EDDIE MURPHY (Dave) e cel mai popular actor afro-american comercial din istoria industriei cinematografice si e unul dintre interpretii aflati pe locul 5 în box-office. Murphy e pe o lista foarte scurta de actori care au jucat în filme de peste 100 de milioane de dolari în ultimele 3 decade, de la "Politistul din Beverly Hills" la "Gradinita lui taticu'". A fost de asemenea vocea lui Shrek si în partea a doua, "Shrek 2", filmul de animatie cu cele mai mari încasari ale tuturor timpurilor. Murphy a castigat un Premiu Annie si un BAFTA la nominalizarile de la Premiile MTV™ pentru interpretarea sa din primul Shrek. A reluat rolul magarusului în urmatoarea serie "Shrek al Treilea", si a fost vazut în comedia romantica "Norbit."
Murphy si-a început cariera ca si comediant de scena în urma cu 25 de ani. În 1980, la varsta de 19 ani, a intrat în echipa de la "Saturday Night Live", si de atunci si-a creat o cariera de succes pe marele ecran.
Filmele lui au fost dintre cele cu cele mai mari încasari din industrie, inclusiv "48 de ore", "Pariul", "Dr. Dolittle", "Un print în America" si franciza "Politistul din Beverlly Hills". Murphy a strans nominalizari la Globurile de Aur pentru cel mai bun actor de comedie pentru rolurile din "Politistul din Beverlly Hills", "Pariul" si "48 de ore".
În 1989, Murphy si-a facut debutul regizoral cu "Nopti în Harlem", o comedie pe care a scris-o si în care a si jucat alaturi de Richard Pryor si Redd Foxx. În plus, Murphy a jucat si a produs comedia de succes "Life", alaturi de Martin Lawrence, si a jucat alaturi de Steve Martin în comedia "Bowfinger". A fost de asemenea, vocea lui Mushu, Dragonul, în povestea animata de succes "Neînfricata Mulan".
În 1996, Murphy a portretizat 7 personaje diferite în hitul mondial de box-office "Profesorul trasnit" pentru care a primit o nominalizare la Globurile de Aur. A adaugat un personaj pentru a juca un total de 8 roluri în partea a doua "Profesorul trasnit si clanul Klump" în care a jucat alaturi de Janet Jackson. Dintre filmele sale mai recente amintim: "Dr. Dolittle 2", "Gradinita lui taticu’" si "Casa bantuita".
ELIZABETH BANKS (Gina) e una dintre cele mai cautate tinere actrite de la Hollywood. Anul acesta, Banks are un numar de filme în diferite stadii de productie incluzand "W", "Zach and Miri Make a Porno", "Mentors" si "Uninvited". Banks si-a luat de asemenea un nou rol ca producator. Are deja cateva filme pentru compania ei, Brownstone Productions, pe care a fondat-o cu sotul ei, Max Handelman.
Banks lucreaza momentan la productia lui Oliver Stone "W" în care o portretizeaza pe prima doamna, Laura Bush, alaturi de George W. Bush, interpretat de Josh Brolin. Distributia impresionanta îi include si pe James Cromwell si pe Thandie Newton. Lionsgate va lansa filmul pe 17 octombrie 2008.
Banks mai joaca alaturi Seth Rogan în filmul lui Kevin Smith "Zack and Miri Make a Porno." Banks (Miri) si Zack (Seth) joaca doi prieteni faliti care se hotarasc sa-si rezolve problemele financiare facand un film vizat X. Compania Weinstein va distribui filmul care e programat pentru lansare pentru data de 31 octombrie 2008.
În ianuarie 2009, Banks va fi vazuta în remake-ul de groaza, "Uninvited" al studioului Paramount. Filmul urmareste povestea a doua surori care se întorc acasa dupa ce au trait într-o clinica de boli mintale. Banks o portretizeaza pe mama lor vitrega cruda care e bantuita de o fantoma bagacioasa. Filmul e programat pentru lansare pentru 30 ianuarie 2009.
Banks a terminat de asemenea la Universal "Mentors", alaturi de Paul Rudd si Sean William Scott. În plus, Banks a terminat productia la "Lovely, Still", un film independent în care mai joaca Ellen Burstyn si Martin Landau.
Banks a fost recent vazuta în comedia romantica de la Working Title/Universal "Desigur... poate ca..." alaturi de Ryan Reynolds, Abigail Breslin, Rachel Weisz si Isla Fisher. A mai aparut si în comedia independenta de la Greenstreet "Bill", cu Aaron Eckhart si Jessica Alba.
Compania de productie a lui Banks, Brownstone Productions, urmeaza sa scoata cateva filme. Primul film al companiei e "Surrogates", un S-F cu Bruce Willis regizat de Jonathan Mostow care se filmeaza momentan în Boston. Filmul se bazeaza pe romanul grafic cu acelasi nume si e coprodus de Mandeville. Banks va produce si va juca în comedia de la Universal "What about Barb", despre o socializa care trebuie sa-i permita verisoarei ei nebune sa fie facuta domnisoara de onoare la nunta ei pentru ca unchiul bogat al acesteia sa plateasca pentru nunta. Universal a obtinut drepturile pentru "Too Far From Home", o carte de Chris Jones despre 3 astronauti care au ramas blocati pe statia spatiala internationala. De asemenea, în plan mai au si comedia de la Universal "Pitch Perfect".
În 2007, Banks a fost vazuta în comedia de vacanta de la Warner Bros. "Fred Claus" alaturi de Vince Vaughn si Paul Giamatti. Banks a mai fost vazuta si în rolul jurnalistei Betty Brant în "Omul-paianjen 3", aparand în ambele serii de dinainte, roluri create de regizorul Sam Raimi pentru ea.
În 2006, Banks a jucat în blockbuster-ul de la Disney "Invincibilul", alaturi de Mark Wahlberg si Greg Kinnear. Filmul a intrat pe locul 1 în box office la lansare.
În 2005, Elizabeth a facut o schimbare memorabila în "Virgin la 40 de ani". În acelasi an, a aparut în "Sisters", un film independent alaturi de Maria Bello si Eric McCormack. A fost de asemenea vazuta în aclamatul thriller de groaza de la Universal Pictures "Slither".
În iunie 2005, Banks a fost vazuta în drama "Heights" alaturi de Glenn Close si James Marsden de la Sony Classics/ Merchant Ivory. Tot în 2005, Banks a aparut în "The Baxter" de la IFC Film.
Palmaresul ei mai include roluri în filmul lui Steven Spielberg "Prinde-ma, daca poti", "Daltry Calhoun", "Sexual Life" care a rulat la Festivalul de Film de la Los Angeles, "Shaft" si "Wet Hot American Summer". A mai aparut si în mai multe filme independente, inclusiv în "The Trade" si "Ordinary Sinner", care a castigat premiul pentru cel mai bun film la Festivalul de Film Slamdance din Park City în 2002. Meritele sale extinse în cinematografie includ multe roluri în productiile American Conservatory Theatre, cat si în productia Guthrie Theater a "Summer & Smoke" regizata de David Esbjornson. În 2006 Banks a jucat rolul lui Cherie, protagonista din comedia lui William Inge "Bus Stop" din cadrul Festivalului Williamstown Theater.
Pe micul ecran, Banks poate fi vazuta aparand constant într-un rol în "Stagiarii". A aparut în mini seria CBS "Comanche Moon", facut înainte de popularul "Lonesome Dove" a lui Larry McMurtry.
GABRIELLE UNION (Nr. 3) filmeaza momentan "Cadillac Records" la Sony BMG, alaturi de Mos Def, Adrien Brody, Beyonce Knowles si Jeffrey Wright. Filmul e despre rock and roll, sex, violenta si miscarea pentru drepturile civile din anii 1950 din Chicago. "Cadillac Records" e programat pentru lansare în 2009.
Union a jucat cu Queen Latifah, Terrence Howard si Morris Chestnut în "The Perfect Holiday". În filmul despre o vacanta de familie, Union a jucat o mama singura careia i se împlineste o dorinta pentru un compliment facut de Mos Craciun jucat de Morris Chestnut.
Filmele trecute includ "Daddy’s Little Girls" a regizorului scenarist Tyler Perry alaturi de Idris Elba, "Running With Scissors" regizat de Ryan Murphy, cu Annette Bening, Gwyneth Paltrow, Joseph Fiennes si Alec Baldwin, blockbuster-ul "Baieti rai II" alaturi de Martin Lawrence si Will Smith, "Breakin’ All the Rules" alaturi de Jamie Foxx, "Deliver Us From Eva" alaturi de LL Cool J, "The Brothers", hitul cult al Universal "Bring It On", "Welcome to Collinwood" cu George Clooney si Sam Rockwell, "Abandon" alaturi de Benjamin Bratt si Katie Holmes, "Two Can Play That Game", "Love & Basketball", "Cradle to the Grave", "10 Things I Hate About You", "Neo Ned", "The Honeymooners" si "She’s All That."
La televiziune, Union s-a alaturat recent distributiei din "Betty cea urata" pentru 3 seriale. Va juca rolul surorii nebune mai mici a personajului interpretat de Vanessa Williams. În plus, a jucat în seria aclamata de ABC "Night Stalker" cu Stuart Townsend si a fost de asemenea vazuta în "Ceva creat de Dumnezeu" premiat de HBO în care a jucat Alan Rickman, Kyra Sedgwick si Mos Def.
Union a debutat în televiziune în comedia de succes de la UPN "Moesha" si apoi a fost invitata speciala în seriale de succes ca "Spitalul de Urgenta", "Lumea lui Dave" si "The Steve Harvey Show." Union a avut un rol constant în doua seriale de succes de la WB "Sister, Sister" si "Al 7-lea cer". Union a facut valuri cand a aparut în postura de femeie ce trezeste interesul romantic atat al lui Joey (Matt LeBlanc) cat si al lui Ross (David Schwimmer) în "Friends". Cu acest rol, Union a marcat prima seducatoare afro-americana din serial. În plus, s-a alaturat distributiei din drama lui Steven Bochco de la CBS "Orasul îngerilor" pentru un sezon.
Pasiunea lui Union pentru actorie e întrecuta de sprijinul ei pentru Centrul de Tratament dupa Viol de la UCLA si Young Survivor Coalition. În timpul liber, Union viziteaza deseori centrul ca sa vorbeasca cu tinerele femei de la centru si calatoreste în numele ambelor organizatii ca sa-si împartaseasca povestea si sa-i inspire pe altii.
SCOTT CAAN (Dooley) e o amenintare tripla si una din vedetele promitatoare de la Hollywood. A jucat în numeroase filme mari, a fost scenarist, regizor si a jucat în cateva piese, ambele fiind aclamate de critici si reprezentantii din industrie. Aparand în o groaza de filme independente si filme mari de lung metraj, Caan s-a afirmat ca unul din cele mai dotate si diversificate talente de la Hollywood.
Caan a jucat în mult anticipata a treia serie a lui Steven Soderbergh "Acum sunt 13" reluand rolul sarcasticului, dar simpaticului Turk Malloy. Ca si în "Faceti jocurile!" si "Unsprezece plus una", Caan a jucat alaturi de George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon, Julia Roberts si prietenul lui de-o viata, Casey Affleck.
Caan a regizat si produs scenariul sau original "The Dog Problem" produs de Thousand Words Production/Finance Company. A mai jucat în film cu Giovanni Ribisi, Lynn Collins, Mena Suvari, Kevin Corrigan, si Don Cheadle care a facut o aparitie scurta. "The Dog Problem" a avut premiera si a primit recenzii pline de laude la Festivalul de Film de la Toronto din 2006.
În plus, Caan a regizat si a jucat în "Dallas 362". Acest film a marcat debutul regizoral al lui Caan si dupa prezentarea lui în premiera la Festivalul de Film de la Toronto a primit Premiul Criticilor la Festivalul International de Film CineVegas si s-a bucurat de o lansare limitata aclamata de critici la Think Film în 2005.
Caan a fost vazut în comedia "Prieteni cu bani" în care a jucat cu Jennifer Aniston. Alte filme recente includ "Adancul albastru" alaturi de Paul Walker, Jessica Alba si Ashley Scott, "Nelegiuitii Vestului Salbatic" alaturi de Colin Farrell si în comedia neagra "Novocaine" alaturi de Steve Martin si Helena Bonham Carter.
Caan a scris, a jucat si a coregizat piesa de comedie "Almost Love" în toamna lui 2001 la Playhouse West din Los Angeles, despre un tip obsedat de o relatie si prietenul lui cel mai bun care-l ajuta sa treaca peste asta.
Caan a mai scris 3 scenarii pentru marele ecran. "Chasing the Party" o comedie despre încercarea de a intra neinvitat la o petrecere de la Vila Playboy, care e pregatit la Jerry Bruckheimer Productions cu Caan programat sa joace rolul principal, si înca doua scenarii – drama despre box "The Fight" si drama de ansamblu "Lowest Common Denominator".
Aparand în 10 filme în ultimii 2 ani, palmaresul lui Caan include thrillerul subcult despre piata bursiera "Varful piramidei", comedia "Pusi pe treaba", drama hip hop "Albi si negri", cat si "Dispari în 60 de secunde", "Inamicul statului", " "Învingatorii" si numeroase filme independente incluzand "Bongwater", "Lunchtime Special" si "Nowhere" a lui Greg Araki.
ED HELMS (Nr. 2), un talentat hot de scene, e în capul unei noi generatii de vedete de comedie. Nu doar un comediant talentat, Helms e de asemenea un actor versatil si un scriitor realizat.
În momentul de fata, Helms îl portretizeaza pe vanzatorul cu probleme de stapanire a maniei ce nu poate fi redus la tacere a lui Dunder Mifflin, Andy Bernard, în comedia de succes de pe NBC "La birou" de joi seara. Serialul a castigat premiul Emmy pentru seriale exceptionale de comedie în 2006, Premiul SAG pentru Ansamblu Exceptional în Seriale de Comedie în 2007 si 2008 si a fost nominalizat la Globurile de Aur pentru cel mai bun serial de televiziune – muzical sau comedie în 2007 si un Emmy pentru Seriale Exceptionale de Comedie în 2007.
Recent a terminat comedia "The Goods: The Don Ready Story" regizata de Neal Brennan. Filmul se concentreaza în jurul vanzatorului Don Ready (Jeremy Piven) si a echipei sale carora li se cere sa ajute o reprezentanta de vanzare de masini locala de la faliment. Paramount Vantage va lansa filmul pe 27 februarie 2009.
Helms lucreaza momentan la "A Whole New Hugh" cu Judd Apatow pentru Universal. Va juca si va fi co-scenarist la proiect alaturi de Jake Fleisher si Ian Berger. Filmul urmareste povestea a 3 barbati care încearca sa mareasca încrederea prietenului lor facandu-l sa-l para un om de succes.
Helms e probabil cel mai cunoscut telespectatorilor din cauza restrictiei sale de 4 ani ca si corespondent senior în serialul premiat cu Emmy "The Daily Show with Jon Stewart" pentru care a si scris. Meritele sale în televiziune mai includ si "Premium Blend" de pe Comedy Central si comedia Fox premiata cu Emmy, "Situatie de criza".
Dintre filmele sale de lung metraj se numara: "Harold and Kumar 2", "Semi-Pro", "Walk Hard", "Evan Atotputernicul" si "Un pic însarcinata".
Helms s-a nascut si a fost crescut în Atlanta, Georgia si s-a dus la New York ca sa faca comedie la putin timp dupa ce a facut Colegiul Oberlin din Ohio. si-a primit steaua pentru actorie si comedie ca scriitor si interpret în numeroase scheciuri de comedie de-a lungul anilor si a studiat improvizatia cu "The Upright Citizens Brigade." În prezent, locuieste în Los Angeles si canta de înnebunesti la banjo.
KEVIN HART (Nr. 17) e un comic si scenarist de seama. În 2005, a fost nominalizat pentru un premiu Platinum Mic Viewers Choice si la Premiile BET Comedy, iar în 2004 la Teen Choice Award pentru prestatia sa în "The Big House". Palmaresul sau include "Film cu supereroi", "Drillbit Taylor", "Comedie de groaza 4", "Comedie de groaza 3", "La mijloc" si "Virgin la 40 de ani".
În televiziune, a aparut în "Suflete-Pereche S.R.L." "Frizeria", "The Big House" si "Viata traita din plin" printre alte seriale.