Păreri Mad Max

(1979)

Mad Max

cezarika21 pe 19 Octombrie 2014 07:38
Haos pe şosele într-un viitor distopic
Realizat în anii '70, într-o decadă marcată de două mari crize ale petrolului, "Mad Max" a intenţionat să arate catastrofa care s-ar putea produce în situaţia unei raţionalizări stricte a consumului de combustibil. Deşi scenariul nu este nicidecum unul SF, ci unul foarte plauzibil, scenariştii au împins acţiunea într-un viitor distopic, evidenţiind un posibil conflict între patrulele de poliţie care încearcă să menţină ordinea şi bandele de motociclişti care terorizează micile comunităţi locale, furând combustibil din cisterne. Cantitatea mică de combustibil lichid transformă folosirea automobilelor într-un lux, aducând societatea la nivelul de civilizaţie existent la sfârşitul secolului al XIX-lea.

În ciuda ideii interesante, acţiunea este destul de confuză şi de incoerentă, atât din cauza golurilor din scenariu şi a actorilor… citeşte

heathaddict79 pe 21 Octombrie 2010 01:59
Iesit din tipare
La acea vreme a fost ceva revolutionar cand a fost lansat. Mie nu mi se pare deloc comun, mi se pare ca altii s-au inspirat din acest film . Diferit, sumbru si bantuitor, asa il pot descrie. Un classic al filmelor de actiune. Atmosfera creata este plina de intensitate si banda de raufacatori psihopati extrem de convingatori si aparent de neoprit. Un film remarcabil, cu un actor mare,ce detine recordul de cel mai profitabil film independent.
FlorinMovieFreak pe 30 martie 2011 15:05
frumos spus ..
lolozilla pe 17 iulie 2015 22:52
Cum adica extrem de convingatori? Bandele alea erau niste caricaturi. Nici la sanatoriu nu vezi asa circ de personaje adunate la un loc, dovada ca acest aspect s-a reparat in filmele ulterioare. Chiar daca la un moment le zice unul "junkies", mai in gluma sau mai in serios, dar in rest nu se arata sau precizeaza nimic de vreun consum de droguri, si nici personajele mai sanatoase nu se mira de nebunia lor.
KarGo pe 05 Octombrie 2012 17:38
Acest prim film e si cel mai slab din serie, asta si datorita faptului ca are un buget redus, o actiune simpla, banala si destul de previzibila. Nu este un film prost dar fara Mad Max 2 acest prim film ar fi ramas mai putin cunoscut. Il recomand doar curiosilor sau fanilor Mel Gibson.
defav pe 12 Decembrie 2009 16:24
Iesit din tipare,mai ales pt. 1979
"Film de mare impact in Australia. Cascadoriile de mare valoare si periculozitate au starnit invidia Hollywood-ului. Abia Mad Max 2 l-a consacrat pe Gibson pe plan mondial."
Subscriu, tin minte ca atunci cind l-am vazut prima oara -cred ca prin '87 , pe video, cum era atunci , m-a lasat masca acest SF ciudat (e si SF, clasificat ca atare chiar de Cinemagia) , cu o violenta si un umanism vazute printr-un alt unghi decit era pina pina la vremea respectiva .Un film ce merita vazut .

cap94xxll pe 18 februarie 2010 18:22
Care sf,de unde este sf acest film,nu are nici 5 la suta din acest gen de care tu pomenesti in comentariu,ma refer la sf.
lolozilla pe 17 iulie 2015 22:40
Nu e doar anul, ci si situatia mondiala. SF-ul nu se refera doar la tehnologie.
Manusa pe 26 Decembrie 2011 22:36
Un film foarte bun, cu o actiune interesanta si buna, urmariri si razbunare, si care il are in prim plan pe un Mel Gibson de zile mari. Mi-a placut filmul.
Levente88 pe 06 August 2010 14:05
A fost un film destul de bun la vremea lui...desi l-am vazut de ceva vreme, imi aduc aminte de el cu mare placere...se nastea un mare actor!
CristiN pe 01 Februarie 2011 23:34
Filmul este unul de exceptie cel putin mie mi`a placut . Recomand
bizonul pe 17 martie 2019 07:05
Filmul este idiot. Nu stiu ce cauta pe acolo Mel Gipson, care este totusi un actor cu pretentii. De ti-a placut, desigur astazi dupa ce au trecut 8 ani de atunci evident ti-ai schimbat parerea. Astfel de filme sunt interzise copiilor mai mari de 12 zani, dar si adultilor si maturilor.
Bayard pe 05 Iulie 2011 02:49
Filmul mie mi s-a parut foarte slab. Insa asta e probabil si din cauza ca am vazut mai intai partea a 2-a si a 3-a.... iar comparat cu alea, lumea din prima parte nici nu pare chiar asa de post-apocaliptica :)). Oricum, e un film etalon, trebuie vazut.
deea9595 pe 22 Decembrie 2010 15:28
un film destul de bun cu un subiect foarte interesant avand in vedere anul in care s-a facut:D
Mihai2508 pe 15 Iulie 2010 16:02
Un film frumos, avand in vedere anul in care a fost realizat.
andreea13 pe 25 Octombrie 2009 19:40
am vazut putin din film...si vreau sa il vad pe tot :) ce am vazut mi-a placut mult!!!!!!
crome pe 21 Februarie 2022 23:53
Actiyne relativ statica si cu o poveste nu tocmai veridica ,lupta dintre grupuri extremiste de raideri si politisti in misiunea de a mentine ordinea
Dragos.87 pe 01 Iunie 2017 20:05
Filmul nu mi se pare atat de spectaculos pe cat se vorbeste.Un film clasic in care Mel Gibson era la inceput de cariera.Are o actiune banala si simpla iar finalul mi s-a parut grabit.In momentele in care vrei sa vezi un film de actiune clasic si usor este alegerea potrivita.
mihai_barbu pe 17 Octombrie 2015 02:12
Bun filmul. Inceputul francizei cu un Mel Gibson foarte tanar, actiunea cam lipseste in prima parte a filmului da este OK.
PaulCristian pe 18 August 2015 17:44
Inceputul m-a cam plictisit, dar a fost fain pana la urma..... da fiind ca e facut la inceputul anilor 80, e ceva de el!
margott pe 25 Decembrie 2011 18:36
Nu e o capodopera, dar e un film de referinta, mie oricum mi-a placut mai mult a doua parte din film. Oare din secventa de la final, cand Max ii da fierastraul lui Johnny sa-si taie glezna, s-au inspirat scenaristii pentru primul Saw ?
Moga Ionut Gabriel pe 18 Mai 2006 00:21
E un film super frumos
SANDA45 pe 04 Februarie 2013 11:39
Un film bun pentru anii 79',pe acea vreme se nastea o stea,Mel Gibson.
xerses pe 31 Mai 2011 17:31
Este grozav acest film.Inedit prin maniera de abordare, intunecat si vijelios, te ia pe nepregatite.
nemotoujours pe 30 Septembrie 2010 02:20
ENERVANT
DACA NU ERA MOTORUL SERIEI,CRED CA MUREA DE MULT.BINE REALIZAT,DAR ENERVANT DE COMUN IN PERIOADA SI CHIAR ACUM.NOROC CA S-AU TREZIT LA TIMP
cezarika57 pe 11 August 2018 21:35
Este un film foarte bun atat ca actiune cat si ca aventura si a fost lansarea lui Mel Gibson
AlexGo0d pe 26 Martie 2016 19:17
Un film ok, dar exista un dar.
Cred ca filmul ar fi fost mai bun daca ar fi fost catalogat ca scurt metraj si s-ar fi prezentat doar ultimele 20 de minute + anumite detalii.
AlexandruDragosStegaru pe 23 Ianuarie 2016 18:31
Mad Max
anonymous.6229028630c4f pe 02 Iulie 2013 22:13
Iulidesprefilme pe 26 Martie 2013 12:54
Imaginaţia realizatorilor este nelimitată...după apocalipsă, vin alte nenorociri...
viro1983 pe 22 Mai 2012 20:21
Super
E superb filmul.
Este si va ramane cel mai bun din 1979.
Nota 10.

Vegetarian pe 14 Decembrie 2011 20:18
La taguri scrie : Biciclist ! Vreau sa vad Biciclistu !
DeadSea07 pe 06 Iulie 2013 16:51
Parerea Mea Despre Acest Film O Puteti Vedea Pe Contul Meu (vechi) KaRgo
Moga Ionut Gabriel pe 30 Aprilie 2006 15:12
Este un film foarte bun atat ca actiune cat si ca aventura si miar placea sa il difuzati
cap94xxll pe 18 februarie 2010 18:24
Unde sa il difuzeze frate?Sau cine sa il difuzeze?Fii si tu mai atent cand scrii asemenea aberatii.
Andrey9211 pe 13 aprilie 2010 18:40
lasa-l ma k e prost saracu el crede ca cinemagia e post de televiziune =))) un fel de hbo :))!