Păreri Eraserhead

(1977)

Eraserhead

zeno.marin pe 21 Martie 2011 00:23
Capodopera unui cosmar
Intr-un vis, chiar si intr-un cosmar, orice pare ca are sens. Cata vreme visezi desigur. Odata trezit din vis, e altceva, rasufli usurat ca totul s-a consumat in creierul tau, iar structura universului si-a recapatat consistenta dinainte de culcare...

Asistam la debutul regizoral al lui Lynch cu un film care reuseste pur si simplu sa redefineasca ideea de film-soc.
In mod cert, aceasta capodopera suprarealista a genului fantastic, nu se adreseaza oricui, existand riscul sa fie infierat cu superficialitate de catre cei mai sensibili ca fiind doar rodul unei imaginatii bolnave. Nimic mai gresit. Filmul nu trebuie sa placa "per se" si indraznesc sa cred ca Lynch si-a propus chiar contrariul. Deci aviz amatorilor de "critici" negative nefondate, carora le reamintesc ca exista deopotriva o "estetica a uratului".

Imprevizibilul imaginilor fascineaza in pofida… citeşte

FlorinMovieFreak pe 18 februarie 2013 02:04
Eu as spune mai degraba Stalker, 1984 .. plus ca astea sunt facute dupa .. deci opera lui Lynch este originala .. piatra de hotar ;) :)
veronica210 pe 08 Iunie 2010 00:23
interzis gravidelor :))
primul film de lung metraj al lui David Lynch....cred ca e cel mai ciudat pe care l-am vazut vreodata..parca si acum ma urmareste imaginea acelui copil mutant plangand ... iar coloana sonora iti da fiori..
balika pe 13 Septembrie 2010 17:34
Nu am mai vazut filme facute de David L. pana acum. Primul lui film a fost prima intalnire cu el. Un film regizat senzational. Coloana sonora intrece orice am auzit pana acum. Un film pornit din iad, sfarsind pe serpentina mintii umane. Genial. Nu trebuie ratat de niciun fan al genului.
zgubi pe 23 Februarie 2011 01:03
o pierdere irecuperabila de timp
Nu mi-as dori nicicand sa am un vis ca cel imaginat de Lynch in filmul Eraserhead.
O pelicula cu scene lipsite de logica,profund dezgustatoare si cu o creatura din cauciuc care se vrea a fi inspaimantatoare.

sizo pe 24 februarie 2011 17:59
bine zis
reivan pe 4 aprilie 2014 20:46
recunosc ca m-am implicat putin cam mult afectiv datorita faptului ca ma identific oarecum , la nivel de subconstient cu filmul dar asta nu-i scade din valoare. Cred ca Lynch , aflat in fata pirmului lui mare proiect , a reusit sa captiveze o parte din audienta reusind sa satirizeze si sa sape in interiorul oamenilor si a temerilor lor. nu-i usor sa faci asta intr-un film pentru care nu ai cine stie ce buget.
kwynn pe 25 Ianuarie 2011 19:12
"MONUMENT DE PROSTIE" e un titlu foarte bun.In sfarsit un film care a detronat "2001 Odiseea spatiala" in topul meu cu cele mai proaste filme.Nu pricep de ce oamenii sunt tentati sa dea note mari la filme care au fost facute sa nu fie intelese(e o strategie de-a regizorilor).
andreyuzzu pe 9 aprilie 2011 23:19
daca tu nu intelegi un film il consideri slab. Ceva mai penibil nu am auzit ...
Xenomorph pe 15 ianuarie 2013 09:56
"a intelege" nu e sinonim cu "a placea" . Poti foarte bine sa intelegi si sa rezolvi o problema la matematica dar sa nu-ti placa asa de mult materia sau problema respectiva etc...La fel si cu filmul...Pe mine ma obosesc cei de natura lui Reivan si-mi mai vine in minte filmul Inception si cu miile de indivizi care rostesc replica fara sa gandeasca "n-ai inteles filmul frate, de asta nu-ti place..." Aici nu e cazul ( Eraserhead) dar multe filme care se dau destepte au copiat multe elemente din alte filme mai vechi ( Inception, Matrix, Terminator etc....)
corigeb pe 01 Octombrie 2010 13:39
hell - heaven
Un om cu o imaginatie bizara a creat un alt om cu o imaginatie bizara pe care l-a asezat intr-un film alaturi de alte cateva personaje si elemente cel putin la fel de ciudate.Muzica vine si ea spre amplificarea haosului prezentat in film si prezent in mintea lui Henry.Raman insa multe scene a caror semnificatie este de neinteles.Nu stiu daca intr-adevar e o capodopera, ce stiu insa e ca reuseste sa ingrozeasca si deci e un horror bun.Mai mult(sau, de ce nu? mai putin) decat bun ar fi fost, poate, daca l-as fi inteles pe deplin..
corigeb pe 1 octombrie 2010 15:39
Se pare ca filmul chiar are o logica, trebuie urmarit cu mare atentie ..are o multime de elemente care vin spre descifrarea mesajului (in interpretarea mea: "fantomele" trecutului si complexele pe care le avem ne pot afecta rationamentul si transforma viata intr-un infern, devenind astfel protagonistii unui film horror), elemente intr-adevar ciudate si dezgustatoare insa simbolice.. Un film pe cat de greu, pe atat de bun
andreyuzzu pe 17 februarie 2011 14:44
Aproape toate filmele lui Lynch lasa loc de foarte multe interpretari , nu sunt facute sa le intelegi ci sa te bucuri/ingrozesti de ceea ce vezi pe ecran. Tu poti veni cu o explicatie despre Eraserhead , eu pot veni cu alta , amandoua ar putea fi adevarate . Eraserhead te ingozeste prin banalitatea scenariului si a personajelor.
mvpsebi pe 06 Septembrie 2010 15:02
Imi spune si mie cineva daca filmul asta are un mesaj?! E al naibii de ciudat si e de bine.
xerses pe 14 Aprilie 2012 18:15
Un film ciudat si nerecomandat de privit...Pierdere de timp.
Valex pe 25 Ianuarie 2012 20:31
Ciudat, ciudat, ciudat .... am mai vazut filme ciudate, dar asta le-a intrecut pe toate. Actorul e fenomenal, expresia fetzei, parul, interpretarea rolului 10.
titihenry pe 26 Mai 2010 21:48
Unul dintre cele mai ciudata filme pe care le-am vazut! O CAPODOPERA fara egal semnata David Lynch! Suberb!
FlorinMovieFreak pe 15 Februarie 2013 12:16
Lynch un fel de Picasso al filmelor ..
Acest film nu trebuie inteles .. ci doar savurat .. nu trebuie sa-l intelegi .. si sa-l judeci cu mintea .. ci cu sufletul .. sa te bucuri de calatorie ..
Coloana sonora este pur si simplu coplesitoare .. iti ajunge pana in maduva oaselor .. scene si cadre parca desprinse din tablouri bizare ..
Pentru vremea in care a fost realizat .. si viziunea dementa a lui Lynch .. este ceva unic .. acest regizor merita tot respectul .. obligatoriu de vazut ..

Stephen2D pe 04 Februarie 2016 21:28
Când am nevoie de o radieră nimic nu mai bun decât frizura lui Henry Spencer.

ciobotaru pe 02 August 2010 09:59
foarte ciudat filmu si pot sa spun ca nu l-am inteles pe deplin , dar mi s-a parut super atat sau asa cum l-am inteles eu
NightChild pe 15 Octombrie 2010 17:51
This Movie Fucked With My Mind
Un film foarte bizar, personajele la fel, nu mai zic de ciudatenia aia mica. Mi-a placut faza cand Henry scotea chestiile alea scarboase de sub patura :))
Cretzulynne pe 29 Iulie 2016 12:34
Un film foarte reusit despre constiinta ca entitate separata de vasul organic numit "om" - dar cand nu e pe placul omului, devine un cosmar existential. Multa simbolistica si suprarealism. De recomandat iubitorilor de poezie vizuala.

P.S. - "estetica uratului" ar trebui sa fie cunoscuta tuturor romanilor care au trecut prin liceu si au studiat "Flori de mucigai" argheziene...

cosmin_kedii pe 22 Aprilie 2013 08:08
Primul film și prima capodoperă de Lynch Eraserhead care poate fi considerat una dintre cele mai bune lucrari ale sale
mariussabou pe 24 Noiembrie 2011 02:03
"UN CONCEPT MARCA LYNCH!"
Debutul celui mai controversat regizor,David Lynch, e acest "Eraserhead".. un film concept care nu mai are nevoie de nici o prezentare...s a dorit a fi o poveste , povestea lui Henry Spencer (Jack Nance),inceputul foarte compromitator, in genul filmelor mute , unde ni se prezinta un element bizar , in cazul de fatza, Henry, un tip ciudat , si retras , apoi incercam sa ne agatam , de un fir epic ,pentru a ne familiariza cu personajul pana cand intr un final intram intr o transa,plina de elemente bizare , si grotesti...tipic in maniera cunoscutului regizor.Parerea mea e ca in mare parte,ideea si conceptul in sine de bizar...au construit ,Twin peaks ul , la vremea lui..
Dragos.87 pe 22 Iulie 2023 01:13
În aparență, David Lynch într-adevăr își face foarte bine meseria,absolut impecabil..în cazul de față, coșmarul propriu zis este foarte bine realizat încât te rogi tu ca privitor să nu ai parte de așa ceva..
Smrs pe 26 Mai 2020 02:34
Unde-i horror-ul, mister Lynch?
Tot văd pe aici competiție între „înțelegătorii” lui Lynch, maestrul neînțeles al propriului stil cu totul și cu totul deosebit și cei „neînțelegători” ai filmelor lui. Asta îmi sună a cerințele de acum 15 ani din liceu, când trebuia să caut la literatură sensuri chiar și unde autorul n-avea niciun gând ascuns. Pe scurt, filmul e prost.Nu treb să devenim pseudo-analitici ai invenției unui om cu grave situații experimentate la nivel cognitiv, ori unul care suferea de stimă de sine și a vrut să pară interesant prin filmele sale. Dacă e așa, bravo lui, i-a ieșit. Dar te-ai aștepta, cu plină speranță, ca creatorul filmelor bolnave și psihotice, ca mintea lui de psihopat să scoată din categoria horror o capodoperă la propriu. El, care transformă și comedia în ceva morbid, care transformă scârboșenia în artă..dă fail cu un film istoric -… citeşte
puffulette pe 09 Martie 2013 18:01
Un film ciudat si cam plictisitor, nu se intampla nimic, doar ca apar niste faze ciudate si ilogice. Poate nu am inteles eu filmul, dar nu cred ca poate fi considerat chiar o capodopera. Este ciudat si diferit dar asta nu inseamna ca e, citez : "film profund si greu de inteles".Lucrurile bune la filmul asta sunt actorii care au jucat foarte bine si coloana sonora