Păreri Moon

Luna

nobody pe 17 August 2009 19:28
God Is An Astronaut
tinand cont si de faptul ca soundtrack-ul este de Clint Mansell se anunta un film foarte bun pentru un public restrans.. si un film plictisitor pentru marea masa a consumatorilor de cinema de mall.
Sergiu.Lobont pe 10 Ianuarie 2011 20:14
Revigorant de original. Chiar aveam nevoie de un film care sa ma mai scoata din rutina filmelor de zi cu zi. Sam Rockwell a facut un rol de Oscar, robotul, spre deosebire de cel din 2001: A Space Odissey este unul mult mai life-friendly... iar daca tot am adus vorba cele doua filme sunt asemanatoare, insa Moon mi s-a parut mult mai entertaining.
Radu47hitman pe 27 Decembrie 2009 19:04
Verso-ul viitorului
Ştiaţi că ...
* Filmul a fost realizat timp de 33 de zile.
* Potrivit regizorului Duncan Jones, filmul a fost prezentat unor experţi de la NASA, care au vrut să ştie de ce producţia de gaze H3 (heliu-3) a fost efectuat pe partea din spate a lunii, când atât partea vizibilă, H3 este, în număr tot mai mare. Această alegerea a fost explicată că i-a fost teamă să facă rău faunei sălbatice.
* Scenele de pe suprafaţa Lunii au fost realiyate, cu utilizarea modelelor mininaturale. Filmările au luat mai mult de trei zile.
* Titlul 사랑 (Sarang), tradus din coreeană înseamnă - "Dragoste".
Desigur că aceasta nu-i o capodoperă a cinematografiei, dar, pentru vremurile noastre biblice, pare destul de interesant, filmat chiar mai mult în spiritul anilor '80.
Povestea pare foarte reală, actorul Sam Rockwell şi robotul, au jucat perfect… citeşte

yoman92 pe 08 Noiembrie 2009 21:50
L-am vizionat nu o data ci de 5 ori ( apropos de rewiew-ul lui Matheo25 ). Fara monstri balosi, lasere, vulcanieni sau romulani. Basca o coloana sonora excelenta. Obligatoriu de vazut pentru amatorii genului.
sylverflav pe 04 Martie 2010 23:19
senzational
Sam Rockwell si Gerty adica Kevin Spacy au jucat senzational. Un film cu adevarat sublim care surprinde perfect psihologia identitatii. Nu este un SF tranditional dar cred ca tocmai asta il face sa mearga un pic mai departe.
silv_xd_tweety pe 1 iunie 2010 01:06
totusi nu e de oscar;):)))
Edbah pe 12 Februarie 2010 08:25
Un film recomandat celor care s-au saturat ca inteligenta lor sa fie sfidata iar imaginatia amortita de filmele sf de 2 lei aparute in ultima vreme.
Cum a zis si un antepostant NU ESTE UN FILM PENTRU ORICINE!

liniuta pe 23 August 2009 18:31
rezumat
Sam Bell lucreaza de trei ani la baza Selene pentru compania privata Lunar Industries, extragand Helium 3, pretiosul gaz despre care se crede ca ar putea solutiona criza energetica de pe Pamant. Dupa ce si-a petrecut zilele in singuratate, neputand comunica cu sotia lui Tess si cu fiica lui in varsta de trei ani pe nume Eve decat prin intermediul unor inregistrari din pricina unui satelit defect, astronautul asteapta cu nerabdare sa se intoarca acasa si sa se revanseze fata de familie pentru indelungata absenta. Cu doua saptamani inainte de expirarea contractului, Sam Bell incepe sa sufere de dureri de cap cumplite, halucinatii si lipsa de concentrare, auzind sunete bizare si avand viziuni inexplicabile. Dupa ce intalneste o clona a lui, care pare a fi noul recrut ce il va inlocui la baza Selene, Sam Bell intelege ca face parte dintr-un plan diabolic al companiei pe care a servit-o cu… citeşte
sickboyto pe 27 Octombrie 2009 23:46
Boon
Mi-a placut. Un film in timpul caruia nu te uiti la ceas ca sa vezi cat mai e pana se termina. Este imprevizibil, iti capteaza atentia, are un impact vizual amplificat de efectele speciale (care nu contin monstri, lasere si alte chestii).
voldenuit pe 24 decembrie 2009 19:44
ba eu m-am uitat din 10 în 10 minute la ceas...nu mi-a prea plăcut.cam booooooooooooooooooooooooooooring!
julesverne pe 9 ianuarie 2010 15:36
Poate ca daca te uitai la film in loc sa te uiti la ceas ai fi inteles filmul si chiar ti-ar fi placut
FlorinMovieFreak pe 01 Aprilie 2011 15:53
Minimalist si la obiect .. super drama .. super thrill .. si un ending cu twist pe masura :)
Gallagher pe 24 Octombrie 2009 02:10
Semnati si voi petitia pentru a veni in ajutorul acestui film si a lui Sam Rockwell!

claudiu-daniel-lugoj pe 02 Iunie 2009 12:14
claudiu-daniel lugoj
pare un film interesant dupa cum vad eu acum astept sa apara sal pot vedea.
silv_xd_tweety pe 1 iunie 2010 01:05
il recomand .. un sf nemaipomenit si o drama superba .. gerty e mai dragut ca wall-e iar vocea lui Kevin Spacey este senzationala .. ce sa zic sa-l vezi .. e un fel de 2001:A Space Odyssey impletit cu putin mai multa actiune .. oricum este o adevaraciune de film .. te plictisesti un pic dar finalul este pe cinste ..
andreisri pe 05 Ianuarie 2010 13:18
Andrei S.R.I
voldenuit BA TE CONTRAZIC A FOST UN FILM BUN CU O IDEE INTERESANTA ACUM DACA TE AI UITAT DEGEABA LA FILM SAU CU FUNDU NUSH CE SA ZIC :d
hardcorepunkrocker pe 09 Decembrie 2010 17:18
awesome
cel mai tare film...va pis in freza pe toti care ziceti ca nu e genial
omserios pe 13 Octombrie 2010 18:48
Sam Rockwell face poate rolul vietii lui, iar genul SF este revitalizat printre cinefilii pretentiosi, care vor mai mult decat puf-puf, pac-pac si lasere. Duncan Jones a debutat cum nu se putea mai bine si ne mai pregateste un SF, sa speram macar pe jumatate cat Moon din punct de vedere calitativ.
Moon nu o fi genial sau revolutionar, insa chiar imi este greu sa gasesc ceva palpabil de reprosat la el. Este un film curat, bine realizat din toate punctele de vedere (scenariu, acting, elemente tehnice...pana si durata e tocmai buna :) ). Unul dintre filmele lui 2009 care este un must-see pentru un pasionat de cinematografie.
Regret ca l-am vazut abia acum, insa am tot asteptat sa-l bage si la noi in cinematografe. Pana la urma nu s-a intamplat asa. Pacat, pacat ca astfel de filme nu prea isi gasesc loc in salile de la noi si chiar daca isi gasesc, sunt scoase repede.

psihologu pe 17 August 2010 23:49
Prefer sa nu dau mai multe detalii, pentru a nu va strica placerea de a-l urmari. Insa cu siguranta nu se va dovedi acel film comercial pe care l-ati astepta (nu dam de extraterestrii sau de alte entitati necunoscute, asta pentru a nu ma acuza ulterior ca nu v-am avertizat). E doar povestea unei lupte oarbe pentru un scop nobil, dorinta de a trai si a experimenta si altceva decat viata solitara departe de Pamant. Pe de alta parte de neinteles proiectul companiei angajatoare care a realizat o serie de clone pentru a evita, vezi Doamne, costuri mai mari, in conditiile in care ultimile replici ale filmului ne arata ca solutia respectiva nu era una raspandita. Asta a fost doar asa, sa se integreze in film si sa ne faca sa spunem “da, sigur, si marmota…”.
Radu1711 pe 21 Februarie 2010 23:33
radu1711
tare filmul , mi-a placut mult, imi plac filmele de genul asta
julesverne pe 09 Ianuarie 2010 15:33
un film inspirat
Acum cind se fac o sumedenie de filme sf care-ti insulta inteligenta acest film este o adevarata incintare.Cu un buget mic dar cu un scenariu super inspirat s-a reusit un film cu adevarat bun si care-ti dea de gindit.Printre multitudinea de lasere,nave si creaturi hazlii care constituie baza majoritatii filmelor sf,Moon este un film sf extrem de serios si care te face sa reflectezi la" binefacerile tehnicii moderne".
Bogatyr pe 19 Decembrie 2009 02:10
Luna
Foarte bun filmul. Desi actiunea e destul de potolita (fara impuscaturi, accidente spectaculoase, bla bla bla), filmul e invaluit intr-o stare continua de tensiune & mister. E imprevizibil pana in ultima clipa.
cristi_gabriel pe 03 Noiembrie 2009 14:52
magnific
un film superb!il recomand tuturor. e foarte reusit
mausyo pe 27 Noiembrie 2009 23:38
mausyo
intriga e cam stupida. Din moment ce erau capabili sa creeze un robot care sa aiba emotii de ce nu ar fi putut face un robot care sa ia locul lui ?

Cam mare si nota pe IMDB. M-am lasat inselat. Nu e chiar rau filmu dar nici stralucit.

voldenuit pe 24 decembrie 2009 19:44
subscriu...
celmaitare pe 6 ianuarie 2011 13:01
adevarat ai grait...dar sarind peste acest mic defect este un film de exceptie!
Matheo25 pe 25 Octombrie 2009 15:39
??????????
E penal, monument de prostie, produs de oamenti tampitzi. Nu recomand. Pierdere de timp. Nu se mai face un SF bun in ziua de azi. Si fratilor nu mai dati voturi pana nu vedeti filmele.
nobody pe 30 noiembrie 2009 20:40
Matheo, I'm your father and I tell you to facof!!!!!!
julesverne pe 9 ianuarie 2010 15:27
Poate ca filmele sf pe care le agreezi sint alea cu nave ireale si cyborgi hazlii.Acest film in peisajul actual in care multe filme sf iti insulta inteligenta este extrem de bine venit.Cu un buget mic dar cu un scenariu inspirat s-a facut un film de mult bun simt.Ca laserele nu au actionat si ca nave spatiale nu s-au incaierat nu a avut nici o importanta.Timpul a trecut pe nesimtite.Un scenariu destept si un film bine facut.
JojoB pe 18 Aprilie 2011 14:47
merita
mi-a fost dor de un sf mai simplist, fara tot felul de umpluturi ciudate si cu un storyline foarte misto si usor de urmarit, chiar plin de surprize. :D
mitza4 pe 26 Martie 2011 20:43
superb
ma tot intreb, de ce asa putine premii?...merita mult mai multe....bine ca avatar are enspe mii de premii si asta unu mic si amarat...:|
Miadry pe 22 Decembrie 2010 20:49
Nota 10
Mi-a placut foarte mult. Un film SF in stil clasic, centrat pe tehnologie si nu atat pe violenta. Chiar am apreciat faptul ca nu este plin de violenta asa cum sunt mai toate SF-urile de ceva timp incoace.
JackyTMD pe 21 Iunie 2010 22:57
Mi-a placut filmul, s-a pus accent pe viitorul apropiat si eventualele consecinte ale acestuia, la fel s-au respectat si normele stiintifice. Un Sci-Fi psihologic care te aduce intr-o incurcatura pe la mijlocul acestuia, iar mai apoi clarifica lucrurile, e un lucru plauzibil, pentru ca in ultimul timp au inceput sa apara tot mai multe filme cu un final ce iti lasa o impresie de genu: " WTF was that?", cind abia aparuse aceasta maniera, era ceva inovativ si interesant pentru ca punea pe ginduri persoana ce vizioneaza filmul, dar pe parcurs deja a devenit iritabil acest fapt si m-a bucurat faptul ca Moon nu a fost un astfel gen de film. Final interesant si in general are o atmosfera placuta, ceva de genu Cast Away.
luciivan pe 31 Martie 2010 22:59
Un film foarte bun.Gradat bine, un element psihologic puternic.Sam Rockwell joaca bine.Daca va astepti sa aveti parte de actiune,batai mai bine uitati-va la altceva, filmul se axeaza pe starea astronautului si scoate in evidenta fiecare parte a acestuia.
Recomand filmul , foarte frumos, mai ales iubitorilor de SF!

above_beyond pe 14 Ianuarie 2010 14:11
slabutz slabutz
nimic incitant la filmul asta. foarte plictisitor. nu va obositi oameni. ok sper ca sunt 50 de caractere.
voldenuit pe 24 Decembrie 2009 19:47
Aşa un SF plictisitor nu am mai văzut de mult timp....
Acţiune 0
Poveste praf
Final şi mai praf.

julesverne pe 9 ianuarie 2010 15:34
Daca era cu robotei,cyborgi si lasere era frumos?
mitza4 pe 26 martie 2011 20:39
si vreo 3 balauri.aa , si o fata cu 3 sani hahaha...si pana la urma tu esti prafuitu
lavara_laiarna pe 21 Noiembrie 2020 20:46
Actiunea se petrece pe lună , iar trăirile în suflet. .evident.
Licurici75 pe 25 August 2020 15:05
Mana de lucru ieftina
Buna ideea. Daca s-ar putea clona. Apoi toate companiile si-ar multiplica specialistii. Minimizare cheltuieli pe training, salarii minime, forta de munca minima. Deci pana atunci se mai poate negocia la interviuri
tonymaestrul pe 21 August 2020 19:45
Un film interesant dar putin cam plictisitor pe alocuri. Fara prea multa actiune uimeste doar pe final. Nota 6 din partea mea
Horatiucrisan pe 05 Iulie 2020 13:32
Un film interesant, asemănător ca subiect cu Oblivion.
cristivu pe 01 Iulie 2018 09:44
Filmul are o idee interesanta
Filmul are o idee interesanta. Cu toate acestea, ii acord nota opt pentru finalul cam grabit, dupa parerea mea. Cred ca ar mai fi mers dezvoltat. Pentru ideea pe care o abordeaza il recomand cu caldura.
Kuhaylan pe 05 Noiembrie 2016 15:16
WD 1
..........................................................
defav pe 31 Mai 2016 10:33
Bunicel-bun acest film , si asta pt. ca ideea nu e originala , daca era facut mai devreme cu 10-15 ani era senzational, asa insa are pelicule inainte , deci nimic nou pe frontul SF.
Realizarea lasa si ea putin de dorit ,asta e senzatia dupa un film rece-cald ,nu foarte palpitant, fara mare suspans, iti lasa un gust amar ca o reflectie despre dezumanizare in general ,indusa de tehnologicitate si mercantilism .

Sorin87 pe 03 Martie 2016 19:44
Tare filmul, mi-a placut foarte mult chiar daca a fost din 2009
iulian94 pe 29 Iunie 2014 17:53
moon
Un film foarte foarte bun cu o poveste interesanta si originala.
Sam Rockwell si Kevin Spacey (robotul) au fost foarte buni.

johnybz pe 30 Mai 2014 13:22
Interesant dar parca se putea mai mult. Pe alocuri chiar si putin plictisitor avand in vedere ca distributia e formata din 2 actori, dintre care unuia nu i se vede mutra deloc pentru ca este robot. De unde nici nu inteleg de ce spun unii de pe aici ca vai ce bine a jucat Kevin Spacey. A fost doar un robot, i-am auzit doar vocea. Dar nu e singurul film de genul si pana la urma este chiar acceptabil. Greut de digerat dar acceptabil. Induce ceva sentimente si dovedeste faptul ca singuratatea distruge la un moment dat pe oricine. Isi merita timpul
dublin7 pe 05 Ianuarie 2014 14:12
Nota 9
Prestatia lui Rockwel este incredibila, un film extraordinar, l-am revazut de mai mutle ori
pisicuta1 pe 31 Martie 2013 22:39
un film foarte bun un alt fel de SF,merita vazut!,,,,,,,
crome pe 03 Martie 2013 18:57
moon
bun filmul , interesanta ideea , de urmarit , odiseea spatiala un punct de reper !
Ammelie pe 07 Ianuarie 2013 11:58
Moon (2009)
Un film bun! O idee absolut originala si o interpretare de zile mai a lui Sam Rockwell. De vazut. 7.5/10
mtraianc pe 25 August 2012 10:26
8/10
merita vazut , interesant , ........................................................
margott pe 19 Iunie 2012 17:39
Nu mai comentez despre film, unii useri dinaintea mea au facut-o foarte bine (ma refer la cei care l-au laudat). Nu pot sa fac comparatii cu alte SF-uri pentru ca nu-s mare amatoare de asemenea filme, insa mi-a placut toata atmosfera filmului, efecte, plus coloana sonora care iti provoaca fiori pe sina spinarii.
Manusa pe 10 Octombrie 2011 19:05
Interesant filmul, dar mie unul nu mi-a placut. Interesanta este si ideea crearii unui robot care sa gandeasca aproape ca si un om, sa aiba emotii.
anonymous.6229028630c4f pe 01 Februarie 2013 19:21
Vegetarian pe 23 Decembrie 2011 14:09
Frumoasa actrita Dominique McElligott apare in filmul asta ! Merita clonata ? Cam cate exemplare merita ?
D.Ionut pe 11 August 2011 20:28
Unul dintre cele mai slabe SF-uri.Nu inteleg de ce are nota pe care o are pe IMDB.Din partea mea filmul primeste 6
shadowofnight pe 01 Ianuarie 2010 01:45
Mie mi-a placut filmul... ideea e foarte buna, robotul m-a dat pe spate, vreau si eu unul :D.
Foarte tare!