar tulburator din 2 puncte de vedere:

1. razboiul din vietnam, unde US's finest s-au vazut infrinti de tactica superioara si incrincenare patriotica, razboi la care aici se face aluzie;

2. ce-ar fi daca s-ar trezi alte creaturi inteligente sa vineze omul, care e considerat din vremea iluminista a fi la virful lantului trofic? dada, ar fi cam nasol! subiectul este unul care merita dezbatut, mai ales ca si alte filme, unele din ele de exceptie, au facut aluzie la el si chiar un serial TV care a fost dufuzat acum citiva ani la TVR1, care insa nu mai tin minte cum se numea...

decorurile sunt foarte ecologiste, iar reclama la mitraliera gatling este reluata in terminator 2. dar destul cu criticile, ca… citeşte

caliman marius pe 07 Mai 2003 03:47
Artaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!
Florin pe 04 Octombrie 2006 03:04
LASER FRATE!!! PREA BELEA
jenmoo pe 10 august 2011 12:20
doar n-o sa vina din spatiu inarmat cu furca sau coasa,ma tembelule.
robertsandu pe 15 Februarie 2013 13:41
Predator (1987)
9/10

Un film devenit între timp un adevărat clasic al genului "Acțiune/ Sci-Fi" și, totodată, unul dintre rolurile care l-au consacrat pe Arnold ca tipul dur și plin de mușchi, la fel de greu de ucis precum John McClane în vremurile lui bune - chit că adversarul său e o pocitanie de extraterestru. Revenind la subiect, puține sunt peliculele care ne spun o poveste despre supraviețuire atât de curat și eficient. Printre rafelele de gloanțe irosite cu dărnicie de soldați, Predator își trage arareori sufletul, dar atunci când o face, ne amuză pe toți cu câte-o replică macho, de genul "I ain't got time to bleed". Nu sunt timpi morți, așa că filmul poate fi revăzut chiar o dată la câteva luni fără să-și piardă din farmec.

În altă ordine de idei, decorul în care se desfășoară evenimentele din Predator mi s-a părut foarte… citeşte

alali pe 5 mai 2016 05:29
robert, ai facut un review de viitor :) La momentul aparitiei lui, tu l-ai antedatat cu v'o 10 ani... Oricum nu cred sa fie probleme de citit undeva prin 2023 pentru ca e un bun review, trebuie sa recunoasc.
alali pe 1 iunie 2016 12:32
:)))) Da si dupa cei inca 7 ani de asteptare, cand iese... rupe tot. O sa fie un super review la acea data :))) Ma bucur Robert ca mai exista si oameni cu umor pe aici. Probabil ca 90% dintre utilizatori ar fi raspuns intru un cu totul alt mod la remarca mea facuta doar de dragul conversatiei nicidecum ca o critica. La mai multe review-uri Roberte, ca te-ai lasat pe tanjeala. ;)
isip pe 08 Noiembrie 2009 22:17
alin
pai poti sa stii ca e artaaaa....aici parca si arnorl era un MINIpredator e ft bun filmul plin de actiune si suspans la cota maxima aproape eu vil recomand sal vedeti si sal revedeti....daca vreti
Anna pe 04 Octombrie 2006 16:34
SUPERT TARE!!!...MI-AR FI PLACUT CA SHI 2 SA FIE TOTO CU ARNOLD SCHWARZENEGGER...I SE POTRIVESHTE ROLUL
Cristi Weed pe 12 Mai 2008 16:08
Predator .... iarasi un film la care m-ash uita de fiecare data fara sa ma plictisesc ! Super misto faza cu atarnatul corpurilor in copac !
evanescence_ pe 04 Martie 2013 20:01
Bun!
Din categoria filmelor de actiune "Pregdator" si " Terminator" , din punctul meu de vedere sunt in primele locuri! Chiar daca nu sunt adepta a genului, nu pot sa nu recunosc ca au fost foarte bine realizate! Au imbinat f bine actiunea cu suspansul si situatiile imprevizibile!
yonutzTM pe 15 Mai 2011 16:26
Un film excelent , Arnold ramane ARnold isi joaca foarte bine rolurile , mia placut foarte mult in acest film sper finalul filmului , la ultima batalie dintre Arnlod si Predator nu credeam ca o sa se termine asa .
Sergiu.Lobont pe 30 August 2010 22:59
Pentru anul 2010 e destul de bun... pentru anul in care a fost facut banuiesc ca e senzational. Unul dintre cele mai bune filme de actiune de-ale lui Arnold. Nu arata deloc de 1987.
korynutsa pe 26 Ianuarie 2010 22:57
foarte frumos filmul nimic de zis...:) superbbb.....:)
Vorador pe 23 Mai 2011 19:15
"There's something out there waiting for us...and it ain't no man."
unul dintre cele mai bune filme de actiune,foarte captivant si plin de suspans.Predator-ul este un personaj al naibii de cool.
blackmore pe 01 Februarie 2020 14:04
Primul film pe care l-am vazut la video la varsta de 14 ani, nici atunci nu mi-a placut deloc aceasta mizerie
Ammelie pe 06 Ianuarie 2012 10:58
Predator (1987)
Un film clasic, must-see. Definitoriu pt genul action-SF. Foarte bine creat suspansul si foarte macho toata actiunea si atmosfera. 7/10
Pantaleon pe 06 Martie 2015 17:04
Film cult
Predator este, cu siguranta, unul dintre cele mai bune filme de actiune facute vreodata, o idee ce a dat nastere unor continuari, din pacate nereusite, cu exceptia lui Predator 2, care aproape ca se ridica la nivelul primului film. Am crescut cu acest film si cred ca l-am revazut de-a lungul anilor de peste 10 ori. Totusi, de fiecare data cand il revad simt aceeasi placere ca prima data si aceeasi admiratie fata de originalitatea ideii. Predator este si va ramane exponentul de baza al actiunii impletite cu SF-ul, alaturi de alte cateva productii ce merita puse in rama.
So.aLone pe 02 Aprilie 2013 23:51
Thirller-ul copilariaei mele !
Inca imi aduc aminte cu o oarecare temere de data cand l-am vz prima oara..pt mine la cati ani aveam pe atunci...11,12,13 nu mai stiu exact,filmul a fost mai mult un thirller adevarat decat un film de actiune sau SF,stateam ..imi amintesc exact,unele faze si acum,faza de la sfarsit,sau faza cu noroiul..deci atunci cand sare predoaorul in apa,si Arnold se tareste prin noroi..creca aveam bataile unui iepure dupa ce o vz o vulpita la 15 m de el :)),deci asta a fost doar asa..sa va dati si voi seama cam ce sentimente a starnit acest film in mn,oricum il iubesc..toata acea liniste din jungla+jocul impecabil al actorilor,si sa nu mai zic de Arnold,cum zicea un nene mai sus,ca si in ochii lui Arnold se putea vedea frica aceea de necunoscut,de ce era in jungla aceea nepamantesc,si cu asta am spus totul. Un film ce nu trebuie RATAT !!
terraflorin pe 02 Decembrie 2011 11:29
Mulţi critici menţionează povestea subţire a scenariului, dar filmul este suficient de captivant pentru a fi văzut şi după 10 ani, 20, 30...
africanus pe 14 februarie 2012 11:38
Da este un film din categoria celor fara varsta, indiferent in ce an ne aflam parca nu imbatraneste deloc.
MNarcis pe 28 Noiembrie 2011 19:30
Un film drag copilariei mele, nici nu mai stiu de cate ori l-am vizionat pe pro tv, este un film foarte bun, are actiune, suspans, explozii, doar Arnold Schwarzenegger cu fizicul lui impresionant putea sa se bata cu predator..........il recomand!
margott pe 26 Iulie 2011 00:33
Cred ca e unul din cele mai apreciate SF-uri ale anilor '80, in plus efectele speciale sunt foarte bune.
africanus pe 14 februarie 2012 11:37
Nu uita si muzica filmului, iti ramane impregnata in memorie fie ca vrei sau nu vrei, inca ceva cred ca trebuia sa-i mai adaugi vre-o stea sau poate doua!
CosminHorrorMaster pe 16 Iulie 2011 02:00
Filmul Predator este ceva nou, desi foarte asemanator cu Alien.
africanus pe 14 februarie 2012 11:35
Da, este intr-un fel pe aceeasi lungime de unda cu Alien sa zicem; cele doua creaturi sunt si cele mai prolifice/predominante din istoria cinematografiei.
martinez pe 27 Februarie 2011 14:55
:D
foarte tare!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
turonian pe 15 Decembrie 2010 08:16
Primul film şi cel mai bun din seria Predator. Chiar şi după 23 de ani poate fi urmărit cu plăcere de cunoscătorii genului şi nu numai.
Kanedel pe 15 Ianuarie 2010 14:48
Consider acest film unul dintre cele mai bune filme vazute pana acum de mine. Este vechi,insa avut un impact mare asupra mea la vremea respectiva.L-as revedea oricand! In perioada aceea,a fost mult timp pe primul loc in preferintele mele! Acum a mai coborat putin,...!
jenmoo pe 10 august 2011 12:29
ai dreptate frate,dar nu stiu ce a urcat la tine in top de a degradat predator-ul..doar nu un film din sec.21,filmat cu actori in 2 sapt. si facut restul in 3 sapt. pe calc. si gata filmu?ca in ziua de astazi asa se fac filmele...in cateva luni...bani sa iasa
Kanedel pe 1 iulie 2012 20:39
Nu, sa sti ca nu-mi plac genul asta de filme la care faci tu referire,sunt de acord cu tine la felul cum sunt facute.Altele sunt filmele care au urcat in topul meu, "Predator" ramane insa in top 5.
radu3455 pe 21 Noiembrie 2012 10:17
unul dintre cele mai bune filme SF pe care le-am vazut iar Arnold Schwarzenegger joaca magnific nota 10
PersonalJesus pe 01 Aprilie 2012 23:22
un capodopera subapreciata de publicul nestiutor!!!
legolas05 pe 07 Februarie 2011 00:10
foarte bun filmul....mia placut mult...nota 8............
mtraianc pe 24 August 2010 00:10
cel mai bun film SF
CEL MA BUN FILM SF , VORBIM DE PRIMA PARTE , PACAT DE A DOUA PARTE CARE NU A FOST LA FEL DE REUSIT I
Octaz pe 21 August 2010 00:28
Despre celebrul Predator mai toata lumea stie , chiar si cei mai in varsta,intr'un fel logic pentru anul in care a fost facut.Acum nu mai sunt un nestiutor.Filmul este mai mult static decat dinamic,actiunea se petrece intr'un spatiu relativ mic intr'o jungla si poate din acest motiv e putin mai plictisitor pentru unii (includeing me). Anyway , filmul e un clasic
AeroX pe 5 iunie 2011 14:25
mda...nici primul n-a fost preferatul meu exact din aceeasi cauza.
Octaz pe 14 august 2011 15:43
Din cate imi dau seama vad ca tu n'ai idee ce vorbesti, ai argumente total irelevante, te legi mai intai de faptul ca am zis k filmul e static apoi imi dai exemple de filme dinamice.... Si daca stau bine sa ma gandesc, jungla e cam acelasi lucru cu gradina lui bunica doar k la proportii mult mai mari
sorinreddog pe 29 Decembrie 2009 18:43
Bun la vremea lui...
Pentru anul 1987,cred ca era unul dintre cele mai reusite filme ale perioadei,oricum este un film interesant si reusit,care incepe cu adevarat sa fie frumos abia in a doua jumatate...
Andrei1902 pe 04 Octombrie 2006 19:07
Ce aluzie la razboiul din vietnam ?! Ce mesaj ecologist ?! Ce filozofie cu omu varful lantului trofic ?! Ce personaje definite si conturae (unul dintre soldati are 4 replici si 2 sunt glume despre ...ahem)?! Oh si mitraliera... Terminator 2 a parut mult dupa Predator deci TEAPA !
Acest film a fost creat cu un singur scop ! Sa delecteze un public clar definit cu scene de violenta pura, cu teroarea cea mai sublima, cu o groaza de vrajeli macho gen baga unu cutitu intr-un scorpion etc ! Este un film extraordinar de actiune ! Nici macar SF nu este !

matew10 pe 05 Ianuarie 2023 12:31
Cine iar mai putea sta in cale lui Arnie, decât un asa zis extraterestru bălos. Replici sub orice critica. O jungla chiar primitoare departe de pericolele reale pe care le pot întâmpina oamenii in viata de zi cu zi, un aspect care putea puncta bine, neglijat de regizor. O confruntare fără prea multa istorie creionează un duel banal fără prea multe pretenții.
Sheev12 pe 23 August 2022 16:00
Sigur ca efectele nu au îmbătrânit frumos, iar tehnologia de astăzi le bate la toate capitolele, însă rămâne un lucru de la care mai are de învățat, acela fiind întrebuințarea efectelor practice, cand cele digitale nu reuşesc să pară firești, normale.
În rest, totul rămâne ca în acea vreme, actorii rămân aceiași, la fel și acțiunea. Important este sa nu te aștepți la altceva decat te-ai aștepta la un film cu Arnold, adica acțiune totală, care nu pare disimulată. Filmul, cu succesul de rigoare, a devenit inspiratie pentru multe altele, chiar pentru prea multe, iar asta inevitabil revine și afectează felul cum îmbătrînește filmul.

ShadowBoy20 pe 12 August 2022 16:39
A fost bun la vremea lui dar acum in 2022 e depasit total, un sf de anii 80 pana la urma atat s-a putut la vremea aia dar cel din 2010 m-i se pare superior la toate capitolele
floxy pe 27 Ianuarie 2021 04:13
BUNN !
Film bun la acea vreme, a dat startul filmelor cu predator.
user-5e7b2f4dad84f pe 17 Aprilie 2020 19:17
Un film sf foarte bun. Cel mai bun film cu predator
user-5e62a779d5818 pe 20 Martie 2020 15:08
Film de referință pentru categoria acțiune/SF. Cel mai bun din serie.
Decibalus pe 06 Iunie 2019 14:22
predator
un film sf prin de suspans si foarte reusit pt vremea lui.
unul dintre filmele copilariei. nu o sa-l uit niciodata. vanatorul vanat, vanatul vanator.
l-am revazut iar si iar..si iar si iar :)