Păreri Network

(1976)

Reteaua

cetateanu pe 30 Octombrie 2010 18:32
Un adevărat tur de forţă actoricească.În stilul neconfundabil a lui Lumet filmul tratează unele întrebări şi probleme profund despre democraţie,dispariţia identităţii naţionale,limitarea teritorială şi psihică ce şi-o creează omaneii etc.Un om a spus minciuni la TV toată viaţa,practic jumătăţi de adevăr şi porcării în loc de minciuni,şi acum s-a săturat.Extraordinar film,după vizioanre te pune pe gânduri.
serghei_romanu pe 29 Decembrie 2009 15:16
I'm mad as hell and i'm not gonna take it anymore!
Un film care a influentat toate filmele ce au abordat aceasta tema si anumea a lumii media, ce au aparut ulterior.Personajele, toate atragatoare insa din cu totul alte puncte de vedere, isi au toate locul, mai mult sau mai putin fruntas in aceasta productie ce transmite realitatea crunta agravata exponential mai ales in zilele noastre. Prezinta nici mai mult nici mai putin decat lupta pentru rating, o lupta care depaseste granitele moralitatii si eticii curmata de un final pe cat de tragic pe atat de elocvent si alarmant.Un mare respect pentru un rol impecabil realizat de Faye Dunaway, o prestatie la fel de reusita din partea lui Peter Finch iar William Holden este si intotdeauna va fi un sarmant, o placere de urmarit pentru orice cinefil. De vazut si nu o data pentru ca este un film extra.Mi-a placut atat de mult incat nici nu ma merita amintite micile imperfectiuni, sau exagerari.9/10
robertsandu pe 21 iunie 2012 15:39
Exagerările sunt procedee la care apelează un regizor pentru a potența un anumit mesaj. Apar destul de frecvent în satire și nu se clasifică nici pe departe ca imperfecțiuni.
kanibalo pe 12 Iunie 2010 08:57
Un film remarcabil cu o poveste foarte interesanta si cu un scenariu foarte bine elaborat,un film de nota 10
Fourleaf22 pe 17 Octombrie 2012 22:45
Un clasic adevarat mai relevant astazi decat acum 30 de ani.
Stephen2D pe 28 Iunie 2016 22:23
           jucăm șotron apoi?
Toți sunt reptilieni! Oi! Îți sug sângele! Neîncredere în nimeni. Singura șansă este să cumpărați un cimpoi.
Marginal pe 22 Septembrie 2013 13:55
excelent
Un film la fel de actual azi ca si in anii '70, cu dialoguri care indeamna la reflectie...
xerses pe 26 Iunie 2013 12:00
Este un film excelent care e musai sa fie vazut si revazut.
Ammelie pe 10 Aprilie 2012 15:17
Network (1976)
Un film foarte interesant si bine facut, care ridica intr-adevar intrebari si instiga la discutii. Adica exact ceea ce un film ar trebui sa faca. Personaje interesante. 7.5/10
Dragos.87 pe 18 Octombrie 2023 22:12
Filmul e bine realizat, povestea însă nu m-a atras. Prea multe urlături și dialoguri banale, dar cu toate astea mi-a plăcut jocul actorilor, fiind mult prea bun, nimic mai mult..
Iulidesprefilme pe 27 Aprilie 2019 14:51
Un film convingător, tulburător, satiric, care le-a adus câte un Oscar de interpretare la categoria cel mai bun, respectiv cea mai bună actriță, lui Peter Finch și Faye Dunaway și lui Beatrice Straight la categoria Cea mai bună actriță în rol secundar în anul 1976...
andyy pe 05 Iunie 2017 01:28
Exceptional film si, desi are ceva vechime, este foarte actual. Se spun lucruri reale, dure, pe care masele de oameni nu le constientizeaza: manipularea in masa in functie de interesele diverselor puteri (in cazul de fata vorbim de presa) si cum totul se invarte in jurul banilor.
lili22 pe 27 Iunie 2020 23:17
Un film care impresioneaza mai ales prin jocul lui Robert Duvall, care a salvat singur multe filme de la uitare.
Rippa pe 16 Martie 2014 10:57
ROberT DUVAll extraordinar ca de obicei.................................