Păreri Maria Mirabela

(1981)

Maria Mirabela

cezarika21 pe 21 Septembrie 2012 05:48
Un film pentru copii foarte frumos, realizat în coproducţie româno-sovietică. "Maria Mirabela" a luat mai multe premii la festivalurile de filme pentru copii, precum şi două premii ACIN. Scenariul este original şi plin de inventivitate, interpretările foarte bune (cei patru actori: fetiţele au jucat superb în candoarea lor, dar şi Ingrid Celia şi Gopo au jucat foarte bine), muzica lui Eugen Doga pe versurile marelui poet Grigore Vieru este superbă (ascultaţi de exemplu cântecul de leagăn cu care este adormit Moş Timp), doar animaţiile nu sunt prea reuşite. Vocea lui Dem Rădulescu (în rolul regelui omizilor) îţi sfâşie sufletul când o auzi ("fetiţe bune şi frumoase, nu strângeţi în pumn pe Omide, lumina ochilor mei"). În mod cert, Maria Mirabela este unul dintre cele mai bune filme realizate de marele regizor Ion Popescu-Gopo.
Printesa_79 pe 21 Aprilie 2014 08:49
Film minunat !
Este un film capodopera !
Un film ce merita urmarit cu mare atentie si bucurie in suflet !
Fata de desenele animate din zilele noastre, acesta este un film, dupa parerea mea, este cu mult superior.
Merita vazuuuuuuut !!!! :) :) :)

Iulidesprefilme pe 27 Mai 2013 20:42
"Unde eşti, copilărie, cu pădurea ta cu tot?"...Medeea Marinescu în copilărie, o mică vedetă...La mulţi ani!
xerses pe 03 Iulie 2011 16:02
Ce placut film!Superbe fetitele in candoarea lor.Felicitari regizorului.
cetateanu pe 10 Septembrie 2010 23:10
Am acordat aceasta nota pentru ca mi-a placut mult filmul in copilarie destul de reusit.L-as recomanda si copiilor din ziua de astazi ca este fara violenta de acum.
Roxionela pe 05 August 2010 22:14
Superb, pot spune ca am crescut vazand Maria Mirabela,chiar si fiului meu ai place foarte mult si se uita cu placere la acest film
rrs85 pe 20 Mai 2010 13:16
Cata nostalgie mi-a inundat ale mele ganduri la vazul posterului... Zvacneste entuziast copilul din mine!!! "Maria Mirabela", unul dintre filmele copilariei, atat de feeric, atat de indepartat dar atat de bine intiparit in a mea memorie!!! Cuvintele sunt de prisos... vizionati-l, re..re..revizionati-l!!! Este fabulos, o incursiune in lumea feerica a inocentei, a copilariei.. :)
claudiu glodeanu pe 10 Noiembrie 2007 17:26
e foarte bun mie in place cand iese claparici
my_shoes93 pe 29 Noiembrie 2021 15:07
Capodopera.
Ce poti comenta despre acest film in afara de faptul ca a fost, este si va ramane pe veci O CAPODOPERA !!!
balta67verde pe 24 Octombrie 2016 18:51
Ca un vis frumos
Un film foarte frumos cu o muzica excelenta, totul exclusiv pentru copii. E ca un vis frumos.
kakapo pe 02 Noiembrie 2014 08:03
...un film atat pentru copii cat si pentru adulti, in care inocenta, bucuria, dragostea de viata, te fac sa ramai fascinat timp de aproape o ora...un basm plin de intelesuri, o adaptare cinematografica foarte reusita a povestii lui Ion Creanga "Fata babei și fata moșneagului"...
VerbalKint94 pe 18 Ianuarie 2018 04:13
Terminati cu nostalgia
Nu incerc sa supar pe nimeni dar va rog eu frumos terminati cu nostalgia. Vai ne amintim ca am vazut acest film si vai cat de frumos era. Nu spun ca este un lucru rau, insa am remarcat ca nostalgia devine un substitut al simtului estetic.
kasmyn pe 10 Septembrie 2012 12:17
un film al copilariei
UN FILM AL COPILARIEI, PACAT CA ODATA CU DISPARITIA LUI GOPO A DISPARUT SI ANIMAFILMUL ROMANESC!!
kasmyn pe 15 ianuarie 2015 18:21
https://www.youtube.com/watch?v=Cdj7baNYB38 PENTRU CINE DORESTE SA-L VIZIONEZE!!
Vegetarian pe 18 Noiembrie 2011 19:18
Muzica de calitate care ma face sa zambesc dupa cateva reascultari . Merge la bucatarii de la restaurante , la menaj etc .. Se poate asculta si la http://www.trilulilu.ro/Cougar/8d7d5cee557464 , de la sec 35 pana la 1,45 . La min 1.29 muzica face sa se miste picioarele sau macar degetele de la picioare , doar daca se asculta de la min 1.11 ..
. . . Filmul se poate vedea inlegral online la http://www.orthodoxtube.com/videos.html?task=viewvideo&video_id=22

SAre pe 12 Ianuarie 2011 22:18
este un film foarte frumos mai ales personajul maria mirabela cu care am copilarit
TITICA pe 07 Februarie 2009 20:56
Maria Mirabela e filmul copilariei mele. Imi doresc f mult sa am acest film. Ma poate ajuta cineva?S-a difuzat astazi pe antena 1,dar mi-l doresc pt mine,sa il poata viziona si baiatul meu.Multumesc anticipat celor ce ma pot ajuta sa am acest film
Avramita Cristian pe 29 Octombrie 2004 13:06
Am crescut cu acest film in suflet si mi-a inspirat o mare placere de fiecare data cand am putut sa il revad. Imi doresc acest film, copii mei asi dorii sa incerce si ei un film creat pentru copii de marele maestru Ion Popescu Gopo.
f m pe 23 Martie 2007 01:27
De un an inca mai caut sa achizitionez pe DVD acest film si nu-l gasesc. oare il voi putea arata fetitei mele vreodata?
Avramita Cristian pe 26 Aprilie 2004 19:27
Imi doresc foarte mult acest film. Daca ma puteti ajuta sa-il achizitionez asi foarte recunoscator.
Multumesc.